Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι. Η μπαταρία βράχος. Επιτέλους πάλι το σύστημα Android 8%.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανε φορματ την καρτα και ξανα βάλε την

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανε φορματ την καρτα και ξανα βάλε την

Το μεσημέρι που θα πάω σπίτι. Να σώσω τα αρχεία μου πρώτα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι με εμφανίζει στο συστημα Android λειτουργίες τις οποιες εχω απενεργοποιησει με το package disabler pro .Πως γίνετε αυτο;

Δυστυχώς μετα το χειροκίνητο update των Google services δεν λεει να στρώσει το συστημα Android. Εχω 30% με 40 % μόνιμα. Ενω πριν ήμουν 9%-12% .

Δεν βλεπω να γλυτωνω το φορματ.....

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που πέρασα χειροκίνητα το update δεν είδα κάποια αύξηση χρήσης.

Στο 10-15% ειναι.

Και απο την αρχή μια 64αρα Samsung Pro κάρτα.

 

90-10 3g-wifi.

Παιχνίδια καθόλου.

Φωτεινότητα στο 50% και auto.

GPS ελάχιστο χρονο ανοιχτό.

3 email αυτόματος συγχρονισμός.

Όχι μαύρο θέμα.

 

]

 

 

 

 

Πάντως καλο ειναι να μην αφήνεις να πέφτει η μπαταρία τόσο χαμηλά .

Στο 15% να φορτίζεις.

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που πέρασα χειροκίνητα το update δεν είδα κάποια αύξηση χρήσης.

Στο 10-15% ειναι.

Και απο την αρχή μια 64αρα Samsung Pro κάρτα.

 

90-10 3g-wifi.

Παιχνίδια καθόλου.

Φωτεινότητα στο 50% και auto.

GPS ελάχιστο χρονο ανοιχτό.

3 email αυτόματος συγχρονισμός.

Όχι μαύρο θέμα.

/]

Πάντως καλο ειναι να μην αφήνεις να πέφτει η μπαταρία τόσο χαμηλά .

Στο 15% να φορτίζεις.

 

Sent from my iPad Air 2

 

Δίκιο έχεις και αυτό κάνω, φορτίζω στο 15-20% (και κυρίως στο 20% περίπου) αλλά ήμουν εκτός εχθές οπότε με πήγε αναγκαστικά μέχρι 5%. Πάντως τέτοια μπαταρία έχω πολύ καιρό να δω σε κινητό. Άλλο πράγμα να ξεκινάω με 60% τη μέρα και να μην έχω άγχος για το αν θα βγεί η μέρα ( υπό κανονικές συνθήκες και την προϋπόθεση ότι δεν θα χρειαστώ κατι extreme - όπως πχ πολύ ώρα navigation).

Αυτό που καμιά φορά με προβληματίζει είναι η υπερβολική κατανάλωση της native εφαρμογής mail. Τη χρησιμοποιεί κανείς ή έχει κάνει κανείς σύγκριση με την Gmail ή κάποια άλλη;

 

Υπάρχει η εφαρμογή package disabler pro.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αξίζει η εφαρμογή; Αν ναι τι απενεργοποιώ;

Edited by Lippi
προσθήκη
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η εφαρμογή; Αν ναι τι απενεργοποιώ;

Αξίζει, αλλά θα πρότεινα μιας και δε γνωρίζεις τι να απενεργοποιήσεις και τι Όχι να μην ασχοληθείς.

Πολλές από τις διεργασίες που μπορούμε να σου να πούμε "παγώσεις" μπορεί να είναι χρήσιμες για κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιείς, ενώ αν αρχίσεις μόνος σου να απενεργοποιείς μπορεί να καταλήξεις σε μαύρη οθόνη και hard reset.

 

 

send from my Samsung s7 edge

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάρτα micro sd? Kι εγώ με 30% -50% ήμουν.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω ναι ,αλλα την ειχα και πριν το update και δεν ειχα θεμα

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις χωρίς την micro sd? Εγώ πλέον κατά 99% πιστεύω ότι ήταν θέμα κάρτας. Με αποσυνδεδέμενη το κινητό φυσάει πάλι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις χωρίς την micro sd? Εγώ πλέον κατά 99% πιστεύω ότι ήταν θέμα κάρτας. Με αποσυνδεδέμενη το κινητό φυσάει πάλι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην επομενη φόρτιση θα το δοκιμασω .Δοκιμασε και εσυ μετα το φορματ να μας πεις.

