Jump to content

V-Radio - ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θέλω να κάνω κι εγώ κάποιες προτάσεις με τη σειρά μου. Πρώτον αν γίνεται να μπει μία επιλογή για αφαίρεση διαφημίσεων, με πληρωμή φυσικά. Δεύτερον αν γίνεται να μπουν οι σταθμοί του chromaradio και του radio1.

http://chromaradio.com

http://www.radio1.gr/listenlive/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μπει και ένα κουμπί pause εκτός από αυτό που κλείνει την εφαρμογή. Και να γίνεται pause όταν πατάς το κουμπί των ακουστικών
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω κι εγώ κάποιες προτάσεις με τη σειρά μου. Πρώτον αν γίνεται να μπει μία επιλογή για αφαίρεση διαφημίσεων, με πληρωμή φυσικά. Δεύτερον αν γίνεται να μπουν οι σταθμοί του chromaradio και του radio1.

http://chromaradio.com

http://www.radio1.gr/listenlive/

 

Τους πρόσθεσα τους σταθμούς. Καλή ακρόαση!

 

Εγώ θα το αγόραζα αν μπορούσαν να βγουν οι διαφημίσεις.

 

"V" for V10

 

Ξέρω ότι ακόμα και αυτό το banner μπορεί να γίνει ενοχλητικό όμως θα πρέπει να κάνετε υπομονή. Η πώληση μέσα από το Play Store απαιτεί στοιχεία ΑΦΜ και δεν θέλω να μπλέξω ακόμα με την εφορία για ελάχιστα έσοδα. Στο μέλλον όμως σίγουρα θα προστεθεί η δυνατότητα αφαίρεσης των διαφημίσεων. Θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από το πότε θα υπάρχει ικανό κοινό και έσοδα για να μπορέσω να υποστηρίξω μια τέτοια κίνηση.

 

Επίσης να μπει και ένα κουμπί pause εκτός από αυτό που κλείνει την εφαρμογή. Και να γίνεται pause όταν πατάς το κουμπί των ακουστικών

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να υποσχεθώ κάτι για αυτό καθως προς στιγμήν είναι τεχνικά πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προσθήκες! Αν μπορείς δύο ακόμη

http://italoveradio.com

http://odysseia.gr/player/index-2.php

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η εφαρμογή αυτή έγινε η κυρία εφαρμογή μου για το ραδιόφωνο, αφήνοντας πίσω το TuneIn. Δυνατά χαρακτηριστικά του, ότι ανοίγει πολύ γρήγορα, ο σταθμός αρχίζει να μεταδίδει πάρα πολύ γρήγορα, έχει όμορφο layout, και όμορφα μεγάλα σήματα των σταθμών.

 

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η εφαρμογή αυτή έγινε η κυρία εφαρμογή μου για το ραδιόφωνο, αφήνοντας πίσω το TuneIn. Δυνατά χαρακτηριστικά του, ότι ανοίγει πολύ γρήγορα, ο σταθμός αρχίζει να μεταδίδει πάρα πολύ γρήγορα, έχει όμορφο layout, και όμορφα μεγάλα σήματα των σταθμών.

 

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Όντως και εμένα με κέρδισε γιατί ανοίγει πολύ πιο γρήγορα τους σταθμούς. Απορώ γιατί το tune in ενώ είναι τόσο δημοφιλής εφαρμογή, στο άνοιγμα των σταθμών είναι πιο αργό από όλες σχεδόν τις εφαρμογές internet ραδιοφώνου που δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εμένα με κέρδισε γιατί ανοίγει πολύ πιο γρήγορα τους σταθμούς. Απορώ γιατί το tune in ενώ είναι τόσο δημοφιλής εφαρμογή, στο άνοιγμα των σταθμών είναι πιο αργό από όλες σχεδόν τις εφαρμογές internet ραδιοφώνου που δοκίμασα.

Γιατί κάνει buffering κάποια δευτερόλεπτα (3-5-10) για ποιο ομαλή μετάδοση. Επίσης ανοίγει πολύ αργά και είναι πολύ εκνευριστικό.

