Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τα λάθη στην πληκτρολόγιση, έχετε δοκιμάσει κανένα άλλο πληκτολόγιο;

Το μαμίσιο μου φαινόταν από την αρχή τελείως ανάπηρο και δοκίμασα το SwiftKey.

Εκτός του ότι είναι πολύ καλύτερο σαν πληκτρολόγιο, ειδικά στις προβλέψεις, αλλάζει και την θέση των πλήκτρων ανάλογα που πατάς. Μαθαίνει δηλαδή από τις διορθώσεις σου, καταλαβαίνει τι ήθελες να γράψεις και προσαρμόζει τα πλήκτρα. πχ εμένα είναι έτσι:

 

34258871_2114679575226683_7100830805835907072_n.jpg?_nc_cat=0&oh=1e738cc5e1d4dcf023019c36ad234da1&oe=5B78055B

 

δυσκολια ειχα στο android του s5,οχι στο iphone.δεν ξερω ισως να φταει το touch.παντως στο iphone 4 που ειχα παλια,παλι πιο ευκολη ηταν η πληκτρολογιση

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Η πληκτρολόγηση στο iPhone είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το Android

Θες πες ότι φταίει η απόκριση του touch της οθόνης, θες πες ότι φταίει το λογισμικό, το ίδιο το πληκτρολόγιο που εσυ μπορεί να γράφεις στο περίπου και αυτό σε διορθώνει με πολύ μεγάλη αξιοπιστία

 

Εγώ πάντως προχθές στην δουλειά μ έκλεισαν τα μάτια, έγραφα μήνυμα και σε ένα κείμενο με 30 λέξεις έκανα 2-3 λάθη μόνο

Φυσικά και δεν πατούσα όλα τα γράμματα σωστά αλλά το πληκτρολόγιο με διόρθωνε

 

Στο Android γράφω ότι να ναι ακόμα και με ανοιχτά μάτια και θέλω και παραπάνω χρόνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομαδα τωρα στα χερια μου μπορω να πω μονο καλα πραγματα.τημ μερα την βγαζει κ μενει κ μπαταρια με 4 g k WiFi ανοιχτα.ταχυτατο σε οτι ανοιξω κ σε σερφαρισμα.βολικο στην τσεπη.βολικο στο τρεξιμο αλλο αυτο αλλο 6,4 κ 6 ιντσες στο χερι.:D

 

Ε καλα λογικο ειναι αυτο γιατι εχει μικρη οθονη που εν μερη δεν καιει τιποτα γιαυτο και τα νουμερα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα λογικο ειναι αυτο γιατι εχει μικρη οθονη που εν μερη δεν καιει τιποτα γιαυτο και τα νουμερα ειναι οκ.

 

Και σαν μέγεθος οθόνης δηλαδή αριθμός pixel δεν καίνε ενέργεια αλλά και το hardware δεν ζορίζεται αφού έχει μικρή ανάλυση

 

Δεν είναι τυχαίο που η συσκευή έχει πουλήσει παρά πολύ ενώ κανείς δεν το περίμενε.

Οι περισσότεροι την υποτιμάμε και λέμε ότι είναι ένα μαγείρεμα ενός 6s με 5s

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε σήμερα το βράδυ θα ανακοινωθεί τελικά το SE 2?

 

Μπορεί να τους έχουν μείνει τίποτα ανταλλακτικά από 6s και iPhone 7 και να τα κάνουμε μια μίξη. Χαχα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τους έχουν μείνει τίποτα ανταλλακτικά από 6s και iPhone 7 και να τα κάνουμε μια μίξη. Χαχα

 

Xaxaxaxa.... Σωστός! Πάντως δεν νομίζω για τους ήδη κατόχους να κάνει την διαφορά μία ελαφριά βελτίωση των specs. Όλη η ιστορία είναι αν θα αλλάξουν μέγεθος και ανάλυση οθόνης...

