Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα κ γω το πρόβλημα αυτό. Λοιπόν εμένα έφτιαξε μόνο του αλλά για να μη περιμένεις αν κ ποτε στρώσει θα κάνεις τα εξής.

 

Δες προσεχτικά αν έχεις δώσει τα κατάλληλα δικαιώματα σε όσες εφαρμογές χρησιμοποιούν μικρόφωνο , ηχείο, βιντεοκλήση κλπ.

 

Ξεκλείδωμα bootloader.

 

Πέρασμα της συγκεκριμένης custom miui rom

https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/rom-masik-miui-aroma-installer-t3618476

Είχα πει δεν θα το πειράξω αλλά ετσι όπως πάει με βλεπω με twrp και φλασαρισματα πολύ γρήγορα. Γενικώς η rom είναι πολύ σβέλτη με καλή διαχείριση αλλά το συγκεκριμένο bug για stable global rom είναι πολύ σοβαρό. Μιλάς Viber πχ και ενεργοποιεί ο άλλος κατά λάθος την κάμερα και κρασαρουν τα πάντα και θέλει restart όλη η συσκευή

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα,

Κάτοχος του κινητού μια βδομάδα τώρα. Έφυγα από Lg G3 (δύσκολη απόφαση, αλλά έπρεπε κάποια στιγμή) και πιστεύω το mi5 είναι από τους καλύτερους αντικαταστάτες!

Για αρχή παρατήρησα ότι το κινητό ζεσταίνεται λίγο παραπάνω (μιας και έχει πολύ ζέστη αυτές τις μέρες το δικαιολογώ), αλλά δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω χωρίς θήκη(μία απλή soft silicone case έχω) και εκεί τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα!

 

Επίσης, περίμενα κάτι παραπάνω από την μπαταρία του. Νιώθετε το ίδιο?

 

Τέλος θα ήθελα, όταν η οθόνη είναι κλειστή, να μπορείς να την ενεργοποιείς μόνο με το fingerprint χωρίς να πρέπει να πατήσεις το κουμπί πρώτα. (είχα συνηθίσει να ανοιγοκλείνω την οθόνη με το double tap που είχε το LG και με απογοήτευσε λίγο το γεγονός ότι στο mi5 δεν απενεργοποιείται η οθόνη με double tap)

 

Το κινητό είναι το international version. Αξίζει να κάνω κάποια αλλαγή στη rom?

Edited by maxmouts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάτοχος του κινητού μια βδομάδα τώρα. Έφυγα από Lg G3 (δύσκολη απόφαση, αλλά έπρεπε κάποια στιγμή) και πιστεύω το mi5 είναι από τους καλύτερους αντικαταστάτες!

Για αρχή παρατήρησα ότι το κινητό ζεσταίνεται λίγο παραπάνω (μιας και έχει πολύ ζέστη αυτές τις μέρες το δικαιολογώ), αλλά δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω χωρίς θήκη(μία απλή soft silicone case έχω) και εκεί τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα!

 

Επίσης, περίμενα κάτι παραπάνω από την μπαταρία του. Νιώθετε το ίδιο?

 

Τέλος θα ήθελα, όταν η οθόνη είναι κλειστή, να μπορείς να την ενεργοποιείς μόνο με το fingerprint χωρίς να πρέπει να πατήσεις το κουμπί πρώτα. (είχα συνηθίσει να ανοιγοκλείνω την οθόνη με το double tap που είχε το LG και με απογοήτευσε λίγο το γεγονός ότι στο mi5 δεν απενεργοποιείται η οθόνη με double tap)

 

Το κινητό είναι το international version. Αξίζει να κάνω κάποια αλλαγή στη rom?

 

double tap για ενεργοποηση εχει και το ΜΙ5!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάτοχος του κινητού μια βδομάδα τώρα. Έφυγα από Lg G3 (δύσκολη απόφαση, αλλά έπρεπε κάποια στιγμή) και πιστεύω το mi5 είναι από τους καλύτερους αντικαταστάτες!

