Jump to content

Vernee Thor


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εγω είμαι στραβός η δεν υπάρχει το clear cache στη μαμά ρομ μέσα.

Έκανα τελικα clear cache με εφαρμογή και απο το twrp.

Τα ιδια δυστυχώς δεν κάνει reboot.

Η μοναδική λύση είναι factory reset αλλα αν μπω σε τετοια διαδικασία μετα θα βάλω την nugat απο xda.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εγω είμαι στραβός η δεν υπάρχει το clear cache στη μαμά ρομ μέσα.

Έκανα τελικα clear cache με εφαρμογή και απο το twrp.

Τα ιδια δυστυχώς δεν κάνει reboot.

Η μοναδική λύση είναι factory reset αλλα αν μπω σε τετοια διαδικασία μετα θα βάλω την nugat απο xda.

 

Εχω την αισθηση (σιγουρια μην πω) οτι για να περασεις ΟΤΑ πρεπει να εχεις βγαλει την twrp. Βαζοντας το οριτζιναλ recovery ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ το root και μπορεις να περασεις ολα τα ΟΤΑ μετα. Ο λογος που δεν κανει reboot ειναι οτι συνεχιζει να υπαρχει το twrp.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Έχει το συγκεκριμένο κινητό ένας θείος μου και μου έχει πάρει τα αυτιά γιατι δε μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήση μέσω viber ή facebook.Πρηγα στις εφαρμογές και έχω δώσει πρόσβαση παντού, όλα φαίνονται καλώς.Τον καλώ κανονικά , πάει να απαντήσει και λέει ότι ο καλών δε μπορεί να δεχθεί βιντεοκλησεις σε ενα άσπρο κουτάκι :blink:.Μήπως γνωρίζετε κάτι?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Έχει το συγκεκριμένο κινητό ένας θείος μου και μου έχει πάρει τα αυτιά γιατι δε μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήση μέσω viber ή facebook.Πρηγα στις εφαρμογές και έχω δώσει πρόσβαση παντού, όλα φαίνονται καλώς.Τον καλώ κανονικά , πάει να απαντήσει και λέει ότι ο καλών δε μπορεί να δεχθεί βιντεοκλησεις σε ενα άσπρο κουτάκι :blink:.Μήπως γνωρίζετε κάτι?

 

Mπορει να καλεσει εκεινος;

Μηπως κατεβασε καμια οτι να ναι εφαρμογη;

στην τελικη αλλαζεις ρομ με μια κλασεις ανωτερη

https://forum.xda-developers.com/android/development/m-d-unofficial-aosp-n-vernee-thor-t3457079

Link to comment
Share on other sites

στην τελικη αλλαζεις ρομ με μια κλασεις ανωτερη

https://forum.xda-developers.com/android/development/m-d-unofficial-aosp-n-vernee-thor-t3457079

 

Κάτσε ντε δεν τα πετάμε ετσι αυτά και φεύγουμε.

Δεν θα μας πεις τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ντε δεν τα πετάμε ετσι αυτά και φεύγουμε.

Δεν θα μας πεις τίποτα;

 

135 σελίδες με κάθε είδους προβλήματα. Άστο δεν κάνει για το θείο... Η 6.0 μια χαρά είναι αρκεί σε κάθε update να μην έφτιαχναν 1 και χάλαγαν 3...

Χθες διαπίστωσα ότι έπαψε να μου λειτουργεί το vol down μετά το OTA update (το vol up δεν έχει κανένα πρόβλημα). Το πλήκτρο δεν έχει κανένα θέμα hardware (αφού λειτουργεί κανονικά όταν το χρησιμοποιώ π.χ. για επιλογή στο recovery), όμως μέσα στην κανονική λειτουργία σε android δεν "ακούει"...

 

edit: Θα με τρελάνει εντελώς! Πριν λίγες ώρες έκανα -προσωρινά αμέσως μετά έκανα restore ένα full backup που είχα- επαναφορά στις εργοστασιακές και το vol - δούλευε κανονικά. Τώρα (που πάλι δεν δουλεύει μετά το restore) διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει μόνο όταν είμαι στο desktop! Μόλις ανοίξω παράθυρο οποιασδήποτε εφαρμογής να φαίνεται στο background, δουλεύει κανονικότατα!