Link to comment
Share on other sites

Η πρόβλεψη του μανίσιου είναι εκπληκτική. Είναι το μοναδικό που αγνοεί άκυρα πατήματα όπως το β αντί για κενό, τη διαγραφή που αν συνεχίσεις τη θεωρεί κάποιο από τα κουμπιά εκεί γύρω και άλλα τέτοια. Επίσης το μανίσιο είναι το μοναδικό με το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη φωνητική πληκτρολόγηση που είναι μεγάλη ιστορία όταν τα χέρια σου είναι απασχολημένα.

 

Για την φωνητική πληκτρολόγιηση δεν έχω άποψη καθώς δεν την χρησιμοποιώ και δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι.

 

Αλλά το ότι στο μαμίσιο πχ δεν μπορείς να βάλεις σημεία στίξης αν δεν αλλάξεις layout το θεωρώ αναπηρία.

Ή ότι βγάζει μόνο μία προτεινόμενη λέξη αντί πχ για τις τρεις που βγάζει το swiftkey. Ή ότι δεν βγάζει πρόταση για την επόμενη λέξη με βάση τι γράφεις συνήθως όπως βγάζει το swiftkey. Τώρα γράφω μία λέξη και οι επόμενες 2-4 έρχονται μόνες τους.

Θυμάμαι πριν πάρω iphone πόσο γελούσα με το "Οκτώβριος" που μου έστελναν συνέχεια στο τέλος της συζήτησης γιατί έγραφαν οκ και το μαμίσιο το άλλαζε. Και το είχα απορία, δεν μαθαίνει από την πληκτρολόγηση; Βέβαια αυτό μπορεί να έχει αλλάξει πλέον, μιλάω για αρκετά χρόνια πριν.

 

anyway, όπως βολεύεται ο καθένας. Εγώ το πρώτο που αλλάζω πάντα είναι το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε θηκη spigen και τζαμακι nillikin και μπηκε σε κανονικη χρηση.ολα καλα

ευχρηστο,απλο και με καλη αυτονομια.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Για την φωνητική πληκτρολόγιηση δεν έχω άποψη καθώς δεν την χρησιμοποιώ και δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι.

 

Αλλά το ότι στο μαμίσιο πχ δεν μπορείς να βάλεις σημεία στίξης αν δεν αλλάξεις layout το θεωρώ αναπηρία.

Ή ότι βγάζει μόνο μία προτεινόμενη λέξη αντί πχ για τις τρεις που βγάζει το swiftkey. Ή ότι δεν βγάζει πρόταση για την επόμενη λέξη με βάση τι γράφεις συνήθως όπως βγάζει το swiftkey. Τώρα γράφω μία λέξη και οι επόμενες 2-4 έρχονται μόνες τους.

Θυμάμαι πριν πάρω iphone πόσο γελούσα με το "Οκτώβριος" που μου έστελναν συνέχεια στο τέλος της συζήτησης γιατί έγραφαν οκ και το μαμίσιο το άλλαζε. Και το είχα απορία, δεν μαθαίνει από την πληκτρολόγηση; Βέβαια αυτό μπορεί να έχει αλλάξει πλέον, μιλάω για αρκετά χρόνια πριν.

 

anyway, όπως βολεύεται ο καθένας. Εγώ το πρώτο που αλλάζω πάντα είναι το πληκτρολόγιο.

 

Γι αυτό που έκανα bold έχω βρει το εξής σαν λύση: όταν θέλω να βάλω σημείο στίξης, κρατάω πατημένο το εικονικό κουμπί "123" και πηγαίνω σέρνοντας το δάχτυλο πάνω στο σημείο που θέλω. Όταν αφήνω το δάχτυλο, επιστρέφει στο "ΑΒΓ" από μόνο του.

Ελπίζω να βοηθησα :)

Η φωνητική πληκτρολόγηση είναι σχεδόν άψογη. Με έχει σώσει!!!

