Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειπατε και το ποιο σημαντικοτερο απο ολα!οταν το εχετε στο 4g σε καποιες περιοχες δεν πιανει καλα και αναγκαζεται να ψαχνει καλυτερο σημα γι αυτο πολλες φορες βλεπεται το cell stanby ανεβασμενο!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χεχε. Εγώ κάνω την ίδια χρήση αλλά αυτό που λες λογικό.πάντως το ότι τα ΜΒ τα έγγραψε το android και όχι κάποια εφαρμογή με κλειστά τα πάντα από αναβαθμίσεις με προβληματίζει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χεχε. Εγώ κάνω την ίδια χρήση αλλά αυτό που λες λογικό.πάντως το ότι τα ΜΒ τα έγγραψε το android και όχι κάποια εφαρμογή με κλειστά τα πάντα από αναβαθμίσεις με προβληματίζει..

 

Το λειτουργικό καταναλώνει καποια ΜΒ στο υπόβαθρο για διάφορες λειτουργίες ανεξάρτητα από αυτά που μπορείς να κλείσεις.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό καταναλώνει καποια ΜΒ στο υπόβαθρο για διάφορες λειτουργίες ανεξάρτητα από αυτά που μπορείς να κλείσεις.

 

Σε 10 μέρες έρχεται πρώτο σε κατανάλωση με 100 ΜΒ . ΑΥΤΌ δεν το λες και λίγο αναλογικά με τη χρήση. Και μιλάω μόνο για data..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Συμπλήρωσα μια βδομάδα με το κινητό και η μπαταρία του είναι πάρα πολύ καλή. Έχω ακόμα την πρώτη έκδοση, δεν έχω κανει update ακόμα. Έχω κλείσει το back up στο samsung account & google account, Έχω φτιάξει τα permissions. Υπάρχει κάτι άλλο που είναι καλό να κάνω, ώστε να βελτιωθεί και άλλο η μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Συμπλήρωσα μια βδομάδα με το κινητό και η μπαταρία του είναι πάρα πολύ καλή. Έχω ακόμα την πρώτη έκδοση, δεν έχω κανει update ακόμα. Έχω κλείσει το back up στο samsung account & google account, Έχω φτιάξει τα permissions. Υπάρχει κάτι άλλο που είναι καλό να κάνω, ώστε να βελτιωθεί και άλλο η μπαταρία?

 

 

Απενεργοποίησε εφαρμογες που δεν χρειαζεται να κάνουν χρήση συνέχεια location.

Επίσης απενεργοποίησε τα notification σε οποίες εφαρμογες που δεν χρειαζεται.

Επίσης στα location στο πεδίο improve accuracy απενεργοποίησε wifi/BT scanning.

 

Επίσης αν κάπου δεν εχεις καλο σήμα κινητής μην το αφήνεις σε 3 η 4g.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις εφαρμογες τύπου ad guards για εξαλειψη διαφημίσεων οπουδήποτε είτε χρήση app είτε browsing.

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/adguard-ad-blocker-doesnt-require-root-t2958895

https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html

 

Όλες αυτές οι διαφημίσεις επιβαρυνουν πόρους συστήματος,καταναλωνουν μέρος της μνήμης της συσκευής και βέβαια κατανάλωσης δεδομένων πέρα απο το σπαστικό να τις τρως στην μάπα.

 

Όλα αυτά ειναι βέβαια γενικά που αφορούν όλες τις συσκευες και οχι μόνο την παρόν συσκευη.

 

Εγώ τα εφαρμόζω παντού.

 

Και κάτσε με την C8 έκδοση του Μαρτιου και μην αναβαθμίσεις στην D1 του Απριλίου τουλάχιστον εως βγάλει η Samsung μια πιο σωστή έκδοση λογισμικού που οπως βλέπω αργεί χαρακτηριστικά.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλεξ, τα είχα κάνει όλα εκτός από το adguard. Btw την APD1 έχω. Με αυτή μου ήρθε. Και το update που μου έχει βγάλει δεν το έχω κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλεξ, τα είχα κάνει όλα εκτός από το adguard. Btw την APD1 έχω. Με αυτή μου ήρθε. Και το update που μου έχει βγάλει δεν το έχω κάνει.

Εγώ έλεγα αν ήσουν στην C8 να μην πας στην D1.

Τώρα αφού είσαι ήδη D1 περιμένεις την επόμενη αναβάθμιση.:p

Αφού σου έχει έρθει ήδη την περνάς κανονικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το adguard δουλεύει μέσω vpn από ότι καταλαβαίνω. Πόσο ασφαλές είναι αυτό; (απο πλευράς privacy)

Σε εμενα δουλεύει εξαιρετικά.

Και σε windows και android.

Τώρα για την ανησυχία σου δεν έχω κάτι να με προβληματίζει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλεύει εξαιρετικά.

