Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μου ήρθε σήμερα μια καινούργια αναβάθμιση και η εφαρμογή της κάμερας πλέον δε λειτουργεί. Κατέβασα και άλλη εφαρμογή,η οποία επίσης δεν μπορεί να δουλέψει. Το έπαθε κανείς άλλος;

 

Την έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Δεν εχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό. Η κάμερα δουλεύει κανονικά. EVA-L09C432B399

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Δεν εχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό. Η κάμερα δουλεύει κανονικά. EVA-L09C432B399

 

Ναι, αυτή είναι. Λογικά θα πήγε κάτι στραβά στη δική μου αναβάθμιση. Τι να πω. Δοκίμασα πάντως να βάλω άλλες ενημερώσεις από το huawei firmware finder και δε διορθώθηκε το πρόβλημα. Λογικά όταν έρθει η ενημέρωση για το oreo θα φτιαχτεί (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή είναι. Λογικά θα πήγε κάτι στραβά στη δική μου αναβάθμιση. Τι να πω. Δοκίμασα πάντως να βάλω άλλες ενημερώσεις από το huawei firmware finder και δε διορθώθηκε το πρόβλημα. Λογικά όταν έρθει η ενημέρωση για το oreo θα φτιαχτεί (ελπίζω).

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα. Το oreo δεν είναι σίγουρο οτι θα το λάβουμε. Ακούγονται και γράφονται διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα έχει έναν οδηγό για πέρασμα rom δική μας επιλογής. Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη rom δοκιμασμένη; Και αν ναι, ένα λινκ θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ.

 

Προσπαθώ να εκτελέσω τον οδηγό και μου βγάζει σφάλμα, αφού επιλέξω rom στον updater και ρυθμίσω τα port κτλ. Μου βγάζει σφάλμα όταν συνδέω το κινητό και πατάω στο hisuite έλεγχο για ενημερώσεις ότι δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ. Καμμιά βοήθεια;

Edited by jimlykos1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά SOS. Μάλλον έχουμε πρόβλημα αν και δεν είμαι 100% σίγουρος. Λοιπόν πριν λίγο καιρό παρατήρησα ότι όταν έπαιζα ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο ήταν λίγο static με την έννοια ότι δεν άλλαζε σχεδόν ποτέ η οθόνη μιας και ήταν card game, δημιουργούσε σαν σκιά στην οθόνη και συγκεκριμένα στο πάνω μέρος το οποίο θερμαίνεται περισσότερο (λογικά η CPU είναι εκεί;). Το ίδιο παρατήρησα προχθές σε ένα άλλο παιχνίδι που παίζω καιρό ειδικά στο σημείο που έχει γράμματα και φωτεινά χρώματα (το background είναι σκούρο γιατί το παιχνίδι είναι space mmo-style). Οι σκιές όπως ανέφερα δημιουργούνται στο πάνω μέρος της οθόνης στο σημείο της κάμερας-ID fingerprint. Μοιάζει για το θέμα με το burn-in των iphone αλλά η διαφορά είναι οτι σε εμένα είναι προσωρινό, αν το αφήσω το κινητό να κάνει cooldown εξαφανίζεται...

 

Τι νομίζετε ότι παίζει; Μήπως πρέπει να τρέχω για αλλαγή οθόνης; το κινητό το έχω από τέλη Οκτώβρη 2016, οπότε φτάνει κοντά στη λήξη της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

Αγόρασα μόλις χθες το P9 lite (2017) λόγω όλων των καλών αξιολογήσεων που είχα διαβάσει. (Έκδοση Android 7.0)

Όλα καλά μπορώ να πω με το τηλέφωνο, απλά θα χρειαστώ τη πολύτιμη βοήθεια σας στο εξής.

Έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή Sports-tracker λόγω ενασχόλησης μου με το τρέξιμο στον ελεύθερο μου χρόνο.

Λοιπόν η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά αλλά όταν τρέχω, ενώ θα έπρεπε να δείχνει το χάρτη με το δρόμο που διανύω μου γράφει "Google play services are updating".

