Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβαθμιση εκανα μια επαναφορα ρυθμισεων αλλα μου φαινεται οτι η καμερα μολις την ανοιξεις laggarei για 1 δευτερολεπτο και μετα στρωνει. Δεν κανει κατευθειαν εστιαση οπως πριν με ΜΜ. Μηπως ειναι καποιο bug ή κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα δοκιμή όλη την μέρα χθες.. είχα την 170 σε δίκαρτο L21.

Ενώ κατέβασα με το ff την έκδοση οπως περιγράφεται για να πάω σε 370 τίποτα.

Unroot , factory reset, ότι υπήρχε σε 370 με όλους τους τρόπους (με ff ota update, 3 κουμπιά) τίποτα.

Τελικά είπα να δοκιμάσω και την 371 παρόλο που έχει γραφτεί ότι δεν είναι για το L21 και αν δεν έπιανε θα το παραταγα.. Το μεγάλο πακέτο έκανε τελικά χαλαρά την αναβάθμιση.. NRD90M

είναι η έκδοση που γράφει στο about, οπότε όποιος δεν τα έχει καταφέρει ας κάνει δοκιμή και την 371.

 

Άκυρο... δεν λειτουργεί το Bluetooth. ξαναγυρνάω σε 170.

Edited by moviehunter2009
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμή όλη την μέρα χθες.. είχα την 170 σε δίκαρτο L21.

Ενώ κατέβασα με το ff την έκδοση οπως περιγράφεται για να πάω σε 370 τίποτα.

Unroot , factory reset, ότι υπήρχε σε 370 με όλους τους τρόπους (με ff ota update, 3 κουμπιά) τίποτα.

Τελικά είπα να δοκιμάσω και την 371 παρόλο που έχει γραφτεί ότι δεν είναι για το L21 και αν δεν έπιανε θα το παραταγα.. Το μεγάλο πακέτο έκανε τελικά χαλαρά την αναβάθμιση.. NRD90M

είναι η έκδοση που γράφει στο about, οπότε όποιος δεν τα έχει καταφέρει ας κάνει δοκιμή και την 371.

 

Είσαι σίγουρος ότι έκανε δουλειά ? Εμένα όταν γίνει η αναβάθμιση και βγάζει NRD90M είναι όταν έχει "σπάσει" η αναβάθμιση και είναι test με εφαρμογές να λείπουν με αποτέλεσμα να πρέπει να γυρίσω σε 160 πάλι

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εδω με μονοκαρτο vns L21 ακολούθησα την μέθοδο με το firmware finder , εβγαλε το B371 , και το αφησα το βράδυ να κάνει μόνο του update. Κοιμήθηκα με mm και ξύπνησα με nougat. Ολα λειτουργούν καλά και η διαχείριση μνήμης ειναι πολυυυυ καλύτερη. Για ενα ποσοστό 25% περισσότερη ram εχω πάντα σε σχέση με mm.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, όλος ο χαμός γίνεται γιατί η NRD90M δεν είναι η σωστή έκδοση, παρόλο που δουλεύει.

Επειδή απόρησα πως γίνεται να δουλεύει σε τόσο κόσμο και να μη δουλεύει σε εμένα και σε έναν ακόμα, βρήκα ποστ στο xda που κατέβασαν τα links της B371 γιατί ότι και να έκαναν γινόταν το ίδιο πράγμα και περνούσε η NRD90M.

Ρίξτε μια ματιά και σιγουρευτείτε αν μετά την αναβάθμιση έχετε την B371, ή την NRD90M.

Όποιος θέλει να γυρίσει στην B160 τη μέθοδο την έχω γράψει πιο πίσω, αρκεί να πάρει back up πρώτα γιατί γίνεται factory reset.

 

Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζει κάποιος. Προσπαθω να πάρω κωδικό για ξεκλείδωμα bootloader, στο emui.huawei.com και όταν πάω να βάλω το Huawei id μου λέει "Your Huawei ID is registered on the other site".

