Jump to content

[Review] Netflix: Επιτέλους ήρθε!! Αλλά...


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο online chat support καλο ειναι να ζηταμε ολοι τους υποτιτλους. απαντανε αμεσως και λενε οτι το προωθουν, αρα οσο πιο πολλοι τοσο πιο καλα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο Αλέξη για το άρθρο, που είναι κατατοπιστικότατο, για τον κάθε ενδιαφέρομενο ή μη. Επιτέλους πρόσβαση σε αρκετό περιεχόμενο με ένα, flat rate, κόστος σε μια υπηρεσία, που πιστεύω με τον καιρό να αναβαθμίσει το περιεχόμενό της, όπως και να δώσει τη δυνατότητα να παρακολουθεί κάποιος μέρος τού προγράμματός της με ελληνικούς υπότιτλους, κάτι αρκετά σημαντικό, κακά τα ψέματα.
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως βλέπω να μένω συνδρομητής για μερικούς μήνες.Η ποιότητα αναπαραγωγής είναι άψογη,οι αγγλικοί υπότιτλοι με βολεύουν μιά χαρά,το περιβάλλον χρήσης είνα πολύ φιλικό και η τιμή 10 ευρώ το μήνα είναι άριστη.
Link to comment
Share on other sites

Όλα από την ίδια γραμμή ή από διαφορετικές?

Αν είναι από την ίδια γραμμή παίζουν όλα ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα και τι γραμμή έχεις?

ειμαι αμερικη ny ναι ολα απο μια γραμμη ...εχω 75/75

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσκοπικά να πω την αλήθεια αν και η έλλειψη υποτίτλων με τσατίζει δεν θα το θεωρούσα σκόπιμο να κόψω την υπηρεσία λόγω του χαμηλού κόστους που έχει και επειδή ξέρω αγγλικά. Αν και τον Μάιο θα κοπεί καθώς στο εξοχικό δεν θα μπορώ να δω τίποτα από το internet και θα το ενεργοποιήσω πάλη τον Οκτώβριο ανάλογα με το κόστος που θα έχει τότε θα δω αν θα το βάλω για 10euro τώρα σίγα το κόστος που θα κάνω παράπονα.

 

Αυτό το συναίσθημα είναι λογικό, το πάθαμε όλοι όσοι αναγκαστήκαμε να παρακολουθήσουμε κάποια στιγμή χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους.

Με προσπάθεια και θέληση ο εγκέφαλος προσαρμόζει τη λειτουργία στα νέα δεδομένα σταδιακά, αρκεί να έχεις κάποια βάση στη γλώσσα και τους Αγγλικούς.

Μη σε πικάρει το εκατό τα εκατό της μετάφρασης αυτό θα έρθει σταδιακά σε διαφορετικό ποσοστό βέβαια ανάλογα με την ικανότητα του καθενός.

Αφού δεν είναι η δική σου γλώσσα είναι ουτοπία το απόλυτο.

 

Δεδομένου ότι μόνο η premium μας δίνει 1080p ανάλυση ενώ η stantard μένει στα 720p δεν είναι ευφυές κάποιος να επιλέξει κάτι άλλο από τη τρίτη επιλογή στο δωρεάν μήνα και να τεστάρει τη σύνδεσή του στη μεγαλύτερη ανάλυση που διαθέτει η συσκευή του.

Έχει κάθε ευχέρεια αργότερα πριν την αρχή της χρέωσης να αλλάξει πρόγραμμα.

 

Για το chrome browser πως δεν έχει επιτάχυνση έχει αλλά αυτή δεν υποστηρίζει το silverlight αν το έκανε η επιβάρυνση του συστήματος θα ήταν αρκετά μικρότερη στο βίντεο ακόμα και με τη μεγάλη ανάλυση των 1080p σε σχέση με τη μικρή 720p όσο αδύναμος είναι ο υπολογιστής τόσο εντονότερη βγαίνει η διαφορά αυτή.

 

Κάτι άλλο ότι μπαίνει κάποτε βγαίνει ανάλογα με τις άδειες κάθε χώρας και τη πολιτική της εταιρείας http://www.whats-on-netflix.com/leaving-soon/ θεωρήστε το σαν αξίωμα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω απο την πρώτη μέρα που πήρα το email. Τα δικά μου συμπεράσματα:

 

Δεν αξίζει χωρίς καλή γνώση αγγλικών πρώτα πρώτα, και χωρίς χρήση κάποιου VPN/smartdns proxy δεύτερον. Αγγλικά ξέρω πολύ καλά (η γυναίκα μου είναι αμερικανή υπήκοος) και smartdns αγόρασα ένα που βρήκα σε προσφορά lifetime συνδρομής.

