Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω μπερδεύονται περισσότερο. Εννοεί το raw από τις λήψεις των 30sec? Τι έχει τραβήξει με τέτοιο κλείστρο και πως από ένα κακό raw βγαίνει ένα καλό jpg?

Επίσης μια λήψη 30sec δεν είναι απλό πράγμα για να βγει σωστή.

Δεν ξέρω, δεν έχω εμβαθύνει και πολύ στην φωτογραφία αλλά νομίζω ότι αυτοί οι χρόνοι είναι για συγκεκριμένα θέματα και συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω μπερδεύονται περισσότερο. Εννοεί το raw από τις λήψεις των 30sec? Τι έχει τραβήξει με τέτοιο κλείστρο και πως από ένα κακό raw βγαίνει ένα καλό jpg?

Επίσης μια λήψη 30sec δεν είναι απλό πράγμα για να βγει σωστή.

Δεν ξέρω, δεν έχω εμβαθύνει και πολύ στην φωτογραφία αλλά νομίζω ότι αυτοί οι χρόνοι είναι για συγκεκριμένα θέματα και συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

 

Οταν με το P9 τραβας raw, αυτοματα αποθηκευεται και μια φωτογραφια jpeg. H jpeg διορθωνεται απο το κινητο, για να βγει με σωστη εκθεση κτλ, ενω η raw σωζεται χωρις την παραμικρη επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά

Μετά την αναβάθμιση ενώ μου ζητάει πιν για τη κάρτα και το δέχεται δεν έχει σήμα. Μένει με ένα θαυμαστικό στο σήμα. Κάποια βοήθεια. Έκανα επαναφορά.

Επίσης άλλες στιγμές φαίνεται ι το imei και άλλες όχι μετά από επανεκκίνηση που του κάνω εγώ.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά

Μετά την αναβάθμιση ενώ μου ζητάει πιν για τη κάρτα και το δέχεται δεν έχει σήμα. Μένει με ένα θαυμαστικό στο σήμα. Κάποια βοήθεια. Έκανα επαναφορά.

Επίσης άλλες στιγμές φαίνεται ι το imei και άλλες όχι μετά από επανεκκίνηση που του κάνω εγώ.

 

Κατσε κατσε ρε φιλε οτα σου ηρθε η αναβαθμιση; Επισης εχεις δακτυλικο αποτυπωμα για κλειδωμα;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

ειχα δακτυλικο πριν την επαναφορά.

Ναι εκανε το update και ενώ όλα δειχνουν καλα το δίνω στον αδερφο μου και το ανοίγει βαζει την sim του, ζηταει pin (άρα την αναγνωρίζει) δεχεται το pin και μετα απλα δεν εχει σημα έχει θαυμαστικο. Το ίδιο και με δεύτερη sim Σε αλλεπάλληλες επανεκινησεις που του κανω άλλες φορες φαίνεται το imei του στις ρυθμίσεις και άλλες όχι...όλα περίεργα αλλα αυτά γίνονται

Link to comment
Share on other sites

ειχα δακτυλικο πριν την επαναφορά.

Ναι εκανε το update και ενώ όλα δειχνουν καλα το δίνω στον αδερφο μου και το ανοίγει βαζει την sim του, ζηταει pin (άρα την αναγνωρίζει) δεχεται το pin και μετα απλα δεν εχει σημα έχει θαυμαστικο. Το ίδιο και με δεύτερη sim Σε αλλεπάλληλες επανεκινησεις που του κανω άλλες φορες φαίνεται το imei του στις ρυθμίσεις και άλλες όχι...όλα περίεργα αλλα αυτά γίνονται

Δεν μπορω να σε καταλαβω το κινητο γιατι δεν ειχε σιμ μέσα οταν εκανε αναβαθμιση; Τι εννοεις οτι ειχες πριν δακτυλικο μετα το αφαιρεσες;

Σου ζηταγε κωδικο η κωδικο πιν;

 

Δεν ξερω τι κανεις αλλα σιγουρα εσυ ευθυνεσαι για την δυσλειτουργια κατι εκανες λαθος πριν τελειωσει αναβαθμιση και εγινε μπαχαλο.. Εχεις αλλαξει κατι στο κινητο ρομ ρουτ περιβαλλον οθονης κλπ;

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνουμε update τα αρχεία τα βάζουμε σε φάκελο στην εσωτερικη μνημη ή σε εξωτερικη καρτα;

Φίλε Κomias2 μακαρι να ειχες δίκιο αλλά έχει αναφερθεί και από άλλους αυτό το πρόβλημα στους xda.

