Jump to content

Vernee Thor


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα εσυ τωρα εχεις παιδευτεί γιατι δεν θες να κανεις και επαναφορά.

Ρισκο μεγαλο παίρνεις πιστευω γιατι πας απο 6 σε 7 και οχι σε καποια 6.1 για παραδειγμα.

 

Τα SMS και οι κλήσεις είναι το λιγότερο που με απασχολεί.

Έχω εγκατεστημένες 4 εφαρμογές Ελληνικών τραπεζών, κι άλλες 4 ξένων σεταρισμένες με δακτυλικό αποτύπωμα ή/και κωδικό. Θα χρειαστούν όλες επανεγκατάσταση και διαδικασία για pairing κλπ. κάποιες. Χώρια ξανακατέβασμα προγραμμάτων GPS και επαναφορά POI (τρέχα γύρευε πως). Το μεγάλο μειονέκτημα του android αυτή η "δυσκοιλιότητα" στα updates είναι...

 

edit: Μετά από μια ακόμα δοκιμή φλασαρίσματος του SU με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα κρασαρίσματος όλων των εφαρμογών με το που μπουτάρει, επιστρέφω στην 6.0 μέχρι να βγουν τρόποι να δουλέψει αξιόπιστα το update με root και με TWRP καθώς δεν εντυπωσιάστηκα και από κάποιο feature της 7.0 (αντιθέτως έχει μειονεκτήματα όπως αυτό με την επιλογή SIM).

Δεν συνιστώ την αναβάθμιση σε όποιον έχει το Thor ως κύριο τηλέφωνο. Περιμένετε.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1,5 γραμμούλα ποστ να χρειαστεί να την κοιτάζω 3 λεπτά για να καταλάβω τι λέει, δείχνει ότι κάπου πάσχει το συντακτικό της, δεν νομίζεις; Στη 2η πρόταση χρειαζόταν στην αρχή ένα "όσον αφορά" ή ένα "επίσης," για να διαχωριστούν οι καταστάσεις. Τέλος πάντων τώρα έγινε κατανοητό, αλλά δεν γίνεται τίποτα αν δεν βγει και το root..

 

Οχι δεν το νομιζω . Αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτας αντι να σχολιαζεις με τον τροπο αυτο.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει ενα μικρο θεμα με την καταναλωση μπαταριας η ρομ.

Μου βγαζει με το ζορι 2-2,5 ωρες οθονη ενω με την 6 ειχα μεσο ορο 3,5ωρες

Τωρα κοιταζω να κανω καλιμπραρισμα γιατι σημερα σταματησε να φορτιζει στο 77%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Πριν μερικες μερες μου εβγαλα την αναβαθμιση στην nougat αλλα σταματησε στο 3%.Μου εβγαλε κατι για σφαλμα συνδεσεις και αν ηθελα διαγραφει προσωρινων αρχειων που εκανα και μετα δεν μου την ξαναβγαλε. Προσπαθω να την περασω μεσω καρτας sd αλλα μου βγαζει σφαλμα καρτας μολις παταω εγκατασταση.Ακολουθω τα βηματα απο εδω:

https://www.androidsage.com/2017/02/21/vernee-thor-nougat-update-live-and-rolling-out-right-now/

Την εχει περασει κανεις να μας πει τα βηματα;

Link to comment
Share on other sites

Γράφει

Download the ROM and transfer it to phone’s internal storage.

Κανε αντιγραφή των αρχείων στην εσωτερική μνήμη και δοκίμασε πάλι.

 

Τη μέθοδο αυτή δεν την εχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/twrp-android-7/

Βγήκε TWRP και root ειδικά για την 7άρα ROM. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Υ.Γ. Τι πρέπει να κάνουμε για να ξηλωθεί τελείως το root ξέρει κανείς; Έχω απεγκαταστήσει (πλήρως) SuperSU, έχω φλασάρει το stock recovery για να φύγει και το TWRP, έχω ξαναπεράσει (από stock) και την τελευταία 6.0, το root checker βγάζει ότι δεν υπάρχει root και παρ'όλα αυτά το application του Winbank (τράπεζα Πειραιώς) όταν ξεκινάει μου βγάζει μήνυμα "rooted device detected". Κάποια υπολείμματα προφανώς δεν ξεπατώνονται...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να κανεις απεγκατασταση το superSu