 

Για το θέμα του HD, ας όψονται οι εταιρίες με τις απαιτήσεις τους για DRM. Η λύση για εμένα είναι το Windows 10 app, full HD και 5.1 ήχος. Πρόβλημα στο stream δεν είχα μέχρι τώρα, είμαι με VDSL 50/5 από την Forthnet στο σπίτι (συγχρονισμός 38/5) και δεν έχει πρόβλημα. Δοκίμασα επίσης Chromecast και PS/3, επίσης κανένα θέμα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όσο το NetFlix καθυστερεί να γεμίσει με Ελληνικούς υπότιτλους το περιεχόμενο του, τόσο θα καθυστερεί να έχει αγοραστική δύναμη στην Ελλάδα.

Είναι πολύ μικρό το ποσοστό το οποίο θα αγοράσει την υπηρεσία της και θα βλέπει με Αγγλικούς ή χωρίς καθόλου υπότιτλους.

 

Πολλοί καυχόμαστε ότι γνωρίζουμε Αγγλικά, αλλά λίγοι πραγματικά μπορούν να παρακολουθήσουν περιεχόμενο χωρίς να τους κουράζουν οι Αγγλικοί υπότιτλοι.

Ελπίζω και εύχομαι όσο περνάει ο καιρός να προστίθονται Ελληνικοί υπότιτλοι. Τότε και μόνο τότε θα έχει "επιτυχία" η υπηρεσία αυτή στην χώρα μας.

Always be your self... :)
Link to comment
Share on other sites

Όσο το NetFlix καθυστερεί να γεμίσει με Ελληνικούς υπότιτλους το περιεχόμενο του, τόσο θα καθυστερεί να έχει αγοραστική δύναμη στην Ελλάδα.

Είναι πολύ μικρό το ποσοστό το οποίο θα αγοράσει την υπηρεσία της και θα βλέπει με Αγγλικούς ή χωρίς καθόλου υπότιτλους.

 

Πολλοί καυχόμαστε ότι γνωρίζουμε Αγγλικά, αλλά λίγοι πραγματικά μπορούν να παρακολουθήσουν περιεχόμενο χωρίς να τους κουράζουν οι Αγγλικοί υπότιτλοι.

Ελπίζω και εύχομαι όσο περνάει ο καιρός να προστίθονται Ελληνικοί υπότιτλοι. Τότε και μόνο τότε θα έχει "επιτυχία" η υπηρεσία αυτή στην χώρα μας.

 

Πιστεύω ότι, αν κάποιος έχει επάρκεια στα αγγλικά (και τα χρησιμοποιεί σχετικά συχνά σε κείμενα ή στην ομιλία)

τότε, αγγλόφωνη ταινία με εύκολους ως προβλέψιμους (από τα συμφραζόμενα) διαλόγους μπορεί με λίγη προσπάθεια να παρακολουθήσει (με αγγλικούς υπότιτλους)

, όχι όμως μία πιο "ψαγμένη σειρά ή ταινία" π.χ το the robot εκέι είναι βέβαιο ότι θα του ξεφύγουν πολλά και στην ουσία θα έχει χάσει πολλές και ουσιαστικές λεπτομέρειες που μπορεί να κάνουν και την ποιοτική διαφορά σε τελική ανάλυση σε ότι αφορά την τηλεοπτική διασκέδαση.

Επίσης ας μην ξεχνούμε ότι υπάρχει και ο ποιοτικός παγκόσμιος κινηματογράφος (πέρα από τον αγγλοσαξονικό),

εκεί οι αγγλικοί υπότιτλοι αρκετές φορές δεν αρκούν, αν δεν είσαι εξοικειωμένος με την εκάστοτέ γλώσσα (Γαλλικά, Ρώσικα κλπ) για να προτιμήσεις τους αντίστοιχους υποτίτλους για υποβοήθηση.

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά όταν προθέσουν ελληνικούς υπότιτλους, που θα το κάνουν, θα το κάνω. Είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει σε σχέση με τους ανταγωνιστές του (στην Ελλάδα) και το να μπορείς να δεις ότι θες, όποτε το θες, είναι το κλειδί. Εκεί στοχεύουν οι μεγάλες εταιρίες διανομής περιεχομένου πια, κατά την γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πίστευω οτι ακόμα έχει δρόμο μπροστά...πρωτα πρωτα για τους υπότιτλους κι έπειτα για το ελλειπή περιεχόμενο...ειδικα σειρές με τις οποιες περναω την ωρα μου.. Όταν φτιάξουν όλα αυτά τοτε θα είμαι υπέρ μιας τέτοιας συνδρομης..προς το παρόν θα βολευτω με το παράνομο αν και ειμαι κατα πλεον μιας και τα κόστη τέτοιων συνδρομών είναι ελάχιστα...πάντως εντυποσιαζομαι με το επίπεδο αγγλικων ολων όσων γράψει παραπανω...μάλλον είμαι ο μοναδικος που πονοκεφαλιαζω αν κάτσω να παρακολούθησω κάτι χωρίς υποτίτλους η έστω αγγλικούς..:p:p