Η καρτα μου ειναι η Samsung Pro plus ,αμα θα φταιει αυτή τοτε θα ξενερωσω......

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι δυνατον να σας φταιει η καρτα sd? αλλου ειναι το προβλημα και οχι η καρτα. Εγω δεν εχω κανενα θεμα. αυτο ελειπε να πεταξουμε τη καρτα,εκτος και αν εχεις μαπα Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει, αλλά θα πρότεινα μιας και δε γνωρίζεις τι να απενεργοποιήσεις και τι Όχι να μην ασχοληθείς.

Πολλές από τις διεργασίες που μπορούμε να σου να πούμε "παγώσεις" μπορεί να είναι χρήσιμες για κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιείς, ενώ αν αρχίσεις μόνος σου να απενεργοποιείς μπορεί να καταλήξεις σε μαύρη οθόνη και hard reset.

 

 

send from my Samsung s7 edge

 

ΟΚ, ευχαριστώ. Δεν είχα σκοπό να το πάρω παραμάζωμα και να απενεργοποιήσω ότι πακέτο υπάρχει. Ο συμφορουμίτης που το ανέφερε, είπε για το KNOX και το Gear VR, και για αυτό έλεγα να το δοκιμάσω (έτσι να λέμε ότι κάτι κάνουμε), αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω και κάποιο πρόβλημα. Η μπαταρία εχει το 5ωρο για πλάκα (στη δική μου χρήση) οπότε τι παραπάνω να μου δώσει.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές κυρίως όταν η κάρτα δεν έχει γίνει φορμάτ πριν μέσα στην συσκευή η περίέχει περίεργα αρχεία κάνει το σύστημα να ψάχνει διαρκώς. Οπότε αυξάνει την κατανάλωση.

Είναι παλίο πάντως. Ακούγεται χρόνια στις συσκευές της samsung.

Εγω πάντως που δοκιμασα με κάρτα και χωρίς στα Note Edge & Note 5, δεν είδα καμμία διαφορά.

 

Αν θέλετε να βελτιώστε την μπαταρία, βάλτε το Greenify pro και ενεργοποιείστε το ώστε να μπορεί να κλέινει εφαρμογές που έχετε επιλέξει.

Η μόνη διαφορά με rooted συσκευές είναι ότι αν ανοίξετε καποιες από τις εφαρμογές αυτές πρέπει να τις κλείνετε ξανα manual.

Ομως γίνεται μ ενα κλίκ σε εικονιδιο - widget που βάζετε στην οθόνη.

Μ ενα κλικ κλείνουν όλες όσες έχετε επιλέξει να μην τρέχουν η να μην ξεκινούν στο startup.

To είχα στο note edge που είχε θέμα με την μπαταρία και έκανε δουλειά στην βελτίωση της αυτονομίας αλλά και στην διαχείρηση της ram.

Ειχα επιλέξει τις εφαρμογές που δεν δουλεύω συχνά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που καμιά φορά με προβληματίζει είναι η υπερβολική κατανάλωση της native εφαρμογής mail. Τη χρησιμοποιεί κανείς ή έχει κάνει κανείς σύγκριση με την Gmail ή κάποια άλλη;

 

;

 

Δεν εχω παρατηρήσει να καταναλώνει ιδιαιτερα οπως και ουδέποτε με προβλημάτισε email client app εως τώρα.

Σε κάθε συσκευη χρησιμοποιώ την μαμισια συν το gmail.

