Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ναι, αλλά τη χελώνα την έχασες... :lol:

 

Την εχασα γιατἰ ἠμουν από την άλλη μεριά του σκάφους. Το παίξαμε μαυρο κοκκινο ώστε οπου και να εμφανιστεί, να την φωτογραφίσουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το s7 γράφει πολύ καλά τα χρώματα της δύσης και της ανατολής του ήλιου.

Μπράβο.

 

Όπως και στις δικές μου φώτο αποδεικνύεται ότι η Samsung έχει πετύχει στην εύκολη και άμεση φωτογραφία.

 

αυτο ακριβως. ειναι πιστευω μεγαλη ευκολια το γεγονος οτι βγαζεις απο την τσεπη και πυροβολεις χωρις πολλα πολλα. 9/10 φωτο θα βγουν ομορφες φωτογραφιες , οχι μονο για την οθονη του κινητου αλλα και γενικοτερη χρηση. τουλαχιστον μεχρι τις 42ιντσες στην τηλεοραση που τις προβαλω ειναι χωρις προβληματα. πραγματικη ευκολια για εναν μεσο και απειρο χρηστη σαν κι εμενα.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Nexus 6P manual με Footej Camera

 

28277312205_7fa09b2d65.jpg2016-07-13_07-32-48

 

Και εδώ το dng της εφαρμογής για όποιον ενδιαφέρεται

https://drive.google.com/open?id=0B5kDJah0eLKZWTRaOWh5NGRIdVU

 

Ίσως ήθελε 800 iso αλλά με χειροκίνητο δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

με 1/6 και 3200 δεν ξημερώνει φιλε μου. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, λογω τεράστιας δυναμικής περιοχής, δεν γίνεται με τίποτα να ξημερώσει, τουλάχιστον με τους αισθητήρες των κινητών. Η θα κάψεις οσο δεν παει το σπιτι που ειναι φωτισμένο για να δώσεις φως στο σκοτεινό foreground ,η μένεις εκει, που ειναι μια αρκετά ρεαλιστική απεικόνιση της σκηνής. Το Auto ηδη τα εχει κάψει λιγο.

 

Στοχος ειναι να μην καψεις το σπιτι που ειναι φωτισμενο αλλα και να φωτισεις το foreground Που ειναι πολυ σκοτεινο.

Το μοναδικο κινητο που μπορει να το πετυχει αυτο μεχρι στιγμης ειναι το Lumia 950.

Οποιος πιστευει κατι αλλο...παρακαλω να το δουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το s7 γράφει πολύ καλά τα χρώματα της δύσης και της ανατολής του ήλιου.

Μπράβο.

 

Όπως και στις δικές μου φώτο αποδεικνύεται ότι η Samsung έχει πετύχει στην εύκολη και άμεση φωτογραφία.

Τις προηγούμενες μέρες έτυχε πολλές φορές ενώ φωτογραφιζα με την mirroless να χρειαστεί να πάρω κάποιο κοντινό πλάνο με το κινητό.

Με το ένα χέρι το έβγαζα από την τσέπη και πυτοβολούσα απίστευτα γρήγορα και χωρίς να χάσω ούτε μια φωτο. Όλες πολύ καλές.

Ακόμα και οι βραδινές είναι αξιόλογες και διορθώνονται με edit όπου και αν χρειάζεται.

Εμένα με κάλυψε εκεί που το ήθελα.

 

Έχω ξαναπεί, τρίποδα σε κινητό δεν βάζω με τίποτα γιατί γελάει ο κόσμος. Αν μπορώ να το ακουμπίσω κάπου έχει καλώς.

Σε πολύ σκοτεινό μέρος θα πάω αν χρειαστεί μέχρι 1/4.

Αν υπάρχουν φώτα τραβάει αρκετά καλά στο αυτόματο με 1/8, & iso 800 η 1000.

Αν κάπου βγάλει θόρυβο υπάρχει και Lightroom με λίγα κλικ.

 

Δεν νομιζω οτι είναι κακή αυτή η φωτογραφία.

28086212052_972b649d83_c.jpgUntitled by Photos presentation, on Flickr

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απο θεμα processing ...ναι ειναι κακη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πιστευω.

Οτιδηποτε βγαζει dng μπορει να βγαλει εφαμιλλες με το 950, και στο χερι του εκαστοτε χρηστη να παιρνει καλυτερες.