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο,σε εμενα δουλευουν κανονια μεσω viber.

καποιο setting στο viber ειναι.

Δες στα settings-->calls and messages-->video calls εαν ειναι τσεκαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι τσεκαρισμένα ολα του viber απο default, επίσης απο ότι θυμάμαι δε μπορεί να καλέσει αυτός.Το πολύ πολύ να του πω να κάνει εργοστασιακή επαναφορά και να το δοκιμάσει πρώτο πρώτο το viber πριν βάλει άλλες εφαρμογές.
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου το πρωί στο fb για σήμερα. Και μόλις βγήκε OTA η Nougat!

Τα ερωτήματα είναι:

1) Θα χαθεί το root και το TWRP και θα περιμένουμε καιρό μέχρι να βγει νέος τρόπος;

2) Συνιστά από όσο βλέπω factory reset μετά την εγκατάσταση. Θα κάτσουν σωστά μετά οι εφαρμογές που θα έχω πάρει backup με το Titanium;

3) Θα πάρω καλού-κακού και πλήρες backup με το TWRP την 6άρα. Υπάρχει επιστροφή με restore αυτού αν κάτι δεν μου αρέσει;

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Το TWRP παιρνει backup και την ρομ οποτε λογικα δεν θα εχεις προβλημα ακομα και την 7 να φορας αυτο θα φορμαρει και θα σου περασει την 6 με το backup σου.

 

 

Το πως θα την περασεις ΟΤΑ δεν μας ειπες αφου εχει TWRP.

Αρα δυο πραγματα πρεπει να γινουν οπως το σκεφτομαι και ας διορθωσει οποιος ξερει πριν τα μπρικαρουμε.

1)Πρεπει να ξηλωσουμε το TWRP και το ρουτ και μετα να περασουμε την ΟΤΑ που θα ερθει...Και πως γινεται αυτο οεο;

ή

2)Να βρουμε το image να το περασουμε με TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP παιρνει backup και την ρομ οποτε λογικα δεν θα εχεις προβλημα ακομα και την 7 να φορας αυτο θα φορμαρει και θα σου περασει την 6 με το backup σου.

 

 

Το πως θα την περασεις ΟΤΑ δεν μας ειπες αφου εχει TWRP.

Αρα δυο πραγματα πρεπει να γινουν οπως το σκεφτομαι και ας διορθωσει οποιος ξερει πριν τα μπρικαρουμε.

1)Πρεπει να ξηλωσουμε το TWRP και το ρουτ και μετα να περασουμε την ΟΤΑ που θα ερθει...Και πως γινεται αυτο οεο;

ή

2)Να βρουμε το image να το περασουμε με TWRP.

 

Έτοιμο είναι το update.zip μεγέθους 869.42ΜΒ. Αν το περάσω από TWRP (ή με το Flashfire μέσα από android) δεν θα γίνει δουλειά; Άσε που όπως έγραφα πριν λίγες μέρες εγκαταστάθηκε κανονικά το τελευταίο update που είχαν δώσει στην 6.0 ακόμα παρά το ότι ήμουν root με TWRP.

Α και δεν "θα" έρθει. Ήρθε ήδη η ΟΤΑ όπως είπα και το κατέβασα ήδη από το μεσημέρι. Σε εσένα δεν σου το βγάζει όταν πας στις ενημερώσεις συστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω δεν εχω βαλει ακομα το τελευταίο update της 6, δεν εχω βρει χρονο να ασχοληθώ.

Εσενα περιμενω να ανοιξεις τον δρομο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως απαντησα και νωριτερα για να βαλεις οποιοδηποτε ΟΤΑ πρεπει πρωτα να βγαλεις το TWRP. Οσο υπαρχει αυτο δεν εγκαθισταται το νεο ΟΤΑ. Δεν ξερω βεβαια για νουγκατ αλλα μεχρι τωρα για τα ΟΤΑ δεν εκανες unroot ουτε ειχε προβλημα με το root.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται στον καθένα μας κάνει οτι θέλει.

Εμενα με TWRP και ρουτ δεν εκανε εγκατασταση το μικρο update στην 6 αλλα ο φιλος απο πανω το καταφερε.

