Jump to content

[S7] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι λογικό το ποσοστό του 43% της αναμονής, μετά την αναβάθμιση σε ορεο ; Το ποσοστό της οθόνης πως σας φαίνεται;f1b7a79c6c8b8e9eba5695b9d237a3a2.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό το ποσοστό του 43% της αναμονής, μετά την αναβάθμιση σε ορεο ; Το ποσοστό της οθόνης πως σας φαίνεται;f1b7a79c6c8b8e9eba5695b9d237a3a2.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά είσαι. Μην τρελαίνεσαι, γιατί έχει να κάνει με πολλά, όπως αν έχεις συνέχεια ανοιχτό ΒΤ, ενεργοποιημένη λειτουργία απόδοσης και qhd, συγχρονισμούς κλπ..

 

Εγώ συνήθως παίζω από 3:30 μέχρι και 5:20.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κατοχος του S7 απο Δεκεμβριο του 2016 και δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως σε γενικες γραμμες μεχρι τουλαχιστον πριν 1 μηνα οπου αρχισα να παρατηρω οτι η μπαταρια πεφτει πολυ πιο γρηγορα απο οτι επεφτε με αποτελεσμα να μου βγαζει με το ζορι μιση μερα! Να πρεπει να το φορτιζω 2 φορες την μερα αν ηθελα να βγω εξω το βραδυ κλπ ... να θερμαινεται απο πισω πολυ ευκολα χωρις να παιζω καν παιχνιδια. Σας παραθετω μερικα σκρινσοτς https://imgur.com/Ruv7lQY ( σε 1,30 ωρα να εχει παει ηδη 76% !!) και ακομα ενα απο phone info https://imgur.com/7FQ2Mtj Δεν ξερω κατα ποσο βοηθανε τα εν λογω σκρινσοτ.. να το παω για αλλαγη μπαταριας? Edited by Thn7
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε τη smartec Χαϊδάρι και θα στην αλλάξουν με 20€ και θα είσαι καινούριος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε τη smartec Χαϊδάρι και θα στην αλλάξουν με 20€ και θα είσαι καινούριος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εχει περασει 1 χρονος και 7 μηνες ομως .. με 20 ευρω θα την αλλαξουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κατοχος του S7 απο Δεκεμβριο του 2016 και δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως σε γενικες γραμμες μεχρι τουλαχιστον πριν 1 μηνα οπου αρχισα να παρατηρω οτι η μπαταρια πεφτει πολυ πιο γρηγορα απο οτι επεφτε με αποτελεσμα να μου βγαζει με το ζορι μιση μερα! Να πρεπει να το φορτιζω 2 φορες την μερα αν ηθελα να βγω εξω το βραδυ κλπ ... να θερμαινεται απο πισω πολυ ευκολα χωρις να παιζω καν παιχνιδια. Σας παραθετω μερικα σκρινσοτς https://imgur.com/Ruv7lQY ( σε 1,30 ωρα να εχει παει ηδη 76% !!) και ακομα ενα απο phone info https://imgur.com/7FQ2Mtj Δεν ξερω κατα ποσο βοηθανε τα εν λογω σκρινσοτ.. να το παω για αλλαγη μπαταριας?
Για μένα είσαι μια χαρά. Αν στο 50% είσαι περίπου 2:00 οθόνη, πράγμα που σημαίνει ότι είσαι συνολικά γύρω στις 4.

 

Έχει ακόμη μεγάλη σημασία αν γενικά το χρησιμοποιείς πολύ ή όχι. Η αναμονή σου αφαιρεί σημαντικό χρόνο οθόνης.

 

Επίσης, αν είσαι με 4g έχει τεράστια επίπτωση, σε σχέση με το αν είσαι με 3g (καλά δε συζητάμε καν το wifi).

 

Ένας σωρός πράγματα έχουν σημασία. Για μένα οποίος με το απλό S7 έχει οθόνη γύρω στις 4 ώρες, είναι μια χαρά.

