Jump to content

V-Radio - ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το V-Radio έφτασε επιτέλους στο Android!

 

Πρόκειται για μια εφαρμογή που αναπαράγει ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω του διαδικτύου.

 

Μπορείτε να βρείτε και να ακούσετε σταθμούς από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο αλλά και πολλές άλλες χώρες του κόσμου.

 

Κατά την αναπαραγωγή, δεν χρειάζεται να την έχετε ανοιχτή καθώς λειτουργεί και στο παρασκήνιο χωρίς να δεσμεύει πολλούς πόρους και να αδειάζει την μπαταρία.

 

Έχω ρίξει πολλή δουλειά στο σχεδιασμό της καθώς και για τη βελτιστοποίησή της.

 

Λειτουργεί με Wifi αλλά και με δεδομένα κινητής (3G/4G/..).

 

Θέλω να αναφέρω ότι έχει αναπτυχθεί αποκλειστικά από εμένα. Φυσικά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που με στηρίζουν κ με βοηθάνε καθ' όλη τη διάρκεια της ανάπτυξης και τους ευχαριστώ.

 

Εάν ακούτε ραδιόφωνο και θέλετε να την δοκιμάσετε μπορείτε να την βρείτε και να την κατεβάσετε από το Google Play στο παρακάτω σύνδεσμο:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ilv.vradio

 

Σας ευχαριστώ πολύ και είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει!

 

http://akouradio.com/screenshots/1hub.png

http://akouradio.com/screenshots/2loc.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συγχαρητηρια,ωραια φαινεται αλλα δεν εχω συσκευη διαθεσιμη για να δοκιμασω.Την εκανες με το App Inventor?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Μπράβο φίλε!!

 

Τα δεδομένα τα βλέπεις στην καρτέλα information όταν πατάς τις τρείς τελείες πάνω δεξιά!

 

Ίσως και η επιλογή για άλλες γλώσσες, καθώς έρχονται και τουρίστες, να είναι καλή ιδέα!

Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημίσεις πως φεύγουν?

Μου έκανε 3 φορές time out όταν ήταν στο παρασκήνιο. Δεν έχω ιδέα γιατί. Δε θα έπρεπε όμως να συνεχίσει την προσπάθεια να κάνει buffering όπως πχ το TuneIn?

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το feedback σας!

 

Η εφαρμογή έχει αναπτυχθεί με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή με το Android Studio της Google ώστε να λειτουργεί με όσο το δυνατό λιγότερους πόρους και ταυτόχρονα να μπορεί να ξεχωρίζει σε λεπτομέρειες σε σύγκριση πάντα με αντίστοιχου τύπου εφαρμογές.

 

Όπως απάντησε και ο stargr τα δεδομένα που έχουν καταναλωθεί εμφανίζονται στη σελίδα Πληροφορίες και ο μετρητής μπορεί να μηδενιστεί όποτε επιθυμείτε. Επειδή λες οτι δεν την έχεις χρησιμοποιήσει μπορω να σου πω οτι καταναλώνει περίπου 40MB την ώρα, μπορεί λιγότερο μπορεί περισσότερο αναλόγως ποιο σταθμό ακούς.

 

Η εφαρμογή υποστηρίζει προς το παρόν 3 γλώσσες: Ελληνικά, Αγγλικά και Ισπανικά. Η γλώσσα επιλέγεται αυτόματα σύμφωνα με τη γλώσσα του λειτουργικού σας. Εξετάζω σε επόμενη έκδοση να προστεθεί η δυνατότητα αλλαγής της γλώσσας μέσα από την εφαρμογή καθώς και η προσθήκη επιπλέον γλωσσών όπως Γαλλικά, Ιταλικά και Γερμανικά.

 

Sleep Timer δεν έχει αυτή τη στιγμή αλλά έχει προγραμματιστεί να προστεθεί στην αμέσως επόμενη (1.1.0) που θα κυκλοφορήσει λογικά εντός του Απριλίου. (μαζί με αρκετές ακόμα αλλαγές)

 

Οι διαφημίσεις δεν φεύγουν όμως δεν πιστεύω ότι ενοχλούν. Σε περίπτωση που σε ενοχλούν μπορείς να ψάξεις να βρείς τρόπους να τις "αποκρύψεις" και είναι κάτι στο οποίο προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας!

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα το ερευνήσω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο.Βάλε και μια εκδοση επί πληρωμή για όποιον δεν θέλει διαφημίσεις οπως κάνουν πολλοί προγραμματιστές.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το εξετάσω στο μέλλον αυτό το σενάριο. Προς το παρόν θέλω να εξελίξω την εφαρμογή βάζοντας Sleep Timer, manual stations και πολλά άλλα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θέλω να σας ενημέρωσω πως με την νέα έκδοση (v1.1) έγιναν διαθέσιμες οι λειτουργίες αυτόματης διακοπής (Χρονοδιακόπτης ύπνου) και του ξυπνητηρίου για να ξυπνάτε με τους ήχους του αγαπημένου σας σταθμού. Ελπίζω να σας αρέσουν αυτές οι προσθήκες!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ενημέρωσω πως με την νέα έκδοση (v1.1) έγιναν διαθέσιμες οι λειτουργίες αυτόματης διακοπής (Χρονοδιακόπτης ύπνου) και του ξυπνητηρίου για να ξυπνάτε με τους ήχους του αγαπημένου σας σταθμού. Ελπίζω να σας αρέσουν αυτές οι προσθήκες!