Ανοιγεις το superSu πας ρυθμισεις και μετα πληρη καταργηση προσβασης root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Πριν μερικες μερες μου εβγαλα την αναβαθμιση στην nougat αλλα σταματησε στο 3%.Μου εβγαλε κατι για σφαλμα συνδεσεις και αν ηθελα διαγραφει προσωρινων αρχειων που εκανα και μετα δεν μου την ξαναβγαλε. Προσπαθω να την περασω μεσω καρτας sd αλλα μου βγαζει σφαλμα καρτας μολις παταω εγκατασταση.Ακολουθω τα βηματα απο εδω:

https://www.androidsage.com/2017/02/21/vernee-thor-nougat-update-live-and-rolling-out-right-now/

Την εχει περασει κανεις να μας πει τα βηματα;

.Τα βηματα ειναι αυτα που αναφερει πιο πανω το σαιτ αλλα υπαρχουν 2 εκδοσεις της 7.Η μια ειναι 869 mb αυτη εβαλα εγω και η αλλη 1,05 gb.Απο σημερα ειμαι ενα κατοχος vernee thor με android nougat.:lol::p:D

ΠΡΟΣΟΧΗ:Πριν την εγκατασταση καντε back up τα αρχεια σας που ειναι στο κινητο αποθηκευμενα.Υποψην λογω διαφοροποιησης λογισμικου το back up των παιχνιδιων δεν μπορειτε να το επαναφερεται βγαζει σφαλμα στο παιχνιδι και ζηταει ξανα εγκατασταση απο το google play.Αυτο επαθα με το angry birds 2.Επισης εκανα και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων διοτι αυτο αναφερε στην ενημερωση οτι επρεπε να κανω στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να κανεις απεγκατασταση το superSu

Ανοιγεις το superSu πας ρυθμισεις και μετα πληρη καταργηση προσβασης root.

 

Λάθος διατύπωση. Αυτό εννοούσα, ότι έκανα πλήρη κατάργηση του root από SuperSU. Δεν έγινε πλήρως και συνεχίζει να έχει υπολείμματα προφανώς.

 

.Τα βηματα ειναι αυτα που αναφερει πιο πανω το σαιτ αλλα υπαρχουν 2 εκδοσεις της 7.Η μια ειναι 869 mb αυτη εβαλα εγω και η αλλη 1,05 gb.Απο σημερα ειμαι ενα κατοχος vernee thor με android nougat.:lol::p:D

ΠΡΟΣΟΧΗ:Πριν την εγκατασταση καντε back up τα αρχεια σας που ειναι στο κινητο αποθηκευμενα.Υποψην λογω διαφοροποιησης λογισμικου το back up των παιχνιδιων δεν μπορειτε να το επαναφερεται βγαζει σφαλμα στο παιχνιδι και ζηταει ξανα εγκατασταση απο το google play.Αυτο επαθα με το angry birds 2.Επισης εκανα και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων διοτι αυτο αναφερε στην ενημερωση οτι επρεπε να κανω στο τελος.

 

Η 1,05GB δεν είναι η 7.0. Είναι η τελευταία 6.0. Αυτή που έβαλες των 869ΜΒ είναι η 7.0 μόνο. Από το stock recovery την πέρασες ή μέσα από τις "ενημερώσεις συστήματος" του android; Το backup το έκανες μέσα από την ενσωματωμένη εφαρμογή του android κι αν ναι σου μεταφέρει όλα τα δεδομένα των εφαρμογών (π.χ. κωδικούς σύνδεσης, ρυθμίσεις κλπ.);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ακολουθησα τις οδηγιες, την κατεβασα την περασα στην μνημη του κινητου και την εκανα εγκατασταση απο της ενημερωσεις του android.Το backup το εκανα απο την εφαρμογη που ειχε το κινητο αλλα δεν μου μεταφερε ολα τα δεδομενα.Μονο εφαρμογες και επαφες ηταν οκ τα παιχνιδια επρεπε να τα ξαναεγκαταστησω,μου βγαζανε σφαλμα και μου ζητουσαν ξανα εγκατασταση.Δες εδω :https://www.facebook.com/verneeThorFRunoff/?fref=ts και εδω:https://www.androidsage.com/2017/02/21/vernee-thor-nougat-update-live-and-rolling-out-right-now/

http://i68.tinypic.com/2hhht6u.jpg

Edited by mixaliskam
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει αυτά φίλε στο fb. Λέει ότι πρέπει να γίνει factory reset απλά. Την έχω περάσει από χθες τελικά την 7άρα με χρήση του flash tool χωρίς όμως διαγραφή του userdata partition για να μη χάσω δεδομένα και χωρίς factory reset. Δεν με ικανοποιεί όμως το αποτέλεσμα.

