Jump to content

Vernee Thor


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τοποθετείς τις SIM στις υποδοχές με όποια σειρά επιθυμείς. Επιλέγεις ποιά από τις 2 θα σου δίνει DATA και τις δίνεις 4G δυνατότητες μέσα από το μενού. Η άλλη θα δουλεύει μόνιμα σε 2G. Δεν έχεις να ασχοληθείς με τίποτα άλλο. Δέχεσαι και κάνεις κλήσεις κανονικά και από τις 2 κάρτες. Τώρα αυτό με την παροδική αλλαγή σε GPRS/EDGE/3G όταν πραγματοποιείς κλήση και για τη διάρκειά της μόνο από τη δηλωμένη για 4G κάρτα ομολογώ ότι δεν το είχα παρατηρήσει αλλά δεν έχει και πρακτικά σημασία. Στο προηγούμενό μου 4G (ένα Doogee) δεν θυμάμαι να γινόταν κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ίδια λέμε παιδιά.

Εγώ έχω δύο κάρτες μια για ίντερνετ που δουλεύει πάντα σε ότι βρει 2/3/4G και μια για ομιλία που είναι πάντα και κλειδωμένο στα 2G χωρίς να μπορεί να αλλάξει σε 3G γιατί δεν το αφήνει ο κατασκευαστης.

Άρα αυτή η δεύτερη σιμ δεν θα έχει ποτέ HD voice γιατί δεν γίνεται με 2G.

Οχι ότι με χαλάει αλλά κουβέντα να γίνεται.

Δεν ξέρω αν αλλά κινητά μπορούν να δώσουν όλες τις μπάντες ταυτόχρονα και στις 2 σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενό μου 4G (ένα Doogee) δεν θυμάμαι να γινόταν κάτι τέτοιο.

Γινόταν και δεν το είχες προσέξει.Καταρχήν κανένας πάροχος στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει ακόμη VoLTE δηλαδή ομιλία μέσω 4g.Kαι στο doogee που έχω έτσι γίνεται.

Δεν υπάρχει ομιλία στο 4G όταν γίνεται κλήση γυρνάει πάντα σε 2/3G ότι βρει.

Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα...Βρήκα οτι οταν έχεις δυο κάρτες μέσα τότε μόνο η μια έχει 4G και η άλλη κλειδώνει σε 2G.

Οπότε για data παίρνεις την 4G και ομιλία τα 2G.

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο αυτό που συμβαίνει σε όλα τα dual stanby κινητά αλλά κάτι άλλο που επίσης είναι κοινό για τα dual standby κινητά.Αν είσαι με data συνδεδεμένος και μιλήσεις απο την 2η σιμ δηλαδή το 2g σου κόβονται ταυτόχρονα και τα data της πρώτης και έτσι αν θες πχ να δεις κάτι στο νετ εκεινη την ώρα,δεν γίνεται..Σε αντίθεση με την σιμ όπου έχεις ενεργοποιημένα τα data,όταν σε καλούν και μιλάς γυρνάει σε 2g/3g και μπορείς ταυτόχρονα να σερφάρεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα για τον γυιο μου πριν μια εβδομάδα. Του εβαλα την Nougat (xda) και ειναι αλλο τηλέφωνο.

Τελικά θα του δωσω το Oppo R5 και θα κρατησω το Thor για μένα

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα για τον γυιο μου πριν μια εβδομάδα. Του εβαλα την Nougat (xda) και ειναι αλλο τηλέφωνο.

Τελικά θα του δωσω το Oppo R5 και θα κρατησω το Thor για μένα

 

Ποια nougat ρε αδερφε? Ποτε βγηκε το Nougat για τον Θωρ?

 

Edit: Βρηκα αυτο. Χμμμ. Σε development mode ακομα. Παιζουν ολα τα default apps? Δοκιμασες nova launcher, titanium backup και αλλα βασικα apps?

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Ποια nougat ρε αδερφε? Ποτε βγηκε το Nougat για τον Θωρ?

 

Edit: Βρηκα αυτο. Χμμμ. Σε development mode ακομα. Παιζουν ολα τα default apps? Δοκιμασες nova launcher, titanium backup και αλλα βασικα apps?

 

Αυτο

http://forum.xda-developers.com/android/development/m-d-unofficial-aosp-n-vernee-thor-t3457079

Ειναι μια χαρά και ολα ειναι ΟΚ εκτος Pockemon Go

 

Η Rom απο εδω

http://www.mediafire.com/file/18g3s897r87c6u1/full_thor_k506-ota-20160921.zip"]http://www.mediafire.com/file/18g3s897r87c6u1/full_thor_k506-ota-20160921.zip

Εγκατάσταση μονο μεσω Twrp recovery

Οδηγιες εδω

http://forum.xda-developers.com/android/general/vernee-thor-development-support-t3386711

Use Pico gapps

http://opengapps.org

Edited by atomant
links
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου.

Οσον αφορα μπαταρια πως παει?

 

Μέτρια.

Με κανονικη χρηση αντε να βγαλεις 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια.

Με κανονικη χρηση αντε να βγαλεις 24ωρο

 

Χειροτερα δλδ απ'οτι με 6? γιατι μεχρι τωρα με κανονικη χρηση κι αν δεν παιζω το KoA μου κραταει σχεδον και 2η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερα δλδ απ'οτι με 6? γιατι μεχρι τωρα με κανονικη χρηση κι αν δεν παιζω το KoA μου κραταει σχεδον και 2η μερα.

Το 6 το ειχα μονο για μια μερα και δεν μπορω να πω οτι ηταν καλυτερο.