 

Ποιο processed εικονες απο τα Lumia δεν υπαρχουν. Ακομα και το 640χλ (μαζι με το 950 αναφερομαι μονο βασικα..οχι τα παλιοτερα).

Οχι οτι ειναι κακο...αλλα δινουν το πατημα να ξεγελουν τον παοκ και αυτος με τη σειρα του αλλους.

ΚΑι οχι δεν αναφερομαι στο ποσο sharpness επεσε.

 

Μια μικρη παρακληση για οποιον βαζει μια δυο φωτογραφιες ..Ας κανει ενα κοπο να αναγραφει και το exif γιατι πλεον μπαινω με data και αποφευγω να ανοιγω λινκ στο flickr.

(thanos7 ..ομοιως ..καλο το dng ..ελπιζω να το θυμηθω οταν πρεπει.).

 

Για μενα το s7 ειναι το καλυτερο overall κινητο αυτη τη περιοδο. (παντα στη φωτογραφια αναφερομαι..και πουθενα αλλου)

Και το 5χ για να μη ξεφυγει καποιος σε budget. Παιρνει και dng με 3rd προγραμμα oποτε ολα καλα.

(οχι οτι εχει σημασια αν εχει καποιος g4/g5/v10/5x/6p/a10/950..)

Link to comment
Share on other sites

HTC 10 manual

28190236995_1a4d4e0080_z.jpg2016-07-09_01-02-45 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολυ ομορφη σκηνη και πολυ ομορφη φωτογραφια!!

Θα στην κλεψω για wallpaper στο κινητο:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στοχος ειναι να μην καψεις το σπιτι που ειναι φωτισμενο αλλα και να φωτισεις το foreground Που ειναι πολυ σκοτεινο.

Το μοναδικο κινητο που μπορει να το πετυχει αυτο μεχρι στιγμης ειναι το Lumia 950.

Οποιος πιστευει κατι αλλο...παρακαλω να το δουμε.

 

κανένα δεν το κάνει. Μονο με επεξεργασία (πολλά shots combined, HDR δηλαδη που λεει το μενου του λmunia). Αλλιως raw απο μεγάλο αισθητήρα (απο 1ιντσο και πάνω κάτι γίνεται, ιδανικά APSC,FF) και πείραγμα τα highlights , shadows.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη παρακληση για οποιον βαζει μια δυο φωτογραφιες ..Ας κανει ενα κοπο να αναγραφει και το exif γιατι πλεον μπαινω με data και αποφευγω να ανοιγω λινκ στο flickr.

(thanos7 ..ομοιως ..καλο το dng ..ελπιζω να το θυμηθω οταν πρεπει.).

Το έκανα attached οπότε ελπίζω να είναι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως. ειναι πιστευω μεγαλη ευκολια το γεγονος οτι βγαζεις απο την τσεπη και πυροβολεις χωρις πολλα πολλα. 9/10 φωτο θα βγουν ομορφες φωτογραφιες , οχι μονο για την οθονη του κινητου αλλα και γενικοτερη χρηση. τουλαχιστον μεχρι τις 42ιντσες στην τηλεοραση που τις προβαλω ειναι χωρις προβληματα. πραγματικη ευκολια για εναν μεσο και απειρο χρηστη σαν κι εμενα.

 

Αυτό νομίζω πως το κάνουν όλα τα κορυφαία κοντά σήμερα. Προσωπικά αυτό κάνω. Μπαμ και κάτω.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον φωτισμο δεν τον ξερω...ξερω ομως οτι Nexus 5x και Htc 10 φορανε τον ιδιο σενσορα και βγαζουνε και τα δυο σκοτεινες φωτογραφιες.

Ο αισθητηρας ειναι πολυ καλος στην απεικονιση χρωματων...οσον αφορα την ευαισθησια του στο φως ειναι μαπα.

 

Το μοναδικο κινητο που μπορει να το πετυχει αυτο μεχρι στιγμης ειναι το Lumia 950.

Οποιος πιστευει κατι αλλο...παρακαλω να το δουμε.