Είδα ότι το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν βρήκα κάποια λύση μέχρι στιγμής.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έκανε δουλειά ? Εμένα όταν γίνει η αναβάθμιση και βγάζει NRD90M είναι όταν έχει "σπάσει" η αναβάθμιση και είναι test με εφαρμογές να λείπουν με αποτέλεσμα να πρέπει να γυρίσω σε 160 πάλι

 

Δεν βλέπω να λείπει κάτι πέρα από τα παιχνίδια που έτσι κ αλλιώς τα βγάζω.

 

Άκυρο... δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το Bluetooth.. δεν ανάβει με τίποτα..

Edited by moviehunter2009
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Πωω χαμος.

 

Βλέπω σε αρκετό κόσμο ήρθαν αναβαθμίσεις, αλλά σε Branded Voda VNS-L21 ακόμα στη Β123 είμαι απο εδώ.

Υπάρχει ελπίδα? :D

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

εγινε η αναβαθμιση σε l21-432 δικαρτο με το firmware finder , μπηκε η 370 ολα ρολοι απλως να διευκρινισω σχετικα με την διαδικασια οταν δειτε το full τσεκαρετε και τα 2 αρχεια να κατεβουν συνολο 1,9 και κατι ,μετα οταν αλλαξετε τις ρυθμισεις στο wifi (αφου ηδη εχετε κατεβασει και τα 2 αρχεια ) οι ρυθμισεις localhost και 8080 ειναι μονο και μονο για οταν θα πατε να κανετε ενημερωση λογισμικου και οταν σας ενημερωσει οτι βρηκε νεο λογισμικο τοτε αμεσα επαναφερετε το wifi στην προηγουμενη κατασταση που ειχατε και ολα πανε ρολοι καλη επιτυχια (τα αρχεια που κατεβασατε σε οσους εχουν δικαρτο και δεν υπαρχει χωρος μετα την αναβαθμιση τα σβηνετε) η δουλεια εχει γινει :):):)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανονικά 371 δουλεύουν όλα μέχρι στιγμής.

Αν μου έχει ξεφύγει κάτι θα φανεί στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

εγινε η αναβαθμιση σε l21-432 δικαρτο με το firmware finder , μπηκε η 370 ολα ρολοι απλως να διευκρινισω σχετικα με την διαδικασια οταν δειτε το full τσεκαρετε και τα 2 αρχεια να κατεβουν συνολο 1,9 και κατι ,μετα οταν αλλαξετε τις ρυθμισεις στο wifi (αφου ηδη εχετε κατεβασει και τα 2 αρχεια ) οι ρυθμισεις localhost και 8080 ειναι μονο και μονο για οταν θα πατε να κανετε ενημερωση λογισμικου και οταν σας ενημερωσει οτι βρηκε νεο λογισμικο τοτε αμεσα επαναφερετε το wifi στην προηγουμενη κατασταση που ειχατε και ολα πανε ρολοι καλη επιτυχια (τα αρχεια που κατεβασατε σε οσους εχουν δικαρτο και δεν υπαρχει χωρος μετα την αναβαθμιση τα σβηνετε) η δουλεια εχει γινει :):):)

 

Καλημέρα, μια ερώτηση.Ειχες μονοκαρτο και το έκανες δικαρτο κατεβάζοντας την 370 από firmware finder?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της ενημέρωσης απόδοσης του Nougat σε Β371 μονόκαρτο , η ραμ συνεχίζει να είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν , όλα καλα λειτουργούν και ρολόι , με μόνο μείον την λίγο χειρότερη ( λίγο όμως) κατάσταση της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου προσωπική εμπειρία μετά την εγκατάσταση με το FF μου έκανε εγκατάσταση το test keys. Ειμουν σε c900 από unbranded vodafone . Έκανα την επαναφορά σε β160 όπως περιγράφεται παραπάνω καο μέσω του FF βάζοντας vns-l21c02 που είναι η vodafone μου έβγαλε την έκδοση B329 2GB μέγεθος. Την έκανα εγκατάσταση και είναι ξανά branded device. Με nugat .

