Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(λογικά) έπαθα bootloop Στα καλά καθούμενα έσβησε. Το ανοίγω και κολλάει στο LG logo. Που και που λέει "το android ξεκιναει.. Βελτιστοποίηση εφαρμογών 1 απο 15". Φτάνει στο 15/15, κάνει επανεκκίνηση και ξανα κόλλημα στο κινούμενο lg logo.

Ρωτώ λοιπόν, :

α) έχω καμία πιθανότητα να πάρω τις φωτογραφίες μου απο μέσα με οποιονδήποτε τρόπο, πριν το στείλω για σερβις?

β) υπάρχει περίπτωση να ανοίξει κάποια στιγμή με οποιονδήποτε τρόπο ή η μόνη λύση είναι το service,

γ) αν το στείλω για σερβις θα μου τα σβήσουν όλα απο μέσα (φωτο, μουσική κτλ)?

 

Βασικά, ειλικρινά, με ενδιαφέρει μόνο να σώσω τις φωτογραφίες μου!

 

Τα φώτα σας παρακαλώ :cry:

 

Εχει χιλιοειπωθει. Συχνο backup και τις φωτο σε ασφαλες μερος. ΕΙΤΕ παθεις ΕΙΤΕ δε παθεις bootloop. Αν στο εκλεβαν τι θα εκανες;

 

α+β+γ) θα κανεις hard reset πιεζοντας το vol down + power κουμπι ταυτοχρονα για καποια δευτερολεπτα . Θα βγει ενα μενου, θα επιλεξεις hard reset, τα παντα θα χαθουν , και το ιδιο ακριβως θα κανουν και στο service για αρχη. Ακομη και πλακετα να αλλαξουν , θα χασεις τα παντα.

 

Και σε σενα στα καλα καθουμενα λεει βελτιστοποιηση εφαρμογων , σα να εχει κανει καποιο update απο το πουθενα ή σα να εκανε factory reset απο μονο του. Αυτο ειναι κοινο γνωρισμα σε ολους οπως καταλαβα. Δεν εχει λογικη να λεει βελτιστοποιηση , οταν δεν εχεις κανει factory reset ή update λογισμικου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει χιλιοειπωθει. Συχνο backup και τις φωτο σε ασφαλες μερος. ΕΙΤΕ παθεις ΕΙΤΕ δε παθεις bootloop. Αν στο εκλεβαν τι θα εκανες;

 

α+β+γ) θα κανεις hard reset πιεζοντας το vol down + power κουμπι ταυτοχρονα για καποια δευτερολεπτα . Θα βγει ενα μενου, θα επιλεξεις hard reset, τα παντα θα χαθουν , και το ιδιο ακριβως θα κανουν και στο service για αρχη.

 

Και σε σενα στα καλα καθουμενα λεει βελτιστοποιηση εφαρμογων , σα να εχει κανει καποιο update απο το πουθενα ή σα να εκανε factory reset απο μονο του. Αυτο ειναι κοινο γνωρισμα σε ολους οπως καταλαβα. Δεν εχει λογικη να λεει βελτιστοποιηση , οταν δεν εχεις κανει factory reset ή update λογισμικου...

 

Οκ, συγνώμη. Ήλπιζα μήπως υπήρξε κάτι νεότερο.

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Οκ, συγνώμη. Ήλπιζα μήπως υπήρξε κάτι νεότερο.

 

No problem , το θεμα ειναι οτι πρεπει να το φροντιζουμε αυτο σε ολες τις συσκευες :)

 

Τωρα δυστυχως , απο οσο ξερω και εγω, μονο με hard reset και ΜΗ επαναφορα του τηλεφωνου μεσω google, θα διορθωσει το προβλημα ,αλλα δε ξερω για ποσο καιρο. Αλλος το εκανε ετσι οπως σου ειπα και 2 μηνες δεν εχει ξαναπαρουσιαστει. Μετα μενει το ψυχολογικο κομματι του πραματος...

Για την ιστορια, θυμασαι τι εκανες και μπηκε σε bootloop κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

No problem , το θεμα ειναι οτι πρεπει να το φροντιζουμε αυτο σε ολες τις συσκευες :)

 

Τωρα δυστυχως , απο οσο ξερω και εγω, μονο με hard reset και ΜΗ επαναφορα του τηλεφωνου μεσω google, θα διορθωσει το προβλημα ,αλλα δε ξερω για ποσο καιρο. Αλλος το εκανε ετσι οπως σου ειπα και 2 μηνες δεν εχει ξαναπαρουσιαστει. Μετα μενει το ψυχολογικο κομματι του πραματος...