Για αρχή παρατήρησα ότι το κινητό ζεσταίνεται λίγο παραπάνω (μιας και έχει πολύ ζέστη αυτές τις μέρες το δικαιολογώ), αλλά δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω χωρίς θήκη(μία απλή soft silicone case έχω) και εκεί τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα!

 

Επίσης, περίμενα κάτι παραπάνω από την μπαταρία του. Νιώθετε το ίδιο?

 

Τέλος θα ήθελα, όταν η οθόνη είναι κλειστή, να μπορείς να την ενεργοποιείς μόνο με το fingerprint χωρίς να πρέπει να πατήσεις το κουμπί πρώτα. (είχα συνηθίσει να ανοιγοκλείνω την οθόνη με το double tap που είχε το LG και με απογοήτευσε λίγο το γεγονός ότι στο mi5 δεν απενεργοποιείται η οθόνη με double tap)

 

Το κινητό είναι το international version. Αξίζει να κάνω κάποια αλλαγή στη rom?

 

Μία από τα ίδια και εγω από g3 έφυγα αλλά οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλύτερες σε σχέση με το g3.

Η μπαταρία είναι επίσης πολύ καλύτερη με το g3 είχα 2,5 ώρες sot ενώ τώρα ξεπερνά τις 4 με ευκολία.

Όσο για το fingerprint ειχα την ίδια απορία αλλά δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί χωρίς το πάτημα του κουμπιού βέβαια αν το συνηθίσεις το κάνεις ταυτόχρονα και ξεκλείδωνει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Και ενεργοποίηση με δακτυλικο χωρίς να πατήσεις κουμπί γίνεται...

 

Πως γίνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

double tap για ενεργοποηση εχει και το ΜΙ5!!

 

Ναι, αλλά μόνο για ενεργοποίηση. Ήταν ένα feature του g3 που με είχε βολέψει πολύ, αλλά οκ, μια συνήθεια είναι όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι, αλλά μόνο για ενεργοποίηση. Ήταν ένα feature του g3 που με είχε βολέψει πολύ, αλλά οκ, μια συνήθεια είναι όλα :)

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/22292-Enable-Finger-Wakeup-Mod-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi5/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Απλα αν το θέλεις μην βάλεις την τελευταία stable γιατί για κάποιο λόγο κολλάει

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι, αλλά μόνο για ενεργοποίηση. Ήταν ένα feature του g3 που με είχε βολέψει πολύ, αλλά οκ, μια συνήθεια είναι όλα :)

Καλημέρα. Για απενεργοποίηση της οθόνης μπορείς να κατεβάσεις το screen off από το pay store. Αν έχεις κάτι Nova launcher αγορασμενο μπορείς στα gestures να του πεις με double tap να τρέχει το screen off και δουλεύει μια χαρά. Έτσι ήμουν και στο Nexus 5 που είχα.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω περίπου 2 μήνες το κινητό αλλά δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση για κάποια αναβάθμιση και διαβάζω ότι δίνονται κάθε εβδομάδα.

Κάνω κάτι λάθος η πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω περίπου 2 μήνες το κινητό αλλά δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση για κάποια αναβάθμιση και διαβάζω ότι δίνονται κάθε εβδομάδα.

Κάνω κάτι λάθος η πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια?

 

Αρχικά πες μας ποια έκδοση miui έχεις, δηλαδή μήπως δεν έχεις official rom?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω την miui global 8.2

Αυτό δεν μας λέει τίποτα ανέβασε screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία Global είναι αυτή http://en.miui.com/download-299.html

Αν θέλεις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις πρέπει να βάλεις developer

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία Global είναι αυτή http://en.miui.com/download-299.html

Αν θέλεις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις πρέπει να βάλεις developer

 

Version: V8.2.2.0.NAAMIEB (MIUI8)

Αυτή την έκδοση εχω.

