Jump to content

V-Radio - ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα προβλημα με την εφαρμογή

Έχω samsung s8 και ότι σταθμό και να βάλω μου κάνει συνέχεια διακοπές

Το έβαλα και στο θέμα του κινητού μου , αλλά περιμένω

 

Διαβάζοντας την ανάρτηση στο άλλο θέμα, βλέπω ότι έχετε αυτό το πρόβλημα και σε άλλη εφαρμογή και ότι επίσης σε άλλη συσκευή παίζει απροβλημάτιστα. Οπότε αυτά που θα προτείνω είναι δύο. 1) Επανεκκίνηση της συσκευής, μπας και ξεμπλοκάρει,

2) Επαλήθευση ότι η εφαρμογή ΔΕΝ βελτιστοποιείται από το σύστημα. Για να σιγουρευτείτε ότι το έχετε κάνει σωστά αυτό, θα πάτε στη οθόνη πληροφορίες από τις τρείς τελείες πάνω δεξιά και θα δείτε ότι δεν σας εμφανίζει πια την ειδοποίηση ότι μπορεί να έχετε διακοπές κατά την αναπαραγωγή. Εάν το δείχνει ακόμα, τότε μάλλον δεν το έχετε κάνει σωστά. Αφότου το κάνετε, κλείστε τελείως την εφαρμογή και κάντε ακόμα και επανεκκίνηση της συσκευής.

 

Θα σας έλεγα να κάνετε εκκαθάριση μνήμης και απεγκατάσταση, άλλα βλέπω ότι έχετε κάνει ήδη. Οπότε πρόκειται καθαρά για κάποιο θέμα με το λειτουργικού σας. Ποια έκδοση android τρέχετε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλε μου έτσι είναι όπως τα λες..

Έκανα αρχικές ρυθμίσεις στην ασφάλεια απορρήτου..

Μου ζήτησε πάλι τον κωδικό να μπω μέσα, και βλέπω ότι έστρωσε.

Επάνω για την βελτιστοποίηση που λες και εσύ, δεν μου βγάζει μήνυμα καθόλου.

Το έχω τώρα το ραδιόφωνο παίζει μισή ώρα, και δεν έκανε καμία διακοπή...

Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση που είχα...

Να είσαι καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι παρακαλώ...

Τα λινκ που χρησιμοποιούνται για το streaming των σταθμών, είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούν και στις δικές τους εφαρμογές οι εκάστοτε σταθμοί;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα προβλημα με την εφαρμογή

Έχω samsung s8 και ότι σταθμό και να βάλω μου κάνει συνέχεια διακοπές

Το έβαλα και στο θέμα του κινητού μου , αλλά περιμένω

Δοκίμασε να βάλεις κατάσταση πτήσης και κανονικά μετά.

Και τσεκαρισε αν άλλαξε τίποτα.

Επίσης δοκίμασε αν κάνει διακοπές με κλειστό wifi και ανοικτά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@john24g Αυτό είναι θέμα της εφαρμογής η του Miui;;

 

Εάν εννοείς το container της ειδοποίησης της εφαρμογής, που είναι πιο γκρι στις δύο άκρες, τότε "φταίει" το λειτουργικό. Αυτό μπορεί να λυθεί μόνο, χρησιμοποιώντας την stock android ειδοποίηση από την εφαρμογή, κάτι που μάλλον θα γίνει στο μέλλον, με κάποια ενημέρωση της εφαρμογής.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι παρακαλώ...

Τα λινκ που χρησιμοποιούνται για το streaming των σταθμών, είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούν και στις δικές τους εφαρμογές οι εκάστοτε σταθμοί;

 

Συνήθως ναι. Ωστόσο εάν για κάποιο λόγο τα αλλάξουν και δεν ενημερωθώ, τότε θα είναι διαφορετικά. Έχεις παρατηρήσει κάποιον σταθμό, εντός VRadio, που παίζει κάτι διαφορετικό από την εφαρμογή του σταθμού ή την ιστοσελίδα του;

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς το container της ειδοποίησης της εφαρμογής, που είναι πιο γκρι στις δύο άκρες, τότε "φταίει" το λειτουργικό. Αυτό μπορεί να λυθεί μόνο, χρησιμοποιώντας την stock android ειδοποίηση από την εφαρμογή, κάτι που μάλλον θα γίνει στο μέλλον, με κάποια ενημέρωση της εφαρμογής.