Μπορείς να λες και τα σημεία στίξης με το όνομα τους.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Είναι και ανάλογα τι βολεύει τον καθένα

Αν κάποιος έχει χρόνια συνηθίσει ένα τρόπο και πληκτρολόγιο γράφεις μετά πολύ δύσκολα ξανά μαθαίνει σε άλλο όσο και πιο καλύτερο να είναι το επόμενο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά και από εμένα. Σκέφτομαι να πάρω το se σα δεύτερη συσκευή. Αν και κάτοχος iPad ,θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία με ένα iPhone και αν μου κάνει τότε να προχωρήσω στην αγορά μιας πιο νέας συσκευής (δε ξέρω βέβαια αν η εμπειρία χρήσης θα είναι η ίδια σε σχέση με μια πιο νέα συσκευή i-phone). Πλέον βλέπω ότι ελαφρώς μεταχειρισμένα πωλούνται στα 200€. Αξίζει όμως να διατεθεί αυτό το ποσό?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.καθε πρωί όταν πάω να πίασω την συσκευή ανοίγει η οθόνη λόγω του raise to wake,και ενεργοποιηται το WiFi.υπαρχει κάποιος τρόπος να είναι ανοιχτό συνεχώς το WiFi όλο το βράδυ;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.καθε πρωί όταν πάω να πίασω την συσκευή ανοίγει η οθόνη λόγω του raise to wake,και ενεργοποιηται το WiFi.υπαρχει κάποιος τρόπος να είναι ανοιχτό συνεχώς το WiFi όλο το βράδυ;

 

Κλείνεις εσυ το βράδυ το WiFi?

Αν όχι τότε είναι θέμα του router σου

Σε κάποια router αποσυνδέεται και συνδέεται άμεσα μόλις ξεκλειδωνεις την συσκευή

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση παιδιά και από εμένα. Σκέφτομαι να πάρω το se σα δεύτερη συσκευή. Αν και κάτοχος iPad ,θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία με ένα iPhone και αν μου κάνει τότε να προχωρήσω στην αγορά μιας πιο νέας συσκευής (δε ξέρω βέβαια αν η εμπειρία χρήσης θα είναι η ίδια σε σχέση με μια πιο νέα συσκευή i-phone). Πλέον βλέπω ότι ελαφρώς μεταχειρισμένα πωλούνται στα 200€. Αξίζει όμως να διατεθεί αυτό το ποσό?

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλή με μόνη διαφορά σημαντική το μέγεθος της οθόνης

Βέβαια όσο πιο καινούργιο μοντέλο τόσο καλύτερες κάμερες, οθόνη, επεξεργαστή και πάει λέγοντας

Είναι αξιόλογη συσκευή.

Όσο για την τιμή ο καθένας μπορεί να κρίνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να αξίζει η αγορά του, γιατί με την ανακοίνωση του ios 12, ενώ μέχρι προχθές θα έπαιρνε μέχρι iOS 13, πλέον θα πάρει και iOS 14.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις εσυ το βράδυ το WiFi?

Αν όχι τότε είναι θέμα του router σου

Σε κάποια router αποσυνδέεται και συνδέεται άμεσα μόλις ξεκλειδωνεις την συσκευή

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλή με μόνη διαφορά σημαντική το μέγεθος της οθόνης

Βέβαια όσο πιο καινούργιο μοντέλο τόσο καλύτερες κάμερες, οθόνη, επεξεργαστή και πάει λέγοντας

Είναι αξιόλογη συσκευή.

Όσο για την τιμή ο καθένας μπορεί να κρίνει

 

και στο ιπαδ μινι4 το ιδιο γινεται

 

σημερα το λιωσα,κλησεις,internet,4g,sms.η μπαταρια δεν ξερω ποτε θα τελειωσει....

Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει λογος που η τιμη του Iphone SE ξεκιναει απο τα 250ευρω(32gb) και το αντιστοιχο 6s με ιδιο εσωτερικο(αλλα χειροτερη μπαταρια κιολας)ξεκιναει απο τα 450ευρω δηλαδη διπλασια τιμη πανω.

 

Ξερω οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα κακα τα ψεματα το αγορασαν μονο και μονο για την χαμηλη(για Iphone)τιμη του.Ειδικα για νεολαια και φοιτητες οτι πρεπει που λεμε ή για κοπελες/γυναικες.

Μπορει βεβαια αργοτερα να το αγορασω και εγω για μουσικη τυπου ipod ή για δευτερο κινητο αρα δεν το κοροιδευω καθολου ή σνομπαρω.

Ναι σαν κινητο ειναι ικανοτατο και θα παρει ακομα(οπως και το αντιστοιχο 6s)updates αλλα εν μερη οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

Προσωπικα ελπιζω μπας και βγαλουν αργοτερα κατι αντιστοιχο σε διαστασεις αλλα με μεγαλυτερη οθονη(design iphone x δηλαδη).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

...αλλα εν μερη οτι πληρωνεις παιρνεις...

 

Πες μας έναν τομέα που υστερεί (πλην της εμπρόσθιας κάμερας για selfies)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει λογος που η τιμη του Iphone SE ξεκιναει απο τα 250ευρω(32gb) και το αντιστοιχο 6s με ιδιο εσωτερικο(αλλα χειροτερη μπαταρια κιολας)ξεκιναει απο τα 450ευρω δηλαδη διπλασια τιμη πανω.

 

Ξερω οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα κακα τα ψεματα το αγορασαν μονο και μονο για την χαμηλη(για Iphone)τιμη του.Ειδικα για νεολαια και φοιτητες οτι πρεπει που λεμε ή για κοπελες/γυναικες.

Μπορει βεβαια αργοτερα να το αγορασω και εγω για μουσικη τυπου ipod ή για δευτερο κινητο αρα δεν το κοροιδευω καθολου ή σνομπαρω.

Ναι σαν κινητο ειναι ικανοτατο και θα παρει ακομα(οπως και το αντιστοιχο 6s)updates αλλα εν μερη οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

Προσωπικα ελπιζω μπας και βγαλουν αργοτερα κατι αντιστοιχο σε διαστασεις αλλα με μεγαλυτερη οθονη(design iphone x δηλαδη).

 

 

Εγω παντως συνειδητά το πήρα για το μέγεθος του ακόμα και αν είχε τι iPhone 7,ίδια τιμή.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί ψωνίζουν με βάση το μέγεθος

Αυτούς ήθελε να κερδίσει η εταιρεία με αυτήν την συσκευή

Το κατάφερε

Δεν μπορούσε με το 5s να συνεχίσει σε αυτήν την κατηγορία οθόνης. Έχει παλιό hardware και δεν θα κατάφερνε να πουλήσει

Έβαλαν στο ίδιο σασί κάποια πράγματα από το 6s και συνεχίζουν να πουλάνε συσκευές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει λογος που η τιμη του Iphone SE ξεκιναει απο τα 250ευρω(32gb) και το αντιστοιχο 6s με ιδιο εσωτερικο(αλλα χειροτερη μπαταρια κιολας)ξεκιναει απο τα 450ευρω δηλαδη διπλασια τιμη πανω.

 

Ξερω οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα κακα τα ψεματα το αγορασαν μονο και μονο για την χαμηλη(για Iphone)τιμη του.Ειδικα για νεολαια και φοιτητες οτι πρεπει που λεμε ή για κοπελες/γυναικες.

Μπορει βεβαια αργοτερα να το αγορασω και εγω για μουσικη τυπου ipod ή για δευτερο κινητο αρα δεν το κοροιδευω καθολου ή σνομπαρω.

