Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περασα την τελευταια ρομ του crisball απο το χθεσινο λινκ.στην καρτελα Eνημερώσεις OTA Μου λεει ομως διαθεσιμη ενημερωση telegram 23S.32

το εκανα κατεβηκε την εκανε Install αλλα παλι το ιδιο γραφει.Εχω την τελευταια rom η πρεπει να ξαναφλασαρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν το πατάς και στρώνει μάλλον Digitizer είναι και όχι οθόνη. Μήπως έπεσε κάπου? Δεν νομίζω όμως κάνε καμιά επανεκκίνηση να βεβαιωθείς. Τσέκαρε μήπως έχεις αλλάξει καμία ρύθμιση στην φωτεινότητα των Virtual buttons..

 

Δεν εχει πεσει ποτε! Υπαρχει ρυθμισει φωτεινοτητας των πληκτρων? Νομιζω η μονη ρυθμιση ειναι αν θα φωτιζουν μονιμα οταν η οθονη ειναι ανοιχτη και αν θα ανοιγουν για 5 δευτερολεπτα.

 

Τα εβαλα σε μονιμο φωτισμο για να δω τι θα κανει. Στα πρωτα 15' λεπτα ολα καλα!

 

Μολις παρατηρησα ενα μικρο τρεμοπαιξιμο..περιεργο μου φαινεται αυτο γιατι συνηθως απο πισω εχουν ενα led και οχι ενα για το καθε πληκτρο..αν ηταν θεμα led θα ηταν σε ολα εκτος αν η LeEco ειναι large και βαζει για καθε πληκτρο και led.

Edited by ntel0s

~ LeEco Le Max 2 X820~

#5.9.023s_CrisBalGreece_Stable_ROM#

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω ενα περιεργο θεμα με το fingerprint στην tele23.Οταν το κλειδωνω και αμεσως χρησιμοποιησω τον αισθητηρα για ξεκλειδωμα λειτουργει κανονικα.Αν ομως περασουν 5 δευτερολεπτα πχ δεν λειτουργει και πρεπει να αναψω την οθονη με το power button για να δουλεψει ο αισθητηρας αλλα οταν πιανει λειτουργει ακαριαια.Με την 16s που μου ηρθε δεν ειχα κανενα θεμα.Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει clear data & cache το fingerprint service, calibration τον αισθητηρα, και ενεργοποιηση/απενεργοποιηση τα unkown resources.Το θεμα φαινεται να ειναι software.Ξερει καποιος τι μπορει να φταει?
Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ...Αλλά σταμάτησα να ασχολούμαι...

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα ειναι το Χ829. Με κανα 40αρι παραπανω βρισκεις νομιζω το 6/128 απο Ευρωπη. Δεν εχω λινκ, απλως σε αυτες τις τιμες ελεγαν τα παιδια οτι επαιζε τις προηγουμενες μερες. Ψαξε το λιγο. ;)

 

Ναι είναι το x829 εχω διαβασει για τα μειονεκτήματα του και δεν με απασχολει καθολου.

 

Οι τιμες που εχω βρει ειναι:

 

4/32 x820 ροζ στα ~210

 

4/64 x829 γκρι στα ~210

 

6/128 x829 γκρι στα ~265

 

Τα 32GB θα τα ετρωγα για το x820, το ροζ όμως με την καμια. επισης τα 6GB ram τα θεωρω υπερβολή και ψιλοαχρηστα, όπως επισης δεν παιζει να ξεπερασω τα 64GB σε χωρο, οποτε στα 210 είναι για μενα κουτι το x829.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ...Αλλά σταμάτησα να ασχολούμαι...

Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Το firmware για το fingerprint που δώσανε κάποια παιδιά πως τα περνάμε ξέρουμε?Προσπάθησα να κάνω flash μέσω TWRP αλλά λέει ότι δεν είναι σωστό το zip.Ουτε σαν restore το παίρνει.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Το firmware για το fingerprint που δώσανε κάποια παιδιά πως τα περνάμε ξέρουμε?Προσπάθησα να κάνω flash μέσω TWRP αλλά λέει ότι δεν είναι σωστό το zip.Ουτε σαν restore το παίρνει.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποιο firmware λες? Στείλε λινκ

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν η ένταση στο ηχείο είναι πολύ χαμηλά,βγάζει έναν πολύ ενοχλητικό θόρυβο. Κολλήστε το αυτί σας στο ηχείο βάλτε κάτι να παίζει ότι θέλετε εσείς και θα καταλάβετε τι εννοώ. Το έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά le max με διάφορες rom.Είναι κάτι που θα σας ενοχλείσει στην περίπτωση που επικρατεί στο χώρο σχεδόν απόλυτη ησυχία και πρέπει η ένταση να είναι χαμηλά για διάφορους λόγους.
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware λες? Στείλε λινκ

Αυτά τα 2 είναι τα λινκ:

https://mega.nz/#!dE1jVA7L...RZTZAfIwHTj40Y

https://mega.nz/#!XdtHnDoB...69mZUx6Nd4UNiQ

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 είναι τα λινκ:

https://mega.nz/#!dE1jVA7L...RZTZAfIwHTj40Y

https://mega.nz/#!XdtHnDoB...69mZUx6Nd4UNiQ

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ, δείξε μου σε ποια post τα βρήκες...