 

 

 

 

 

 

 

Συνήθως ναι. Ωστόσο εάν για κάποιο λόγο τα αλλάξουν και δεν ενημερωθώ, τότε θα είναι διαφορετικά. Έχεις παρατηρήσει κάποιον σταθμό, εντός VRadio, που παίζει κάτι διαφορετικό από την εφαρμογή του σταθμού ή την ιστοσελίδα του;

Ναι, αυτά.Αλλα δε πειράζει τώρα, έχω περάσει μόνιμα σε AOSP!! Ευχαριστώ πάντως!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου συμβαίνει το εξής τις τελευταίες μέρες όταν χρησιμοποιω την εφαρμογή στο κινητό. Όταν αυτή παίζει στο background και ταυτόχρονα ανοίγω τον Opera browser για να σερφαρω η ένταση πέφτει. Όταν επαναφέρω στο προσκήνιο την εφαρμογή η ένταση δυναμώνει. Προφανώς πείραξα κάποια ρύθμιση αλλά δεν μπορώ να βρω ποια.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόκειτα να κάνω μια μικρή αλλαγή στον ήχο της εφαρμογής για να βελτιώσω λίγο την ποιότητά του. Ωστόσο υπάρχει ένα γνωστό bug σε λίγο παλαιότερες συσκευές Samsung και LG, όπου όταν κουμπώνουν τα ακουστικά στο jack, ακούγεται ένας δυνατός στατικός ήχος και θέλω να αποφύγω να κάνω την αλλαγή σε αυτές τις συσκευές. Εάν κάποιος από εσάς έχει Samsung ή LG συσκευή που τρέχει το λειτουργικό της εκάστοτε εταιρίας στην έκδοση 7.0 ή 7.1 ή 8.0 και είναι πρόθυμος να κάνει μια σύντομη δοκιμή με ακουστικά, ας μου στείλει pm με το μοντέλο και την έκδοση του λειτουργικού, για να του στείλω σύνδεσμο στο custom apk με τον βελτιωμένο ήχο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειτα να κάνω μια μικρή αλλαγή στον ήχο της εφαρμογής για να βελτιώσω λίγο την ποιότητά του. Ωστόσο υπάρχει ένα γνωστό bug σε λίγο παλαιότερες συσκευές Samsung και LG, όπου όταν κουμπώνουν τα ακουστικά στο jack, ακούγεται ένας δυνατός στατικός ήχος και θέλω να αποφύγω να κάνω την αλλαγή σε αυτές τις συσκευές. Εάν κάποιος από εσάς έχει Samsung ή LG συσκευή που τρέχει το λειτουργικό της εκάστοτε εταιρίας στην έκδοση 7.0 ή 7.1 ή 8.0 και είναι πρόθυμος να κάνει μια σύντομη δοκιμή με ακουστικά, ας μου στείλει pm με το μοντέλο και την έκδοση του λειτουργικού, για να του στείλω σύνδεσμο στο custom apk με τον βελτιωμένο ήχο.

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ουάου.... Αναμένουμε με ανυπομονησία

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έγινε η περιβόητη αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραιος. ...κατεβαζω στα ταμπλετ μου σαμ σ3.

 

Για πες μου στοSAMSUNG Nοτε 8 εχω fm κανονικο οχι μεσω νετ.

Στο SAMSUNG s7 που το γουσταρω πιο πολυ λογω μεγεθους μπορει να μπει fm ;,,,,ΔΕΝ εχει απο το εργοστασιο.

 

Ρωταω ΔΙΟΤΙ Kaι το νοτε8 σαμ ελεγε no fm , το πηρα καινουργιο old stock απο στοκατζιδικο αγγλιαs μεσω ebay, και ειχε FM κανονικα, ....για αυτο λεω μηπως ηταν καμμια πατεντα που την κατεχεις..