 

paok πετας την μια ανακριβεια μετα την αλλη και χωρις τεκμηριωση μαλιστα...λοιπον εχουμε και λεμε... Lumia 950 μεγεθος σενσορα 1/2.4..f1.9..μεγεθος pixel 1.12nm...nexus 5x/6p μεγεθος σενσορα 1/2.3..f2.0..μεγεθος pixel 1.55nm...τα ιδια με τα nexus και το htc απλα με f1.8...οποτε μαλλον ηρθε η θεια φωτιση στο 950 και βγαζει φωτεινες φωτο γιατι μαθηματικα δεν βγαινει αποτελεσμα...εκτος και αν εκει στην microsoft βρηκαν τροπο να αψηφουν τους νομους της φυσικης :wacko: ειναι παρα πολυ φανερο λοιπον οτι το αποτελεσμα που βγαινει απο το 950 ειναι προιον του software και οχι του hardware αφου εχουν την επεξεργασια στο τερμα, δεν παει αλλο, στο αυτοματο τραβαει νορμαλ αλλα στο manual ειναι ολο το παιχνιδι, εκει βγαζει φωτο πιο φωτεινες απο οποιοδηποτε αλλο παραπλησιο κινητο και με διαφορα 4 στοπ πανω κατω...το αποτελεσμα ειναι οτι προσπαθωντας το software επαναλαμβανω να φωτισει εκει που δεν υπαρχει φως, τα σημεια που ηταν σκοτεινα θα φωτιστουν μεν αλλα η θολα θα ειναι η πασαλιμενα διχως καμια λεπτομερεια, ας σταματησουν λοιπον οι αναφορες για ευαισθητους αισθητηρες στο φως κλπ γιατι δεν στεκουν πουθενα, οποιος εχει αντιρρηση μπορει να τραβηξει σε manual μια φωτο με το 950, να κοιταξει το raw και μετα να δει και το jpg για να καταλαβει ποσο μπουσταρισμενο ειναι απο επεξεργασια, τελος ολο αυτο παοκ μου θυμιζει το αλλο που ελεγες παλι για την φοβερη τεχνολογια του Lumia που παγωνει την κινηση με 1/5 1/10 κλπ

Link to comment
Share on other sites

κανένα δεν το κάνει. Μονο με επεξεργασία (πολλά shots combined, HDR δηλαδη που λεει το μενου του λmunia). Αλλιως raw απο μεγάλο αισθητήρα (απο 1ιντσο και πάνω κάτι γίνεται, ιδανικά APSC,FF) και πείραγμα τα highlights , shadows.

 

Δεν μιλαω για επεξεργασια και κακως την αναφερετε συνεχεια.

Ουτε για raw Μιλαω γιατι σχετιζεται αμεσα με επεξεργασια.

Εδω περα εξεταζουμε τι μπορει να κανει η καθε καμερα απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για επεξεργασια και κακως την αναφερετε συνεχεια.

Ουτε για raw Μιλαω γιατι σχετιζεται αμεσα με επεξεργασια.

Εδω περα εξεταζουμε τι μπορει να κανει η καθε καμερα απο μονη της.

 

το HDR που εχουν τα κινητα ειναι επεξεργασια. Εχει σημασία που αντί να την κανεις εσυ με το χέρι την κάνει η εφαρμογή της καμερας? Το παιχνιδι στα κινητα εδω και καιρο παιζεται στο πια εταιρια θα κανει την καλύτερη επεξεργασια στην εικονα.

Link to comment
Share on other sites

paok πετας την μια ανακριβεια μετα την αλλη και χωρις τεκμηριωση μαλιστα...λοιπον εχουμε και λεμε... Lumia 950 μεγεθος σενσορα 1/2.4..f1.9..μεγεθος pixel 1.12nm...nexus 5x/6p μεγεθος σενσορα 1/2.3..f2.0..μεγεθος pixel 1.55nm...τα ιδια με τα nexus και το htc απλα με f1.8...οποτε μαλλον ηρθε η θεια φωτιση στο 950 και βγαζει φωτεινες φωτο γιατι μαθηματικα δεν βγαινει αποτελεσμα...εκτος και αν εκει στην microsoft βρηκαν τροπο να αψηφουν τους νομους της φυσικης :wacko: ειναι παρα πολυ φανερο λοιπον οτι το αποτελεσμα που βγαινει απο το 950 ειναι προιον του software και οχι του hardware αφου εχουν την επεξεργασια στο τερμα, δεν παει αλλο, στο αυτοματο τραβαει νορμαλ αλλα στο manual ειναι ολο το παιχνιδι, εκει βγαζει φωτο πιο φωτεινες απο οποιοδηποτε αλλο παραπλησιο κινητο και με διαφορα 4 στοπ πανω κατω...το αποτελεσμα ειναι οτι προσπαθωντας το software επαναλαμβανω να φωτισει εκει που δεν υπαρχει φως, τα σημεια που ηταν σκοτεινα θα φωτιστουν μεν αλλα η θολα θα ειναι η πασαλιμενα διχως καμια λεπτομερεια, ας σταματησουν λοιπον οι αναφορες για ευαισθητους αισθητηρες στο φως κλπ γιατι δεν στεκουν πουθενα, οποιος εχει αντιρρηση μπορει να τραβηξει σε manual μια φωτο με το 950, να κοιταξει το raw και μετα να δει και το jpg για να καταλαβει ποσο μπουσταρισμενο ειναι απο επεξεργασια, τελος ολο αυτο παοκ μου θυμιζει το αλλο που ελεγες παλι για την φοβερη τεχνολογια του Lumia που παγωνει την κινηση με 1/5 1/10 κλπ