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρωτες φωτογραφιες ειναι στα 30sec. Tα καμενα πιξελ ειναι εμφανεστατα. Ισως οφειλεται σε μεγαλη θερμοκρασια του αισθητηρα, και αυτο το λεω γιατι δεν το κανει παντα.

 

Sotiris Sotiris

Τα βλέπω. Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί τις τράβηξες στα 30 sec, ειδικά την δεύτερη, αλλά αφού ο φίλος λέει οτι είναι φυσιολογικο οκ.

Εγώ δεν έχω τραβήξει με τέτοια έκθεση. Δεν μου χρειάστηκε ποτέ, όσο σκοτεινά και να ήταν.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνουμε update τα αρχεία τα βάζουμε σε φάκελο στην εσωτερικη μνημη ή σε εξωτερικη καρτα;

Φίλε Κomias2 μακαρι να ειχες δίκιο αλλά έχει αναφερθεί και από άλλους αυτό το πρόβλημα στους xda.

Καταρχας γιατι να μεταφερεις αρχεια οπουδηποτε, κατα δευτερον τι ειναι το? xda?

Λοιπον οταν εχεις ενα κινητο απειραχτο και το χρησιμοποιεις σαν κινητο και μαμισιο τα βηματα ειναι τα εξης.

Εκει που καθεσαι σου λεει ΕΧΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ λογισμικου κλπ. Πατας οκ και την κανει θελει την ωρα του κανει μια; δυο; επανεκιννησεις μονο του και σου ζηταει κωδικο πιν τον βαζεις σου ζηταει κωδικο σκετο που ειναι του δακτυλικου συνηθως, τον βαζεις κανει ισως παλι φορτωση επαννεκινηση ξαναβαζεις τους κωδικους που ζηταει και ολα οκ. Στην συγκεκριμενη εκανε και αλλη μια ενημερωση 350 mb περίπου εκτος της νουγκατ εκανε παλι επαννεκινηση ζήτησε κωδικους μπήκαν και ολα δουλευουν ρολόι ουτε αρχεια χανονται ουτε τίποτα εκτος που αλλαζει το θεμα οθόνης και ο ηχος κλήσης τα οποια ξαναβαζεις.

Ολα απλά χρονια εχω αλλαξει τις συσκευες και η διαδικασία ιδια ποτε μα ποτε κουσουρι δεν άφησε η βγήκε οποτε ψαξου τι εχει συμβει.

Με εκτιμηση κομιας.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω. Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί τις τράβηξες στα 30 sec, ειδικά την δεύτερη, αλλά αφού ο φίλος λέει οτι είναι φυσιολογικο οκ.

Εγώ δεν έχω τραβήξει με τέτοια έκθεση. Δεν μου χρειάστηκε ποτέ, όσο σκοτεινά και να ήταν.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Καθαρά πειραματικά τις έβγαλα με τέτοια έκθεση. Οι φωτό είναι ίδιες, απλά η μία είναι raw και η άλλη jpeg. Ένας από τους σημαντικότερους λόγους που πήρα το P9 είναι ότι μπορεί και τραβάει 30sec με 3200 iso με ανεκτή ποιότητα.

 

Και κάτι ακόμα, άσχετο. Η εφαρμογή του καιρού, για να ανανεωθεί θέλει και ιντερνετ και gps ενεργό. Πριν το P9, είχα ένα redmi note στο οποίο αρκούσε το wifi για να λειτουργεί η εφαρμογή. Στο P9, πως θα κάνω κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις βάλει στην εξοικονόμηση (την τοποθεσια) και δεν δουλεύει? Πήγανε επάνω στις τρεις τελείες και δες εκεί η σάρωση WiFi που λέει, πως είναι?

