Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παραδειγμα ας πουμε οτι μπει στο δικο μου νεας σειρας πλακετα 602 θα ειναι μετα το service το κινητο οπως ενα "νεο" G4 που κυκλοφορει στην αγορα με 602 παρτιδα; Που και αυτο μπορει να το παθει ή στο δικο μου 602 εφτιαξε οριστικα και το bootloop; :wacko:

 

Εννοω αυτα που βγηκαν απο το service φτιαγμενα ασχετα με την σειρα πλακετας που αλλαχτηκε να λυνουν το προβλημα.

 

Και τα επισκευασμένα, και τα καινούργια έχουν τις ίδιες πιθανότητες να εμφανίσουν το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι λοιπόν πάλι με το θέμα του φίλου μου για όποιον δεν είχε διαβάσει κινητό παρτίδας 602 έπεσε σε bootloop, αλλαχτηκε πλακέτα με 603 ξανά bootloop μετά από μια εβδομάδα και τώρα το κινητό επέστρεψε από procordia με πλακέτα παρτίδας... 602... Του είπαν απλά να κάνει σεταρισμα σαν νέα συσκευή χωρίς συγχρονισμό του λογαριασμού του. Δεν ξέρω πραγματικά σας πείθουν αυτοί οι άνθρωποι ότι έχουν εντοπίσει το πρόβλημα? Εμένα προσωπικά καθόλου. Ξέρω ότι υπάρχει διάθεση και προσπάθεια αλλά δυστυχώς δεν αρκούν.

 

Συγγνωμη αν δε συγχρονισει το λογαριασμο του πως θα φαινονται οι τηλεφωνικες του επαφες?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αν δε συγχρονισει το λογαριασμο του πως θα φαινονται οι τηλεφωνικες του επαφες?

 

Θα αποθηκευσει σε μορφη vcf τις επαφες του (παει στις επαφες , κανει εξαγωγη στον εσωτερικο χωρο ή στην καρτα sd και αυτες γινονται ενα αρχειο), και θα παρει το αρχειο στον υπολογιστη ή στην καρτα sd και μετα το hard reset θα περασει το αρχειο στο κινητο.

Κατοπιν θα κανει εισαγωγη απο τον εσωτερικο χωρο (ή sd) και θα εχει τις επαφες του κανονικα. Καθως και τα μηνυματα και ολα μπορουν να αποθηκευθουν με το LG BAckup , οι επαφες επισης αποθηκευονται με αυτο (δοκιμασμενα), καθως καταφερα και saves απο εφαρμογες να σωσω στο G2 της κοπελας μου , και να συνεχισει απο εκει που ηταν (μιας και αυτο την εκαιγε πιο πολυ).

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Θα αποθηκευσει σε μορφη vcf τις επαφες του (παει στις επαφες , κανει εξαγωγη στον εσωτερικο χωρο ή στην καρτα sd και αυτες γινονται ενα αρχειο), και θα παρει το αρχειο στον υπολογιστη ή στην καρτα sd και μετα το hard reset θα περασει το αρχειο στο κινητο.

Κατοπιν θα κανει εισαγωγη απο τον εσωτερικο χωρο (ή sd) και θα εχει τις επαφες του κανονικα. Καθως και τα μηνυματα και ολα μπορουν να αποθηκευθουν με το LG BAckup , οι επαφες επισης αποθηκευονται με αυτο (δοκιμασμενα), καθως καταφερα και saves απο εφαρμογες να σωσω στο G2 της κοπελας μου , και να συνεχισει απο εκει που ηταν (μιας και αυτο την εκαιγε πιο πολυ).

 

Συγγνωμη αν δε συγχρονισει το λογαριασμο του πως θα φαινονται οι τηλεφωνικες του επαφες?

Εναλλακτικά κατεβαζεις από play store το my contact backup και μέσω αυτού δημιουργείς vcf αρχείο το οποίο το στέλνεις σε οποιαδήποτε mail (ακόμα και το Gmail) και μόλις κάνεις το reset μπαίνεις στο μήνυμα και τις κάνει απλά αποθήκευση

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά κατεβαζεις από play store το my contact backup και μέσω αυτού δημιουργείς vcf αρχείο το οποίο το στέλνεις σε οποιαδήποτε mail (ακόμα και το Gmail) και μόλις κάνεις το reset μπαίνεις στο μήνυμα και τις κάνει απλά αποθήκευση

 

Δε το γνωριζα αυτο :) Ο native τροπος ηταν βολικος παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη...οταν λετε πως καλο ειναι να μην επαναφερουμε google backup για να μην χτυπησει bootloop, αναφεροσασταν Και για τις επαφες. ?

