Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την 170 πώς την έβαλες φίλε μου; Γιατί ΟΤΑ μέχρι την 160 έχει φτάσει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

το να βαλεις την 371, ειναι ολοκληρη Ιστορία.

Μολις βρω χρονο θα γραψω εναν οδηγο.

Κατεβάστε το firmware finder και κατεβαστε εκει που λεει 371 ota-mv-pf 1,904 gb.

μετα περιμένετε!!!χεχεχε

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

το να βαλεις την 371, ειναι ολοκληρη Ιστορία.

Μολις βρω χρονο θα γραψω εναν οδηγο.

Κατεβάστε το firmware finder και κατεβαστε εκει που λεει 371 ota-mv-pf 1,904 gb.

μετα περιμένετε!!!χεχεχε

 

Ποιο P9 lite έχεις και από ποια έκδοση αναβάθμισες σε 371?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πριν ξεκινήσουμε την αναβάθμιση θέλω να τονίσω πως για οποιαδήποτε ζημιά συμβεί στο κινητό σας, δε θα θεωρήσετε εμένα υπεύθυνο. Μη με κυνηγήσετε Πασχαλιάτικα, δε λέει καθόλου.

Ακόμα, τραβήξτε ένα backup τις φωτογραφίες και τη μουσική σας, έγγραφα κλπ και αφού βεβαιωθείτε ότι είστε εντάξει με τον ευατό σας, Good Luck και αέρα στα πανιά σας.

 

Η έκδοση που αναβάθμισα εγώ, είναι η L21C432 μονόκαρτο, αγορασμένο από ΟΤΕ με την προσφορά του Ιουλίου του 2016 στα 194 ευρώ. Είναι unbranded έκδοση, δηλαδή όταν ξεκινάει το κινητό δε εμφανίζει πουθενά logo της Cosmote.

 

Το κόλπο όλο παίζει στην Ελληνική γλώσσα. Αν και γνωρίζω καλά Αγγλικά, στο κινητό έχω την Ελληνική γλώσσα όπως και στα windows στο σπίτι (αυτό δε σας πολυενδιαφέρει χεχεχε).

 

Καλό είναι στο δίσκο του τηλεφώνου (και όχι της κάρτας μνήμης), να έχετε τουλάχιστον 4 GB ελεύθερα αλλιώς δε θα παίξει σιγουρα. Εγώ αναγκάστικα και έσβησα κατι facebook και messenger, και μετέφερα όλες τις φώτο από το τηλέφωνο στην κάρτα μνήμης.

 

Πηγαίνετε ρυθμίσεις και βρείτε εκεί που αναφέρει Σύνθετες ρυθμίσεις. Κάντε κλικ επάνω και πηγαίνετε στο μενού Ασφάλεια. Εκεί βρείτε την επιλογή Άγνωστες Πηγές και ενεργοποιήστε την. (Να επιτρέπετε η εγκατάσταση εφαρμογών που δεν προέρχονται από επίσημη πηγή).

 

Τέλεια. Στο Play store, κατεβάστε το firmware finder και εγκαταστήστε το. Όταν ανοίξει , κάντε κλικ πάνω αριστερά στις 3 οριζόντιες γραμμές. Και πατήστε Settings. Τώρα θα σας ρωτήσει να Κάνετε download το Firmware finder proxy. Πατήστε Download addon. Προσοχή, όταν κατέβει, θα το καταλάβετε από τη μπάρα ενημέρωσης του android, και όταν κατέβει, πατήστε ΠΑΝΩ του, και κάνετε ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και ΑΝΟΙΓΜΑ. Θα σας εμφανίσει κάτι συμβουλές για το APN και το local proxy. Αφήστε το ανοιχτό και με τον κυκλο κάτω στο android, επιλέξτε πάλι το Firmware Finder. Εκει ξανά στα Settings, Ενεργοποιήστε το Use proxy for install, και Show packages for current region.

 

Κατόπιν, κάντε back στην εφαρμογή και επιλέξτε τον φακό κάτω δεξιά που μοιάζει με κυκλο επαναλαμβανόμενο. Τώρα θα σας δείξει όλα τα firmwares για το κινητό σας.