Και σε windows και android.

Τώρα για την ανησυχία σου δεν έχω κάτι να με προβληματίζει.

 

Απο κατανάλωση πως παει;

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Εδώ η χρήση σε screenshot που έγραψα και είναι χθεσινά.

https://www.dropbox.com/sh/imx3bfvlv6pk5fw/AACaudUWR7huLsmynAHLeIyja?dl=0

Αργά το βράδυ που κοιμάμαι, είτε έχει 50% είτε 1% μπαταρία θα μπει στην βάση για φόρτιση.

Ποτέ δεν ξεκινάω την μέρα μου χωρίς πλήρως φορτισμένο τηλέφωνο.

Εξάλλου αυτό ήθελα από πάντα.

Να έχω μπαταρία από το πρωί έως αργά το βράδυ.

 

root or no root?

αν δεν εισαι root, ποιο theme φορας?

Link to comment
Share on other sites

Απο κατανάλωση πως παει;

 

 

Μηδαμινή εως ελάχιστη,αλλα το κέρδος πολυ περισσότερο.

Καμία επίπτωση τόσο σε αναμονή όσο και σε χρήση πάντως όσο το εχω δεν εχω παρατηρήσει.

Must have εφαρμογη και για Windows εξίσου που την εχω.

Ακόμα και σε iOS ειναι εξαιρετικά χρήσιμη και αποτελεσματική

σε Safari.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά γύρισα στην έκδοση Μαρτίου apc8 και δεν φεύγω από δω μέχρι να πουληθεί το κινητό τον χειμώνα. Η μπαταρία επανήλθε και πλέον είναι βράχος σε ότι και αν κάνω.

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά γύρισα στην έκδοση Μαρτίου apc8 και δεν φεύγω από δω μέχρι να πουληθεί το κινητό τον χειμώνα. Η μπαταρία επανήλθε και πλέον είναι βράχος σε ότι και αν κάνω.

 

Sent from S7 edge

 

ερωτηση:

τι διαφορα εχει αυτη η εκδοση στη χρηση? Πχ η πλαινη οθονη ειναι μικροτερη? ή την ειχαν μεγαλωσει απο πιο πριν? Δε μπορω να θυμηθω τι διαφορες ειχε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

τι διαφορα εχει αυτη η εκδοση στη χρηση? Πχ η πλαινη οθονη ειναι μικροτερη? ή την ειχαν μεγαλωσει απο πιο πριν? Δε μπορω να θυμηθω τι διαφορες ειχε..

Στη χρηση διαφορα οχι δεν εχει κατι. Το ιδιο παει γτ το ειχα ξεχασει πως ηταν.Όχι η πλαϊνη οθόνη είναι η μεγάλη. Δεν έχει διαφορές σε χαρακτηριστικά. Bugs fixes patches και τετοια εχει η καινουρια.Το ότι είδα διαφορά αμέσως με την πρώτη φόρτιση λέει πολλά. Τώρα κάποιο θέμα που είχαν μερικοί στο αποτύπωμα με αλλο launcher δεν ξέρω να σου πω γτ πριν και τώρα χρησιμοποιώ τον μαμά.

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Στη χρηση διαφορα οχι δεν εχει κατι. Το ιδιο παει γτ το ειχα ξεχασει πως ηταν.Όχι η πλαϊνη οθόνη είναι η μεγάλη. Δεν έχει διαφορές σε χαρακτηριστικά. Bugs fixes patches και τετοια εχει η καινουρια.Το ότι είδα διαφορά αμέσως με την πρώτη φόρτιση λέει πολλά. Τώρα κάποιο θέμα που είχαν μερικοί στο αποτύπωμα με αλλο launcher δεν ξέρω να σου πω γτ πριν και τώρα χρησιμοποιώ τον μαμά.

 

Sent from S7 edge

 

σκεφτομαι να γυρισω και εγω γιατι ειδα οτι οσο ειμαι με 3/4G τις 2 ημερες τις βγαζω οριακα ενω πριν τις εβγαζα ανετα..και βλεπω γενικα πολυ ψηλα το android system, αλλα προς το παρον θα περιμενω να παρουμε και την καινουρια, και αν δω οτι ειναι μαπα, θα γυρισω μια και καλη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να γυρισω και εγω γιατι ειδα οτι οσο ειμαι με 3/4G τις 2 ημερες τις βγαζω οριακα ενω πριν τις εβγαζα ανετα..και βλεπω γενικα πολυ ψηλα το android system, αλλα προς το παρον θα περιμενω να παρουμε και την καινουρια, και αν δω οτι ειναι μαπα, θα γυρισω μια και καλη..

