Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για dual δεν έχω άποψη για single απλά πάρε το ελληνικό

Οταν λες ελληνικό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το Dual sim έχω εγώ με nougat ...μια χαρά σε όλα ...εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από το τηλέφωνο...

Ευχαριστώ για την απάντηση!:D

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ελληνικό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!:D

Εννοεί να είναι unbranded, προφανώς. Στα σκρουτζομαγαζα κυκλοφορεί πολύ branded συσκευή.

 

Να έχεις υπόψιν σου όμως, οτι ίσως να έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, καθώς το δικαρτο δεν έχει έρθει Ευρώπη.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Τουλάχιστον δεν πήγε τζάμπα το ρεσετ.

 

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί να είναι unbranded, προφανώς. Στα σκρουτζομαγαζα κυκλοφορεί πολύ branded συσκευή.

 

Να έχεις υπόψιν σου όμως, οτι ίσως να έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, καθώς το δικαρτο δεν έχει έρθει Ευρώπη.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Σε ενα κατάστημα που ρώτησα εαν εχει ελληνικά μου απάντησαν θετικά. Πρέπει να ρωτήσω συγκεκριμένα εαν ειναι branded? Και σχετικά με την εγγύηση, δεν ισχύει κανονικά, εφόσον το γράφει στο site?

Link to comment
Share on other sites

Νέα αναβάθμιση.. Πολύ κοντά χρονικά με τη προηγούμενη.83c3f1d6a1e8e4df838e7e984d86e44f.jpg

 

Και εμένα μου ήρθε σήμερα. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα P9 το οποίο πρόσφατα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη. Δυστυχώς πέρασε η εγγύηση τριών μηνών που δικαιούμουν. Το πήγα στη πόλη μου σε ένα μαγαζί που μου εγγυήθηκε ότι η οθόνη που θα μου φέρει είναι γνήσια, το ειδα και εγώ στο συγκεκριμένο site απ το οποίο προμηθεύεται τα ανταλλακτικά να λέει ΓΝΉΣΙΑ. Μου την πέρασε ο συγκεκριμένος μηχανικός η δουλειά του ήταν άριστη. Αλλά η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη. Τα χρώματα διαφορετικά σε τέρμα φωτεινότητα είναι όπως η παλιά στη μέση, στα βίντεο γίνονται αλλοιώσεις. Έχουμε δύο P9 στην οικογένεια και τα συγκρινα, διαφορετικά χρώματα, αλλοίωση γενικά άλλη οθόνη άσχετα αν εξωτερικά είναι ίδιες. Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί ήδη έχω δώσει 80€ για αυτήν την ιστορία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε σήμερα. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά

Παρομοίως. Μικρό για σοβαρό update, μεγάλο για μόνον security patch.

Δεν το έχω κάνει ακόμη λόγω λιγοστης μπαταρίας αλλά μόλις το ταΐσω λίγο θα το περάσω.

 

PS: Όσοι το περασατε, τι security patch σας λέει?

 

 

 

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα P9 το οποίο πρόσφατα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη. Δυστυχώς πέρασε η εγγύηση τριών μηνών που δικαιούμουν. Το πήγα στη πόλη μου σε ένα μαγαζί που μου εγγυήθηκε ότι η οθόνη που θα μου φέρει είναι γνήσια, το ειδα και εγώ στο συγκεκριμένο site απ το οποίο προμηθεύεται τα ανταλλακτικά να λέει ΓΝΉΣΙΑ. Μου την πέρασε ο συγκεκριμένος μηχανικός η δουλειά του ήταν άριστη. Αλλά η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη. Τα χρώματα διαφορετικά σε τέρμα φωτεινότητα είναι όπως η παλιά στη μέση, στα βίντεο γίνονται αλλοιώσεις. Έχουμε δύο P9 στην οικογένεια και τα συγκρινα, διαφορετικά χρώματα, αλλοίωση γενικά άλλη οθόνη άσχετα αν εξωτερικά είναι ίδιες. Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί ήδη έχω δώσει 80€ για αυτήν την ιστορία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν κοιτάς να κάνεις τσιγκουνιες. Οπωσδήποτε αντιπροσωπία και ας "στον χαϊδευουν" και λίγο. Ειναι εν γνώση σου, για να έχεις εγγυημένο αποτέλεσμα.