Οι χάρτες Google δουλεύουν κανονικά δείχνοντας το στίγμα και την ευρύτερη περιοχή, όμως ενώ θα έπρεπε να το δείχνει και στην εφαρμογή μου γράφει "Google play services are updating".

Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά την εφαρμογή, το ίδιο, εγκατέστησα άλλη παρόμοια εφαρμογή "Strava" το ίδιο.

Τι μπορεί να παίζει, γνωρίζει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

Αγόρασα μόλις χθες το P9 lite (2017) λόγω όλων των καλών αξιολογήσεων που είχα διαβάσει. (Έκδοση Android 7.0)

Όλα καλά μπορώ να πω με το τηλέφωνο, απλά θα χρειαστώ τη πολύτιμη βοήθεια σας στο εξής.

Έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή Sports-tracker λόγω ενασχόλησης μου με το τρέξιμο στον ελεύθερο μου χρόνο.

Λοιπόν η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά αλλά όταν τρέχω, ενώ θα έπρεπε να δείχνει το χάρτη με το δρόμο που διανύω μου γράφει "Google play services are updating".

Οι χάρτες Google δουλεύουν κανονικά δείχνοντας το στίγμα και την ευρύτερη περιοχή, όμως ενώ θα έπρεπε να το δείχνει και στην εφαρμογή μου γράφει "Google play services are updating".

Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά την εφαρμογή, το ίδιο, εγκατέστησα άλλη παρόμοια εφαρμογή "Strava" το ίδιο.

Τι μπορεί να παίζει, γνωρίζει κανείς ;

Καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδο πρόβλημα με το Huawei P9 lite (2016). Το έψαξα στη Google και βρήκα πως να το λύσω. Απλά κάνε ότι λέει εδώ (https://productforums.google.com/d/msg/play/proQdv6kR9M/zngQlMZOCAAJ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδο πρόβλημα με το Huawei P9 lite (2016). Το έψαξα στη Google και βρήκα πως να το λύσω. Απλά κάνε ότι λέει εδώ (https://productforums.google.com/d/msg/play/proQdv6kR9M/zngQlMZOCAAJ).

 

Ευχαριστώ πολύ Petros_android.

Το δοκίμασα και φαίνεται να δουλεύει τώρα.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Μετά απο ενα χρόνο περιπου κατοχος του P9 για πρωτη φορά παρατηρησα δυσλειτουργία. συγκεκριμένα το wifi εχασε σήμερα 2 φορες το router και δεν απενεργοποιουνταν ωστε να το ενεργοποιησω παλι για να ξανασυνδεθει. Μετα απο αυτό ουτε επανεκκίνηση ουτε κανονικός τερματισμός μπορουσε να γίνει στο τηλεφωνο,παρα μονο με παρατεταμενο πατημα 10 δευτ. του power button. η τελευταία ενημερωση εχει γινει εδω και καιρό (EVA-L09C432B399). Γνωριζει καποιος σχετικά με αυτό το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα με μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος τα βήματα..

Δύο φίλοι μου έχουν το p9 αλλά στον έναν ακόμη δεν έχει έρθει η αναβάθμιση σε Android 7 και λέω να το κάνω μέσω ff..

Στου παιδιού με τα 7ρια η έκδοση είναι C432B502. Οπότε πάω στο ff στο άλλο κινητό, βρίσκω αυτή την έκδοση, την κατεβάζω και την περνάω; το κινητό του παιδιού που έχει ακόμη την 6ρα δεν το βλέπω να είναι branded..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Είμαι ο κάτοχος ενός Huawei P9. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το κινητό μου που το έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο. Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ και τις δυνατότητες που προσφέρει το rooting αλλά διστάζω καθώς δεν το έχω κάνει ποτέ σε κάποιο κινητό. Ενώ μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανός και προχωρημένος πάνω στους υπολογιστές, δε μπορώ να πω και το ίδιο για τα κινητά και έχω μερικές βασικές απορίες.