Για την ιστορια, θυμασαι τι εκανες και μπηκε σε bootloop κατασταση;

 

Εκεί είναι το θέμα... δεν του έκανα τιποτα! το χρησιμοποιούσα εδω και λίγες μέρες σαν 2η συσκευή, ουσιαστικά μόνο ως τηλεκοντρόλ για την τηελοραση. Κάπως έτσι, το ξεκλείδωσα, πήγα να τρέξω την εφαρμογή, κόλλησε εκεί, έσβησε και απο μόνο του μπήκε απευθείας σε bootloop.

 

Είδα ενα βιντεακι τώρα που αναφέρει οτι αν το αφήσεις στο ψυγείο για κανα δεκάλεπτο θα σου δώσει λίγο χρόνο ζωής... Τώρα που σου γράφω, το έχω στο ψυγείο!

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το θέμα... δεν του έκανα τιποτα! το χρησιμοποιούσα εδω και λίγες μέρες σαν 2η συσκευή, ουσιαστικά μόνο ως τηλεκοντρόλ για την τηελοραση. Κάπως έτσι, το ξεκλείδωσα, πήγα να τρέξω την εφαρμογή, κόλλησε εκεί, έσβησε και απο μόνο του μπήκε απευθείας σε bootloop.

 

Είδα ενα βιντεακι τώρα που αναφέρει οτι αν το αφήσεις στο ψυγείο για κανα δεκάλεπτο θα σου δώσει λίγο χρόνο ζωής... Τώρα που σου γράφω, το έχω στο ψυγείο!

 

Βεβαια αυτο μπορει να προσθεσει υγρασια, και να μην γινει αποδεκτο απο το Service λογω...υγρασιας!!!

Οποτε προσοχη σε αυτα τα τρικ με το ψυγειο... Μακαρι να ανοιξει με αυτο τον τροπο , αλλα αυτο γινοταν νομιζω στο Hardware bootloop των προηγουμενων παρτιδων. Εκτος και αν και εσενα ειναι παρτιδα 5ΧΧ , και δεν ανοιξει με Hard Reset. Για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια αυτο μπορει να προσθεσει υγρασια, και να μην γινει αποδεκτο απο το Service λογω...υγρασιας!!!

Οποτε προσοχη σε αυτα τα τρικ με το ψυγειο... Μακαρι να ανοιξει με αυτο τον τροπο , αλλα αυτο γινοταν νομιζω στο Hardware bootloop των προηγουμενων παρτιδων. Εκτος και αν και εσενα ειναι παρτιδα 5ΧΧ , και δεν ανοιξει με Hard Reset. Για να δουμε!

 

Μα το θέμα ειναι να ανοίξει εστω και 5 λεπτά να πάρω τις φωτογραφίες. Μετά μη σώσει και ξανανοίξει.

Είναι παρτίδα 505

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αδειασα τις φωτογραφίες από μέσα και μετά έκανα ένα restart την συσκευή... Μου πέταξε ένα το Android ξεκινάει και λέω καλά κρασιά... Προς το παρόν συνελθε χωρίς κόλλημα αλλά δεν ήταν και πολύ καλό σημάδι αυτό...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα ειναι να ανοίξει εστω και 5 λεπτά να πάρω τις φωτογραφίες. Μετά μη σώσει και ξανανοίξει.

Είναι παρτίδα 505

 

Πολυ πιθανον να χρειαστεις service. Προσεξε το.

 

Εγώ σήμερα αδειασα τις φωτογραφίες από μέσα και μετά έκανα ένα restart την συσκευή... Μου πέταξε ένα το Android ξεκινάει και λέω καλά κρασιά... Προς το παρόν συνελθε χωρίς κόλλημα αλλά δεν ήταν και πολύ καλό σημάδι αυτό...

 

Και εμενα το εχει κανει αυτο με το android ξεκιναει μετα απο καποιο restart. 2 φορες. Χωρις να υπαρξει προβλημα παρολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να χρειαστεις service. Προσεξε το.