 

Δεν τα ανοίγει.

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς σε παρακαλώ, δείξε μου σε ποια post τα βρήκες...

 

Δεν τα ανοίγει.

Εδώ εισαι:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7109560

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7108425

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εισαι:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7109560

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7108425

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα δεν με έχει βοηθήσει κάτι από αυτά...

Και εγώ software φαντάζομαι ότι είναι αν και κάποιος (νομίζω ο Χρήστος) είχε πει ότι ενδέχεται το "συρταρακι" των sim να δημιουργεί θέμα στο FP...

Δεν ξέρω ειλικρινά... Σταμάτησα να ασχολούμαι ειδικά από τότε που μας ανακοίνωσαν ο Χρήστος και ο Τάσος ότι θα βάλλουν double tap. ;)

Edited by EnDmOsT

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με έχει βοηθήσει κάτι από αυτά...

Και εγώ software φαντάζομαι ότι είναι αν και κάποιος (νομίζω ο Χρήστος) είχε πει ότι ενδέχεται το "συρταρακι" των sim να δημιουργεί θέμα στο FP...

Δεν ξέρω ειλικρινά... Σταμάτησα να ασχολούμαι ειδικά από τότε που μας ανακοίνωσαν ο Χρήστος και ο Τάσος ότι θα βάλλουν double tap. ;)

Αν το συρταρακι της sim ήταν το πρόβλημα φαντάζομαι ότι θα είχε γενικά θέμα και δεν θα δούλευε καθόλου. Τώρα το double tap σίγουρα θα βοηθήσει.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχω ζαλιστει προσπαθωντας να περασω νεα ROM .

εχω το χ829 6/128gb και φοραει την 16s .... προσπαθω να περασω νεα ROM και στο boot menu μου εμφανιζει μονο 2 επιλογες... update system και clear data

οταν επιλεγω update system και εχοντας βαλει το αρχειο μετονομασμενο σε update.zip μου λεει οτι ειναι corrupted.... εκανα download το αρχειο 3 φορες και ξαναδοκιμασα και παλι τα ιδια.

προσπαθησα διαβαζοντας να καταλαβω τι πρεπει να κανω αλλα το μονο που καταφερα ειναι να ζαλιστω ακομα περισσοτερο ψαχνοντας μεσα στις σελιδες του θεματος......

Link to comment
Share on other sites

Αν το συρταρακι της sim ήταν το πρόβλημα φαντάζομαι ότι θα είχε γενικά θέμα και δεν θα δούλευε καθόλου. Τώρα το double tap σίγουρα θα βοηθήσει.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κακό είναι άλλο....Ότι το πρόβλημα αυτό δεν το έχουν όλοι....Οπότε είναι δύσκολο να βρεθεί λύση....

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικα εχω ζαλιστει προσπαθωντας να περασω νεα ROM .

εχω το χ829 6/128gb και φοραει την 16s .... προσπαθω να περασω νεα ROM και στο boot menu μου εμφανιζει μονο 2 επιλογες... update system και clear data

οταν επιλεγω update system και εχοντας βαλει το αρχειο μετονομασμενο σε update.zip μου λεει οτι ειναι corrupted.... εκανα download το αρχειο 3 φορες και ξαναδοκιμασα και παλι τα ιδια.

προσπαθησα διαβαζοντας να καταλαβω τι πρεπει να κανω αλλα το μονο που καταφερα ειναι να ζαλιστω ακομα περισσοτερο ψαχνοντας μεσα στις σελιδες του θεματος......

 

Πάνε πρώτη σελίδα... Και κάνε όλα τα βήματα ΠΟΛΎ προσεκτικά από την αρχή.... Κάτι κάνεις λάθος... (Με καθαρό μυαλό ;) )

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχω επιλογες TWRP κτλπ στο recovery....μονο update system και clear data εχει....οτι ROM και να δοκιμασα μου λεει ειναι corrupted....
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι άλλο....Ότι το πρόβλημα αυτό δεν το έχουν όλοι....Οπότε είναι δύσκολο να βρεθεί λύση....