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μπει επιλογή για ηχογράφηση; Επίσης θα βολέψει πολύ και μία δυνατότητα για backup - restore των αγαπημένων σταθμών.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μπει επιλογή για ηχογράφηση; Επίσης θα βολέψει πολύ και μία δυνατότητα για backup - restore των αγαπημένων σταθμών.

 

Όπως έχω απαντήσει και αλλού, η ηχόγραφηση είναι δύσκολο να προστεθεί (έως αδύνατη θα έλεγα), οπότε μην την περιμένετε σύντομα. Όσον αφορά το backup λογικά αυτό θα βόλευε να γίνεται σε cloud αλλά μια τέτοια υποδομή κοστίζει και δεν υπάρχουν οι απαραίτητοι πόροι αυτη τη στιγμή. Υπάρχουν πάντως και τα δύο στα μελλοντικά πλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω απαντήσει και αλλού, η ηχόγραφηση είναι δύσκολο να προστεθεί (έως αδύνατη θα έλεγα), οπότε μην την περιμένετε σύντομα. Όσον αφορά το backup λογικά αυτό θα βόλευε να γίνεται σε cloud αλλά μια τέτοια υποδομή κοστίζει και δεν υπάρχουν οι απαραίτητοι πόροι αυτη τη στιγμή. Υπάρχουν πάντως και τα δύο στα μελλοντικά πλάνα.

Ας γίνεται backup και σε ένα απλό αρχείο από το οποίο θα μπορούμε να τα επαναφέρουμε κάποια στιγμή. Πιστεύω να είναι πιο εύκολο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνεται backup και σε ένα απλό αρχείο από το οποίο θα μπορούμε να τα επαναφέρουμε κάποια στιγμή. Πιστεύω να είναι πιο εύκολο αυτό

 

Για να μπορέσει η εφαρμογή να αποθηκεύει το αρχείο έτσι ώστε να είναι προσβάσιμο από το χρήστη χρειάζονται επιπλέον permissions για το λεγόμενο EXTERNAL_STORAGE.

Επειδή ο κόσμος κοιτάει μια εφαρμογή και πολλές φορές κρίνει απο τις άδειες που ζητάει αν θα την εγκαταστήσει ή όχι, δεν θέλω να πάρω τέτοιο ρίσκο και να χάσω έστω και μια μικρή μερίδα χρηστών που θα αναρωτηθεί μα καλά γιατί θέλει πρόσβαση στα αρχεία μου μια εφαρμογή ραδιοφώνου. Δεν θέλω να την φορτώσω την εφαρμογή με επιπλέον άδειες για κάτι όχι τόσο σημαντικό, ειδικά όταν υπάρχουν άλλοι τρόποι πιο εξελιγμένοι όπως το cloud syncing.

Η μεταφορά των αγαπημένων από μια συσκευή σε μια άλλη είναι κάτι που συμβαίνει πολύ σπάνια και αν όντως βρίσκεσαι στο σενάριο που θες να ανταλλάσεις τους αγαπημένους σταθμούς κάθε λίγες ώρες, μέρες ή βδομάδες τότε το cloud είναι μονόδρομος (τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ). Μέχρι όμως να υλοποιηθεί θα πρέπει να τους βάζεις χειροκίνητα (ή να μπεις στα internal αρχεία της εφαρμογής με κάποιο τρόπο?). Με την αναζήτηση της εφαρμογής δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο να βρείς κάποιο σταθμό.