 

 

Ps: βλέπω nova και ΟΤΕ να κλείνουν σιγά σιγά όσο βγαίνουν τέτοιες υπηρεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας τσατίζει η ελλείψει υπότιτλών αλλά δεν νομίζω ότι η αιτία της μην αγοράς της υπηρεσίας του netfix εκεί, αλλού είναι η αιτία είναι κακή μας οικονομική κατάσταση. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους επιτέλους, πολλοί από μας ίσως δεν θα χούμε λεφτά να τα αγοράσουμε το 2016. Τόσο απλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ πίστευω οτι ακόμα έχει δρόμο μπροστά...πρωτα πρωτα για τους υπότιτλους κι έπειτα για το ελλειπή περιεχόμενο...ειδικα σειρές με τις οποιες περναω την ωρα μου.. Όταν φτιάξουν όλα αυτά τοτε θα είμαι υπέρ μιας τέτοιας συνδρομης..προς το παρόν θα βολευτω με το παράνομο αν και ειμαι κατα πλεον μιας και τα κόστη τέτοιων συνδρομών είναι ελάχιστα...πάντως εντυποσιαζομαι με το επίπεδο αγγλικων ολων όσων γράψει παραπανω...μάλλον είμαι ο μοναδικος που πονοκεφαλιαζω αν κάτσω να παρακολούθησω κάτι χωρίς υποτίτλους η έστω αγγλικούς..:p:p

 

 

Ps: βλέπω nova και ΟΤΕ να κλείνουν σιγά σιγά όσο βγαίνουν τέτοιες υπηρεσίες...

Αυτές οι υπηρεσίες δεν μάλλον αναβαθμίζονται θα έλεγα εγώ. Μονάχα αγγλικούς και Γερμανικούς υποτίτλους έχει μέχρι τώρα.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας τσατίζει η ελλείψει υπότιτλών αλλά δεν νομίζω ότι η αιτία της μην αγοράς της υπηρεσίας του netfix εκεί, αλλού είναι η αιτία είναι κακή μας οικονομική κατάσταση. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους επιτέλους, πολλοί από μας ίσως δεν θα χούμε λεφτά να τα αγοράσουμε το 2016. Τόσο απλά.

 

Η αιτία ΕΙΝΑΙ η έλλειψη των Ελληνικών υποτίτλων! Κι εγώ ξέρω καλά Αγγλικά (proficiency και τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα), αλλά δε θέλω να αγνοούν τη γλώσσα μου. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

 

Off-topic:

 

Κάτι που κάνουν πολλοί κατασκευαστές στο Android, αλλά κι εκεί δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα...

 

Off-topic end.

 

Εκτός κι αν δε σας αρέσει η Ελληνική γλώσσα... Οπότε, γιατί τη χρησιμοποιείτε;..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην διαθέτει το αρκετά πλούσιο περιεχόμενο που έχει στο εξωτερικό αλλα διαθέτει περιεχόμενο που θα σε κρατήσει τοπυλάχιστον για μήνες.

Βλέπω αυτό τον καιρό το the 100, the returned και έχω και άλλες 10 σειρές στην λίστα μου που θέλω να δω. Μαζεμένα όλα άμεσα προσβάσιμα και χωρίς προβλήματα.

Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με το steraming και το χρησμιοποιώ αποκλειστικά στην samsung τηλεόραση μέσω του app της.

Στην αρχή μόνο όταν αρχίζει η σειρά υπάρχει μια πτώση στην ποιότητα της εικόνας για ένα λεπτό και μετά πάει σε HD.

Οι Ελληνικοί υπότιτλοι είναι αρκετά χρήσιμοι για πολλούς αν και εμένα και με τους αγγλικούς μπορώ να παρακολουθήσω χωρίς προβλήματα. Μόνο που οι Αγγλικοί δεν είανι για μετάφραση αλλά απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν πρόβλημα στην ακοή τους και περιγράφουν τα πάντα εκτός από τους διαλόγους :D

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι, αλλα με ολο το σεβασμο προς τον reviewer, το συγκεκριμενο review ειναι απλα απαραδεκτο. Για να κανει καποιος review θα πρεπει να εχει κανει μια στοιχειωδη ερευνα.

 

Παρουσιαζεις ως αρνητικο τις ταχυτητες streaming και την ποιοτητα ενω παγκοσμιως ολοι εκθειαζουν το Netflix για την ποιοτητα του και το πως καταφερνει να προσαρμοζει την ποιοτητα αναλογα με την ταχυτητα σου. Επισης το τελευταιο 2μηνο το Netflix κανει re-encode το μεγαλυτερο μερος του περιεχομενου του ετσι ωστε να εχει ΑΚΟΜΑ καλυτερη ποιοτητα σε ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες. Αλλα το τι φταιει το Netflix για τις τοπικες ταχυτητες ακομα προσπαθω να το καταλαβω στο review σου.