 

1. Το rooting είναι κάτι σαν format στους υπολογιστές;

2. Αν ναι μετά το rooting θα χάσω όλες μου τις εφαρμογές, τα settings και πιθανόν τα αρχεία μου;

3. Μπορώ και πως να κάνω backup ότι περιέχει το κινητό μου ώστε να τα επαναφέρω μετά το rooting;

4. Χρειάζεται να έχω ένα image κάποιας version του android (ή του emui μια και μιλάμε Huawei) για να το περάσω μετά το root, όπως π.χ. κάνουμε με τα windows μετά από format;

5. Μπορεί κάποιος να μου γράψει συνοπτικά τη διαδικασία για rooting στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Πιθανόν αυτά που ρωτάω να είναι τελείως άσχετα αλλά συγχωρέστε με, όπως είπα πριν δεν γνωρίζω καλά από android και δεν το έχω ξανακάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Είμαι ο κάτοχος ενός Huawei P9. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το κινητό μου που το έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο. Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ και τις δυνατότητες που προσφέρει το rooting αλλά διστάζω καθώς δεν το έχω κάνει ποτέ σε κάποιο κινητό. Ενώ μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανός και προχωρημένος πάνω στους υπολογιστές, δε μπορώ να πω και το ίδιο για τα κινητά και έχω μερικές βασικές απορίες.

 

1. Το rooting είναι κάτι σαν format στους υπολογιστές;

2. Αν ναι μετά το rooting θα χάσω όλες μου τις εφαρμογές, τα settings και πιθανόν τα αρχεία μου;

3. Μπορώ και πως να κάνω backup ότι περιέχει το κινητό μου ώστε να τα επαναφέρω μετά το rooting;

4. Χρειάζεται να έχω ένα image κάποιας version του android (ή του emui μια και μιλάμε Huawei) για να το περάσω μετά το root, όπως π.χ. κάνουμε με τα windows μετά από format;

5. Μπορεί κάποιος να μου γράψει συνοπτικά τη διαδικασία για rooting στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Πιθανόν αυτά που ρωτάω να είναι τελείως άσχετα αλλά συγχωρέστε με, όπως είπα πριν δεν γνωρίζω καλά από android και δεν το έχω ξανακάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Πάμε από την αρχή. Το Android είναι Linux και στο Linux ο χρήστης κάνει είσοδο ως απλός χρήστης και όχι ως διαχειριστής, δηλαδή δεν έχει κανένα δικαίωμα αλλαγής ή παρέμβασης σε αρχεία συστήματος. Το rooting είναι η διαδικασία ενεργοποίησης του λογαριασμού διαχειριστή, ο οποίος στο Linux αναφέρεται ως χρήστης root, εξ ου και το rooting.

 

Για να κάνεις root τη συσκευή σου θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader, κάτι το οποίο επέτρεπε η Huawei δίνοντάς σου τον κωδικό που απαιτείται αλλά πλέον το απαγόρεψε. Αν ξεκλειδώσεις τον bootloader στη συνέχεια φλασάρεις άλλη custom recovery και μέσω αυτής πλέον φλασάρεις το supersu zip για να ενεργοποιήσεις τον χρήστη root. Όταν είσαι root μπορείς να διαγράψεις ή παγώσεις εφαρμογές συστήματος και γενικά να πειράξεις οτιδήποτε σε όποιο βαθμό θελήσεις, μπορείς μέχρι και να το χαλάσεις σε επίπεδο λογισμικού πάντα.

 

Τα Huawei πάντως δεν είναι καθόλου φιλικά σε πειράγματα και σκαλίσματα και το brick, η κατάσταση δηλαδή που το έχεις μπλοκάρει σε βαθμό που δεν λειτουργεί, παραμονεύει στη γωνία.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Πέρα από το brick, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας (ακόμα και όταν όλα πάνε καλά) θα χάσω τα apps μου και τα αρχεία μου; (π.χ. μηνύματα, επαφές κλπ). Τι σημαίνει δηλαδή "φλασάρεις άλλη custom recovery";

 

Ευχαριστώ πολύ ξανά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Πέρα από το brick, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας (ακόμα και όταν όλα πάνε καλά) θα χάσω τα apps μου και τα αρχεία μου; (π.χ. μηνύματα, επαφές κλπ). Τι σημαίνει δηλαδή "φλασάρεις άλλη custom recovery";

 

Ευχαριστώ πολύ ξανά!!!