Συνοψίζοντας είμαι της φιλοσοφίας ότι καλύτερα να μην υπάρχει κάτι στην εφαρμογή παρά να γίνεται όπως όπως για να κλείνουν κάποια στόματα και να κάνουν (λάθος) τη δουλειά τους. Οι περισσότερες εφαρμογές είτε για κινητά είτε για προσωπικούς υπολογιστές πάσχουν από τέτοια φαινόμενα και καταλήγουν σε σχεδιαστικά αδιέξοδα, και είναι κάτι που θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε nexus 6p με nougat δεν βγαίνει καθόλου ήχος από την εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε nexus 6p με nougat δεν βγαίνει καθόλου ήχος από την εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ περίεργο. Έχουμε κανένα νέο πάνω σε αυτό;

Πετάει κάποιο error ; Βγάζει κάποιο μήνυμα; Ή απλά δείχνει ότι παίζει και δεν ακούγεται τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Έχουμε κανένα νέο πάνω σε αυτό;

Πετάει κάποιο error ; Βγάζει κάποιο μήνυμα; Ή απλά δείχνει ότι παίζει και δεν ακούγεται τίποτα;

Δεν βγάζει σφάλμα. Μπαίνει κανονικά στην εφαρμογή και ανοίγει τους σταθμούς, αλλά δεν ακούγεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει σφάλμα. Μπαίνει κανονικά στην εφαρμογή και ανοίγει τους σταθμούς, αλλά δεν ακούγεται τίποτα

 

Μάλιστα. Δείχνει ότι καταναλώνει δεδομένα όταν παίζουν οι σταθμοί; Αν ναι πόσα;

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι από τις ρυθμίσεις να ενεργοποιηθεί η επιλογή για αδειάλειπτη αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δείχνει ότι καταναλώνει δεδομένα όταν παίζουν οι σταθμοί; Αν ναι πόσα;

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι από τις ρυθμίσεις να ενεργοποιηθεί η επιλογή για αδειάλειπτη αναπαραγωγή.

Την έχω ενεργοποιήσει την αδιάλειπτη αναπαραγωγή. Καταναλώνει ελάχιστα kb. Καμία σχέση με την κανονική αναπαραγωγή δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει την αδιάλειπτη αναπαραγωγή. Καταναλώνει ελάχιστα kb. Καμία σχέση με την κανονική αναπαραγωγή δηλαδή

 

Οπότε δεν φαίνεται να είναι θέμα ήχου, μοιάζει να είναι θέμα δεδομένων. Η σύνδεση στο internet γίνεται με wifi ή με 3g/4g κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Και με τους δύο τρόπους έχει πρόβλημα

 

Μάλιστα..

 

Εγώ βρήκα κάτι άλλο που μπορεί να φταίει αλλά δεν έχει σχέση με το wifi..

Μήπως είναι ενεργοποιημένο το Data Saver που προστέθηκε στο nougat?

Εάν ναι, πρέπει να μπει η εφαρμογή στη whitelist για να μπορει να κατεβάζει δεδομένα στο background.

 

Εάν δεν είναι ούτε αυτό, θα χρειαστεί να περιμένουμε λίγο να δούμε αν είναι OS version specific ή έχει πρόβλημα μόνο το configuration σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

 

Εγώ βρήκα κάτι άλλο που μπορεί να φταίει αλλά δεν έχει σχέση με το wifi..

Μήπως είναι ενεργοποιημένο το Data Saver που προστέθηκε στο nougat?

Εάν ναι, πρέπει να μπει η εφαρμογή στη whitelist για να μπορει να κατεβάζει δεδομένα στο background.

 

Εάν δεν είναι ούτε αυτό, θα χρειαστεί να περιμένουμε λίγο να δούμε αν είναι OS version specific ή έχει πρόβλημα μόνο το configuration σου.

 

Ούτε αυτό είναι. Άλλωστε δεν το είχα ενεργοποιήσει καν το data saver.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

 

Εντόπισα ένα μικρό προβληματάκι. Όταν ορίζεται στο κινητό να μην υπάρχει ξυπνητήρι, η εφαρμογή σταματάει/κολάει μόνιμα. Επειδή προτιμώ να μην ακούω ξυπνητήρι αλλά μόνο μουσική, αντιμετώπισα το θέμα με κενό αρχείο ήχου. Αλλά θα βοηθούσε να λειτουργεί και με το ξυπνητήρι απενεργοποιημένο απο τα μενού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...