 

 

 

Και εμενα το εχει κανει αυτο με το android ξεκιναει μετα απο καποιο restart. 2 φορες. Χωρις να υπαρξει προβλημα παρολα αυτα.

Μακάρι... Και η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν πολύ οι θερμοκρασίες του... :mad:

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/40b12b8ae157573a4b691612d0772688.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/b3da072910045d232d2c4a354a8984f2.jpg

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι... Και η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν πολύ οι θερμοκρασίες του... :mad:

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/40b12b8ae157573a4b691612d0772688.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/b3da072910045d232d2c4a354a8984f2.jpg

 

Χμ , εμενα πριν λιγο βγηκε απο τη φορτιση, και εχει 19c το δωματιο.

Υπο ποια χρηση τετοιες θερμοκρασιες;

 

https://www.dropbox.com/s/702g4enmfgz2ve8/Screenshot_2016-04-04-18-50-50.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/up03ig6hvo1wxfz/Screenshot_2016-04-04-18-54-06.png?dl=0

 

Εδω και εμενα. Idle εννοειται το κινητο. Λιγο τωρα το χρησιμοποιησα και πριν λιγη ωρα, αφου το φορτισα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ , εμενα πριν λιγο βγηκε απο τη φορτιση, και εχει 19c το δωματιο.

Υπο ποια χρηση τετοιες θερμοκρασιες;

 

https://www.dropbox.com/s/702g4enmfgz2ve8/Screenshot_2016-04-04-18-50-50.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/up03ig6hvo1wxfz/Screenshot_2016-04-04-18-54-06.png?dl=0

 

Εδω και εμενα. Idle εννοειται το κινητο. Λιγο τωρα το χρησιμοποιησα και πριν λιγη ωρα, αφου το φορτισα.

Εμένα έκανε ενημερωρωσεις από play store αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί την τόσο υψηλή θερμοκρασία. Πρώτη φορά μου ανεβάζει τόσο

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αδειασα τις φωτογραφίες από μέσα και μετά έκανα ένα restart την συσκευή... Μου πέταξε ένα το Android ξεκινάει και λέω καλά κρασιά... Προς το παρόν συνελθε χωρίς κόλλημα αλλά δεν ήταν και πολύ καλό σημάδι αυτό...

 

Kακό σημάδι εννοείς οπυ έβγαλε στην αρχή το Android ξεκινάει?? Εμένα από τότε που το πήρα, όταν το ανοίγω έτσι μου γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Kακό σημάδι εννοείς οπυ έβγαλε στην αρχή το Android ξεκινάει?? Εμένα από τότε που το πήρα, όταν το ανοίγω έτσι μου γράφει.

Εμένα πρώτη φορά. Λες να το βγάζει γενικά και να μην το έχω παρατηρήσει?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να τη δικαιολογει... Εβαλα να κατεβασω κατι απο το playstore και ειδα 25c μπαταρια , και 39c στα υπολοιπα , απλα επεσε αμεσα. Δε ξερω πως ακριβως συμπεριφερεται θερμικα το κινητο, αλλα ενιωσα να ζεσταινεται καπως παραπανω μονο οταν επαιζα παιχνιδι και ταυτοχρονα μιλουσα και στο messenger.

Δε ξερω αν εχει σχεση με το θεμα bootloop βεβαια το θεμα θερμανσης, καθως ολα τα κινητα ζεσταινονται λιγο παραπανω ή λιγο λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πρώτη φορά. Λες να το βγάζει γενικά και να μην το έχω παρατηρήσει?

 

Εμένα θυμάμαι από όταν το πήρα το βγάζει. Όσες φορές το έκλεισα και το άνοιξα το εμφάνιζε. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να τη δικαιολογει... Εβαλα να κατεβασω κατι απο το playstore και ειδα 25c μπαταρια , και 39c στα υπολοιπα , απλα επεσε αμεσα. Δε ξερω πως ακριβως συμπεριφερεται θερμικα το κινητο, αλλα ενιωσα να ζεσταινεται καπως παραπανω μονο οταν επαιζα παιχνιδι και ταυτοχρονα μιλουσα και στο messenger.

Δε ξερω αν εχει σχεση με το θεμα bootloop βεβαια το θεμα θερμανσης, καθως ολα τα κινητα ζεσταινονται λιγο παραπανω ή λιγο λιγοτερο.