 

Τεσπα παμε στην ουσια τωρα να σας πω που εχω φτασει για να δουμε τι κανουμε πιο κατω.

Εβαλα την Nugat αλλα.

1)Απεγκατάσταση του supersu μεσα απο την ιδια εφαρμογη.

2)Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων

3)Ηρθε ΟΤΑ το μικρο update της 6 και εκανα εγκατασταση

4)Ηρθε ΟΤΑ το 7 και εκανα εγκατασταση

5)Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και παλι.

 

Ολα καλα λιγο που το εψαξα δεν ειδα προβληματα.

 

Τα δυσκολα τωρα ειναι οτι εξαφανίστηκε το TWRP δεν υπαρχει οποτε δεν μπορω να κανω ρουτ για να περασω το titanium backup.

Φλασαρα το TWRP με το flash tools μου γραφει οτι η εγκατασταση εγινε αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει.

 

Οποτε εχω κολλησει εκει και περναω τις εφαρμογες μια μια.

Όποιος βρει κατι για εγκατασταση TWRP κ ρουτ να μας γραψει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως απαντησα και νωριτερα για να βαλεις οποιοδηποτε ΟΤΑ πρεπει πρωτα να βγαλεις το TWRP. Οσο υπαρχει αυτο δεν εγκαθισταται το νεο ΟΤΑ. Δεν ξερω βεβαια για νουγκατ αλλα μεχρι τωρα για τα ΟΤΑ δεν εκανες unroot ουτε ειχε προβλημα με το root.

 

Στην 1η πρόταση λες ότι πρέπει να βγει το TWRP και στην τελευταία ότι δεν έχει πρόβλημα. Τελικά τι από τα δυο εννοείς;

https://forum.xda-developers.com/android/general/vernee-thor-development-support-t3386711/page63

Εδώ ο megthebest λέει ότι μέσω TWRP πιθανόν και να εγκατασταθεί αλλά ίσως και να μη γίνει λόγω root. Επίσης κάποιος άλλος πρωτύτερα αναφέρει ότι μπαίνει κανονικά το TWRP 3.0.2 και γίνεται κανονικά και root εκ των υστέρων η 7άρα με το SU2.71. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν καταλαβαίνω καλά, το πολύ πολύ φλασάρουμε stock recovery, κάνουμε την αναβάθμιση, clear cache για σιγουριά και μετά ξαναπερνάμε root. Θα το δοκιμάσω μάλλόν αργότερα το βράδυ που δεν θα χτυπάει και το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε νεα, εγω σου ειπα που εφτασα.

 

Στο λινκ που γραφεις λεει ο αλλος

Any news about twrp for stock 7.0?

It's the same for android 6.0...

 

και πιο κατω απανταει.

When you enter in twrp first time, you need to flash latest supersu.zip (2.79 sr3) after reboot normally to have correct Android loading.

 

Σε εμενα απλα δεν μπαινει εκτος αν κανω κατι λαθος.

Μετα την εγκατασταση με flash tool ανοιγω το κινητο με vol- και power και με βαζει στο κινεζικο recovery

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση με flash tool ανοιγω το κινητο με vol- και power και με βαζει στο κινεζικο recovery

 

Vol + και power είναι για το recovery. Εγώ θα δοκιμάσω από το TWRP χωρίς να μπλέξω καθόλου flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Vol + και power είναι για το recovery. Εγώ θα δοκιμάσω από το TWRP χωρίς να μπλέξω καθόλου flash tool.

 

Μου βγάζει τρεις επιλογές

-Recovery

-Fastboot

-Normal

 

Όταν επιλέγω το recovery μου βγάζει σφάλμα no command

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει τρεις επιλογές

-Recovery

-Fastboot

-Normal

 

Όταν επιλέγω το recovery μου βγάζει σφάλμα no command

 

Δεν έχει εγκατασταθεί το TWRP. Έχεις ακόμα το stock recovery. Όταν δεις το "no command" πατά άλλη μια φορά για 2-3 δευτερόλεπτα vol+ και power και λογικά θα το διαπιστώσεις γιατί θα σε βάλει στο stock.