Εγώ εγκατέστησα την πρώτη, VNS-L21C432B371 , Type: FullOTA-MF-PV, Size 1,943 GB.

 

Επιλέξτε την και πατήστε download ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.!!!

Πρέπει να είστε σε WIFI δίκτυο αλλιώς ΚΑΉΚΑΤΕ! Θα κατεβάσει 2 αρχεία, ένα μεγάλο 1,6 GB και ένα μικρό 300ΜΒ. Για αυτό όταν φτάσει στο 100%, ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ λίγο μήπως αρχίσει να κατεβάζει και άλλο αρχείο αμέσως μετά.

 

Μετά από αρκετή ώρα, ανάλογα με τη σύνδεσή σας στο ίντερνετ, θα εμφανιστεί μια επιλογή Send firmware to Updater. Μπορεί να το δείτε και την πρώτη φορά όταν κάνετε download, μη μασάτε όλα καλά.

Τώρα ΠΡΟΣΟΧΗ. Κλείστε το wifi, και τα δεδομένα(αν τα έχετε ανοιχτά) και πηγαίνετε στις ρυθμίσεις των δεδομένων σας, δηλαδή δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, Όνομα σημείου προσβασης.

Εκεί Θα δείτε ένα Cosmote internet(αντίστοιχα vodafone κλπ.)Πατήστε κάτω στις μπάρες και επιλέξτε ΝΕΟ APN.

 

Στο ΝΕΟ ΑPN, βάλτε

 

Όνομα: ff proxy

ΑPN: internet

Διακομιστής μεσολάβησης: localhost

Θύρα: 8080

 

πατήστε ΟΚ, τικ, αποθήκευση, τι σκατά έχει τελοςπάντων, και μετά ΕΠΙΛΕΞΤΕ αυτό το καινούργιο APN.Δηλαδή κάντε κλικ στο FF proxy APN.

 

Πηγαίντε στις ρυθμίσεις και πατήστε Έλεγχος για νέες ενημερώσεις.

Τώρα ΠΡΕΠΕΙ να σας εμφανίσει, τη νέα ενημέρωση. Υπάρχει πιθανότητα να σας δείξει 67% ή κάτι περισσσότερο. Αν σας δείξει 100% τότε είστε ΟΚ, βαρέστε εγκατάσταση και αν όλα πάνε καλά είστε στο NOUGAT.

 

Αν δε γράψει 100% , τότε πρέπει να ανοίξετε το WIFI για να κατεβάσει ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΡΧΕΙΑ!!!!!

Θα δείτε να πηγαίνει από το 67% στο 68-69 κλπ.

Αν όλα πάνε καλά, θα γίνει επανεκκίνηση στο nougat.

 

Εύχομαι να βοήθησα, παρακαλώ μην πυροβολείτε τον πιανίστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά που ια φτιάξετε Νεο ΑΡΝ,ανοίξτε μόνο τα δεδομένα....οχι το wifi. πριν τα ανοίξετε,καλο ειναι να μεταβείτε σε airplane mode και μετα ξανά σε κανονική κατάσταση.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλη την παρέα ! Έχει περάσει κάποιος το nougat με αυτόν τον τρόπο που περιγράφει η σελίδα από κάτω ;

http://www.stechguide.com/download-huawei-p9-lite-b360-nougat-update/

 

Είναι λέτε επίσημη έκδοση ;;; (έχω L21)

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγραφω δεν ξερω γιατη δεν ανεβηκε πριν ,πριν απο 2-3ωρες ελαβα αναβαθμηση 853 μβ η οποια ηταν η 7αρα το παρακολουθω για την ωρα,καποιες αλλαγες στα εικονιδια,στο συρταρη στην πανω μπαρα εχει γινη,θα δουμε το τελικο με μπαταρια η κατι αλλο.α εχω το 710 το 8αφι το wifi,τωρα που το παρακολουθω εχει αλλαξη καπως και η σειρα στο πληκτρολογιο.
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ζητω συγνωμη την 7αρα την πηρε το ταμπλετ σμ τ 710 της σαμσουνκ οχι το π9 λιτε αντε να ερθη και στο τηλ και παλι συγνωμη
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ΠΡΟΣΟΧΗ. Κλείστε το wifi, και τα δεδομένα(αν τα έχετε ανοιχτά) και πηγαίνετε στις ρυθμίσεις των δεδομένων σας, δηλαδή δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, Όνομα σημείου προσβασης.