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η περιβόητη αναβάθμιση;

 

Ναι έγινε η αναβάθμιση! Ωστόσο μην περιμένεις να ακούσεις διαφορά από το ακουστικό του κινητού. Είναι αναπαίσθητες οι διαφορές στα περισσότερα σενάρια.

 

Ωραιος. ...κατεβαζω στα ταμπλετ μου σαμ σ3.

 

Για πες μου στοSAMSUNG Nοτε 8 εχω fm κανονικο οχι μεσω νετ.

Στο SAMSUNG s7 που το γουσταρω πιο πολυ λογω μεγεθους μπορει να μπει fm ;,,,,ΔΕΝ εχει απο το εργοστασιο.

 

Ρωταω ΔΙΟΤΙ Kaι το νοτε8 σαμ ελεγε no fm , το πηρα καινουργιο old stock απο στοκατζιδικο αγγλιαs μεσω ebay, και ειχε FM κανονικα, ....για αυτο λεω μηπως ηταν καμμια πατεντα που την κατεχεις..

 

Δεν το γνωρίζω σχεδόν καθόλου το θέμα. Ωστόσο, αν έχει δέκτη/τσιπάκι για FM το κινητό, τότε ίσως θα πρέπει να εγκαταταστήσεις κάποιο λειτουργικό που να περιλαμβάνει την fm εφαρμογή, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει ή ότι δεν θα σου βγάλει άλλα προβλήματα η συσκευή. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Εάν πάλι δεν έχει δέκτη/τσιπάκι fm, τότε τσάμπα το ψάχνεις, δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα.

Το πως θα μάθεις αν έχει τσιπάκι, ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα του κινήτου και να δεις τι παίζει και στο gsmarena.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού των αγαπημένων δύο συσκευών, μέσω Google Drive, με αυτόματο ή έστω χειροκίνητο backup restore?

 

Προς το παρόν, υπάρχει δυνατότητα μόνο χειροκίνητα μέσω Google Drive.

 

Δυστυχώς όμως υπάρχει στην τρέχουσα έκδοση ένα "χαζό" bug που αποτρέπει την αποστολή του backup στο Google Drive και θα διορθωθεί στο update του Σεπτεμβρίου. Προς το παρόν θα πρέπει να εξάγετε το backup σε άλλο φακέλο και στη συνέχεια χειροκίντα στο Google Drive

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Υπάρχει περίπτωση να γίνει συμβατή η εφαρμογή με Android TV ώστε να εγκαθίσταται σε τηλεοράσεις και boxes που τρέχουν το συγκεκριμένο λειτουργικό;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι, οι επόμενες 2 major εκδόσεις που έρχονται τους επόμενους μήνες είναι οι εξής:

2.1 -> Online συγχρονισμός Αγαπημένων και Σταθμών Χρήστη μέσω λογαριασμού.

2.2 -> Υποστήριξη για Android TV. Δεν θα περιλαμβάνει όλες τις δυνατότητες της mobile εφαρμογής, καθώς πρόκειται για τελείως διαφορετικό UI - πρακτικά σαν μια καινούρια εφαρμογή κατά το ήμισυ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει και εφαρμογή για samsung TV;

 

Όλοι μας ζούμε στους υπονόμους όμως μερικοί κοιτάζουν τ'άστρα.....!

Mod edit: Αφαιρέθηκε φωτογραφία λόγω παραβίασης των όρων χρήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, toxic77gr said:

Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει και εφαρμογή για samsung TV;

 

Δεν είναι κάτι τέτοιο στα σχέδια στην παρούσα φάση.

Ωστόσο θα υπάρξει κάποια στιγμή κάποιο compatibility mode για UPnP/DLNA που θα επιτρέπει την ακρόαση όλως των ραδιοφώνων σε τηλεοράσεις Samsung και φυσικά σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/8/2021 at 8:16 ΜΜ, john24g said:

Δεν είναι κάτι τέτοιο στα σχέδια στην παρούσα φάση.