 

 

60ece17ae516bec34de5b630135cee8b.jpg

fa6a6fe48e16b94cc67aebe5a76cd6d9.jpg

Edited by skarlis
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου προσωπική εμπειρία μετά την εγκατάσταση με το FF μου έκανε εγκατάσταση το test keys. Ειμουν σε c900 από unbranded vodafone . Έκανα την επαναφορά σε β160 όπως περιγράφεται παραπάνω καο μέσω του FF βάζοντας vns-l21c02 που είναι η vodafone μου έβγαλε την έκδοση B329 2GB μέγεθος. Την έκανα εγκατάσταση και είναι ξανά branded device. Με nugat .

 

 

60ece17ae516bec34de5b630135cee8b.jpg

fa6a6fe48e16b94cc67aebe5a76cd6d9.jpg

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση και σε μένα και πάλι με την B329 , 1,24GB είναι το αρχείο που πάει να μου κατεβάσει και όχι 2GB ... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί . Τι πρόβλημα παίζει.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην περιμένουμε να έρθει ΟΤΑ η αναβάθμιση και όλα καλά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην περιμένουμε να έρθει ΟΤΑ η αναβάθμιση και όλα καλά.

 

Και αυτοί που μπορούν ή ξέρουν να το σκαλίζουν γιατί να μην το κάνουν τώρα;

Είναι και χόμπι :)

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοί που μπορούν ή ξέρουν να το σκαλίζουν γιατί να μην το κάνουν τώρα;

Είναι και χόμπι :)

Δεν αντιλέγω, μια και το έχω κάνει κι εγώ (με άλλες συσκευές), αλλά εδώ βλέπουμε ότι υπάρχουν θεματάκια!

Πάντως ναι, είναι και η χαρά του σκαλίσματος! ;)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την -370 σε δικαρτο L21...Φοβερή και με κανένα θέμα, όλα λειτουργούν όπως πρέπει! Περισσότερα αργότερα αλλά παίζω κάνα μισάωρο και πράγματι μεγάλη διαφορά με την -160 που είμουν πριν...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

Έχω το VNS-L21 (mono sim) και πρόσφατα εγκατέστησα την C900B170 με τη μέθοδο dload.

 

Ποιο nougat firmware ταιριάζει; Η C432B371 (1,9GB)?

 

Τα προβλήματα που αναφέρονται, έχουν να κάνουν με λάθος επιλογή έκδοσης ή εμφανίζονται τυχαία;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από C900B170 κάνοντας εγκατάσταση είχε πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα επαναφορά απο νουγκατ σε μμ με τον τρόπο που έβαλε εδώ ο φίλος, μετά την αποτυχημένη εγκατάσταση απο 170 σε 371, έκανα άλλη δοκιμή που τελικά πέτυχε.

Από 160 σε 370 με τον firmware finder και όλα οκ.. και λειτουργεί κανονικά και με όλα τα προγράμματα.. οπότε όποιος δεν τα καταφέρνει από την 170 θα τα καταφέρει σίγουρα από την 160...

Το θέμα είναι τώρα να του περάσω την ota 371 με το ff ή θα τα κάνω όλα... τανα;

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . Έχω περάσει περίπου 5 μέρες να ασχολούμαι με το πως γίνεται αυτή η ριμάδα η αναβάθμιση , διαβάζοντας και εδώ και στο XDA και αφού έχω κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες και 3ς επιτυχημένες επαναφορές σε 160 έχω καταλήξει στο εξής :

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα L21 Single Sim τα οποία είχαν κάνει χειροκίνητα αναβάθμιση στο παρελθόν και έχουν γυρίσει σε C900 .

Στα συγκεκριμένα όταν προσπαθεί ο κάτοχος του τηλεφώνου να κάνει αναβάθμιση μέσω του Firmware Finder με Proxy , για κάποιο λόγο κατεβαίνει και εγκαθίσταται ΜΟΝΟ το ένα αρχείο από τα δύο της αναβάθμισης , αυτό που είναι 1,25GB.