 

Εγώ προσωπικά, έχω 2 λογαριασμούς συγχρονισμένους (μια φορά την ημέρα), αυτόματη φωτεινότητα, τοποθεσία στην οικονομία, always on display ΟΝ, ενεργοποιημένη την έξυπνη αναμονή και ανάλυση FHD. Έτσι φαντάσου πιάνω την ώρα οθόνης με 82-83%. Όμως έχω απενεργοποιημένο το fb που δολοφονεί την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας ! Έσβησα πάντως 1 2 εφαρμογές ( η μια ηταν παιχνίδι με πολλά ads ) έβαλα και το gsam battery και για να πω αλήθεια βλέπω διαφορά κάπως.. Θα κοιτάξω για λίγο ακόμα πως τα πάει και αν δω ότι δεν , τότε θα πάω για αλλαγή μπαταρίας. Και πάλι ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας ! Έσβησα πάντως 1 2 εφαρμογές ( η μια ηταν παιχνίδι με πολλά ads ) έβαλα και το gsam battery και για να πω αλήθεια βλέπω διαφορά κάπως.. Θα κοιτάξω για λίγο ακόμα πως τα πάει και αν δω ότι δεν , τότε θα πάω για αλλαγή μπαταρίας. Και πάλι ευχαριστώ
Βασικά το gsam battery βγαλτο. Πιστεύω πως όλες αυτές οι εφαρμογές καταναλώνουν σημαντική ποσότητα ενέργειας, χωρίς να σου προσφέρουν κάτι ουσιαστικό.

 

Βοηθάει να πατάς το εξοικονόμηση ενέργειας, ώστε θα τίθενται σε αδράνεια εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς. Εκεί πονάει το Android.

 

Άλλο σημαντικό είναι να αφαιρέσεις τις ειδοποιήσεις από άχρηστες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με Oreo και τις ρυθμίσεις που είπα παραπάνω. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο νούμερο στο S7 από τότε που το έχω.

a581a7e259c52801bf1724e00f0bf092.jpgc55b179da98d25bce5c98e9bfee49598.jpg

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με Oreo και τις ρυθμίσεις που είπα παραπάνω. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο νούμερο στο S7 από τότε που το έχω.

a581a7e259c52801bf1724e00f0bf092.jpgc55b179da98d25bce5c98e9bfee49598.jpg

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Βασικά εκεί παίζει και το S7 το δικό μου, άμα του πιεις το αίμα, είναι στις 3+ ώρες στο 50% και κλείνει στις 6 ώρες και 10 λεπτά. Όλα αυτά με WiFi εννοείται, αν είσαι έξω στον ήλιο με δεδομένα, 3,5 ώρες με 4 max. Από εποχές Marshmallow αυτά τα νούμερα, δεν έχει αλλάξει κάτι σε μένα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εχω το Accubattery, app που κανει εκτιμησεις για τη χωρητικότητα της μπαταρίας. Να σημειώσω ότι κάνω πολυ βαριά χρήση αλλά το φόρτιζα προσεκτικά, δηλ μία φορά την ημέρα μεταξύ 20% και 90%. Την μπαταρία την έδειχνε πάντα στα 2700-2900, σταθερά για 18 μήνες. Μετά το τελευταίο update, η μπαταρία έπεσε απότομα, χρειάζεται φορτιση 2 φορές την ημέρα minimum και η εκτίμηση της χωρητικότητας ήταν στα 2000-2100. Την άλλαξα στα irepair με 70 ευρώ και η καινούρια ήταν χειρότερη. Μου την άλλαξαν πάλι με μπαταρία από άλλη παρτίδα μέσω εγγύησης (όλες γνήσιες είπανε), πάλι τα ίδια. Safw mode, Factory reset, σβήσιμο cashe, πάλι τα ίδια. Δεν μπορεί να είναι όλες οι μπαταρίες χαλασμένες. Κάτι έγινε με τα τελευταία update;
Link to comment
Share on other sites

