Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το δικό μου Ελληνικό είναι, απο Cosmote, είχε μεμβράνη (χύμα στο κουτί) αλλά όχι ανταπτορα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Ίσως κάτι με τις παρτίδες?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε μαλλον στις τελευταίες τα έχουν φουλ εξτρα :lol: τα μπλε και τα κόκκινα ειναι και απο τα χρώματα που παρουσιάστηκαν τελευταία κάπου Σεπτέμβρη νομίζω,οπότε γι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι το χρυσό το Dual και είχε και περασμένη προστασία οθόνης και αντάπτορα. Το πήρα από σκρουτζομάγαζο στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με screen protector τίποτα; Από ότι παρατήρησα γρατζουνίθηκε η οθόνη (δεν είναι τόσο αισθητή, λες και το ακούμπησε απαλά βελόνα) και ξενέρωσα λίγο....
Link to comment
Share on other sites

Τι έννοιες, "τίποτα"?

http://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?from=most-popular&keyphrase=screen+protector+huawei+p9

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι έννοιες, "τίποτα"?

http://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?from=most-popular&keyphrase=screen+protector+huawei+p9

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Ότι υπάρχουν το ξέρω, αλλά από σχόλια που έχω ακούσει δεν έχει βγει κάτι καλό το οποίο να καλύπτει όλη την οθόνη (μαζί με bezels) και να μην προεξέχει στις άκρες. Ή έχω μείνει πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο προς τα πίσω είχαν δωθεί κάποια λινκ.

Δεν ξέρω όμως πως κάθονται στο τηλέφωνο και τι λένε.

Γενικά όμως τα 2.5D είναι λίγο "δύσκολα"

 

 

PS: Γρατζουνια στην μεμβράνη μόλις είδα και εγώ οτι απέκτησα.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο προς τα πίσω είχαν δωθεί κάποια λινκ.

Δεν ξέρω όμως πως κάθονται στο τηλέφωνο και τι λένε.

Γενικά όμως τα 2.5D είναι λίγο "δύσκολα"

 

 

PS: Γρατζουνια στην μεμβράνη μόλις είδα και εγώ οτι απέκτησα.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Ξενέρα όταν γρατζουνιεται η οθόνη....Αλλά πάλι καλά ειναι πολύ μικρο και θέλει φως πανω του για να το δεις απο γωνία δεν ειναι βαθυ γρατζουνισμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αυτό που βλέπω είναι άσχετα με τι έκδοση γορίλα, ουρακοτάνγκου, μαϊμούς ή χιμπατζή φοράνε, τη γρατζουνιά δεν την γλυτώνεις! Όσο και να το προσέχεις κάποια στιγμή, στο άσχετο, θα την κονομήσεις!

 

Ευτυχώς εγώ του είχα βάλει την μεμβράνη οπότε την γλύτωσα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αυτό που βλέπω είναι άσχετα με τι έκδοση γορίλα, ουρακοτάνγκου, μαϊμούς ή χιμπατζή φοράνε, τη γρατζουνιά δεν την γλυτώνεις! Όσο και να το προσέχεις κάποια στιγμή, στο άσχετο, θα την κονομήσεις!

 

Ευτυχώς εγώ του είχα βάλει την μεμβράνη οπότε την γλύτωσα.

 

Αυτό ισχύει...Βλακεία έπρεπε να του είχα βάλει μία αλλά από τα σχόλια άκουγα οτι σχεδόν όλες δεν ταιριάζουν λόγω της καμπυλότητας....Χθες με το που το ειδα αυτο παρήγγειλα αυτήν ελπίζω να μην έχω θέματα....http://m.ebay.com/itm/371658641035?_mwBanner=1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει...Βλακεία έπρεπε να του είχα βάλει μία αλλά από τα σχόλια άκουγα οτι σχεδόν όλες δεν ταιριάζουν λόγω της καμπυλότητας....Χθες με το που το ειδα αυτο παρήγγειλα αυτήν ελπίζω να μην έχω θέματα....http://m.ebay.com/itm/371658641035?_mwBanner=1

 

Πραγματικά,τα γυαλιά είναι πρόβλημα. Μέχρι τώρα δούλευα τα Nillkin και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Πήρα λοιπόν και για το Ρ9 και τζίφος. Γύρω - γύρω ήταν στον αέρα! Το έβγαλα κατευθείαν και πέρασα την μεμβράνη που είχε το κουτί.

Όπως και να το κάνουμε όμως γυαλί δεν είναι και η δαχτυλιά πάει σύννεφο.