Ωστόσο θα υπάρξει κάποια στιγμή κάποιο compatibility mode για UPnP/DLNA που θα επιτρέπει την ακρόαση όλως των ραδιοφώνων σε τηλεοράσεις Samsung και φυσικά σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο αυτό.

Δεν έχεις ήδη compatibility με upnp/dlna? Νομίζω τα έχει στα options...

 

Παρεπιπτόντως στα windows παίζει να βάλεις record? Επίσης any chance να γράφουμε άλλο σταθμό και να ακούμε άλλον? ή/και να γραφουμε χωρίς να ακούμε'? Σενάρια για αυτό είναι να θες να ακούσεις ετεροχρονισμένα μια εκπομπή ενώ εκείνη την ώρα ακούς άλλο ράδιο. Ή ακόμα και αν ακούς εκείνη την ώρα spotify ας πούμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει ήδη υποστήριξη UPnP/DLNA. Ωστόσο πολλές συσκευές έχουν περιορισμούς και δεν επιτρέπουν την αναπαραγωγή ορισμένων σταθμών - πολλές φορές των περισσοτέρων σταθμών. Π.χ. δεν υποστηρίζουν το TLS 1.3 και δεν μπορούν να συνδεθούν. Το αναφερθέν compatibility mode, θα κατεβάζει το stream στο VRadio και μετά θα το στέλνει - η εφαρμογή θα λειτουργεί ΚΑΙ σαν μεσολαβητής δηλαδή.

Για την εφαρμογή για Windows δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτα καθώς δεν αναπτύσσεται ενεργά στην παρούσα φάση.

Ίσως υπάρξει background/multiple recording στο Android στο μέλλον, αλλά το πιο πιθανό είναι να βρίσκεται πίσω από paywall, καθώς δεν θα απευθύνεται στον μέσο χρήστη/ακροατή. Όπως και να έχει, είναι χαμηλά στις προτεραιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγορασει την εφαπαξ αδεια απο το playstore περσυ το Μαιο. Eχω αφησει απο τοτε την 5αστερη κριτικη μου αλλα οφειλω να πω και εδω τα συγχαρητηρια μου για την εφαρμογη.

Βολτουλα στο αμαξι βραδυ, αμερικανικους σταθμους με jazz μουσικη και ολα σουπερ. Και αλλα πόσα ανα περισταση...

Φοβερη δουλεια!

 

 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα John 24g, πόσο περίπου καταναλώνει σε data ανά ώρα? Επίσης εάν κλείσω την εφαρμογή συνεχίζει και δουλεύει στο παρασκήνιο;

Ευχαριστώ, btw εξαιρετική η εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2022 at 4:56 ΜΜ, kostas02 said:

Καλησπέρα John 24g, πόσο περίπου καταναλώνει σε data ανά ώρα?

Δεν υπάρχει στάνταρ κατανάλωση καθώς κάθε σταθμός εκπέμπει σε διαφορετικό bitrate.
Π.χ. ένας που εκπέμπει στα 128Kbps βγαίνει περίπου 57.600KB ή 56,25MB την ώρα.

Μια απλή φόρμουλα για να υπολογίσεις την ωριαία κατανάλωση ανάλογα με το bitrate:

Κατανάλωση σε KB την ώρα = Bitrate / 8 * 3600 = Bitrate * 450
Κατανάλωση σε ΜB την ώρα = Bitrate / 8 * 3600 / 1024 = Bitrate * 0,4395

Δια 8 για να βρείς τα Kbytes από τα Kbits.
Επί 3600 που είναι τα δευτερόλεπτα που περιέχει μια ώρα.
Δια 1024 για να μετατρέψεις τα KB σε MB.
Τα Bitrate είναι πάντα σε Kbps.

On 4/5/2022 at 4:56 ΜΜ, kostas02 said:

Επίσης εάν κλείσω την εφαρμογή συνεχίζει και δουλεύει στο παρασκήνιο;

Είναι σχεδιασμένη να τρέχει στο "παρασκήνιο", με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτή η διεπαφή της. Ωστόσο κάποια λειτουργικά τερματίζουν το service της αναπαραγωγής όταν διώχνεις την εφαρμογή από τις πρόσφατες εφαρμογές / task manager.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...