 

Εκτος θεματος εισαι...εγω μιλαω για dynamic range και ισχυριζομαι οτι το 950 εχει το μεγαλυτερο απο τα σημερινα κινητα.

Αυτο αποδεικνυεται απο τις βραδινες φωτογραφιες οπου η διαχειρη του φωτος που κανει ειναι εξωπραγματικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το HDR που εχουν τα κινητα ειναι επεξεργασια. Εχει σημασία που αντί να την κανεις εσυ με το χέρι την κάνει η εφαρμογή της καμερας? Το παιχνιδι στα κινητα εδω και καιρο παιζεται στο πια εταιρια θα κανει την καλύτερη επεξεργασια στην εικονα.

 

απο που ξεφυτρωσε το hdr ? Και τι σχεση εχει με αυτα που λεω εγω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω το πιστευω.

Οτιδηποτε βγαζει dng μπορει να βγαλει εφαμιλλες με το 950, και στο χερι του εκαστοτε χρηστη να παιρνει καλυτερες.

 

Ποιο processed εικονες απο τα Lumia δεν υπαρχουν. Ακομα και το 640χλ (μαζι με το 950 αναφερομαι μονο βασικα..οχι τα παλιοτερα).

Οχι οτι ειναι κακο...αλλα δινουν το πατημα να ξεγελουν τον παοκ και αυτος με τη σειρα του αλλους.

ΚΑι οχι δεν αναφερομαι στο ποσο sharpness επεσε.

 

Μια μικρη παρακληση για οποιον βαζει μια δυο φωτογραφιες ..Ας κανει ενα κοπο να αναγραφει και το exif γιατι πλεον μπαινω με data και αποφευγω να ανοιγω λινκ στο flickr.

(thanos7 ..ομοιως ..καλο το dng ..ελπιζω να το θυμηθω οταν πρεπει.).

 

Για μενα το s7 ειναι το καλυτερο overall κινητο αυτη τη περιοδο. (παντα στη φωτογραφια αναφερομαι..και πουθενα αλλου)

Και το 5χ για να μη ξεφυγει καποιος σε budget. Παιρνει και dng με 3rd προγραμμα oποτε ολα καλα.

(οχι οτι εχει σημασια αν εχει καποιος g4/g5/v10/5x/6p/a10/950..)

 

καλυτερο καμερα το S7? ...κλαινε και οι πετρες.

Απο τα χειροτερα processing Που εχω δει σε κινητο...το δε sharpening ειναι για φαπες.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος θεματος εισαι...εγω μιλαω για dynamic range και ισχυριζομαι οτι το 950 εχει το μεγαλυτερο απο τα σημερινα κινητα.

Αυτο αποδεικνυεται απο τις βραδινες φωτογραφιες οπου η διαχειρη του φωτος που κανει ειναι εξωπραγματικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

απο που ξεφυτρωσε το hdr ? Και τι σχεση εχει με αυτα που λεω εγω?

 

πως το ισχυρίζεσαι αυτο? εχεις καπου τις μετρησεις του αισθητηρα σε Ev? γιατι μπορώ να βάλω και στοιχημα οτι ολα τα κινητα με 1/2.3 - 1/2.4, εχουν ακριβως την ιδια δυναμική περιοχή +/- 0.3-0.5 ev.

Link to comment
Share on other sites

πως το ισχυρίζεσαι αυτο? εχεις καπου τις μετρησεις του αισθητηρα σε Ev? γιατι μπορώ να βάλω και στοιχημα οτι ολα τα κινητα με 1/2.3 - 1/2.4, εχουν ακριβως την ιδια δυναμική περιοχή +/- 0.3-0.5 ev.