 

Οπως και για τον Chrome. Ενα απλο googlαρισμα θα σου εδινε τις απαντησεις στο γιατι συμβαινει αυτο με τα 720p και γιατι δεν εχει καμια σχεση με το Netflix. Επισης να πουμε οτι το Netflix σαφως εχει app για Windows, επειδη καπου διαβασα, σε καποιο σχολιο οτι δεν υπαρχει.

 

Υποτιτλοι. Προφανως και ολοι θελουμε ελληνικους. Αλλα αυτο θα γινει σιγα σιγα. Υπερβολικα σιγα. Το τελευταιο 6μηνο εμφανιστηκαν υποτιτλοι για Γερμανικα, Ιταλικα, Γαλλικα και λοιπες "μεγαλες" γλωσσες. Για μενα ειναι λογικο να μην υπαρχουν. Πολυ μικρη αγορα ειμαστε, μεγαλο κοστολογιο για να αναθεσουν σε μια τοσο μικρη αγορα "υποτιτλιστες" κτλ. Φαντασου να γινει αυτο για ολες τις χωρες στις οποιες ειναι διαθεσιμο, ενω για 10πλασιο κοινο σε αλλες χωρες ακομα δεν υπαρχουν υποτιτλοι. Εδω ολοκληρο Sky και στη Sky Go (Sky Now κτλ) υπηρεσια του δεν εχει ακομα υποτιτλους (παροτι ειναι Αγγλικα σε Αγγλικη γλωσσα, οποιος εχει ζησει Αγγλια ξερει ποσο σημαντικα ειναι τα closed captioning στη χωρα αυτη). Μ αρεσει που την χαρακτηριζεις μαλιστα ΑΣΤΕΙΑ την ελλειψη ελληνικων υποτιτλων... I rest my case.

 

Αλλα το πιο τρανταχτο λαθος σου στο review ειναι η γκρινια για το περιεχομενο. Τα παραπονα σου στη Nova, στον ΟΤΕ κτλ, ΑΝ ειναι δικαιο να κανουμε παραπονα βεβαια. Αυτο ελειπε, ολοκληρο Netflix να παρανομησει για να μην εχουμε εμεις παραπονο. Εχουν υπογραφει συμβολαια μαζι τους χρονια πριν. Αν δεν ειχαν υπογραφει ομως, θα ειχες (ειχαμε) παραπονο, γιατι η Nova ή ο ΟΤΕ δεν φερνουν το House of Cards κτλ. Πραγματικα δε τους καταλαβαινω ορισμενους που γρινιαζουν για το περιεχομενο σε σχεση με τα πνευματικα δικαιωματα και με υπογεγραμμενα κλειστα συμβολαια. Το απαραδεκτο στο review σου, ειναι οτι φερνεις το Elementary σαν παραδειγμα. Και αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι πχ, το Elementary στην Αμερικη (επειδη ολοι εδω μεσα λετε οτι θελετε το αμερικανικο περιεχομενο), ΔΕΝ ειναι διαθεσιμο για streaming στο Netflix. Ακριβως λογω δικαιωματων (CBS). Και ενω το εχουμε σε αλλα regions του Netflix (και στην Ελλαδα) εσυ διαμαρτυρεσαι γιατι δεν εχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ σαιζον ????? Μια μικρη, υποτυπωδης ερευνα να εκανες, θα μαθαινες οτι το Netflix δεν ειναι τετοια υπηρεσια. Το Netflix δινει ΟΛΑ τα επεισοδια με τη μια απο τις καινουργιες σαιζον ΜΟΝΟ στα Netflix Originals, δλδ στις ΔΙΚΕΣ του σειρες. Σε ΟΛΕΣ τις αλλες, εχει μονο back seasons και ΟΧΙ για ολες τις σειρες. Μαλιστα, το Netflix προσθαφαιρει seasons αλλα και ταινιες ανα μηνα. Δλδ μια ταινια που σημερα υπαρχει, τον αλλο μηνα μπορει να βγει. Δεν ειναι δλδ μια απειρη βιντεοθηκη.

 

Αυτα βεβαια ολα, θα τα ηξερες αν πριν κανεις review ειχες κανει μια απλη ερευνα. Γι αυτο θεωρω απαραδεκτο το συγκεκριμενο review. Κι επειδη δεν ειναι απλα ενα review αλλα μπαινει και στην front page, και παραπλανει αλλους readers, θεωρω χρεος μου να πω την αποψη μου οσο και αν μπορει να ενοχλησει.

 

Ευχαριστω.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλα: Οσο δεν βαζει υπότιτλους, νορμάλ μεσος χρήστης ΔΕΝ το βαζει, τουλάχιστον το 80% αυτης της κατηγορίας. Απο τους ψαγμενους που ξέρουν να βάλουν plugin στον Chrome, το 95% ξερουν, και θα προτιμησουν να δουν εντελώς τσαμπα.