Εγω εχοντας παθει το software bootloop που ελυσα με hard reset, επανεφερα μονο τις επαφες μου απο το google.

Τιποτε αλλο, μιας και δεν παιρνω backup εφαρμογων κλπ

 

Στην ουσια μου λετε πως ΚΑΙ με τον συγχρονισμο επαφων που εκανα (αφου σεταρα την συσκευη απο την αρχη μετα το hard reset) κινδυνευω να ξανα παθω bootloop. ?

 

Να ξεκαθαρισω πως κατα το setup δεν δηλωσα λογαριασμο google, σεταρα το κινητο ως νεο (γλωσσα κλπ) και οταν τελειωσα, τοτε προσθεσα τον λογαριασμο google και εγινε συγχρονισμος επαφων.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη...οταν λετε πως καλο ειναι να μην επαναφερουμε google backup για να μην χτυπησει bootloop, αναφεροσασταν Και για τις επαφες. ?

Εγω εχοντας παθει το software bootloop που ελυσα με hard reset, επανεφερα μονο τις επαφες μου απο το google.

Τιποτε αλλο, μιας και δεν παιρνω backup εφαρμογων κλπ

 

Στην ουσια μου λετε πως ΚΑΙ με τον συγχρονισμο επαφων που εκανα (αφου σεταρα την συσκευη απο την αρχη μετα το hard reset) κινδυνευω να ξανα παθω bootloop. ?

 

Να ξεκαθαρισω πως κατα το setup δεν δηλωσα λογαριασμο google, σεταρα το κινητο ως νεο (γλωσσα κλπ) και οταν τελειωσα, τοτε προσθεσα τον λογαριασμο google και εγινε συγχρονισμος επαφων.

Όχι, καλά έκανες και τις επανέφερες μετά και δεν έβαλες Google account στην αρχή . Αν πάθει software bootloop το παθαίνει κατά την βελτιστοποιηση εφαρμογών αν έχεις βάλει Google account στην αρχή. Μετά εννοείται θα επαναφέρεις τις επαφές σου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα αποθηκευσει σε μορφη vcf τις επαφες του (παει στις επαφες , κανει εξαγωγη στον εσωτερικο χωρο ή στην καρτα sd και αυτες γινονται ενα αρχειο), και θα παρει το αρχειο στον υπολογιστη ή στην καρτα sd και μετα το hard reset θα περασει το αρχειο στο κινητο.

Κατοπιν θα κανει εισαγωγη απο τον εσωτερικο χωρο (ή sd) και θα εχει τις επαφες του κανονικα. Καθως και τα μηνυματα και ολα μπορουν να αποθηκευθουν με το LG BAckup , οι επαφες επισης αποθηκευονται με αυτο (δοκιμασμενα), καθως καταφερα και saves απο εφαρμογες να σωσω στο G2 της κοπελας μου , και να συνεχισει απο εκει που ηταν (μιας και αυτο την εκαιγε πιο πολυ).

 

Εγώ έχω καταλάβει οταν λέμε να γίνει η συσκευή setup as new είναι να μην επαναφέρουμε στην ουσία δεδομένα εφαρμογών απο παλαιότερες εκδόσεις μιας και πιθανόν εκεί να παίζει conflict σχετικά με το bootloop. Τώρα που το σκέφτομαι και setup as new να κάνεις το επόμενο βήμα είναι να βάλεις το google account το οποίο μόλις το καταχωρήσεις θα κάνει αύτοματα συγχρόνισμο σε ημερολόγιο, επαφές κλπ...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτηκα και δε ξερω καθόλου αν το LG backup θα προκαλέσει πρόβλημα στην περίπτωση bootloop.