 

εχω φωτογραφιες...εκει φαινεται το dynamic range στην πραξη.

Οριστε Lumia 950

 

23359492563_f866b006f1_c.jpg2015_12_25_20_28_10_ProShot by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

εχω φωτογραφιες...εκει φαινεται το dynamic range στην πραξη

 

κακο παράδειγμα ανέβασες. Ειναι μια καλοφωτισμένη ομοιομορφα σκηνη.

 

Εδω εισαι πολυ πιο κοντά σε αυτό που λεμε "μικρη δυναμική περιοχη". Εξω καμμενα, μέσα υποφωτισμενα.

 

https://www.flickr.com/photos/64458592@N05/25685507224/in/photostream/

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160713/c1a132236341521a7ddfd2348b3675f3.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

κακο παράδειγμα ανέβασες. Ειναι μια καλοφωτισμένη ομοιομορφα σκηνη.

 

Εδω εισαι πολυ πιο κοντά σε αυτό που λεμε "μικρη δυναμική περιοχη". Εξω καμμενα, μέσα υποφωτισμενα.

 

https://www.flickr.com/photos/64458592@N05/25685507224/in/photostream/

 

Ακυρο αυτο που ανεβασες και μαλιστα απο δικια μου φωτογραφια στο flickr.

H συγκεκριμμενη ειναι στο αυτοματο...οριστε με hdr

 

26264422156_82105a44cc_c.jpghdr by foxy4270, on Flickr

 

Βρες μου τωρα εξω καμμενα και μεσα υποφωτισμενα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω για μία ακόμα φορά μια τάση για εκτροχιασμό της συζήτησης. Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι και να συνεχιστεί η συζήτηση με ήρεμο και πολιτισμένο τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο αυτο που ανεβασες και μαλιστα απο δικια μου φωτογραφια στο flickr.

H συγκεκριμμενη ειναι στο αυτοματο...οριστε με hdr

 

26264422156_82105a44cc_c.jpghdr by foxy4270, on Flickr

 

Βρες μου τωρα εξω καμμενα και μεσα υποφωτισμενα.

 

Αυτη ειναι επεξεργασμένη (HDR) οποτε δεν αντικατοπτρίζει την δυναμική περιοχή του αισθητηρα.

 

Καταλαβαινεις τωρα γιατι εβαλα το HDR στην κουβέντα, γιατι φαντάστηκα οτι μιλαγες για HDR. Τα εχεις μπερδέψει λιγο βασικα. Αλλο η δυναμική περιοχή, αλλο το HDR και άλλο η διαχείρηση το φωτος. Μια καλή αρχή, εδω: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/dynamic-range.htm

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι επεξεργασμένη (HDR) οποτε δεν αντικατοπτρίζει την δυναμική περιοχή του αισθητηρα.

 

Καταλαβαινεις τωρα γιατι εβαλα το HDR στην κουβέντα, γιατι φαντάστηκα οτι μιλαγες για HDR. Τα εχεις μπερδέψει λιγο βασικα. Αλλο η δυναμική περιοχή, αλλο το HDR και άλλο η διαχείρηση το φωτος. Μια καλή αρχή, εδω: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/dynamic-range.htm

 

εγω δεν εχω μπερδεψει τιποτα...εγω ισχυριζομαι οτι το 950 εχει μεγαλυτερο dynamic range απο τα σημερινα κινητα.

Για δυναμικο ευρος μιλαω ...εσυ μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγουλακι

Οριστε μερικα παραδειγματα ακομα για να καταλαβεις τι σημαινει dynamic range

 

23425251276_380a08043e_c.jpg2015_12_01_20_38_35_ProShot by foxy4270, on Flickr

22844165624_37d13cd2d4_c.jpg2015_12_02_18_57_40_ProShot by foxy4270, on Flickr

23550255204_58cf3e6e9a_c.jpgWP_20160103_23_14_33_Raw by foxy4270, on Flickr

23788566369_689b97010b_c.jpg2016_01_03_23_04_03_ProShot by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Οκ...διάβασε το λινκ που σου έστειλα. Όταν σου λέω δια δυναμική περιοχη του αισθητήρα και μου πλασαρεις HDR τότε κάτι χανουμε. Εκτός αν τελικά θες να πεις ότι το 950 έχει τον καλύτερο HDR αλγόριθμο, που μάλλον αυτό έννοιες.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...