Πάντως το ίδιο έχω παραγγείλει και εγώ, αφού σύμφωνα με τις διαστάσεις που δίνει είναι ίδιο με την μεμβράνη. Το περιμένω από μέρα σε μέρα, οπότε θα σου πω αν χάσαμε τα 1.6 ευρώ ή όχι! :lol:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το ανταπτορακι αυτο που λες απο το skroutz το πηρα και δεν αναγνωριζει usb φλασακια εσενα πως γινεται και αναγνωριζει και σκληρο δισκο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπλέκεστε με ανταπτοράκια και λακαμίες! Είναι παθητικά και αργά ή γρήγορα θα βγάλουν πρόβλημα. Άσε που μπορεί να κάνουν και ζημιά στην θήρα του κινητού. :X

Δεν αξίζει το κόπο και το κόστος δηλαδή!

https://www.skroutz.gr/s/8601690/GOLF-USB-C-male-USB-A-female-GF-TOTGW.html

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπλέκεστε με ανταπτοράκια και λακαμίες! Είναι παθητικά και αργά ή γρήγορα θα βγάλουν πρόβλημα. Άσε που μπορεί να κάνουν και ζημιά στην θήρα του κινητού. :X

Δεν αξίζει το κόπο και το κόστος δηλαδή!

https://www.skroutz.gr/s/8601690/GOLF-USB-C-male-USB-A-female-GF-TOTGW.html

Καλά όταν κάψουν το usb ic τότε να δεις

Link to comment
Share on other sites

Aμα ειναι επωνυμα και καλης ποιοτητας γιατι να βγαλουν προβλημα;Αυτη ειναι η δουλεια τους ,να κανουν μετατροπη ενω και η δουλεια του κινητου ειναι να υποστηριζει otg απο μονο του,χωρις καστομιες.

Υπαρχει οντως προβλημα με αμφιβολου ποιοτητας καλωδια-ανταπτορακια usb-c,αυτο προεκυψε με τα google pixel,οταν τριτων κατασκευαστων καλωδια εκαιγαν φορτιστες και θυρες υπολογιστων,το ανεδειξε ενας μηχανικος της google που απο τοτε τεσταρει καλωδια και ανταπτορες αν ειναι ασφαλειας.

Τωρα για το ποσο συχνα θα χρησιμοποιειται αυτη η λειτουργια εξαρταται απ τις αναγκες του καθενος,γνωμη μου ειναι οχι συχνα,γιατι η συσκευη εχει επαρκη εσωτερικο χωρο αποθηκευσης ενω παιρνει και micro sd.

Πηρα τον ανταπτορα της huawei ΑP52 και δουλευει κανονικα,οπως ειχα γραψει και παλιοτερα:

 

31309421153_ace8ff1b9d_z.jpgIMG_20170105_142351 by spazoklabanias, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια άρθρωση περισσότερο, πάντα. Έτσι στο σύνολο, μπορεί να έχεις έως και 33% περισσότερες πιθανότητες fail. (Οτι fail μπορεί να είναι αυτό).

Κατα την γνώμη μου αυτά τα πραγματακια είχαν έννοια στις αρχές του USB c, που δεν εύρισκες εύκολα το καλώδιο που ήθελες, ηταν ακριβά ή μπορεί να χρειαζόταν να περιμένεις μέρες για να κάνεις την δουλειά σου αφού θα έπρεπε να στο παραγγειλουν κλπ.

Τώρα ενα καλό ανταπτορακι έχει 3-4 ευρώ και τόσο (ή και λιγότερο) έχει το καλώδιο σε απευθείας USB c.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο νωρις ακομη να αντικατασταθουν ολα τα καλωδια με usb-c.Πολλοι εχουν δευτερες,τριτες συσκευές που συχνα ειναι low-mid range και σχεδον ποτε δεν εχουν usb-c. Να μη μιλησω για τα ταμπλετς. Ή τις συσκευες γυναικας-παιδιων που επισης ειναι παλιες-φθηνοτερες. Τα powerbanks; Ποσα διπλα καλωδια θα εχεις μεσα στο σπιτι και θα κουβαλας στις τσαντες. Ενω με ενα ανταπτορακι κρατας ολα τα καλωδια που ηδη εχεις και απλα βαζεις αυτο.