Οποτε μια μικρη κατηγορία μενει να το αγοράσει, αρα για την ωρα δεν αποτελεί σοβαρο αντίπαλο για nova κλπ.

Και δεν είναι τοσο δύσκολο να βαλουν υπότιτλους. Πρακτικά κανεις δεν κανει μετάφραση, (κοινο μυστικο) , παίρνουν τους πειρατικους υπότιτλους και κάνουν μικρες αλλαγες. Δουλειά μισης ωρας για καθε ταινία. Απλα για να το κανεις αυτο, θες να προσλάβεις και 5 ανθρώπους..

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι, αλλα με ολο το σεβασμο προς τον reviewer, το συγκεκριμενο review ειναι απλα απαραδεκτο. Για να κανει καποιος review θα πρεπει να εχει κανει μια στοιχειωδη ερευνα.

 

Παρουσιαζεις ως αρνητικο τις ταχυτητες streaming και την ποιοτητα ενω παγκοσμιως ολοι εκθειαζουν το Netflix για την ποιοτητα του και το πως καταφερνει να προσαρμοζει την ποιοτητα αναλογα με την ταχυτητα σου. Επισης το τελευταιο 2μηνο το Netflix κανει re-encode το μεγαλυτερο μερος του περιεχομενου του ετσι ωστε να εχει ΑΚΟΜΑ καλυτερη ποιοτητα σε ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες. Αλλα το τι φταιει το Netflix για τις τοπικες ταχυτητες ακομα προσπαθω να το καταλαβω στο review σου.

 

Οπως και για τον Chrome. Ενα απλο googlαρισμα θα σου εδινε τις απαντησεις στο γιατι συμβαινει αυτο με τα 720p και γιατι δεν εχει καμια σχεση με το Netflix. Επισης να πουμε οτι το Netflix σαφως εχει app για Windows, επειδη καπου διαβασα, σε καποιο σχολιο οτι δεν υπαρχει.

 

Υποτιτλοι. Προφανως και ολοι θελουμε ελληνικους. Αλλα αυτο θα γινει σιγα σιγα. Υπερβολικα σιγα. Το τελευταιο 6μηνο εμφανιστηκαν υποτιτλοι για Γερμανικα, Ιταλικα, Γαλλικα και λοιπες "μεγαλες" γλωσσες. Για μενα ειναι λογικο να μην υπαρχουν. Πολυ μικρη αγορα ειμαστε, μεγαλο κοστολογιο για να αναθεσουν σε μια τοσο μικρη αγορα "υποτιτλιστες" κτλ. Φαντασου να γινει αυτο για ολες τις χωρες στις οποιες ειναι διαθεσιμο, ενω για 10πλασιο κοινο σε αλλες χωρες ακομα δεν υπαρχουν υποτιτλοι. Εδω ολοκληρο Sky και στη Sky Go (Sky Now κτλ) υπηρεσια του δεν εχει ακομα υποτιτλους (παροτι ειναι Αγγλικα σε Αγγλικη γλωσσα, οποιος εχει ζησει Αγγλια ξερει ποσο σημαντικα ειναι τα closed captioning στη χωρα αυτη). Μ αρεσει που την χαρακτηριζεις μαλιστα ΑΣΤΕΙΑ την ελλειψη ελληνικων υποτιτλων... I rest my case.

 

Αλλα το πιο τρανταχτο λαθος σου στο review ειναι η γκρινια για το περιεχομενο. Τα παραπονα σου στη Nova, στον ΟΤΕ κτλ, ΑΝ ειναι δικαιο να κανουμε παραπονα βεβαια. Αυτο ελειπε, ολοκληρο Netflix να παρανομησει για να μην εχουμε εμεις παραπονο. Εχουν υπογραφει συμβολαια μαζι τους χρονια πριν. Αν δεν ειχαν υπογραφει ομως, θα ειχες (ειχαμε) παραπονο, γιατι η Nova ή ο ΟΤΕ δεν φερνουν το House of Cards κτλ. Πραγματικα δε τους καταλαβαινω ορισμενους που γρινιαζουν για το περιεχομενο σε σχεση με τα πνευματικα δικαιωματα και με υπογεγραμμενα κλειστα συμβολαια. Το απαραδεκτο στο review σου, ειναι οτι φερνεις το Elementary σαν παραδειγμα. Και αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι πχ, το Elementary στην Αμερικη (επειδη ολοι εδω μεσα λετε οτι θελετε το αμερικανικο περιεχομενο), ΔΕΝ ειναι διαθεσιμο για streaming στο Netflix. Ακριβως λογω δικαιωματων (CBS). Και ενω το εχουμε σε αλλα regions του Netflix (και στην Ελλαδα) εσυ διαμαρτυρεσαι γιατι δεν εχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ σαιζον ????? Μια μικρη, υποτυπωδης ερευνα να εκανες, θα μαθαινες οτι το Netflix δεν ειναι τετοια υπηρεσια. Το Netflix δινει ΟΛΑ τα επεισοδια με τη μια απο τις καινουργιες σαιζον ΜΟΝΟ στα Netflix Originals, δλδ στις ΔΙΚΕΣ του σειρες. Σε ΟΛΕΣ τις αλλες, εχει μονο back seasons και ΟΧΙ για ολες τις σειρες. Μαλιστα, το Netflix προσθαφαιρει seasons αλλα και ταινιες ανα μηνα. Δλδ μια ταινια που σημερα υπαρχει, τον αλλο μηνα μπορει να βγει. Δεν ειναι δλδ μια απειρη βιντεοθηκη.