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή δουλεύω 4-5 email, τα έχω όλα περασμένα στην εφαρμογή mail που έχει το κινητό. Την gmail εφαρμογή την έχω απεγκαταστησει. Βέβαια data δεν κλείνω ποτέ. Δεν έχει έννοια να παρακολουθώ 5 μεηλ (καποια απο αυτα επαγγελματικα) και να έχω κλειστά data & wifi. Πως θα έρχονται στο τηλέφωνο?

 

Τες πα. Αυτό στο κάνει μόνον για το gmail? Έχεις αλλά μεηλ? Σ' αυτά τι γίνεται?

Δοκίμασε και την εφαρμογή email του κινητού. Αυτή εμφανίζεται στην βελτιστοποίηση κανονικά.

 

Ναι 4 email εχω πανω στη συσκευη, το ιδιο ακριβος μου εκανε και το outlook, αλλα εκει εκανα τις ρυθμισεις βελτιστοποίηση, προτεραιότητα και να μην κλεινει και δουλευει σωστα. Για το gmail κατεβασα το google inbox οπου μπορεις να κανεις τις ρυθμίσεις και το παρατηρω αλλα εχασα παλι ενα mail παρολο που ειχα wifi ανοιχτο, θα δοκιμασω και το μαμα αυριο, δεν χρειαζεται να ειμαι standby ολη μερα με τα mail οποτε καποιες ωρες τα κλεινω τα data

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης της νέας rom(B386),έχω να πω τα καλύτερα. Πολύ smooth, μπαταρία μέχρι τώρα ικανοποιητικότατη και το πιο βασικό για μένα: επιτέλους διορθώθηκε ένα bug το οποίο είχα από την 6αρα και προκαλούσε το εξής σπαστικό προβληματάκι. Οταν άκουγα μουσική με ακουστικά και ερχόταν ειδοποίηση από viber, whats app....κτλ, έπεφτε αρκετά η ένταση της μουσικής, παρόλο που ήταν στο μέγιστο επίπεδο. Έπρεπε να κλείσω την εφαρμογή και να την ξανανοίξω για να διορθωθει. Βέβαια αν ξαναερχόταν ειδοποίηση....άντε πάλι από την αρχή ή έπρεπε να συμβιβαστώ προσωρινά με την χαμηλότερη ένταση. Τέλος καλό, όλα καλά!
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, άσχετο. Η εφαρμογή του καιρού, για να ανανεωθεί θέλει και ιντερνετ και gps ενεργό. Πριν το P9, είχα ένα redmi note στο οποίο αρκούσε το wifi για να λειτουργεί η εφαρμογή. Στο P9, πως θα κάνω κάτι τέτοιο?

 

Τελικα εγκατεστησα την εφαρμογη καιρος M8 (της xiaomi) και λειτουργει μονο με ιντερνετ, χωρις gps.:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγκατεστησα την εφαρμογη καιρος M8 (της xiaomi) και λειτουργει μονο με ιντερνετ, χωρις gps.:p

 

Gps θέλει, όταν στις ρυθμίσεις έχεις ενεργοποιημένο να σου δείχνει τον καιρό της τρέχουσας τοποθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και στην εξοικονόμηση ενέργειας να το βάλεις, πάλι δουλεύει. Τέλος πάντων όμως, αφού το έλυσε το πρόβλημά του έτσι όπως λέει, μια χαρά.

 

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στην εφαρμογη firmware finder μου εμφανιζει διαθεσιμη αναβαθμιση, την κατεβαζω αλλα δεν βρισκω τον τροπο να την εγκαταστησω. Προσπαθησα με ανοιγμα του κινητου (volume +/-,power on) ξεκιναει το update αλλα σταματάει στο 5% διοτι λεει οτι το πακετο ειναι λάθος.

Υπάρχει αλλη διαδικασία?

6c70244302862f9b6d65e8e017ae27a8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουν μια σειρά που τα περνάς. Γι' αυτό έχει δυο αρχεία, ένα μικρό και ενα μεγάλο.

Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέριες. Έχει thread στο XDA. Διάβασε εκεί, θα έχει σίγουρα οδηγίες.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουν μια σειρά που τα περνάς. Γι' αυτό έχει δυο αρχεία, ένα μικρό και ενα μεγάλο.

Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέριες. Έχει thread στο XDA. Διάβασε εκεί, θα έχει σίγουρα οδηγίες.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω μπας και βρω άκρη εκεί διαφορετικά πάω για clean install...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα οκ πήραμε το android 7 προσωπικά σε μένα όλα είναι μαι χαρά αν εξαιρέσω το NFC που ενεργοποιείται μόνο του το update είναι μια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πότε τα Huawei P9 lite (2016) θα πάρουν το EMUI 5.1?? :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που θες να το κάνεις αυτό ?? Κάποιο πρόβλημα ??

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να καταργήσουμε όλες τις αναβαθμίσεις και να επιστρέψει το κινητό στην αρχική του έκδοση?

Χωρίς να χάσεις εγγύηση δύσκολα

Από περιέργεια για ποιο λόγο το θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να καταργήσουμε όλες τις αναβαθμίσεις και να επιστρέψει το κινητό στην αρχική του έκδοση?

 

 

Αυτό που ζητάς (roll back) δεν γίνεται, γιατί απλά τα παλιά αρχεία στο κινητό σου είτε έχουν σβηστεί είτε αντικατασταθεί από τα καινούργια.

 

Αυτό που γίνεται (δεν το έχω κάνει) αλλά λογικά αν κατεβάσεις το firmware που θέλεις (πχ απο XDA) και στην συνέχεια το περάσεις με force update, δεν θα έχεις θέμα (λογικά).

Θα κάνεις όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ factory reset ,πριν και μετά την υποβάθμιση.

 

Το ξανά λέω, δεν το έχω κάνει, δεν είχα ποτέ κανένα λόγο να κάνω κάτι ανάλογο αλλά λογικά θα γίνεται

 

Προσοχή όμως, θα πρέπει να επιλέξεις full rom και όχι update.

 

Μια τέτοια full rom, που κάνει για "σκαλίσματα" είναι αυτή που υπάρχει στα λινκ των αρχείων του clean debrand.

Την συγκεκριμένη την έχουμε χρησιμοποιήσει 2-3 απο εδώ για να κάνουμε το clean debrand, το οποίο σαν διαδικασία έχει ενα πίσω γύρισμα και δεν υπήρξε θέμα!

 

Τα λινκς που θα σε βοηθήσουν θα τα βρεις όλα στο ποστ #1, σ' αυτό το νήμα.

Η rom είναι για custom ©432.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιο επίσημος τρόπος? Ψάχνω να βρω που είχε πάρει το μάτι μου, σε manual ή forum της Huawei, κάπου έλεγε για "κατάργηση αναβάθμισης".

 

Ο λόγος που θέλω να καταργήσω τις αναβαθμίσεις, είναι ότι πριν την αναβάθμιση σε nougat είχα ένα απροβλημάτιστο τηλέφωνο που πήγαινε σφαίρα. Τώρα, και με τις 2 τελευταίες αναβαθμίσεις, το bluetooth εξακολουθεί να διακόπτει τη σύνδεση με το αυτοκίνητο την ώρα που μιλάω και το mirror-share ουσιαστικά δεν παίζει. Επίσης "τρώει" περισσότερη ram και έχει κάποια lagαρίσματα. Τα 2 τελευταία μετά τη 2η αναναβάθμιση.

Έχω κάνει μόνο clear cache, όχι hard reset, και επειδή την προηγούμενη φορά που το γύρισα σε factory defaults, δεν λύθηκε τίποτα, για να μην το στήνω πάλι 2 φορές, αν δω ότι δεν λύθηκαν τα θέματα, πριν το ξαναστήσω, έλεγα μήπως γινόταν να καταργήσω τις αναβαθμίσεις.

Φυσικά όχι περνώντας μόνος μου κάποια Rom με κίνδυνο να χάσω την εγγύηση, αλλά με κάποιο επίσημο τρόπο. Θα πάρω τηλ στην υποστήριξη να δω.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αναρωτιέμαι όμως, μόνο εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα μετά τις αναβαθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...