Gkool το τελευταιο update δεν ηταν και το καλυτερο. Προτεινω να πας σεενα εξουσιοδοτημενο Samsung Service της περιοχης σου για να σου πουν τι μπορει να γινει.
Link to comment
Share on other sites

Στα irepair με 70€; Στη Smartec στην αλλάζουν με 60€ :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μένω επαρχία και δεν με παίρνει να μείνω χωρίς κινητό για ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

S7 edge custom rom και kernel.μπαταρια ενός χρόνου κ 2 μηνων[ATTACH]67194[/ATTACH]8f5537f557c40ecfa1466593db526b68.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εξέχασα φορτιστή και καλώδιο στην Κύπρο και αγόρασα άλλα!. Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος χρόνους φόρτισης με αργή και γρήγορη?. Νομίζω ότι αργεί και δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο έκανε με τα δικά του. Το τηλέφωνο είναι s7 edge!. Ευχαριστώ!.
Link to comment
Share on other sites

Εξέχασα φορτιστή και καλώδιο στην Κύπρο και αγόρασα άλλα!. Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος χρόνους φόρτισης με αργή και γρήγορη?. Νομίζω ότι αργεί και δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο έκανε με τα δικά του. Το τηλέφωνο είναι s7 edge!. Ευχαριστώ!.

 

1 ώρα και ένα τέταρτο πλήρης φόρτιση από 15%. Άρα 1 ώρα κ 20 με 25 λεπτά με fast charger

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένας φίλος μετά από 3 χρόνια λογικό είναι η μπαταρία του κινητού να έχει αρχίσει να τα παίζει με αποτέλεσμα να πρέπει να φορτίζει το κινητό 3-4 φορές την μέρα ενώ τον 1 χρόνο το φόρτιζε το πολύ 1 φορά τη μέρα που είναι και το νορμάλ.

 

Και έρχομαι στο ερώτημα μου:

Έχω ήδη παραγγείλει μπαταρία για το εν λόγο κινητό και θα την βάλω μόνος μου.

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν αποτελεσματικό τρόπο να θερμάνω το πίσω μέρος του κινητού για να βγει όσο το δυνατόν πιο εύκολα?

Εγώ το έχω κάνει σε άλλα κινητά απλά με σεσουάρ και ζεστό αέρα αλλά αν έχετε κάποια καλύτερη και πιο γρήγορη λύση σας παρακαλώ πολύ να την πείτε.

Και για να κολλήσω το πίσω μέρος παράγγειλα αυτό. Λογικά θα κάνει έτσι δεν είναι?

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος θέρμανση περιμετρικά τής συσκευής μέ αργή καί κυκλική κίνηση έτσι ώστε νά μαλακώσει ή κόλλα.

Βεντούζα κάτω χαμηλά καί προσεκτικό τράβηγμα ώστε νά δημιουργηθεί χαραμάδα για νά μπει το ειδικό πλαστικό καί νά ξεκινήσεις τήν αποκόλληση προσεκτικά καί αργά.

Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει τέσσερις μπαταρίες (οι τρείς ήταν των 10 ευρώ καί ή τέταρτη γνήσια μέ 32 ευρώ)

Στο κλείσιμο λοιπόν δεν χρησιμοποιώ κόλλα πιέζω το καπάκι καί κολλάει μέ τήν ήδη υπάρχουσα που έχει επάνω του.

Τό βάζω καί μέσα στήν θήκη (spigen) καί τέλος.

Για στεγανοποίηση μην ρωτήσεις ευνοείται ότι πάει περίπατο αλλά εμένα προσωπικά δεν μέ ενδιαφέρει διότι δεν υπάρχει περίπτωση νά το βρέξω.

Καί βέβαια τήν επόμενη φορά που θα χρειαστεί να το ανοίξεις θά χρειαστείς μόνο τήν βεντούζα καί όχι το σεσουάρ.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...