 

Δεν θα χάσεις τίποτα, η recovery είναι χοντρικά κάτι σαν το bios, μπαίνεις όταν από σβηστό πατάς ταυτόχρονα το Power και το Volume Up. H custom recovery σου επιτρέπει να φλασάρεις, να εγκαταστήσεις δηλαδή, το supersu zip ή ότι άλλο θέλεις. Η δική του δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζεις βέβαια ότι αν κάνεις όλα αυτά θα σου εμφανίζει ένα μήνυμα όταν ξεκινάει ότι η συσκευή σου είναι ευάλωτη ή απέτυχε στον έλεγχο και επίσης ξεχνάς τις αναβαθμίσεις ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μεγάλη απογοήτευση η ανακοίνωση της εταιρείας σχετικά με την εξαίρεση της συσκευής από την αναβάθμιση σε Oreo. Τη στιγμή που ένα low budget lumia που έχω παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις... Αν θες να λέγεσαι και να γίνεις μεγάλη εταιρία δεν μπορεί να παρατάς ακόμα και τις flagship συσκευές μετά από 2 χρόνια. Η Apple συνεχίζει να δίνει αναβαθμίσεις και σε iPhone 6!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση η ανακοίνωση της εταιρείας σχετικά με την εξαίρεση της συσκευής από την αναβάθμιση σε Oreo. Τη στιγμή που ένα low budget lumia που έχω παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις... Αν θες να λέγεσαι και να γίνεις μεγάλη εταιρία δεν μπορεί να παρατάς ακόμα και τις flagship συσκευές μετά από 2 χρόνια. Η Apple συνεχίζει να δίνει αναβαθμίσεις και σε iPhone 6!

 

Πως θα μας "σπρώξουν" για να αγοράσουμε τα καινούργια μοντέλα; Και μην ξεχνάμε ότι η Apple έστελνε σε παλιές συσκευές updates τα οποία είχαν στόχο να επιβραδύνουν το performance των συσκευών, οπότε είτε στέλνει τέτοια update ή δεν έστελνε καθόλου το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Πάντως με βλέπω να αλλάζω πάλι εταιρεία και να μην πάρω huawei, η έλλειψη Card slot ήταν κακή απόφαση για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος κάτι για το fingerptint scanner; Μετά από λίγο καιρό στην αρχή που δούλεψε κανονικά έχει εξαφανιστεί από το μενού των ρυθμίσεων. Είναι θέμα λογισμικού του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος κάτι για το fingerptint scanner; Μετά από λίγο καιρό στην αρχή που δούλεψε κανονικά έχει εξαφανιστεί από το μενού των ρυθμίσεων. Είναι θέμα λογισμικού του κινητού;

 

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει στο μενού. Μήπως αν έκανες κάνα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια εχω πολυ αυξημενη θερμοκρασια, περισσοτερη στην οθονη του κινητου κ η μπαταρια με το ζορι βγαζει μερα με νορμαλ χρηση..Δεν φταιει καποια εφαρμογη γιατι εκανα και hard reset και τεσταριστηκε και χωρις εφαρμογες εγκατεστημενες..Να φυγω για σερβις η να κατσω στα αυγα μου??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Να φύγεις για service.Με αυτά τα συμπτώματα πήγα το δικο μου Μιχαλακόπουλου, νομίζοντας ότι είναι η μπαταρία και τελικά μου άλλαξαν μητρική.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να φύγεις για service.Με αυτά τα συμπτώματα πήγα το δικο μου Μιχαλακόπουλου, νομίζοντας ότι είναι η μπαταρία και τελικά μου άλλαξαν μητρική.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Ευχαριστω....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...