Συνέπεια αυτού είναι η αναβάθμιση να μην έχει αρκετές εφαρμογές από τις κανονικές , η έκδοση να είναι NRD90M testkeys και το κινητό να είναι μη λειτουργικό .

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ή έχει καταφέρει να κάνει αναβάθμιση κανονικά σε L21 Single Sim τότε να μας πει αναλυτικά πως το έκανε ώστε να δούμε μήπως εντοπίσουμε που είναι το σφάλμα

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθήσει κάποιος στο πως γίνεται να μεταφέρω φωτογραφίες, βίντεο, και εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη σε μια sd κάρτα; Επίσης πόσα gb θεωρείτε παιδιά ότι είναι ιδανική για την συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . Έχω περάσει περίπου 5 μέρες να ασχολούμαι με το πως γίνεται αυτή η ριμάδα η αναβάθμιση , διαβάζοντας και εδώ και στο XDA και αφού έχω κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες και 3ς επιτυχημένες επαναφορές σε 160 έχω καταλήξει στο εξής :

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα L21 Single Sim τα οποία είχαν κάνει χειροκίνητα αναβάθμιση στο παρελθόν και έχουν γυρίσει σε C900 .

Στα συγκεκριμένα όταν προσπαθεί ο κάτοχος του τηλεφώνου να κάνει αναβάθμιση μέσω του Firmware Finder με Proxy , για κάποιο λόγο κατεβαίνει και εγκαθίσταται ΜΟΝΟ το ένα αρχείο από τα δύο της αναβάθμισης , αυτό που είναι 1,25GB.

Συνέπεια αυτού είναι η αναβάθμιση να μην έχει αρκετές εφαρμογές από τις κανονικές , η έκδοση να είναι NRD90M testkeys και το κινητό να είναι μη λειτουργικό .

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ή έχει καταφέρει να κάνει αναβάθμιση κανονικά σε L21 Single Sim τότε να μας πει αναλυτικά πως το έκανε ώστε να δούμε μήπως εντοπίσουμε που είναι το σφάλμα

 

 

Εγω απο single SIM πέρασα κανονικά την αναβάθμιση μέσω updater, την βρήκε κανονικά τα 1,94 gb αλλα λογικά το.πρόβλημα είναι οτι εσένα είναι c900 , δεν ξέρω αν γίνεται να το κάνεις c432 για να προχωρήσει κανονικά.

Α επίσης στο ff διάλεξα την μεγάλη αναβάθμιση του 1,94gb κ πάτησα την επιλογη send to updater, οχι download.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . Έχω περάσει περίπου 5 μέρες να ασχολούμαι με το πως γίνεται αυτή η ριμάδα η αναβάθμιση , διαβάζοντας και εδώ και στο XDA και αφού έχω κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες και 3ς επιτυχημένες επαναφορές σε 160 έχω καταλήξει στο εξής :

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα L21 Single Sim τα οποία είχαν κάνει χειροκίνητα αναβάθμιση στο παρελθόν και έχουν γυρίσει σε C900 .

Στα συγκεκριμένα όταν προσπαθεί ο κάτοχος του τηλεφώνου να κάνει αναβάθμιση μέσω του Firmware Finder με Proxy , για κάποιο λόγο κατεβαίνει και εγκαθίσταται ΜΟΝΟ το ένα αρχείο από τα δύο της αναβάθμισης , αυτό που είναι 1,25GB.

Συνέπεια αυτού είναι η αναβάθμιση να μην έχει αρκετές εφαρμογές από τις κανονικές , η έκδοση να είναι NRD90M testkeys και το κινητό να είναι μη λειτουργικό .

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ή έχει καταφέρει να κάνει αναβάθμιση κανονικά σε L21 Single Sim τότε να μας πει αναλυτικά πως το έκανε ώστε να δούμε μήπως εντοπίσουμε που είναι το σφάλμα

Περιγράφω λίγο πριν 2 3 ποστ τον τρόπο που έκανα εγώ από C900

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...