Τώρα, θα σου έλεγα να το πας πίσω μαζί με ένα απο τα "καλά" κινητά και να του δείξεις τα προβλήματά σου.

Δεν θέλω να πω κάτι για να κατηγορησω τον άνθρωπο, μπορεί να επεσε/επεσες σε προβληματικό ανταλλακτικό.

Σε ανάλογη περίπτωση, στην αντιπροσωπία, άμεσα ξανα αλλαζεται η οθόνη, στο φτερό. Τώρα εδώ, θα πρέπει να ξανά παραγγείλει το ανταλλακτικό να του έρθει καινούργιο για να το αλλάξει. Πιστεύω οτι γίνεται αντιληπτή η διαφορά.

 

Και παντα, καλοπροαίρετα, οτι είναι πραγματικά γνήσια η οθόνη και δεν είναι μαϊμού.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

αν κάνουμε factory reset, update σε nougat και μετα επαναφέρουμε το backup με τις εφαρμογές απο το Hisuite, το θεωρείτε clean install?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό το θέμα μετά από την εγκατάσταση από την 6 στη nougat (χωρίς factory reset παρόλο αυτά) και ενώ πριν συνδεόταν κανονικά. Το κινητό βέβαια συνδέεται κανονικά τωρα σε LG tv αλλά όχι σε samsung..Δε ξέρω τι παίζει έλεγα να κάνω reset στη tv...έστειλα μέχρι και email στη Huawei..η απάντηση "Το ζήτημα αυτό θα επιλυθεί με μια μικρή αναβάθμιση της συσκευής απο Android 7.0 σε Android 7.1 η οποία θα έρθει και πάλι αυτομάτως στην συσκευή σας". Δεν βρήκα παραπάνω πληροφορίες για ίδιο θέμα σε αναζήτηση! Οπότε αναμονή, εκτός αν κάποιος άλλος έχει καμία ιδέα.

 

Εγώ τους έστειλα στο messenger και μου είπαν ότι φταίει η tv! Η αλήθεια είναι ότι το nougat ήρθε όταν το είχα μόλις 2 μέρες οπότε δεν το είχα δοκιμάσει πριν.. Είναι εις γνώση τους λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα P9 το οποίο πρόσφατα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη. Δυστυχώς πέρασε η εγγύηση τριών μηνών που δικαιούμουν. Το πήγα στη πόλη μου σε ένα μαγαζί που μου εγγυήθηκε ότι η οθόνη που θα μου φέρει είναι γνήσια, το ειδα και εγώ στο συγκεκριμένο site απ το οποίο προμηθεύεται τα ανταλλακτικά να λέει ΓΝΉΣΙΑ. Μου την πέρασε ο συγκεκριμένος μηχανικός η δουλειά του ήταν άριστη. Αλλά η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη. Τα χρώματα διαφορετικά σε τέρμα φωτεινότητα είναι όπως η παλιά στη μέση, στα βίντεο γίνονται αλλοιώσεις. Έχουμε δύο P9 στην οικογένεια και τα συγκρινα, διαφορετικά χρώματα, αλλοίωση γενικά άλλη οθόνη άσχετα αν εξωτερικά είναι ίδιες. Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί ήδη έχω δώσει 80€ για αυτήν την ιστορία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φίλε μου ,πιστεύω ,πολύ λάθος η κίνηση σου . Έκτος από το ανταλλακτικό , που δεν ξέρεις αν είναι γνήσιο η όχι , θα έχεις πλέον και προβλημα με την εγγύηση της συσκευής σου γενικά από εδώ και πέρα. Εννοώ ότι μπορεί να βγάλει στο μέλλον κάποιο άλλο πρόβλημα , πράγμα που απεύχομαι, και η αντιπροσωπεία να μην σε καλύπτει λόγω επέμβασης από μη εξουσιοδοτημένο service.