Ναι σαν κινητο ειναι ικανοτατο και θα παρει ακομα(οπως και το αντιστοιχο 6s)updates αλλα εν μερη οτι πληρωνεις παιρνεις.

Προσωπικα ελπιζω μπας και βγαλουν αργοτερα κατι αντιστοιχο σε διαστασεις αλλα με μεγαλυτερη οθονη(design iphone x δηλαδη).

 

Ο λόγος που το 6s είναι ακριβότερο από το SE είναι:

1. Νεότερη και μεγαλύτερη οθόνη (επίσης καλυτερη σε ανάλυση, φωτεινότητα, αντίθεση και υποστηρίζει 3d touch)

2. haptic engine

3. modem με carrier aggregation με peak download στα 300mbps

4. Καλύτερη εμπρόσθια κάμερα

5. αισθητηρας βαρόμετρου

6. νεότερο gps module με υπστήριξη δορυφόρων galileo και qzss

7. νεότερη γενιά fingerprint sensor (touch id)

Μπορεί για κάποιους να είναι λεπτομέρειες αυτά τα εξτραδάκια του 6S, αλλά αν είσαι απαιτητικός και θέλεις αυτές τις "λεπτομέρειες" δεν θα εχεις το SE για κύρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.καθε πρωί όταν πάω να πίασω την συσκευή ανοίγει η οθόνη λόγω του raise to wake,και ενεργοποιηται το WiFi.υπαρχει κάποιος τρόπος να είναι ανοιχτό συνεχώς το WiFi όλο το βράδυ;

 

Αυτό το κάνει σε συγκεκριμένα δίκτυα, κυρίως σε δημόσια.

 

Η λύση είναι να μην κλειδώνεις την συσκευή από το κουμπί αλλά να το αφήσεις να κλειδώσει μόνο του. Τότε κρατάει την σύνδεση ενεργή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνει σε συγκεκριμένα δίκτυα, κυρίως σε δημόσια.

 

Η λύση είναι να μην κλειδώνεις την συσκευή από το κουμπί αλλά να το αφήσεις να κλειδώσει μόνο του. Τότε κρατάει την σύνδεση ενεργή

ναι σε ευχαριστω το εχω καταλαβει.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το 6s είναι ακριβότερο από το SE είναι:

1. Νεότερη και μεγαλύτερη οθόνη (επίσης καλυτερη σε ανάλυση, φωτεινότητα, αντίθεση και υποστηρίζει 3d touch)

2. haptic engine

3. modem με carrier aggregation με peak download στα 300mbps

4. Καλύτερη εμπρόσθια κάμερα

5. αισθητηρας βαρόμετρου

6. νεότερο gps module με υπστήριξη δορυφόρων galileo και qzss

7. νεότερη γενιά fingerprint sensor (touch id)

Μπορεί για κάποιους να είναι λεπτομέρειες αυτά τα εξτραδάκια του 6S, αλλά αν είσαι απαιτητικός και θέλεις αυτές τις "λεπτομέρειες" δεν θα εχεις το SE για κύρια συσκευή.

 

Δεν αντιλεγω βεβαια και το 6s υπερκοστολογημενο ειναι οταν με 40ευρω παραπανω παιρνεις το iphone 7.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας έναν τομέα που υστερεί (πλην της εμπρόσθιας κάμερας για selfies)...

 

 

 

Σε σχέση με το 6s που έχω σαν προσωπικό κινητό το SE υστερεί κυρίως στην ποιότητα οθόνης (φωτεινότητα - χρώματα). Επειδή το έχω για τον αριθμό της δουλειάς μου δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο. Αλλά η οθόνη φαίνεται ότι είναι από παλαιότερη γενιά. Κατά τα αλλά σε ταχύτητα είναι σφαίρα, ίδιο με το 6s. Και με το ios 12 πιστεύω θα πάει ακόμα καλύτερα. Value for money δλδ αν δεν σε ενοχλεί η μικρή οθόνη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...