 

Για να περάσω developer πρέπει να είμαι root?

Link to comment
Share on other sites

Version: V8.2.2.0.NAAMIEB (MIUI8)

Αυτή την έκδοση εχω.

 

Για να περάσω developer πρέπει να είμαι root?

 

Εγώ έχω απο xiaomi.eu που βασιζεται στην official china απ'όσο γνωρίζω και αυτό που έκανα για να την περάσω ήταν πρώτα να ξεκλειδώσω bootloader και μετά να περάσω TWRP για να μπορέσω να φλασάρω τη ρομ.

Τωρα αν θέλεις να περάσεις official developer το καλύτερο θα ήταν να ξεκλειδώσεις bootloader και να την περάσεις με το ''mi flash''

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη εσύ με ποια πιστεύεις ότι τρέχει καλύτερα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο τρέχουν όλες απλώς με τις developer μπορεί να πάρεις πιο γρήγορα κάποιο χαρακτηριστικό αλλά και να έχεις κάποιο μικρό bag το οποίο θα διορθωθεί στην επόμενη ή στη μεθεπόμενη αναβάθμιση.

Εξάλλου οι official βασίζονται στις beta. Αν σου αρέσουν τα συχνά φλασαρισματα βάζεις beta. Αν θέλεις αναβαθμίσεις μια φορά στο τρίμηνο τετράμηνο και σταθερή λειτουργία βάζεις Stable.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω την 8.1.2.0 (MAAMIDI), official δεν είναι; Κι εμένα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.

Ναι ειναι η Global Stable - Marshmallow 6 ...υπαρχει ενημερωση που δεν θα τη δειξει σε OTA (σε 2 συσκευες που δοκιμασαμε υπηρχε το ιδιο προβλημα)..Θα τη βρεις εδω: http://en.miui.com/download-299.html

κατεβασε τη στο pc πιο γρηγορα και στειλτη στο φακελλο downloaded_rom και παρτη χειροκινητα...Αν πας στις older versions θα δεις προτελευταια αυτη που εχεις τωρα τη V8.1.2.0.MAAMIDI

Αυτη ειναι πλεον Nougat 7.0 (8.2.2.0 NAAMIEB) Global Stable.... [διαβασε το flashing Guide διπλα]

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι η Global Stable - Marshmallow 6 ...υπαρχει ενημερωση που δεν θα τη δειξει σε OTA (σε 2 συσκευες που δοκιμασαμε υπηρχε το ιδιο προβλημα)..Θα τη βρεις εδω: http://en.miui.com/download-299.html

κατεβασε τη στο pc πιο γρηγορα και στειλτη στο φακελλο downloaded_rom και παρτη χειροκινητα...Αν πας στις older versions θα δεις προτελευταια αυτη που εχεις τωρα τη V8.1.2.0.MAAMIDI

Αυτη ειναι πλεον Nougat 7.0 (8.2.2.0 NAAMIEB) Global Stable.... [διαβασε το flashing Guide διπλα]

 

Να πάω σε nougat ή δεν αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην αυτο που αρεσει σε εναν μπορει να μην αρεσει σε αλλον καλυτερα να διαβασεις τι νεο υπαρχει ..Γενικα ομως στα android καλο ειναι να παιρνουμε τις ενημερωσεις.Αν παραμεινεις στη Μ6 δεν θα υπαρξει αλλη ενημερωση φυσικα..Μια ημερα πριν την εγκατεστησα και τρεχει μια χαρα..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

πιαιδια και κατι άλλο: εχω προγραμμα στο κινητο 300 λεπτα και 500 mb.παλια ηταν αρκετα για μενα καθως το μονο που εμπαινα ηταν fb,messenger,viber και πολυ σπανια και κανα βιντεακι απο youtube.στο παλιο μου κινητο δεν το ειχα ξεπερασει ποτε το οριο.σ'αυτο δεν μου φτανει! υπαρχει περιπτωση απο καπου να τραβει και να τα τρωει πιο γρηγορα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...