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ, πηρα το P9, και δοκιμαζοντας την καμερα, διαπιστωσα οτι τραβωντας raw, οι φωτογραφιες ειναι εκτος εστιασης, και με λαθος φωτομετρηση, ενω η jpeg ειναι οκ και στην εστιαση και στην φωτομετρηση. Επισης, πολλα καμενα πιξελ σε ταχυτητα 30sec. Εχει κανεις το ιδιο θεμα? Μπορει καποιος να δοκιμασει και να γραψει τις εντυπωσεις του?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα P9 το οποίο πρόσφατα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη. Δυστυχώς πέρασε η εγγύηση τριών μηνών που δικαιούμουν. Το πήγα στη πόλη μου σε ένα μαγαζί που μου εγγυήθηκε ότι η οθόνη που θα μου φέρει είναι γνήσια, το ειδα και εγώ στο συγκεκριμένο site απ το οποίο προμηθεύεται τα ανταλλακτικά να λέει ΓΝΉΣΙΑ. Μου την πέρασε ο συγκεκριμένος μηχανικός η δουλειά του ήταν άριστη. Αλλά η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη. Τα χρώματα διαφορετικά σε τέρμα φωτεινότητα είναι όπως η παλιά στη μέση, στα βίντεο γίνονται αλλοιώσεις. Έχουμε δύο P9 στην οικογένεια και τα συγκρινα, διαφορετικά χρώματα, αλλοίωση γενικά άλλη οθόνη άσχετα αν εξωτερικά είναι ίδιες. Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί ήδη έχω δώσει 80€ για αυτήν την ιστορία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με λίγα λόγια σου έβαλαν μαϊμού οθόνη και όχι γνήσια. Κλασικοί απατεώνες το 90% όσων ασχολούνται με αλλαγές οθονών.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ την αναβάθμιση. Μου έκανε εντύπωση που ήρθε τόσο γρήγορα από την προηγούμενη. Μέχρι στιγμής το μόνο που παρατήρησα σε εμφανές επίπεδο, είναι μια αλλαγή στην γραμματοσειρά των εικονιδίων στην αρχική οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Κάπου διάβασα ότι το P9 θα πάρει το emui 5.1...γνωριζει κάνεις κάτι σχετικό με αυτό;

 

 

 

Το P10 το εχει ήδη. Έχουν διάφορες με το emui 5.0?

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ την αναβάθμιση. Μου έκανε εντύπωση που ήρθε τόσο γρήγορα από την προηγούμενη. Μέχρι στιγμής το μόνο που παρατήρησα σε εμφανές επίπεδο, είναι μια αλλαγή στην γραμματοσειρά των εικονιδίων στην αρχική οθόνη.

Ναι, κάτι τέτοιες μικροδιαφορές είδα και εγώ. Αυτές βέβαια γίνονται άμεσα αντιληπτές. Το τι άλλο γίνεται "κάτω από το καπό" δεν το βλέπουμε.

Καλησπέρα παιδιά

Κάπου διάβασα ότι το P9 θα πάρει το emui 5.1...γνωριζει κάνεις κάτι σχετικό με αυτό;

Λογικά με το 7.1 θα πρέπει να το δώσουν και το 5.1.

Πάντως και τώρα δουλεύει υποδειγματικά το τηλέφωνο. Είναι άψογο.

 