 

Αυτα βεβαια ολα, θα τα ηξερες αν πριν κανεις review ειχες κανει μια απλη ερευνα. Γι αυτο θεωρω απαραδεκτο το συγκεκριμενο review. Κι επειδη δεν ειναι απλα ενα review αλλα μπαινει και στην front page, και παραπλανει αλλους readers, θεωρω χρεος μου να πω την αποψη μου οσο και αν μπορει να ενοχλησει.

 

Ευχαριστω.

Νομίζω ότι συμφωνώ απολυτά μαζί σου και θα προσέθετα ότι το netfix είναι μια υπηρεσία που έχει μεγάλο περιεχόμενο έκτος του κινηματογραφικού περιεχόμενού το μοναδικό κρίμα είναι ότι δεν θέλει να μπει στα αθλητικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αιτία ΕΙΝΑΙ η έλλειψη των Ελληνικών υποτίτλων! Κι εγώ ξέρω καλά Αγγλικά (proficiency και τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα), αλλά δε θέλω να αγνοούν τη γλώσσα μου. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

 

Off-topic:

 

Κάτι που κάνουν πολλοί κατασκευαστές στο Android, αλλά κι εκεί δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα...

 

Off-topic end.

 

Εκτός κι αν δε σας αρέσει η Ελληνική γλώσσα... Οπότε, γιατί τη χρησιμοποιείτε;..

Είμαστε Έλληνες και χρησιμοποιούμαι την Ελληνική αυτό δεν θα πει ότι δεν ξέρουμε και άλλες γλώσσες και δεν θέλουμε να κάνουμε εξασκήσει στης ξένες γλώσσες.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γκρινιάζετε για τους υποτίτλους μην το κάνετε εδώ, γκρινιάζετε στο λάθος μέρος...μπείτε στο online chat του netflix support και αναφέρετε ότι θέλετε υποτίτλους. Μίλησα με εκπρόσωπο και μου είπε ότι οι αναφορές καταγράφονται για να δούν τη ζήτηση. Παραθέτω την απάντηση που μου έδωσαν -->

...........

Netflix Cierra

This launch we just had was a english global launch, so we do not currently have greek audio or subtitles on the site but the good news is we are looking for feedback to see what countries are most interested in Netflix and from there we will work with the entertainment studios for audio and subtitle tracks in a wider variety of languages.

Netflix Cierra

I went ahead and sent your feedback on this to the right people to let them know of the demand for greek subtitles so that we can get the ball rolling on that!

Netflix Cierra

Since we are still new in your country, we are still working on fine tuning things but your feedback really helps us do that!

........

 

Είναι όμως απαράδεκτο το Netflix να μην έχει δικιά του σοβαρή εφαρμογή τουλάχιστον για Windows, όπου να σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις εσύ σε πια ανάλυση θα βλέπεις την ταινία. Θα πρέπει να μπω σε 100 φόρουμ για να βρω ότι ο chrome πάει μέχρι 720p και θα πρέπει να μπω με explorer για να έχω μεγαλύτερη. Θα πρέπει να πατήσω ctrl+shift+alt+s για να αλλάζω την ανάλυση όπως θέλω. Επίσης ο chrome δεν έχει hardware acceleration με αποτέλεσμα παλια pc να ζωρίζονται ακόμα και σε 720p. Ήμαρτον με αυτήν την προχειρότητα και την έλειψη ενός εκτενούς FAQ να κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Για το android δεν το συζητάω, 480p !!! Ντροπή. Πραγματικά δεν αξίζει ούτε για πλάκα.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το chromecast και να βλέπεις netflix σε 1080p ;)

 

Αν ενεργοποιήσω συνδρομή θα μπορώ να βλέπω από διαφορετικές adsl γραμμές?

Θα μπορώ δηλαδή να βλέπω

1. Αν έχω την Basic θα μπορώ να βλέπω σε δύο διαφορετικά σπίτια , π.χ. στην κύρια κατοικία και όταν πάω στο χωριό να βλέπω και εκεί?

