Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Nexus 5X HDR off, Auto, Footej Camera

 

31493669495_802b573794_c.jpgN5X Sample with Semaphore Footej Camera with HDR off by Zurabi Meladze, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Τροποποίηση εικόνας μεγάλου μεγέθους

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σπέρνει το S7. Μου αρέσουν πολύ οι φωτογραφίες του. Εξαιρετικές και του fabioso.

 

Έχω δει καλά δείγματα και από το mi5s, που είναι κάτω από τα 350€. Μόνος προβληματισμός σε αυτό είναι η απροστάτευτη οθόνη.

 

Sent from mTalk

Ευχαριστω..προσπαθω αναμεσα στα θηρια

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ευχαριστώ ;).

 

 

 

Μάριε είναι ωραία και έχουν αποδοθεί καλά από τα λευκά του ουρανού μέχρι και τα μαύρα της ακρογιαλιάς. Βέβαια είναι λογικό λόγω του περιορισμένου δυναμικού εύρους όχι μόνο του συγκεκριμένου τηλεφώνου αλλά και οποιουδήποτε άλλου αισθητήρα να έχουμε μερικά καμένα κομμάτια αλλά δεν έχει κανένα αντίκτυπο στο τελικό αποτέλεσμα. Για να γκρινιάξω και λίγο επειδή ξέρω ότι αντέχεις την κριτική Θα προτιμούσα να έλειπε ο κάτω δεξιά βράχος μόνο και μόνο για να μην μου αποσπά την προσοχή και να απολαύσω το θέαμα.

 

 

 

Καλή προσπάθεια και ματιά ;).

Φίλε εννοείται ότι είμαστε ανοικτοι σε καλοπροαιρετη κριτική με γνώμονα πάντα την βελτίωση μας.

Σωστες οι παρατηρήσεις σου οσον αφορά τα χρώματα και το δυναμικό εύρος.

Οσον αφορά το καδραρισμα εσκεμμενα επελεξα τον βραχο στο καδρο θέλωντας να δωσω περισσότερο βαθος πεδιου στην εικόνα. Είναι μια τεχνική που συνηθιζω να χρησιμοποιώ σε τετοιου είδους φώτο.

Link to comment
Share on other sites

S7 edge σε B/W από το τηλέφωνο

 

30192417600_f038393b06_c.jpg2016-10-22_06-46-51 by V M, on Flickr

 

δυναμη! πολυ ωραια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, μιας και θα δωσω το G5, για πειτε καμια ιδεα για συσκευη με επικεντρο την καμερα και το ωραιο design μεχρι 350 ευρω. Ελεγα κανα asus, αλλα δεν βγαζω ακρη ποια ειναι η ναυαρχιδα της. Μου φαινονται αχταρμας, σε αλλο βλεπω καλη μπαταρια, σε αλλο καλη καμερα, σε αλλο καλο επεξεργαστη.. αλλο το βλεπω βασιλια των μπεζελ..Τι γινεται?

ΜΕτα το g5 το χαος? δεν ξερω με τι να το αντικαταστησω σε αυτα τα λεφτα (εκτος απο αυτα που εχω στην υπογραφη)

Θα σου πρότεινα να κοιταξεις αν μπορείς από Κινα μεριά και θα με θυμηθείς το OPPO R9S ή τo PLUS. Έχουν καινούργιο σενσορα με f 1.7ειδικα κατασκευασμένο από την sony για την oppo και έχω διαβάσει τα καλύτερα απο τα λίγα που έχω βρει.....το έχω βάλει στο στόχαστρο!

 

A ξεχασα έχουν και OIS.....

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιταξεις αν μπορείς από Κινα μεριά και θα με θυμηθείς το OPPO R9S ή τo PLUS. Έχουν καινούργιο σενσορα με f 1.7ειδικα κατασκευασμένο από την sony για την oppo και έχω διαβάσει τα καλύτερα απο τα λίγα που έχω βρει.....το έχω βάλει στο στόχαστρο!

 

A ξεχασα έχουν και OIS.....