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εβαλα και εγω την 386 με clean install, ολα καλα και ωραια μονο ενα θεμα εχω που το ειχα απο την 6αρα αλλα πιστευα οτι θα εφτιαχνε στην 7, δεν μου ερχοντε ειδοποιήσεις στο gmail, πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να ερθουν, αυτο συμβαίνει μονο οταν μου στείλουν κατι και δεν εχω ανοιχτα data η wifi για πολυ ωρα, οταν δηλαδη τα ανοιγω μετα δεν ερχετε τιποτα, ενω οταν ειναι ανοιχτα ερχοντε ολα κανονικα, διαβασα καποια πραγματα για το θεμα αυτο αλλα το προβλημα ειναι οτι την εφαρμογη gmail δεν στην βγαζει πουθενα δηλαδη δεν μπορεις να της κανεις παραβλεψει βελτιστοποιησης η να την επιλεξεις να μην κλεινει και τετοια, μηπως μου διαφευγει κατι? Καμια αξιοπιστη εφαρμογη email που χρησιμοποιητε εχετε να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Με την προηγούμενη ενημέρωση, εξακολουθούσα να έχω πρόβλημα στη σύνδεση του bluetooth. Με τη τελευταία (386) φαίνεται οκ και το τηλ πετάει! Σημειωτέον, στην 1η είχα κάνει μόνο clear cache & στη 2η τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εβαλα και εγω την 386 με clean install, ολα καλα και ωραια μονο ενα θεμα εχω που το ειχα απο την 6αρα αλλα πιστευα οτι θα εφτιαχνε στην 7, δεν μου ερχοντε ειδοποιήσεις στο gmail, πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να ερθουν, αυτο συμβαίνει μονο οταν μου στείλουν κατι και δεν εχω ανοιχτα data η wifi για πολυ ωρα, οταν δηλαδη τα ανοιγω μετα δεν ερχετε τιποτα, ενω οταν ειναι ανοιχτα ερχοντε ολα κανονικα, διαβασα καποια πραγματα για το θεμα αυτο αλλα το προβλημα ειναι οτι την εφαρμογη gmail δεν στην βγαζει πουθενα δηλαδη δεν μπορεις να της κανεις παραβλεψει βελτιστοποιησης η να την επιλεξεις να μην κλεινει και τετοια, μηπως μου διαφευγει κατι? Καμια αξιοπιστη εφαρμογη email που χρησιμοποιητε εχετε να προτεινετε?

Προσωπικά, επειδή δουλεύω 4-5 email, τα έχω όλα περασμένα στην εφαρμογή mail που έχει το κινητό. Την gmail εφαρμογή την έχω απεγκαταστησει. Βέβαια data δεν κλείνω ποτέ. Δεν έχει έννοια να παρακολουθώ 5 μεηλ (καποια απο αυτα επαγγελματικα) και να έχω κλειστά data & wifi. Πως θα έρχονται στο τηλέφωνο?

 

Τες πα. Αυτό στο κάνει μόνον για το gmail? Έχεις αλλά μεηλ? Σ' αυτά τι γίνεται?

Δοκίμασε και την εφαρμογή email του κινητού. Αυτή εμφανίζεται στην βελτιστοποίηση κανονικά.

 

 

 

Καλησπερα στο φορουμ, πηρα το P9, και δοκιμαζοντας την καμερα, διαπιστωσα οτι τραβωντας raw, οι φωτογραφιες ειναι εκτος εστιασης, και με λαθος φωτομετρηση, ενω η jpeg ειναι οκ και στην εστιαση και στην φωτομετρηση. !

 

Όχι, κανένα πρόβλημα

 

Επισης, πολλα καμενα πιξελ σε ταχυτητα 30sec. Εχει κανεις το ιδιο θεμα? Μπορει καποιος να δοκιμασει και να γραψει τις εντυπωσεις του?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

Εδώ, ομολογώ ότι σ' έχασα! Τι θα πει "καμένα πίξελ σε ταχύτητα 30sec"?

Κλείστρο 30sec, εννοείς? Με το "καμένα πίξελ", εννοεις overexposed?

Μπορείς να συκωσεις κάποια φωτό για να καταλάβουμε τι εννοεις?

 

 

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ, πηρα το P9, και δοκιμαζοντας την καμερα, διαπιστωσα οτι τραβωντας raw, οι φωτογραφιες ειναι εκτος εστιασης, και με λαθος φωτομετρηση, ενω η jpeg ειναι οκ και στην εστιαση και στην φωτομετρηση. Επισης, πολλα καμενα πιξελ σε ταχυτητα 30sec. Εχει κανεις το ιδιο θεμα? Μπορει καποιος να δοκιμασει και να γραψει τις εντυπωσεις του?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Προφανώς εννοείς τα hot pixels που εμφανίζονται λόγω της μεγάλης διάρκειας που έχεις ανοιχτό το κλείστρο της κάμερας, ναι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρωτες φωτογραφιες ειναι στα 30sec. Tα καμενα πιξελ ειναι εμφανεστατα. Ισως οφειλεται σε μεγαλη θερμοκρασια του αισθητηρα, και αυτο το λεω γιατι δεν το κανει παντα.

 

Sotiris Sotiris

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...