 

Δοκίμασε μια εβδομάδα το gmail αυστηρά ως προεπιλογή και οχι την μαμισια και αν δεις καλύτερη συμπεριφορά την μονιμοποιείς ως βασική all time.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι δυνατον να σας φταιει η καρτα sd? αλλου ειναι το προβλημα και οχι η καρτα. Εγω δεν εχω κανενα θεμα. αυτο ελειπε να πεταξουμε τη καρτα,εκτος και αν εχεις μαπα

Είναι, αν την έχεις φορτώσει εσύ και δεν έχει αρχεία που δημιουργούνται από το κινητό. Εγώ πχ είχα κάνει δικούς μου φακέλους με αρχεία από το note 3 και προφανώς δεν μπορούσε να γίνει σωστό indexing της κάρτας. Το κινητό ζεσταινόταν αρκετά, οι συχνότητες του επεξεργαστή ήταν υψηλότερες, ενώ με το μου αποσύνδεα την κάρτα όλα γυρνούσαν φυσιολογικά. Από χτες είμαι με 16 ώρες λειτουργίας, με 3 ώρες οθόνη και η μπαταρία είναι στο 54%. Μόλις συνδέω την κάρτα, πάλι το κινητό ζεσταίνεται και ανεβαίνει σε ποσοστό το σύστημα android. Η κάρτα που έχω είναι η evo plus. Εκτιμώ ότι το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι φάκελοι που αντιγράφηκαν από το note 3 έχουν κοινά ονόματα με φακέλους που δημιουργούνται από το κινητό πχ DCIM, viber, downloads κτλ. Δεν χρειάστηκε να κάνω φορμάτ, έσβησα τον φάκελο του note 3 και όλα είναι άψογα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες ημέρες είχα από 30-40% καταναλωση στο σύστημα android. Τελικά δοκίμασα να απεγκαταστήσω τα updates του google services (να σημειωσω εδω οτι ειχα βαλει και την τελευταια εκδοση χειροκινητα) και απο τοτε που το εκανα η καταναλωση ειναι 15-18% επανηλθε δηλαδη στα φυσιολογικα οπως και η αυτονομια με τη σειρα της...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές κυρίως όταν η κάρτα δεν έχει γίνει φορμάτ πριν μέσα στην συσκευή η περίέχει περίεργα αρχεία κάνει το σύστημα να ψάχνει διαρκώς. Οπότε αυξάνει την κατανάλωση.

Είναι παλίο πάντως. Ακούγεται χρόνια στις συσκευές της samsung.

Εγω πάντως που δοκιμασα με κάρτα και χωρίς στα Note Edge & Note 5, δεν είδα καμμία διαφορά.

 

Αν θέλετε να βελτιώστε την μπαταρία, βάλτε το Greenify pro και ενεργοποιείστε το ώστε να μπορεί να κλέινει εφαρμογές που έχετε επιλέξει.

Η μόνη διαφορά με rooted συσκευές είναι ότι αν ανοίξετε καποιες από τις εφαρμογές αυτές πρέπει να τις κλείνετε ξανα manual.

Ομως γίνεται μ ενα κλίκ σε εικονιδιο - widget που βάζετε στην οθόνη.

Μ ενα κλικ κλείνουν όλες όσες έχετε επιλέξει να μην τρέχουν η να μην ξεκινούν στο startup.

To είχα στο note edge που είχε θέμα με την μπαταρία και έκανε δουλειά στην βελτίωση της αυτονομίας αλλά και στην διαχείρηση της ram.

Ειχα επιλέξει τις εφαρμογές που δεν δουλεύω συχνά.

Παντα εδειχνε οτι καθυστερει καπως το κινητο οταν εβαζα greenify.Και μαλιστα το ειχα αγορασει παλιοτερα.Καλο ειναι οταν μπαινει xposed στη μεση ωστε να το αξιοποιησεις πληρως.

Είναι αν την έχεις φορτώσει εσύ και δεν έχει αρχεία που δημιουργούνται από το κινητό. Εγώ πχ είχα κάνει δικούς μου φακέλους με αρχεία από το note 3 και προφανώς δεν μπορούσε να γίνει σωστό indexing της κάρτας. Το κινητό ζεσταινόταν αρκετά, οι συχνότητες του επεξεργαστή ήταν υψηλότερες, ενώ με το μου αποσύνδεα την κάρτα όλα γυρνούσαν φυσιολογικά. Από χτες είμαι με 16 ώρες λειτουργίας, με 3 ώρες οθόνη και η μπαταρία είναι στο 54%. Μόλις συνδέω την κάρτα, πάλι το κινητό ζεσταίνεται και ανεβαίνει σε ποσοστό το σύστημα android. Η κάρτα που έχω είναι η evo plus, δεν έχει πρόβλημα, με ένα φορμάτ θα στρώσει.