 

Ωραίο το ξυπνητήρι! Αν μπορείς να βάλεις και ένα 2ο για το απόγευμα :D

 

Και λιγάκι τα μενού να τα ομορφύνεις. Μπράβο πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Η έκδοση 1.2.0 είναι γεγονός! Πλέον έχετε την δυνατότητα:

 

-Να ακούσετε δικούς σας σταθμούς που δεν υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της εφαρμογής. Πηγαίνοντας στους Αγαπημένους και πατώντας πάνω δεξία στις τρεις τελείες -> Προσθήκη Σταθμού μπορείτε να προσθέσετε τα στοιχεία του σταθμού που θέλετε να καταχωρήσετε και στην συνέχεια να τον αναπαράγετε όπως θα κάνετε με κάθε άλλο σταθμό.

-Να αλλάξετε την γλώσσα της εφαρμογής από τις Επιλογές. 6 γλώσσες διαθέσιμες. (προστέθηκε στην 1.1.1)

-Να ξεκινήσετε και να σταματήσετε την αναπαραγωγή από τα αντίστοιχα πλήκτρα των ακουστικών σας.

-Να ρυθμίσετε το ξυπνητήρι να χτυπήσει μονάχα μια φορά και όχι σε καθημερινή βάση. (προστέθηκε στην 1.1.1)

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη στήριξή σας.

Τα καλύτερα έρχονται!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπράβο σου πολύ καλή δουλειά δουλεύει άψογα!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή εφαρμογή !!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη αλλα λειπει η αυξομειωση εντασης ηχου στην οθονη...εχω ξεπατωσει τα πληκτρα volume του ταμπλετ!:D

 

Χαχαχα θα μπορούσε να μπει μια μπάρα για τον ήχο στη σελίδα Τώρα Ακούτε (Now Playing). Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα βόλευε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή εφαρμογή και την έχω προτείνει σε φίλους -ες στο εξωτερικό και τους άρεσε , μπράβο

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό που λείπει είναι το πλήκτρο που κάνει stream στο chromecast audio.Ελαχιστες είναι οι διαδικτυακές ραδιοφωνικές εφαρμογές που το έχουν. Θα την κάνει ξεχωριστή θαρρώ.Βοηθαει πχ σε καφέ με ασύρματα ηχεία κλπ

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λείπει είναι το πλήκτρο που κάνει stream στο chromecast audio.Ελαχιστες είναι οι διαδικτυακές ραδιοφωνικές εφαρμογές που το έχουν. Θα την κάνει ξεχωριστή θαρρώ.Βοηθαει πχ σε καφέ με ασύρματα ηχεία κλπ

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι το ζητάνε αρκετοί χρήστες αυτό το χαρακτηριστικό τις τελευταίες εβδομάδες.

Έχω προμηθευτεί το Chromecast 2 με HDMI και προσπαθώ να το φτιάξω.

Βέβαια θα πρέπει να γίνει testing και σε Chromecast Audio.

Εαν ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε στο testing στείλτε μου σε PM.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ζητάνε αρκετοί χρήστες αυτό το χαρακτηριστικό τις τελευταίες εβδομάδες.

Έχω προμηθευτεί το Chromecast 2 με HDMI και προσπαθώ να το φτιάξω.

Βέβαια θα πρέπει να γίνει testing και σε Chromecast Audio.

Εαν ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε στο testing στείλτε μου σε PM.

Ευχαριστώ!

Μόλις βάλεις το κουμπάκι ενημέρωσε με να σου πω,έχω chromecast audio.Αναμενω με χαρά

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω στείλει PM με τις οδηγίες.

 

//EDIT

Σου ξαναέστειλα.

 

Μόλις βάλεις το κουμπάκι ενημέρωσε με να σου πω,έχω chromecast audio.Αναμενω με χαρά

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by john24g
Υπενθύμιση
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα έκδοση 1.3.0 μπορείτε πλέον να ακούτε τους ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσα από την τηλεόραση ή τα ηχεία σας χρησιμοποιώντας την Chromecast συσκευή σας.

 

Απλά πατήστε το κουμπί Cast και απολαύστε αυτή τη νέα δυνατότητα!

 

Ευχαριστώ πολύ τον exaras2002 που έκανε δοκιμή στη δική του συσκευή Chromecast Audio για λόγους συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...