2. Αν έχω σύνδεση Standard ή Premium θα μπορούν να βλέπουν ταυτόχρονα σε περισσότερες από μία συνδέσεις? π.χ. μία σπίτι , μία μαγαζί (με Standard) ή και σε περισσότερους χώρους με Premium?

 

1) Ναι θα μπορείς αλλά όχι ταυτόχρονα. Σε 1 κάθε φορά. Ακόμα και σε σπίτι φίλου θα μπορείς να δεις με τον ίδιο περιορισμό πάντα.

2) Στην Standard μπορείς να βλέπεις σε 2 σημεία ταυτόχρονα (όπου και αν είναι αυτά αρκεί να έχεις ίντερνετ εκεί) και στην Premium σε 4 σημεία ταυτόχρονα

 

ΥΓ. Ξέρουμε αν κάνω συνδρομη, όταν είμαι εξωτερικό αλλάζει το περιεχόμενο ή παει με βάση την χώρα που εκανα την συνδρομη

 

Πάει σύμφωνα με το περιεχόμενο της χώρας. Δες εδώ --> Netflix faq

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι βλέπει ο καθένας.

Αν αυτό που βλέπει, είναι διαθέσιμο στην συγκεκριμένη υπηρεσία τότε καλώς να την βάλει. Αν όχι πολύ απλά δεν την βάζει.

Όμως θεωρώ πως το να είναι 1-2-3 σεζόν πίσω μία σειρά είναι too much. Είναι λογικό να δίνεται με μία μικρή καθυστέρηση μερικών ημερών αλλά όχι παραπάνω.

Απλά είναι δύσκολο αυτό το μοντέλο σε παγκόσμιο επίπεδο. Μπλέκονται δικαιώματα και ένα σωρό πράγματα στη μέση. Άλλο στην Αμερική που παίζει εντός έδρας, άλλο εκτός.

 

Όσο αναφορά τους υπότιτλους, θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν. Δεν γίνεται μία υπηρεσία να πάει καλά σε κάποια χώρα, αν δεν υποστηρίζει την γλώσσα αυτής.

Η εύκολη λύση είναι να επικοινωνήσουν με τις μεταφραστικές κοινότητες και να ζητήσουν να χρησιμοποιηθούν οι υπότιτλοι. Χωρίς αλλαγή των gredits όπως κάνουν οι περισσότεροι ντόπιοι εξυπνάκηδες. Ναι μεν είναι χομπίστες αλλά θέλει κόπο και χρόνο να γίνει μία μετάφραση. Η κλοπή για κέρδος ξεπερνάει το όριο.

Βέβαια ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να αρνηθούν οι μεταφραστικές κοινότητες να δώσουν υπότιτλους γιατί πολύ απλά είναι χόμπι, δεν τηρούν χρονοδιαγράμματα(άσχετα αν είναι πιστοί, αγαπούν αυτό που κάνουν και συνήθως γίνονται άμεσα οι μεταφράσεις) και υπάρχει ο κίνδυνος νομικών θεμάτων, ακόμα και αν δεν έχουν κανένα κέρδος από αυτό(όπως είπα απλά να διατηρηθούν τα gredits της μετάφρασης ζητάνε. Ποτέ χρηματικά ανταλλάγματα).

 

Τέλος πάντων πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα για να κριθεί αυτή η υπηρεσία. Θέλει χρόνο για να στεριώσει. Ο κίνδυνος είναι να μην καταφέρει να το κάνει ποτέ, ειδικά σε μία μικρή χώρα όπως η Ελλάδα, γιατί το άνοιγμα που έκανε είναι πολύ μεγάλο. Προφανέστατα θα προτιμήσει τις χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό και μετά τις μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε Έλληνες και χρησιμοποιούμαι την Ελληνική αυτό δεν θα πει ότι δεν ξέρουμε και άλλες γλώσσες και δεν θέλουμε να κάνουμε εξασκήσει στης ξένες γλώσσες.

 

Εσύ (κι εγώ), που θες να κάνεις εξάσκηση στις ξένες γλώσσες, έχεις πάρα πολλούς τρόπους να το κάνεις. Αυτός που θέλει δει μια ξένη σειρά, που με τα "κλασσικά" Ελληνικά κανάλια, που δείχνουν ένα νέο επεισόδιο και μετά 10 επαναλήψεις, δεν πρόκειται να το κάνει, σκέψου πόσες επιλογές έχει, ειδικά αν βγάλεις και τις παράνομες.

 

Από την στιγμή, λοιπόν, που ζητούν χρήματα και μάλιστα ΣΥΝΔΡΟΜΗ, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να δώσουν αυτό που δίνουν με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη γίνεται. Το να φέρνουν την υπηρεσία τους, ΧΩΡΙΣ Ελληνικά, είναι τραγικό λάθος. Δε χωράνε δικαιολογίες και "κάποια στιγμή θα βάλουν και τα Ελληνικά".