Έχει κουράσει η LG παιδιά.. Ενώ δεν αντιμετωπίζω προβλημα, με ενοχλεί να ξέρω πως σφυρίζει τελείως αδιάφορα για ένα υπαρκτό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτηκα και δε ξερω καθόλου αν το LG backup θα προκαλέσει πρόβλημα στην περίπτωση bootloop.

Έχει κουράσει η LG παιδιά.. Ενώ δεν αντιμετωπίζω προβλημα, με ενοχλεί να ξέρω πως σφυρίζει τελείως αδιάφορα για ένα υπαρκτό ζήτημα.

 

μια απο τα ιδια...δεν εχει λογικη αυτη η αντιμετωπιση...λες και τα τσουγκρισαν με την google λογο πτωσης των nexia και την εχουν σταμπαρει να την τελειωσουν...υπερβολη αλλα.....!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα απο το service της Procordia με πλακετα σειρας 603 αλλα πλεον εχει την 5.1 lollipop ενω πριν την επισκευη με πλακετα 507 ειχε Marshmallow. Πως γινετε αυτο ενω ολα τα 600+ ερχονται με MM; Ισως την περασαν αυτοι μονοι τους

Το χειροτερο ειναι πως δεν βρισκει ενημερωση νεου λογισμικου για MM. Μου ειπαν και το service να μην την κανω αν ερθει το update.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα απο το service της Procordia με πλακετα σειρας 603 αλλα πλεον εχει την 5.1 lollipop ενω πριν την επισκευη με πλακετα 507 ειχε Marshmallow. Πως γινετε αυτο ενω ολα τα 600+ ερχονται με MM; Ισως την περασαν αυτοι μονοι τους

Το χειροτερο ειναι πως δεν βρισκει ενημερωση νεου λογισμικου για MM. Μου ειπαν και το service να μην την κανω αν ερθει το update.

 

Λαθος. 601 ειναι με LP , και 602 εχει μοιρασμενα LP + MM. Εικαζω πως εχει γινει κατι γνωστο σε αυτους, που εμεις δε το ξερουμε , και εχει να κανει με το ΜΜ , και το υποβαθμισαν σε LP. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Πολυ χρησιμο το post σου αν μη τι αλλο! Ελπιζω καλοδουλευτο χωρις αλλα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ηρθε σημερα με αλλαγη πλακετας και την 6, δεν ξερω τι να σου πω...επισης με το που το ανοιξα μου εβγαλε αγγλικα οπως ηταν δηλαδή πριν την αλλαγη αφου ειναι απο αγγλια η συσκευη .τωρα με την αλλαγη πλακετας πρεπει να ρου περασω το update για την χωρα που προοριζεται η πλακετα;; μπηκα σε ενα site εβαλα το imei της συσκευης και στο carrier μου λεει germany ειναι γερμανικη η πλακετα ;και αν ναι της περναω την 6 για γερμανια η δεν πειραζει τωρα εχω την V20d-eur-xx και στο lg mobile info γερμανικο μου το δείχνει.. Edited by filippos_04
Link to comment
Share on other sites

Λαθος. 601 ειναι με LP , και 602 εχει μοιρασμενα LP + MM. Εικαζω πως εχει γινει κατι γνωστο σε αυτους, που εμεις δε το ξερουμε , και εχει να κανει με το ΜΜ , και το υποβαθμισαν σε LP. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Πολυ χρησιμο το post σου αν μη τι αλλο! Ελπιζω καλοδουλευτο χωρις αλλα θεματα.

 

Απλα ελπιζω ο τροπος που εβαλαν Lollipop ενω ειχε MM να μην πειραξε κατι (πχ bootloader) και να βγει εκτος εγγυησης σε επομενο service.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Απλα ελπιζω ο τροπος που εβαλαν Lollipop ενω ειχε MM να μην πειραξε κατι (πχ bootloader) και να βγει εκτος εγγυησης σε επομενο service.

Ψαχνω λυση για αναβαθμιση σε MM.

 

Σου ειπα και στο αλλο thread, καλυτερα να κανεις ο,τι ακριβως σου ειπαν. Μη ψαχνεσαι για προβληματα :) Ασε το σε LP για ενα διαστημα.

Αν μπεις μεσω LG Bridge μπορει να στο δειξει για ΜΜ , το θεμα ειναι για ποιο λογο να σου ειπαν να μη την κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και στο αλλο thread, καλυτερα να κανεις ο,τι ακριβως σου ειπαν. Μη ψαχνεσαι για προβληματα :) Ασε το σε LP για ενα διαστημα.