Ναι οκ μπορεί να μην σχετίζεται απλά με προβλημάτισε ο συνδυασμός της θερμοκρασίας με "το android ξεκιναει"

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και σε σενα στα καλα καθουμενα λεει βελτιστοποιηση εφαρμογων , σα να εχει κανει καποιο update απο το πουθενα ή σα να εκανε factory reset απο μονο του. Αυτο ειναι κοινο γνωρισμα σε ολους οπως καταλαβα. Δεν εχει λογικη να λεει βελτιστοποιηση , οταν δεν εχεις κανει factory reset ή update λογισμικου...

Βελτιστοποίηση εφαρμογών είναι η δημιουργία art cache των εφαρμογών. Είναι πολύ μεγάλο μυστήριο γιατί και τι διαγράφει ή καταστρέφει την art cache στις περιπτώσεις software bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Το έλεγε και προ αρτ Αυτό , πάντα Μετά από αναβάθμιση λογισμικού. .ακριβώς αυτό που λες είναι και το μεγάλο μυστήριο.
Link to comment
Share on other sites

μηπως πατατε την εκκαθαριση προσωρινων αρχειων στο προγραμμα smart cleaning ? γιατι νομιζω αν το κανετε ξαναχτιζει την cache στο επομενο boot
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

μηπως πατατε την εκκαθαριση προσωρινων αρχειων στο προγραμμα smart cleaning ? γιατι νομιζω αν το κανετε ξαναχτιζει την cache στο επομενο boot

 

Όχι, δεν μπορεί να σχετίζονται. Η art cache βρίσκεται σε ξεχωριστό partition και δεν έχει σχέση με την cache που καθαρίζει το smart cleaning. Η εκκαθάριση που κάνει δεν μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση του παραπάνω μηνύματος κατά την εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

μηπως πατατε την εκκαθαριση προσωρινων αρχειων στο προγραμμα smart cleaning ? γιατι νομιζω αν το κανετε ξαναχτιζει την cache στο επομενο boot

 

Όχι, δεν μπορεί να σχετίζονται. Η art cache βρίσκεται σε ξεχωριστό partition και δεν έχει σχέση με την cache που καθαρίζει το smart cleaning. Η εκκαθάριση που κάνει δεν μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση του παραπάνω μηνύματος κατά την εκκίνηση.

 

θα δοκιμασω τωρα και θα σας πω τι θα γινει.

Εγώ πάντως είχα κάνει εκκαθάριση αμέσως πριν απενεργοποιησω το τηλέφωνο και άλλη φορά δεν έχει τύχει να μου το πετάξει αυτό το μήνυμα. Ίσως τελικά να σχετίζονται και να αγχωθηκα τσάμπα. Thanks man

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κυριαρχει η ανησυχια για απωλεια φωτογραφιων σε περιπτωση bootloop, θα προτεινα σε οσους θελουν, να κανουν οτι και εγω.

Ενεργοποιηστε δωρεαν το google drive για 2 χρονια που μας παρεχεται στην συσκευη και απο τις ρυθμισεις του google photos να αποθηκευονται χωρις συμπιεση. Θα εχετε 115 GB χωρο, αρκετο να αποθηκευσετε παρα πολλες φωτο και βιντεο.

Προσωπικα εχω ρυθμισει και το google photos να παιρνει backup αυτοματα μονο οταν συνδεω την συσκευη για φορτιση και εχω ξενοιασει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κυριαρχει η ανησυχια για απωλεια φωτογραφιων σε περιπτωση bootloop, θα προτεινα σε οσους θελουν, να κανουν οτι και εγω.

Ενεργοποιηστε δωρεαν το google drive για 2 χρονια που μας παρεχεται στην συσκευη και απο τις ρυθμισεις του google photos να αποθηκευονται χωρις συμπιεση. Θα εχετε 115 GB χωρο, αρκετο να αποθηκευσετε παρα πολλες φωτο και βιντεο.

Προσωπικα εχω ρυθμισει και το google photos να παιρνει backup αυτοματα μονο οταν συνδεω την συσκευη για φορτιση και εχω ξενοιασει.

Καλημερα

εαν ειναι στην καρτα μνημης δεν σωζονται?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...