Εκεί Θα δείτε ένα Cosmote internet(αντίστοιχα vodafone κλπ.)Πατήστε κάτω στις μπάρες και επιλέξτε ΝΕΟ APN.

 

Όλα όπως τα λες, ολοκληρωμένος ο οδηγός σου -- με τη διαφορά ότι μπορείς και με WiFi να κάνεις τη δουλειά, απλά πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του και επιλέγεις proxy τον localhost:8080, χωρίς να ασχοληθείς καν με το APN.

 

Το δικό μου (L21) το αναβάθμισα έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλη την παρέα ! Έχει περάσει κάποιος το nougat με αυτόν τον τρόπο που περιγράφει η σελίδα από κάτω ;

http://www.stechguide.com/download-huawei-p9-lite-b360-nougat-update/

 

Είναι λέτε επίσημη έκδοση ;;; (έχω L21)

 

Με τον ίδιο τρόπο πέρναγα ανέκαθεν τα firmwares στα Huaweiα. Φαντάζομαι ότι θα ισχύει ακόμα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Απλά με τον τρόπο που αναφέρει πιο πάνω, δεν ασχολείσαι καν με το PC σου (download, extract, αντιγραφή στην sd κλπ), αρκεί να έχεις ελεύθερο χώρο στο τηλέφωνο.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Εχω το l21c02B123 να κατεβάσω αυτην στην εικοναb0f077b7890ff953e5b7060494daeaf6.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PANAGIOTIS
Link to comment
Share on other sites

Εχω το l21c02B123 να κατεβάσω αυτην στην εικονα

 

αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε android 7ναι (με όποια θέματα έχει η 7), ότι ξεκινάει με b3** είναι android 7

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια αν γνωριζει καποιος...εχω κανει την αναβαθμιση σε Nougat και σημερα ηθελα να περασω καποιες φωτο απο το κινητο μου στο υπολογιστη μεσω Hisuite,ελα ομως που δεν εκανε με τιποτα συνδεση το κινητο με το pc!!! :blink:

Ξερεις κανει κατι...του ετυχε κανενος το ιδιο κολλημα? Κατι μου λεει οτι πρεπει να θελει αναβαθμιση το Hisuite αλλα δεν μου βγαζει κατι...

Καμια βοηθεια-γνωμη-προταση???

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια αν γνωριζει καποιος...εχω κανει την αναβαθμιση σε Nougat και σημερα ηθελα να περασω καποιες φωτο απο το κινητο μου στο υπολογιστη μεσω Hisuite,ελα ομως που δεν εκανε με τιποτα συνδεση το κινητο με το pc!!! :blink:

Ξερεις κανει κατι...του ετυχε κανενος το ιδιο κολλημα? Κατι μου λεει οτι πρεπει να θελει αναβαθμιση το Hisuite αλλα δεν μου βγαζει κατι...

Καμια βοηθεια-γνωμη-προταση???

Ρυθμίσεις -> Συνθέτες ρυθμισεις -> Ασφάλεια -> Να επιτρέπεται στο Hi Suite να χρησιμοποιεί HDB

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε android 7ναι (με όποια θέματα έχει η 7), ότι ξεκινάει με b3** είναι android 7

Καλημέρα και πως κανω αναβαθμιση απο το fi.. finder

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PANAGIOTIS
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τη Nougat που είναι hot topic το τελευταίο διάστημα.

 

Εχω ένα branded Vodafone, single sim φυσικά, 2gb

VNS-L21C02B123

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω δίκαρτο?