Ακριβώς έτσι ήμουν και γω. Έβγαζα μιάμιση μέρα άνετα. Και τώρα Έβγαζα μια οριακά. Η αναμονή ήταν ότι χειρότερο. Και όπως πολύ σωστά είπες το Android system ήταν πολύ ψηλά.

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι ήμουν και γω. Έβγαζα μιάμιση μέρα άνετα. Και τώρα Έβγαζα μια οριακά. Η αναμονή ήταν ότι χειρότερο. Και όπως πολύ σωστά είπες το Android system ήταν πολύ ψηλά.

 

Sent from S7 edge

 

ναι ρε ****το, αν και εχω βγαλει και 3 ημερες χρησης, η οθονη δεν φτανει με τιποτα τις 5 ωρες, 4,5 παει οριακα φτανοντας στο μηδεν. Βεβαια μιλαω και ειμαι και με 3G, αλλα πριν νομιζω πηγαινε καλυτερα. Η διαπιστωση μου γινεται τωρα που το χρησιμοποιησα λιγο παραπανω και ειχα ξεχασει ποσο βραχος ηταν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ότι το νεο fw APES είναι όπως παλιά στο APC8.

Λογικά θα το στρωσουν το κινητο και στο θέμα της μπαταρίας όπως και της αναμονής κάποια στιγμή . Αλλά αν δεν πουν όλοι ότι είναι το ίδιο καλή όπως στις αρχες δεν πάμε σε αλλαγή.

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδα παιδια. Επειδη τελικα δεν την παλευα με το battery drain της τελευταιας rom, πηρα την αποφαση χθες και περασα την ACP8. Μιλαμε για διαφορα ΧΑΟΣ !!!! Το android system απο 50% επεσε στα 7% !!! εκει που ειχα 4-4,5 ωρες SOT χθες εβγαλα 7,5 ωρες εκ των οποιων η μια ωρα ηταν προηγηση με TomTom !!!

Αυτη τη στιγμη απο το πρωι στο 100%, η μπαταρια μου ειναι στο 73% με 2,5 ωρες οθονη !!! Τι να πω ? Τετοια διαφορα δεν την περιμενα. :blink:

Οποτε κλεινω ολα τα αυτοματα updates και δεν το κουναω απο δω ουτε με σφαιρες !!! :D:D:D

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδα παιδια. Επειδη τελικα δεν την παλευα με το battery drain της τελευταιας rom, πηρα την αποφαση χθες και περασα την ACP8. Μιλαμε για διαφορα ΧΑΟΣ !!!! Το android system απο 50% επεσε στα 7% !!! εκει που ειχα 4-4,5 ωρες SOT χθες εβγαλα 7,5 ωρες εκ των οποιων η μια ωρα ηταν προηγηση με TomTom !!!

Αυτη τη στιγμη απο το πρωι στο 100%, η μπαταρια μου ειναι στο 73% με 2,5 ωρες οθονη !!! Τι να πω ? Τετοια διαφορα δεν την περιμενα. :blink:

Οποτε κλεινω ολα τα αυτοματα updates και δεν το κουναω απο δω ουτε με σφαιρες !!! :D:D:D

 

εγω νομιζα πως δεν ειχε διαφορα, καθως πριν εκανα πιο ζορικη χρηση και τωρα που ειχα μεινει ενα διαστημα χωρις το κινητο και το επομενο ειχε κατευθειαν την τελευταια, νομιζα πως βγαζει το ιδιο, αλλα τελικα υπαρχει διαφορα η οποια εξαλλου φαινεται στο συστημα ανδροιδ, που ειναι πανωαπο 15% συν 15% το λειτουργικο συστημα ανδροιδ, δηλαδη ενα 30αρι συνολο. Το θεμα ειναι οτι βαριεμαι να γυρισω πισω και λεω να περιμενω, αλλα αν δω οτι δεν πιανω τις 2 ημερες καθε φορα, θα γυρισω το ΣΚ, οχι τιποτα αλλο, δε μου παει να το φορτιζω με 50%..θελω να κλεινω ειτε στο 60-70 οπως πριν ειτε στο 30-40% να εχει νοημα η φορτιση.

 

Ασχετο: που βλεπουμε ποσες φορες εχουμε συνδεσει το φορτιστη?

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά γύρισα στην έκδοση Μαρτίου apc8 και δεν φεύγω από δω μέχρι να πουληθεί το κινητό τον χειμώνα. Η μπαταρία επανήλθε και πλέον είναι βράχος σε ότι και αν κάνω.

 

Sent from S7 edge

 

 

Εγώ ούτε 2 εβδομάδες δεν έκατσα με την D1.

Κατευθείαν στην C8 γύρισα και δεν το κουνάω ρούπι.

Οταν βγει η N τότε μόνο θα αναβαθμισω.

 

Αυτονομία,ομαλότητα,σταθερότητα ειναι υποδειγματικά.

Άρα στα αυγά μου κάθομαι.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...