Δουλευω πολυ δεδομενα / WiFi και GPS και ισως να μην ειμαι και ο ιδανικος να κρινω την μπαταρία.

Παντως για καλο και κακο καθε βραδυ το φορτιζω

Link to comment
Share on other sites

Το 6 το ειχα μονο για μια μερα και δεν μπορω να πω οτι ηταν καλυτερο.

Δουλευω πολυ δεδομενα / WiFi και GPS και ισως να μην ειμαι και ο ιδανικος να κρινω την μπαταρία.

Παντως για καλο και κακο καθε βραδυ το φορτιζω

 

Οκ φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ.

Να'σαι καλα και σορρυ για τη ζαλαδα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω την κάρτα SD με τα win10 και δεν θυμάμαι αν την έβλεπα παλιότερα.

Βρήκα εδώ που λέει να περάσω drivers.

Αλλα στο τέλος γράφει

After you install the unsigned drivers, to use them again in the future, you have to repeat this procedure

 

Δεν θέλω να φλασαρω νέα ρομ,την SD θέλω να βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φλασαρω νέα ρομ,την SD θέλω να βλέπω.

 

Τα παράπονά σου στη Microsoft. Που σε κάθε νέα έκδοση λειτουργικού κάποιο νέο κουσούρι βγάζει... Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω τα πάντα στο Thor ούτε με Win 7 ούτε -φυσικά- με Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω την κάρτα SD με τα win10 και δεν θυμάμαι αν την έβλεπα παλιότερα.

Βρήκα εδώ που λέει να περάσω drivers.

Αλλα στο τέλος γράφει

After you install the unsigned drivers, to use them again in the future, you have to repeat this procedure

 

Δεν θέλω να φλασαρω νέα ρομ,την SD θέλω να βλέπω.

 

Άμα βάλεις το driver δεν θα έχεις πρόβλημα. Έτσι δυστυχώς είναι τα 10ρια

Link to comment
Share on other sites

Το Thor μου εμφάνισε πρόβλημα με την υποδοχή των ακουστικών.

"Χαλάρωσε" και χρειαζόταν να το κρατάω με το δάχτυλο για να παίζει σωστά.

Το έψαξα και φαίνεται ότι είναι εργοστασιακό ελάττωμα που εμφανίστηκε και σε άλλους :

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=537

 

Ένας ιδιοκτήτης του Thor έκανε soldering της υποδοχής στην μητρική και διορθώθηκε το πρόβλημα.

Έχει και εικόνες στο link που δίνω παραπάνω στην 2η σελίδα.

Το πήγα το κινητό σε έναν ηλεκτρονικό, το έλυσε και έκανε το soldering και το πρόβλημα

διορθώθηκε με την μία!

 

Το λέω μήπως εμφανιστεί και σε άλλον και νομίζει ότι χάλασε. Φτιάχνεται εύκολα και με μικρός κόστος.

Είναι μικρό πρόβλημα για ένα άψογο και γρήγορο VFM κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζετε αν υπάρχει εν Ελλάδι screen protector για το Thor (ή έστω συμβατό);

Αλλιώς, από εξωτερικό τίποτα;

 

Απο eBay εδω με 1,7€ η μια: http://www.ebay.com/itm/142094995187

Εχω παραγγείλει και τις περιμένω τις επόμενες ημέρες!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θέλω να περάσω μια νέα rom χωρίς να χάσω εφαρμογές και αρχεία. Ποια κουτάκια τικάρω ή ξετικάρω στο flashtool;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θέλω να περάσω μια νέα rom χωρίς να χάσω εφαρμογές και αρχεία. Ποια κουτάκια τικάρω ή ξετικάρω στο flashtool;

Ευχαριστώ.

 

ξετικαρεις το userdata.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που μπορούμε να το βρούμε τώρα πιο φθηνά; Διάβαζα τα παλιότερα μηνύματα για κάτι κουπόνια. Υπάρχουν ακόμα αυτά και σε ποιο σάιτ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος την διαδικασία για να περάσω drivers στα win10;

Κάνω ολη την διαδικασία "disable Windows 10 64 bit driver signature" μετα περνάω τους drivers αλλα συνεχίζει να μην βλέπει το κινητό οταν ειναι κλειστό.

 

Θελω να περασω twrp και να κανω ρουτ.

Μετα θα χασω τα δεδομενα κανει factory reset;

 

Εχω αλλαξει τρια καλωδια δεν πρεπει να φταιει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που μπορούμε να το βρούμε τώρα πιο φθηνά; Διάβαζα τα παλιότερα μηνύματα για κάτι κουπόνια. Υπάρχουν ακόμα αυτά και σε ποιο σάιτ;

 

Πουθενά. Είναι φιξαρισμένη η τιμή του εκεί περίπου στα 110-120$ παντού από τη μέρα που βγήκε, με ελάχιστες εξαιρέσεις μικρών και περιορισμένου χρόνου "προσφορών". Έχω δει ακόμα και κάτι 140άρια-150άρια στο Aliexpress. Περίεργο και σπάνιο φαινόμενο όντως για κινέζικο κινητό ειδικά με το δεδομένο ότι κοντεύουν πια 8 μήνες κυκλοφορίας του.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά. Είναι φιξαρισμένη η τιμή του εκεί περίπου στα 110-120$ παντού από τη μέρα που βγήκε, με ελάχιστες εξαιρέσεις μικρών και περιορισμένου χρόνου "προσφορών". Έχω δει ακόμα και κάτι 140άρια-150άρια στο Aliexpress. Περίεργο και σπάνιο φαινόμενο όντως για κινέζικο κινητό ειδικά με το δεδομένο ότι κοντεύουν πια 8 μήνες κυκλοφορίας του.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...