Αν μπεις μεσω LG Bridge μπορει να στο δειξει για ΜΜ , το θεμα ειναι για ποιο λογο να σου ειπαν να μη την κανεις.

 

Κοπελα απο το τηλεφωνικο κεντρο μου το ειπε δεν ξερω ποσο ισχυει.

Συγκεκριμενα μου ειπε μην αναβαθμιζετε γιατι υπαρχει περιπτωση να ξαναχρειαστει να μας το φερετε πισω οπως εχει συμβει σε αλλους.

 

offtopic:

Αρκετη ταλαιπωρια να περιμενεις 2 εβδομαδες το κινητο στην Procordia, να εχεις χασει ολα τα δεδομενα και το στησιμο που εκανες και να μην ερχεται τελικα οπως ηταν με προηγουμενο λογισμικο μεσα και η ιδια η LG να μην ξερει το προβλημα.

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

μήπως αν μιλαγες με κάποιο τεχνικό θα σου έλεγε τι γίνεται με τα updates; πολύ περίεργα μας τα λέει η LG...
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα απο το τηλεφωνικο κεντρο μου το ειπε δεν ξερω ποσο ισχυει.

Συγκεκριμενα μου ειπε μην αναβαθμιζετε γιατι υπαρχει περιπτωση να ξαναχρειαστει να μας το φερετε πισω οπως εχει συμβει σε αλλους.

 

H κοπελα που στο ειπε, παιρνει εντολες απο τους τεχνικους για να πει ο,τι λεει. Δεν τα λεει απο το μυαλο της. Οποτε καλυτερα να κανεις οπως σου ειπαν και να μη ψαχνεσαι ;)

Μετα απο αυτο που σου ειπαν , δεν εχω ιδεα αν τελικα ΟΝΤΩΣ η αναβαθμιση σε Mm ευθυνεται εν μερει ή ολοκληρωτικα για τα bootloop

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να χρειαζεται να πειραξεις κατι :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει οταν λέμε να γίνει η συσκευή setup as new είναι να μην επαναφέρουμε στην ουσία δεδομένα εφαρμογών απο παλαιότερες εκδόσεις μιας και πιθανόν εκεί να παίζει conflict σχετικά με το bootloop. Τώρα που το σκέφτομαι και setup as new να κάνεις το επόμενο βήμα είναι να βάλεις το google account το οποίο μόλις το καταχωρήσεις θα κάνει αύτοματα συγχρόνισμο σε ημερολόγιο, επαφές κλπ...

 

Αυτο..

 

Ρε παιδια οταν λεμε να μην κανετε επαναφορα απο Google, εννοουμε να κανετε Setup as new/σεταρισμα ως νεα συσκευη δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει.. Συγχρονισμο απο gmail κανουμε κανονικα, επαφες ημερολογια, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι αστείο πάντως αυτό που γίνεται με τις οδηγίες που δίνουν οι τεχνικοί...

Πιθανόν να έχουν και δίκιο αλλά δεν εχω διαβάσει τίποτα αντίστοιχο στα forum του εξωτερικού και με λίγα λόγια σου λένε, μην κάνεις restore, μην κάνεις συγχρονισμό με Google, μην κάνεις αναβάθμιση σε ΜΜ ακόμα κι αν σου έρθει, μη εκείνο, μή το άλλο... Σύντομα βλέπω την νεα όδηγια να χρησιμοποιούμε την συσκευή μόνο για κλήσεις και μηνύματα...

Μάλλον θα παω να ψάξω το συρτάρι μου, την ίδια δουλειά έκανα και με αυτό (39900 δρχ. με Cosmokarta και είχε και το μυθικό "ΧΑΜΗΛ ΜΠΑΤΑΡ" :p)

http://tonyblews.co.uk/wp-content/uploads/2013/12/motorola-c520.jpg

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχει διαβασει κανεις?

 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναειπωθει. Το να εχω μισο κινητο , δε με ενδιαφερει προσωπικα. :)
Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου. Το ανέφερα να το κάνει κάποιος μόνο για να σώσει τα αρχεία του! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...