Τέλος πάντων με αρκετή δυσκολία (θέλει ξήλωμα το TWRP και το root τελικά) κατάφερα να βάλω την 7.0 χθες τη νύχτα. Φάνηκαν να πηγαίνουν καλά όλα, φλάσαρα και TWRP 3.0.2, μέχρι που φλάσαρα και το SuperSU2.79 που βρήκα κάπου. Εκεί έγινε μακελειό! Άρχισε να πετάει απανωτά μηνύματα "Η εφαρμογή τάδε διακόπηκε" και έγινε μη λειτουργικό το τηλέφωνο. Ξαναπέρασα restore το backup που είχα πάρει προηγουμένως της 6.0, και και σήμερα το πρωί (αφού ξήλωσα ξανά TWRP και root) τελικά έκανα την αναβάθμιση σε 7.0 μέσω ΟΤΑ (χωρίς factory reset μόνο με clear cache partition από το stock recovery).

Φαίνεται να είναι εντάξει, το αποτύπωμα δουλεύει πιο αξιόπιστα, αλλά η απόκριση του κινητού μου φαίνεται αισθητά πιο αργή σε σχέση με την 6.0 παρά το ότι λένε το αντίθετο κάποιοι. Και επίσης δεν μπορώ να βρω πως επιλέγω πριν από κάθε κλήση την SIM από την οποία θέλω αυτή να πραγματοποιηθεί. Στην 6.0 κατεβάζαμε την "κουρτίνα" ενώ ήμασταν στον dialer και αλλάζαμε την προεπιλεγμένη SIM. Τώρα αυτό δεν υπάρχει πλέον ή δεν το βρίσκω... Πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά στις ρυθμίσεις να αλλάζω την προπειλεγμένη SIM για τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω TWRP επρεπε να κανω αντικατασταση του recovery.img με το καινουργιο της nugat και μπηκε αμεσως, μετα ρουταρα κανονικα οπως παλια.

Για την αποκριση που λες δεν καταλαβα διαφορα.

Τωρα οντως δεν υπαρχει κουρτινα για να διαλεγεις με ποια καρτα θα κανεις κλήση αλλα εμενα με ρωταει καθε φορα γιατι δεν εχω πατησει "χρηση παντα"

 

Το titanium δουλευει με επαναφορα data στις εφαρμογες, αν το χα ρουταρει εχτες δεν θα παιδευόμουν να τις κανω μια μια :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η πρόταση λες ότι πρέπει να βγει το TWRP και στην τελευταία ότι δεν έχει πρόβλημα. Τελικά τι από τα δυο εννοείς;

https://forum.xda-developers.com/android/general/vernee-thor-development-support-t3386711/page63

Εδώ ο megthebest λέει ότι μέσω TWRP πιθανόν και να εγκατασταθεί αλλά ίσως και να μη γίνει λόγω root. Επίσης κάποιος άλλος πρωτύτερα αναφέρει ότι μπαίνει κανονικά το TWRP 3.0.2 και γίνεται κανονικά και root εκ των υστέρων η 7άρα με το SU2.71. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν καταλαβαίνω καλά, το πολύ πολύ φλασάρουμε stock recovery, κάνουμε την αναβάθμιση, clear cache για σιγουριά και μετά ξαναπερνάμε root. Θα το δοκιμάσω μάλλόν αργότερα το βράδυ που δεν θα χτυπάει και το τηλέφωνο...

 

Φιλε μου μαλλον πρεπει να διαβασεις λιγο καλυτερα πριν σχολιασεις, ναι? Λεω οτι οσον αφορα το root δεν υπηρχε προβλημα οταν εβγαζες του TWRP οχι οτι το TWRP μπορουσε να μεινει για να περαστει το ΟΤΑ.

Τεςπα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει εγκατασταθεί το TWRP. Έχεις ακόμα το stock recovery. Όταν δεις το "no command" πατά άλλη μια φορά για 2-3 δευτερόλεπτα vol+ και power και λογικά θα το διαπιστώσεις γιατί θα σε βάλει στο stock.