 

Πώς έκανες το flash της rom? Εγώ έκανα wipe τα πάντα. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό και δεν ήθελε wipe το internal storage.

 

 

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχω επιλογες TWRP κτλπ στο recovery....μονο update system και clear data εχει....οτι ROM και να δοκιμασα μου λεει ειναι corrupted....

Και εμένα με stock recovery το ίδιο ακριβώς. Corrupted. Μάλλον το twrp είναι μονόδρομος αλλά και εκεί αντιμετωπίζω πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχω επιλογες TWRP κτλπ στο recovery....μονο update system και clear data εχει....οτι ROM και να δοκιμασα μου λεει ειναι corrupted....

 

Πρώτα από όλα θα βάλεις τους σωστους drivers και θα τσεκάρεις Bootloader. (στο ανάλογο ποστ) αφού τελειώσεις θα περάσεις το τελευταίο TWRP με τον εύκολο τρόπο πατώντας ένα exe ως διαχειριστής σε fastboot >> https://mega.nz/#!dc8jFAyL!-nJaYgLfSJDK4J5XT8LMMWwV9qKX8N3B7e1jP3vvhs4 Κατεβάζεις ξεζιπαρεις συνδέεις τρέχεις

Μετά θα κάνεις ένα Full backup στο κινητό μέσα και αφού τελειώσει θα το αντιγράψεις στο Pc ή σε σκληρό να το έχεις

Μετά θα κάνεις Wipe Advanced wipe όλα εκτός από Internal μέχρι να μάθεις πως περνάς την ρομ στο κινητό

Μετά θα βάλεις από το Pc τη ρομ όπως είναι μέσα σε TWRP πρόσεχε να το βλέπει σε twrp πριν τα κάνεις τα παραπάνω

Μετά θα πατήσεις install και τα άλλα τα κάνει μόνο του

Αυτά.. Καλή επιτυχία.. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς έκανες το flash της rom? Εγώ έκανα wipe τα πάντα. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό και δεν ήθελε wipe το internal storage.

 

Το Firmware του fingerprint είναι σε άλλο partition και δεν έχει καμία σχέση. Αν έπεσες σε προβληματικό sensor έπεσες. Είσαι ένας από το 20-30%.Εγω έχω φλασαρει πάνω από 200 φορές και ότι ρομ κυκλοφορεί. Και ότι Firmware update έχει βγει. Πότε δεν είχα θέμα και όλα δουλεύουν όπως την 1η μέρα. Δυστυχώς όλες οι προσπάθειες που κάναμε ακόμα και με QFIL Unbrick δεν είχαν αποτέλεσμα. Δοκιμάστε να περάσετε πίσω Restore την μαμά ρομ και κάντε clear data and cache to fingerprint diometric sensor Μήπως και.. :wacko:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη να ρωτήσω κάτι noobiko ? μπορώ να περάσω πχ τη Miui με ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ROM ME STOCK RECOVERY αν το ονομάσω update.zip ?

Ψάχνω να βρω τον ποιο εύκολο τρόπο γενικά για να περνάω rom.

edit:

Άκυρο διάβασα παραπάνω οτι το βγάζει corrupt. Έχει κανένας όρεξη να κάνει κανένας οδηγό με screenshots για TWRP και εγκατάσταση ROM ???

Edited by dark_master
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα βάλεις τους σωστους drivers και θα τσεκάρεις Bootloader. (στο ανάλογο ποστ) αφού τελειώσεις θα περάσεις το τελευταίο TWRP με τον εύκολο τρόπο πατώντας ένα exe ως διαχειριστής σε fastboot >> https://mega.nz/#!dc8jFAyL!-nJaYgLfSJDK4J5XT8LMMWwV9qKX8N3B7e1jP3vvhs4 Κατεβάζεις ξεζιπαρεις συνδέεις τρέχεις

Μετά θα κάνεις ένα Full backup στο κινητό μέσα και αφού τελειώσει θα το αντιγράψεις στο Pc ή σε σκληρό να το έχεις

Μετά θα κάνεις Wipe Advanced wipe όλα εκτός από Internal μέχρι να μάθεις πως περνάς την ρομ στο κινητό

Μετά θα βάλεις από το Pc τη ρομ όπως είναι μέσα σε TWRP πρόσεχε να το βλέπει σε twrp πριν τα κάνεις τα παραπάνω

Μετά θα πατήσεις install και τα άλλα τα κάνει μόνο του

Αυτά.. Καλή επιτυχία.. ;)

 

:wacko:

 

Ευχαριστω πολυ, αυτη τη σειρα εψαχνα κι εγω:)

CN 5.9.419D developer
Link to comment
Share on other sites

 