 

απο κινα τα φοβαμαι γιατι αν παθει κατι κλαψε εγγυηση κτλ. Ασε που στο λογισμικο οι κινεζοι κανουν πατατες. Αλλα δεν το βρισκω και στο σκρουτζ..

Ελεγα κανα asus αλλα δεν βγαζω ακρη με τα μοντελα της.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή φίλος

ξεκάθαρο νικητή δεν μπορώ να βγάλω, την καλύτερη μου φωτογραφία ωστόσο μέχρι στιγμής την εχω τραβήξει με G5

 

26643328323_61959190f8_c.jpg

 

Πολύ δυνατή φωτογραφία...

 

Nexus 5X HDR off, Auto, Footej Camera

 

31493669495_802b573794_c.jpgN5X Sample with Semaphore Footej Camera with HDR off by Zurabi Meladze, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Wallpaper!

 

 

Πολύ ωραίες φωτογραφίες παιδιά. Συνεχίστε! Και βρείτε και κανέναν με iPhone 7 να τον βάλετε στο τρυπάκι. Εγώ δεν ξέρω κανέναν :p

 

απο κινα τα φοβαμαι γιατι αν παθει κατι κλαψε εγγυηση κτλ. Ασε που στο λογισμικο οι κινεζοι κανουν πατατες. Αλλα δεν το βρισκω και στο σκρουτζ..

Ελεγα κανα asus αλλα δεν βγαζω ακρη με τα μοντελα της.

 

Ο paok είχε το "απλό μικρό" Asus Zenfone 3 ZE520KL (5.2" 13mpixels), από εδώ: http://www.eglobalcentral.eu/mobiles-and-tablets/mobile-phones/brands/asus-en-2/

 

Το μαγαζί ξέρω πως το εμπιστεύονται για φακούς φωτογραφικών μηχανών (αντίστοιχου κόστους με το κινητό, και βάλε), οπότε νομίζω είναι ΟΚ.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

@bill_thes

Η φωτογραφία του Λευκού Πύργου απο το G5 είναι ποίημα!

Φίλε μου, τώρα είδα και κάποιες άλλες φωτογραφίες σου στο flickr. Νομίζω οτι είναι καλλιτέχνης!!! ΤΡΟΜΕΡΕΣ φωτό! :wacko:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μονο σε εμενα και μονο στο συγκεκριμενο θεμα οταν παταω να με παει στο πρωτο μη αναγνωσμενο μηνυμα, με πεταει παντα στο τελευταιο που δημοσιευτηκε??

 

συγγνωμη για το ψιλο-οφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

Nexus 5X HDR off, Auto, Footej Camera

 

31493669495_802b573794_c.jpgN5X Sample with Semaphore Footej Camera with HDR off by Zurabi Meladze, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραια φωτογραφια,η footej camera υπερτερει σε κατι απο την κανονικη του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

S7 και G4/G5 για μενα ειναι ισάξια και τα πιο δυνατά στις νυχτερινές

το samsung πιάνει πολύ καλή λεπτομέρεια σε κοντινά low light αλλά το αδικούν τα 12 mpx στα μακρινά πλάνα

τα LG έχουν πιο νορμαλ οξύτητα και πιο φυσικά χρώματα

 

ξεκάθαρο νικητή δεν μπορώ να βγάλω, την καλύτερη μου φωτογραφία ωστόσο μέχρι στιγμής την εχω τραβήξει με G5

 

 

Μπήκα στο exif να δω κάποιες λεπτομέρειες, δεν ξέρω αν έβγαλες τώρα την φωτογραφία ή ισχύει αυτό που γράφει για ημερομηνία 25/5/2016 και ώρα 21:19, διότι ο ουρανός είναι αρκετά φωτεινός για τέτοια ώρα χειμώνα. Αν ισχύει η ημερομηνία που αναγράφεται φαίνεται πιο λογικός και ο φωτισμός. Γενικά πάντως το G5 με manual iso 50-100 τα πάει πάρα πολύ καλά!