Τέλος πάντων με αρκετή δυσκολία (θέλει ξήλωμα το TWRP και το root τελικά) κατάφερα να βάλω την 7.0 χθες τη νύχτα. Φάνηκαν να πηγαίνουν καλά όλα, φλάσαρα και TWRP 3.0.2, μέχρι που φλάσαρα και το SuperSU2.79 που βρήκα κάπου. Εκεί έγινε μακελειό! Άρχισε να πετάει απανωτά μηνύματα "Η εφαρμογή τάδε διακόπηκε" και έγινε μη λειτουργικό το τηλέφωνο. Ξαναπέρασα restore το backup που είχα πάρει προηγουμένως της 6.0, και και σήμερα το πρωί (αφού ξήλωσα ξανά TWRP και root) τελικά έκανα την αναβάθμιση σε 7.0 μέσω ΟΤΑ (χωρίς factory reset μόνο με clear cache partition από το stock recovery).

Φαίνεται να είναι εντάξει, το αποτύπωμα δουλεύει πιο αξιόπιστα, αλλά η απόκριση του κινητού μου φαίνεται αισθητά πιο αργή σε σχέση με την 6.0 παρά το ότι λένε το αντίθετο κάποιοι. Και επίσης δεν μπορώ να βρω πως επιλέγω πριν από κάθε κλήση την SIM από την οποία θέλω αυτή να πραγματοποιηθεί. Στην 6.0 κατεβάζαμε την "κουρτίνα" ενώ ήμασταν στον dialer και αλλάζαμε την προεπιλεγμένη SIM. Τώρα αυτό δεν υπάρχει πλέον ή δεν το βρίσκω... Πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά στις ρυθμίσεις να αλλάζω την προπειλεγμένη SIM για τις κλήσεις.

Γι'αυτη τη δουλεια εχω βαλει το Rocket dialer που παιζει με διπλη σιμ και αφου επιλεξεις κληση σε καποια επαφη σε ρωταει απο ποιο σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται στον καθένα μας κάνει οτι θέλει.

Εμενα με TWRP και ρουτ δεν εκανε εγκατασταση το μικρο update στην 6 αλλα ο φιλος απο πανω το καταφερε.

 

Τεσπα παμε στην ουσια τωρα να σας πω που εχω φτασει για να δουμε τι κανουμε πιο κατω.

Εβαλα την Nugat αλλα.

1)Απεγκατάσταση του supersu μεσα απο την ιδια εφαρμογη.

 

Το δοκίμασα αυτό 2 φορές και έγινε χαμός. Έβγαλε ένα μήνυμα "τερματισμός κάτι", κράσαρε το Launcher3 και μετά δεν μπούταρε με τίποτα το τηλέφωνο. Χρειάστηκε και τις 2 φορές να ξανακάνω restore με TWRP το boot που είχα κρατήσει backup για να ξαναδουλέψει.

 

Φιλε μου μαλλον πρεπει να διαβασεις λιγο καλυτερα πριν σχολιασεις, ναι? Λεω οτι οσον αφορα το root δεν υπηρχε προβλημα οταν εβγαζες του TWRP οχι οτι το TWRP μπορουσε να μεινει για να περαστει το ΟΤΑ.

Τεςπα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει.

 

1,5 γραμμούλα ποστ να χρειαστεί να την κοιτάζω 3 λεπτά για να καταλάβω τι λέει, δείχνει ότι κάπου πάσχει το συντακτικό της, δεν νομίζεις; Στη 2η πρόταση χρειαζόταν στην αρχή ένα "όσον αφορά" ή ένα "επίσης," για να διαχωριστούν οι καταστάσεις. Τέλος πάντων τώρα έγινε κατανοητό, αλλά δεν γίνεται τίποτα αν δεν βγει και το root.

 

Αν δεν υπάρχει τρόπος για επιλογή SIM πριν την κλήση (εντάξει αυτό που λες billerr με την ερώτηση κάθε φορά το ξέρω αλλά δεν είναι πρακτικό-από μια SIM κάνω το 90% των κλήσεων, αλλά για το άλλο 10% θέλω να έχω την επιλογή να αλλάζω χωρίς να πηγαίνω στις ρυθμίσεις), για μένα είναι λόγος επιστροφής στην 6.0. Αν έκαναν τέτοια πατάτα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ τωρα εχεις παιδευτεί γιατι δεν θες να κανεις και επαναφορά.

Ρισκο μεγαλο παίρνεις πιστευω γιατι πας απο 6 σε 7 και οχι σε καποια 6.1 για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...