Σίγουρα ειναι ενα επιπλεον εξαρτηματακι στην ακρη μιας θύρας και θελει προσοχη,δε διαφωνω. Ο μεγαλος χαμος θα γινει οταν αρχισουν να καταργουν ολοι τα καρφια 3,5mm και θα δουλευουν με ανταπτορες. Το βλεπω στο αμεσο μελλον να καταργηθουν τελειως τα micro usb καλωδια,πολυ δυσκολα ομως θα βγαλουν επωνυμοι hi fi κατασκευαστες ακουστικα με lightning ή usb-c καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να συγκρίνεις σε φόρτιση τα δυο καλώδια? Έχει διαφορά με το ανταπτορακι αυτό?

Ρωταω γιατί με κάτι φρικαλέα ανταπτορακια που είχα πάρει απο το eBay (υποτίθεται και επώνυμα τρομάρα τους), δεν μου ανέβαζε παραπανω από 0.5-0.6Α στην φόρτιση. Μόλις αγορασα και έβαλα επάνω καλό καλώδιο με USB c, ανέβηκε στα 1.1Α.

Να διευκρινησω, φορτιζω με φορτιστή ~1Α max (δεν θέλω ταχεία φόρτιση) και επείσης χρησιμοποιώ aftermarket καλώδια του 1.5μ γιατί δεν με βολευει κοντύτερο.

 

Είχα δηλαδή ενα golf micro USB με led που δούλευα έως τώρα και είπα για να μην το αλλάξω να βάλω τον ανταπτορα. Ε, και τζιφος. Μου έριξε την φόρτιση στο μισό.

Τελικά αγόρασα πάλι ενα golf USB c και βρήκα την υγεια μου

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τεσταρει αν υπαρχει διαφορα στα Α που φορτιζει με ή χωρις ανταπτορακι. Απο το χρονο που κανει να φορτισει ομως ,νομιζω δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα. Αλλα 100% δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Ουτε εγω αγορασα γρηγορο φορτιστη και γενικα χρησιμοποιω διαφορα καλωδια και φορτιστες διαφορων εντασεων για ευκολια. Δηλαδη με ενδιαφερει η χρηστικοτητα πιο πολυ παρα η ταχυτητα. Παντως αν τα ανταπτορακια που λες ριχνουν τοσο τη φορτιση,καλα εκανες και τα πεταξες,κατι δεν παει καλα. Η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα,γι αυτο και γω πηρα τον ανταπτορα της huawei.

Επισης η θυρα του p9 δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, αν και type c,πιστευω την εβαλε για να τη βαλει. Ειναι μια απλη θυρα τυπου 2.0,κανενα οφελος σε ταχύτητα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Περισσότερο εφέ παρά ουσία.

Δυστυχώς στο eBay κυκλοφορεί πολύ σαβουρα. Αν δεν προσεξεις την πατάς πολύ εύκολα. Απο εκεί τα πήρα (2), δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή και βγήκαν μουφα.

Ευτυχώς τουλάχιστον ηταν φθηνά.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε δεν πήρατε γρήγορο φορτιστή; Αυτός που έχει μέσα είναι πολύ γρήγορος. Μάλιστα πάνω το κινητό λέει και γρήγορη φόρτιση όταν το φορτίζω με αυτόν όπως και το Nexus 6P που έχω.

 

Στάλθηκε από το EVA-L19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει κανένας λόγος να την "μπιπ" την μπαταρία? Οτι χρήση και να του κάνω, την μέρα θα μου την βγάλει ά ν ε τ α. Το βάζω το βράδυ στο φορτιστή και το παίρνω το πρωί που πάω στην δουλειά. Δεν έχω κανένα λόγο να την σκιζω την μπαταρία. Την αφήνω εκεί να φορτίζει σιγά-σιγά.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο φορτιστης της συσκευασιας ηταν ενας απλος 5V/2A. Παντως φορτιζει αρκετα γρηγορα ετσι και αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ξέρω τι έχει μέσα. Είναι απείραχτα, όπως τα πήρα. Έχω έναν φορτιστή απο HTC στο 1Α και αυτον χρησιμοποιώ, χρόνια τώρα.

Το καλώδιο είναι κοντό δεν με βολεύει, ακουστικά έχω πολύ καλά after market, οπότε όλα τα αξεσουάρ του ούτε που τα έχω αγγίξει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο φορτιστης της συσκευασιας ηταν ενας απλος 5V/2A. Παντως φορτιζει αρκετα γρηγορα ετσι και αλλιως.

 

εγω επίτηδες βρήκα έναν με 1Α MAX για να μην γινει η μπαταρια χάλι μαύρο μετα απο ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...