 

Τώρα όσον αφορά γενικά τις νυχτερινές, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το S7 δίνει έμφαση στα φωτεινά σημεία, οπότε εστιάζοντας εκεί διατηρεί όσο μπορεί χαμηλό το iso αλλά γενικά η φωτογραφία βγαίνει λίγο σκοτεινή. Πάντως και στα 2 υπάρχει αισθητός θόρυβος όταν το iso είναι από 400 και πάνω, ειδικά στο G5 που έχει θέμα και σε ημερήσιες εσωτερικού χώρου ενώ από την άλλη το S7 πολλές φορές σε υψηλό iso χαλάνε αρκετά και τα χρώματα. Επίσης και τα 2 έχουν αρκετή οξύτητα προκειμένου να βγουν πιο εντυπωσιακές, αλλά λιγότερο φυσικές (ειδικά του S7).

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/a13a7471d48fa4a4b843fe70826e7b4c.jpg

 

https://flic.kr/p/PLXFvL

 

Στάλθηκε από το Passport μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ας μείνω κ εγώ στη θεματολογία που μου αρέσει :o :o

 

30696083673_458f452140_c.jpg20161030_143106-01 by No Feels, on Flickr

Edited by impreza_sti
Τροποποίηση εικόνας μεγάλου μεγέθους
me > you
Link to comment
Share on other sites

Ας μείνω κ εγώ στη θεματολογία που μου αρέσει :o :o

 

 

Πανέμορφα! Φυσικά η κάθε φωτογραφία είναι καλοδεχούμενη, εφόσον πληρεί κάποιους βασικούς κανόνες.:)

Σαν θεματολογία όντως είναι πολύ ωραία, ωστόσο είναι μία φωτογραφία που δείχνει έντονα ένα από τα μειονεκτήματα της κάμερας. Για ημερήσια φωτογραφία με iso 200 έχει πάρα πολύ θόρυβο ο οποίος είναι αισθητός χωρίς κάποιος να χρειαστεί να ανοίξει την φωτογραφία σε πραγματική ανάλυση (100%).

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα! Φυσικά η κάθε φωτογραφία είναι καλοδεχούμενη, εφόσον πληρεί κάποιους βασικούς κανόνες.:)

Σαν θεματολογία όντως είναι πολύ ωραία, ωστόσο είναι μία φωτογραφία που δείχνει έντονα ένα από τα μειονεκτήματα της κάμερας. Για ημερήσια φωτογραφία με iso 200 έχει πάρα πολύ θόρυβο ο οποίος είναι αισθητός χωρίς κάποιος να χρειαστεί να ανοίξει την φωτογραφία σε πραγματική ανάλυση (100%).

 

Δεν νομίζω να είναι και πολύ ημερήσια με iso 200 και 1/10:O

Πάντως ναι, συμφωνώ ότι υπάρχει θόρυβος και έλλειψη λεπτομέρειας που δεν θα περίμενε κανείς με Iso 200.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως θόρυβο. Μάλλον δεν θα την έβαζα για να αναδείξω τη φωτογραφική του κινητού γιατί έχει αρκετές δυσκολίες που απαιτούσαν χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Την έβαλα για τη θεματολογία κ μόνο, αυθόρμητα.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αυτά τα ISO200 που λέτε .. και τα 1/10 κλπ...θα μπορούσατε να τα κάνετε έναν πίνακα που να λέει τί είναι καλύτερο για κάθε χώρο;

Δικηγόρε του διαβόλου @ddr2 σε βλέπω πολύ δυνατό στα περί φωτογραφίας! Πού τα έμαθες εσύ αυτά; Στα iPhonια που ήταν όλα αυτόματα;;;;:lol:

 

Πέραν την πλάκας τώρα:

Εγώ παιδιά, πολλά χρόνια με τα μήλα, ένα κλίκ έκαμνα και ότι έβγαινε έβγαινε...Το χειροκίνητο ΔΕΝ το γνωρίζω καθόλου. Τί ISO θέλει η κάθε στιγμή και τί ταχύτητα;;;;

 

Δώστε τα φώτα σας μπάς και σταυρώσουμε καμία σωστή φωτό! :X

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...