Το δακτυλικό αποτύπωμα αν και δεν κάνει τόσα λάθη πλέον, αργεί πολύ μερικές φορές να καταλάβει ότι ακουμπάει δάχτυλο πάνω στον αισθητήρα. Όταν βλέπω email στο gmail, βγάζει μερικές φορές σφάλμα "Η λειτουργία της υπηρεσίας Google Play services διακόπηκε". Tα ringtones τα έχουν πετσοκόψει και έχουν αφήσει μόλις 9 όλα κι όλα (αν είναι δυνατόν!). Παρά το ότι το antutu του δίνει περίπου 37000 (όπως και πριν δηλαδή με την 6άρα), η αίσθηση που αφήνει στη χρήση από άποψη ταχύτητας το τηλέφωνο είναι σαφώς πιο αργή. θα κάνω μια απόπειρα ακόμα να του περάσω τα νέα -ειδικά υποτίθεται για την 7.0- TWRP και root που βγήκαν στο needrom για να μπορέσω να πάρω σωστό backup και να κάνω factory reset και αν πάλι δεν μου γεμίσει το μάτι, επιστρέφω οριστικά στην 6.0.

 

Υ.Γ. Α και το πιο σημαντικό: σαν να αργεί να ανοίξει το ακουστικό και δεν ακούω τίποτα για 2-3 δευτερόλεπτα κατά τις εξερχόμενες κλήσεις (δεν παρατήρησα μήπως το κάνει και στις εισερχόμενες).

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

για να μπορέσω να πάρω σωστό backup και να κάνω factory reset

Μπορεί παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος, πώς ακριβώς γίνονται τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω μια απόπειρα ακόμα να του περάσω τα νέα -ειδικά υποτίθεται για την 7.0- TWRP και root που βγήκαν στο needrom για να μπορέσω να πάρω σωστό backup και να κάνω factory reset και αν πάλι δεν μου γεμίσει το μάτι, επιστρέφω οριστικά στην 6.0.

 

Το δοκίμασα και αυτό το νέο TWRP με το root και δυστυχώς δεν λειτουργεί σε καμία περίπτωση! Βγάζει σαν τρελό μηνύματα για κλείσιμο εφαρμογών το τηλέφωνο από τη στιγμή που ξεκινάει για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το θορ του αδερφου μου μετα απο λιγες μερες λειτουργιας του εβγαζε καποιες ειδοποιησεις για υπερθερμανση της μπαταριας και πλεον δεν ανοιγει.δειχνει τη μαυρη οθονη με το vernee και android και κλεινει.το ιδιο και οταν παω να μπω σε recovery. Σωζεται καπως ή το στελνω πισω;;
Link to comment
Share on other sites

Το ακούω από αρκετά κινητά (από διάφορες μάρκες), τι παίζει με αυτό το πρόβλημα; οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο ή είναι η μητρική που αφήνει την τελευταία της πνοή;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα μερικά bugs που έχει ή 7.0, οφείλω να αναγνωρίσω ότι η αυτονομία σε μπαταρία αυξήθηκε έως και εντυπωσιακά. Ένα 30-40% τουλάχιστον θα έλεγα!
Link to comment
Share on other sites

Παρά τα μερικά bugs που έχει ή 7.0, οφείλω να αναγνωρίσω ότι η αυτονομία σε μπαταρία μειώθηκε έως και εντυπωσιακά. Ένα 30-40% τουλάχιστον θα έλεγα! :lol:
Link to comment
Share on other sites

50% βελτίωση μη σου πω! Από κάτι παρακάτω από 2 μέρες που με έβγαζε, αγγίζω πλέον τις 3 μέρες. Μάλλον οφείλεται στο βελτιωμένο doze της 7.0 που όταν τό κινητό είναι "παρκαρισμένο" σε κάποιο τραπέζι μειώνει κι άλλο την κατανάλωση. Το έχω διαβάσει βέβαια και αυτό που λες εσύ, αλλά δοκίμασε να ξαναπεράσεις τη ROM ή/και να κάνεις factory reset.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητακι ειναι απιστευτο για την τιμη του!!!! Μολις το παρέλαβα απο Γερμανια στην απιστευτη τιμη των 120 ευρω και κατοχος ενος LG G4 Dual μπορω να πω ...ειναι ισαξια...μη πω καλυτερη οθονη και αντιθεση το Vernee!!! Ολα λειτουργουν αψογα στην εκδοση 6 που ειχε!! Θελω να ρωτησω το εξης: αξιζει να μεινω στην 6 και να το κανω root (για να επωφεληθω xposed και ολα τα αλλα καλουδια!) ή να βαλω την εκδοση android 7?? Θα εχω κολληματα με την 7? Η μπαταρια ειναι καλυτερη με 7?