 

H αληθεια ειναι οτι πριν την βαλω της εκανα φορματ.Το μονο που μεταφερω παντα σττην καρτα ειναι φακελοι με φωτο μετα το φορματ παντα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι πριν την βαλω της εκανα φορματ.Το μονο που μεταφερω παντα στην καρτα ειναι φακελοι με φωτο μετα το φορματ παντα.

Μήπως κάποιοι φάκελοι με φώτο τους οποίους μετέφερες, έχουν ίδιο όνομα με φακέλους που υπάρχουν ήδη στο κινητό;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντα εδειχνε οτι καθυστερει καπως το κινητο οταν εβαζα greenify.Και μαλιστα το ειχα αγορασει παλιοτερα.Καλο ειναι οταν μπαινει xposed στη μεση ωστε να το αξιοποιησεις πληρως.

 

 

 

Αν επιλέξεις βασικές εφαρμογές που τις χρησιμοποιείς συνεχώς, είναι λογικό να γίνει πιο αργή η συσκευή αλλά και πιθανώς να αυξήσεις την κατανάλωση έτσι αφού κάθε φορά θα φορτώνουν από την αρχή.

 

Η ύπαρξη του greenify έχει να κάνει με εφαρμογές που χρησιμοποιείς σπάνια η το πολύ μια φορά την ημέρα και δεν θες να τρέχουν στο παρασκήνιο. Δεν θα βάλω πχ το Tapatalk που το χρησιμοποιώ συνεχώς ούτε το Facebook.

 

Η διαφορά όπως έγραψα με την έκδοση για rooted συσκευές είναι στον αυτοματισμό.

Αυτό το λέω γιατί είναι δοκιμασμένο.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες ημέρες είχα από 30-40% καταναλωση στο σύστημα android. Τελικά δοκίμασα να απεγκαταστήσω τα updates του google services (να σημειωσω εδω οτι ειχα βαλει και την τελευταια εκδοση χειροκινητα) και απο τοτε που το εκανα η καταναλωση ειναι 15-18% επανηλθε δηλαδη στα φυσιολογικα οπως και η αυτονομια με τη σειρα της...

 

Πως το εκανες αυτο;

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν νομίζω πως φταίει η κάρτα SD για την αυξημένη κατανάλωση του adroid system.

Πριν βάλω κάρτα είχα 18%-22% στο android system (με το τελευταίο ADP1 update).

Αγόρασα μια 64άρα SanDisc, ΔΕΝ της έκανα φορμάτ ούτε από το κινητό ούτε απ'τον υπολογιστή και πέρασα όλα τα αρχεία που είχα από το παλιό μου S4 από back-up που είχα κρατήσει.

Ακριβώς τα ίδια νούμερα βλέπω στο android system και τώρα. Καμία απολύτως διαφορά...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εάν υπάρχει θέμα με την κάρτα αποτυπώνεται ως Media server στα στατιστικά της μπαταρίας. Γινόταν σε παλαιότερα Samsung εάν δεν είχες κάνει format την κάρτα από την συσκευή. Εδώ δεν το έχω δει πουθενά.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πλέον σιγουρεύτηκα 100%. Δεν είναι θέμα κάρτας αλλά των αρχείων που πέρασα από το προηγούμενο κινητό και κάποιοι φάκελοι είχαν ίδια ονομασία με τους φακέλους του s7. Πλέον όλα φυσιολογικά μετά την απομάκρυνση των προβληματικών φακέλων. (Οθόνη 5 ώρες..33% υπόλοιπο μπαταρίας, αρκετό σερφάρισμα με δεδομένα, πολλές δοκιμές με την κάρτα micro sd). Είχα μέρες που παιδευόμουν με την μπαταρία και τελικά ήταν πολύ απλή η λύση.

Edit: Είπα να βάλω και το screenshot της οθόνης.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160518/c5ee69afe2ff09d7d067663cfe2ef6e1.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160518/fb53aa63b651011e69ebf9bed1c4140a.jpg

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να απεγκαταστήσω το χειροκίνητο update των Google services που εκανα ;

Ναι υπάρχει πήγαινε βρες τις υπηρεσίες Google μέσα στις εφαρμογές και πάτα απεγκατάσταση ενημερώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...