Αν ναι, υπάρχει οδηγός με τα βήματα που απαιτούνται?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Συνθέτες ρυθμισεις -> Ασφάλεια -> Να επιτρέπεται στο Hi Suite να χρησιμοποιεί HDB

Καταρχηνα ευχαριστω για την απαντηση...αλλα το εχω ηδη ενεργοποιημενο αυτο...περιεργα πραγματα

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πως κανω αναβαθμιση απο το fi.. finder

Από την στιγμή που σε ήρθε στο κινητό δεν χρειάζεται να την κατεβάζεις από το finder, την κάνεις από το κινητό ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά ! Από 170 σε L21 δίκαρτο πως πάμε σε Nougat. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

όπως γράφει ο φίλος lionefire εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7154631#post7154631

απλά θα κατεβάσεις για το l21c**b3** ακριβώς όπως βγαίνει το δικό σου

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα…:(

 

Vodafone branded με ΜΜ C900, κατεβαζω Nougat C02, παω να κανω update με dload και μου βγαζει μηνυμα λαθος έκδοσης! Διαβαζω μερικα σχολια παραπάνω και σκεφτομαι: "θα κανω ενα rollback μπας και μου επιτρεψει να βαλω την C02!!!"…

 

Σκατουλες! Στην επανεκκινηση μετα το rollback μπήκε σε loop και έμεινα χωρίς τηλέφωνο! :cry:

 

Απ' ότι καταλαβαίνω πρωί πρωί σε Vodafone ε;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Σήμερα παρέλαβα από my24shop το P9 lite με 3GB singe sim. Δεν μού αφήνει να βάλω το gmail μού. Το αντιμετώπισε κάποιος το πρόβλημα; Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν να πάρω την αντιπροσωπεία.!

Καλημέρα! Λύθηκε το πρόβλημα. Εγκατέστησα το Android web view. Ευχαριστώ την Melinα_Rose ακολούθησα την συμβουλή που είχε παραθέσει σε προηγούμενη σελίδα. Θα το παρακολουθώ φαίνεται ότι δουλεύει καλά.

Edited by str_23
Λύση.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει για ενα lag που τρωω στην καμερα μολις την ανοιγω.

Ειδα ενα βιντεο στο youtube

(δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ανεβασω) που στην αρχη του, συμβαινει αυτο το lag.

Με factory reset δεν γινεται τιποτα. Αν ξαναγυρισω πισω σε ΜΜ και κανω αναβασθμιση παλι σε Ν, υπαρχει περιπτωση να φτιαξει?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα…:(

 

Vodafone branded με ΜΜ C900, κατεβαζω Nougat C02, παω να κανω update με dload και μου βγαζει μηνυμα λαθος έκδοσης! Διαβαζω μερικα σχολια παραπάνω και σκεφτομαι: "θα κανω ενα rollback μπας και μου επιτρεψει να βαλω την C02!!!"…

 

Σκατουλες! Στην επανεκκινηση μετα το rollback μπήκε σε loop και έμεινα χωρίς τηλέφωνο! :cry:

 

Απ' ότι καταλαβαίνω πρωί πρωί σε Vodafone ε;;

Πήγες να βάλεις λάθος έκδοση, γι'αυτό δεν την πέρασε.

Έπρεπε απλά να βρεις συμβατή έκδοση με τη συσκευή σου.

Το rollback είναι ΜΟΝΟ για όσους έχουν nougat και θέλουν να περάσουν Marshmallow.

Εσύ πηγές να κάνεις rollback ενώ δεν είχες nougat!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει για ενα lag που τρωω στην καμερα μολις την ανοιγω.

Ειδα ενα βιντεο στο youtube

(δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ανεβασω) που στην αρχη του, συμβαινει αυτο το lag.

Με factory reset δεν γινεται τιποτα. Αν ξαναγυρισω πισω σε ΜΜ και κανω αναβασθμιση παλι σε Ν, υπαρχει περιπτωση να φτιαξει?

 

Και μένα το εχει, και σχεδόν σε όλους που έχουν νούγκατ στο p9Lite. πρέπει να είναι θέμα software, θα φτιάξει σε επόμενη αναβάθμιση. Δε νομίζω να αξίζει τον κόπο να τα ξαναπεράσεις για κολληματάκι ενός δευτερολέπτου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...