[sIGPIC][/sIGPIC]

WELCOME

TO THE WORLD

WITH NO FUTURE...

S.T.A.L.K.E.R.

SHADOW OF CHERNOBYL

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα μερικά bugs που έχει ή 7.0, οφείλω να αναγνωρίσω ότι η αυτονομία σε μπαταρία μειώθηκε έως και εντυπωσιακά. Ένα 30-40% τουλάχιστον θα έλεγα! :lol:

Ρε φιλε μας δουλευεις;;; Αν θες να κανεις πλακα πηγαινε αλλου!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

WELCOME

TO THE WORLD

WITH NO FUTURE...

S.T.A.L.K.E.R.

SHADOW OF CHERNOBYL

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητακι ειναι απιστευτο για την τιμη του!!!! Μολις το παρέλαβα απο Γερμανια στην απιστευτη τιμη των 120 ευρω και κατοχος ενος LG G4 Dual μπορω να πω ...ειναι ισαξια...μη πω καλυτερη οθονη και αντιθεση το Vernee!!! Ολα λειτουργουν αψογα στην εκδοση 6 που ειχε!! Θελω να ρωτησω το εξης: αξιζει να μεινω στην 6 και να το κανω root (για να επωφεληθω xposed και ολα τα αλλα καλουδια!) ή να βαλω την εκδοση android 7?? Θα εχω κολληματα με την 7? Η μπαταρια ειναι καλυτερη με 7?

 

Ρε φιλε μας δουλευεις;;; Αν θες να κανεις πλακα πηγαινε αλλου!!!!!

 

Εσυ ρε φίλε νουμπα που το παίζεις και μάγκας με τον τρόπο που μιλάς αντε πρώτα να βάλεις την 7 και μετά πέρνα να μιλήσεις αν είναι καλύτερη η 6 η 7.

 

Μήνες γράφω για το κινητό και ποτέ δεν τρολαρα.

Σε εμένα έχει χειρότερη διαχείριση μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

καντε σε ενα φλασακι η σε μια sd οτι θελετε να κρατισετε backup και μετα πατε xda και βαλτε την 7.1.1 apo mad team. Για να μν πεταει σφαλμα πανω στο φλασαρισμα, θελει πριν να βαλετε το καινουριο twrp. πριν την εγγατασταση wipe απο το twrp , advanced. και επιλεξτε τα ολα εκτος απο recovery. Βαλτε την ρομ, nano open gapps και μετα ενα ροοταρισμα, clear cache. και bootarete κανονικα μετα. Θα δειτε τρελη διαφορα σε ολο το κινητο. εμπιστευτειτε με

 

οταν σεταρετε τα παντα στο κιν μετα το 1ο boot μν ξεχνατε και 1 adaway για να μν ξαναδειτε πουθενα διαφημησεις.

Edited by nickpaokgr
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα (στο τελευταίο update της 7.0) ότι όταν είναι ενεργοποιημένη η "Έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας αναμονής" από το "Ρυθμίσεις">"μπαταρία", ο αισθητήρας αποτυπώματος δεν ανταποκρίνεται καλά στο ξεκλείδωμα. Χρειάζονται -ειδικά με εντελώς στεγνό δάχτυλο το παρατηρώ πιο έντονα- 2-3-4 πατήματα για να ξυπνήσει και να ανάψει την οθόνη. Μόλις την απενεργοποιώ (συνολικά για όλες τις εφαρμογές) αυτή τη λειτουργία δουλεύει κανονικά. Ξέρει κανείς αν φαίνεται εκεί μέσα και πως λέγεται το συγκεκριμένο service του fingerprint sensor ώστε να δοκιμάσω να το εξαιρέσω επιλεκτικά;
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 χρονο και αρκετα πεσιματα εσπασε το γυαλι στην κατω αριστερη γωνια και εκανε καποια ραγισματα στη μεση της οθονης.. αλλα η αφη λειτουργει κανονικα. αξιζει λετε αλλαγη οθονης? απ οτι ειδα στα γρηγορα περιπου 30€ αγορα + αν περασει τελωνειο.. ή το κραταω οσο παει και βλεπουμε για το επομενο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...