Το Firmware του fingerprint είναι σε άλλο partition και δεν έχει καμία σχέση. Αν έπεσες σε προβληματικό sensor έπεσες. Είσαι ένας από το 20-30%.Εγω έχω φλασαρει πάνω από 200 φορές και ότι ρομ κυκλοφορεί. Και ότι Firmware update έχει βγει. Πότε δεν είχα θέμα και όλα δουλεύουν όπως την 1η μέρα. Δυστυχώς όλες οι προσπάθειες που κάναμε ακόμα και με QFIL Unbrick δεν είχαν αποτέλεσμα. Δοκιμάστε να περάσετε πίσω Restore την μαμά ρομ και κάντε clear data and cache to fingerprint diometric sensor Μήπως και.. :wacko:

 

Μα το θέμα είναι ότι αν ήταν προβληματικό δεν θα λειτουργούσε γενικά έτσι δεν ειναι? Το πρόβλημα ξεκίνησε με την tele23.Παρόλαυτα μπορείς να μου πεις πως να βάλω το fingerprint firmware που είχες ανεβάσει εσύ πιο παλια?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα βάλεις τους σωστους drivers και θα τσεκάρεις Bootloader. (στο ανάλογο ποστ) αφού τελειώσεις θα περάσεις το τελευταίο TWRP με τον εύκολο τρόπο πατώντας ένα exe ως διαχειριστής σε fastboot >> https://mega.nz/#!dc8jFAyL!-nJaYgLfSJDK4J5XT8LMMWwV9qKX8N3B7e1jP3vvhs4 Κατεβάζεις ξεζιπαρεις συνδέεις τρέχεις

Μετά θα κάνεις ένα Full backup στο κινητό μέσα και αφού τελειώσει θα το αντιγράψεις στο Pc ή σε σκληρό να το έχεις

Μετά θα κάνεις Wipe Advanced wipe όλα εκτός από Internal μέχρι να μάθεις πως περνάς την ρομ στο κινητό

Μετά θα βάλεις από το Pc τη ρομ όπως είναι μέσα σε TWRP πρόσεχε να το βλέπει σε twrp πριν τα κάνεις τα παραπάνω

Μετά θα πατήσεις install και τα άλλα τα κάνει μόνο του

Αυτά.. Καλή επιτυχία.. ;)

 

καταφερα και περασα τον bootloader.... τα υπολοιπα το Βραδυ μιας και δεν εχω εδω την ρομ και ειναι δθσκολο να ψαξω να την κατεβασω ξανα

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες Χρηστο

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια!!!Εκανα πατατα.Περασα τελικα το twrp αλλα επελεξα να τα σβησει όλα από μεσα και να κανει φορματ(τικαρα ολες τις επιλογες).Τωρα το κινητο κολλαει αιωνια στο logo της leeco. Αν πατησω παρατεταμένα για να κλεισει επανεκκινει και παλι τα ιδια. Με πατημενο power up και volume down αναβει το μπλε λαμπακι και μαυρη οθονη...Mε volume down και power button μπαινει σε fastboot...τι κανουμε τωρα; Το κατεστρεψα; Edited by tryf3
Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια!!!Εκανα πατατα.Περασα τελικα το twrp αλλα επελεξα να τα σβησει όλα από μεσα και να κανει φορματ(τικαρα ολες τις επιλογες).Τωρα το κινητο κολλαει αιωνια στο logo της leeco. Αν πατησω παρατεταμένα για να κλεισει επανεκκινει και παλι τα ιδια. Με πατημενο power up και volume down αναβει το μπλε λαμπακι και μαυρη οθονη...Mε volume down και power button μπαινει σε fastboot...τι κανουμε τωρα; Το κατατρεψα;

Ψυχραιμια. Για να εχεις φτασει μεχρι εκει σημαινει οτι εχεις περασμενους σωστους drivers στον υπολογιστη. Αυτο σημαινει μπορει να διαβασει το κινητο.

Λοιπον:

1) Πατα παρατεταμενα το power για να σβησει.

2) Μολις σβησει και πριν προλαβει να εκκινησει ξανα, πατα μονο το Volume Up. Με τον τροπο αυτο, οταν το κινητο θα προσπαθησει να εκκινησει θα μπει σε TWRP και (εφοσον εχεις περασμενους σωστα τους drivers) θα ακουσεις το γλυκο ηχο της συνδεσης.

3) Απο τον υπολογιστη περνας τη ρομ χυμα στο κινητο.

4) Κανεις Reboot to Recovery για να δει σωστα και ολοκληρωμενα το αρχειο και κανεις εγκατασταση της ρομ.

5) Wipe dalvik & cache και μετα reboot και εισαι ετοιμος.

 

Καλη τυχη ;)

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...