 

P.S.: Υπόψιν, θα ήθελα να δω μερικές ξένες σειρές, χωρίς να "κρέμομαι" από τα απλά κανάλια ή πΟΤΕ, αλλά αυτό με την προσθαφαίρεση επεισοδίων είναι ένα ακόμα λάθος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εσύ (κι εγώ), που θες να κάνεις εξάσκηση στις ξένες γλώσσες, έχεις πάρα πολλούς τρόπους να το κάνεις. Αυτός που θέλει δει μια ξένη σειρά, που με τα "κλασσικά" Ελληνικά κανάλια, που δείχνουν ένα νέο επεισόδιο και μετά 10 επαναλήψεις, δεν πρόκειται να το κάνει, σκέψου πόσες επιλογές έχει, ειδικά αν βγάλεις και τις παράνομες.

 

Από την στιγμή, λοιπόν, που ζητούν χρήματα και μάλιστα ΣΥΝΔΡΟΜΗ, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να δώσουν αυτό που δίνουν με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη γίνεται. Το να φέρνουν την υπηρεσία τους, ΧΩΡΙΣ Ελληνικά, είναι τραγικό λάθος. Δε χωράνε δικαιολογίες και "κάποια στιγμή θα βάλουν και τα Ελληνικά".

 

P.S.: Υπόψιν, θα ήθελα να δω μερικές ξένες σειρές, χωρίς να "κρέμομαι" από τα απλά κανάλια ή πΟΤΕ, αλλά αυτό με την προσθαφαίρεση επεισοδίων είναι ένα ακόμα λάθος.

  1. Δεν θα συγκρίνω πότε προσκοπικά εγώ το νόμιμο με το παράνομο αυτό που λες απλά δεν συγκρίνεται είναι ανομία πράγματα μεταξύ τους
  2. Έχεις δίκαιο για τους υπότιτλους με τσατίζει και εμένα αλλά δεν θα κρίνω την υπηρεσία τώρα που είναι αρχή αλλά από σεμπτεβρίο και μετά
  3. Υπάρχει και το θέμα κόστους που είναι αρκετά μικρό για να έχω παράπονα αυτό του είδους αν αυξηθεί θα έχω άλλες απατήσεις μετά

Δεν είναι λογικό αυτά που γραφώ.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  1. Δεν θα συγκρίνω πότε προσκοπικά εγώ το νόμιμο με το παράνομο αυτό που λες απλά δεν συγκρίνεται είναι ανομία πράγματα μεταξύ τους
  2. Έχεις δίκαιο για τους υπότιτλους με τσατίζει και εμένα αλλά δεν θα κρίνω την υπηρεσία τώρα που είναι αρχή αλλά από σεμπτεβρίο και μετά
  3. Υπάρχει και το θέμα κόστους που είναι αρκετά μικρό για να έχω παράπονα αυτό του είδους αν αυξηθεί θα έχω άλλες απατήσεις μετά

Δεν είναι λογικό αυτά που γραφώ.

 

1. Δηλαδή, γενικότερα στη ζωή σου, δεν ξέρεις τι είναι νόμιμο και τι παράνομο;

 

2. Όταν και αν την ολοκληρώσουν, θα τη δοκιμάσω κι εγώ.

 

3. Δηλαδή, σου είναι αρκετό κάτι να είναι ημιτελές;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή, γενικότερα στη ζωή σου, δεν ξέρεις τι είναι νόμιμο και τι παράνομο;

 

2. Όταν και αν την ολοκληρώσουν, θα τη δοκιμάσω κι εγώ.

 

3. Δηλαδή, σου είναι αρκετό κάτι να είναι ημιτελές;

  1. Φυσικά και ξέρω τι είναι νόμιμο και τι παράνομο
  2. ολοκληρωμένη είναι υπηρεσία και όχι ημιτελείς που το είδες το ημιτελείς δεν κατάλαβα που το είδες.
  3. μην κατακρίνουμε πια συνεχεία το νέο ας κάνουμε λίγο υπομονή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή είναι η συζήτηση για τους υπότιτλούς και 1 άλλο θέμα

Thank you for contacting Netflix customer support.

 

Here is the transcript from your recent chat with customer support:

 

 

 

 

 

Netflix Abraham

Hi my name is Abraham, how can I assist you today?

 

 

You

Do you have Facebook logging?

 

 

Netflix Abraham

Oh! Well the feature so you can log in with facebook with Netflix at this moment is not available anymore.

 

 

You

ok Why don't you Greek subtitle and you English and German subtitle only?

 

 

Netflix Abraham

Oh! Well at this moment the reason why we don't have the subtitles in greek is because since we recently arrive to Greece, we still don't have the license for the subtitles in greek, no worries, we're already working with the studios so we can get content with greek subtitles on your catalog in a short-term.

 

 

You

And how long the short-term is going to be?

 

 

Netflix Abraham

Ph

 

 

Netflix Abraham

Oh! Let me check if we have any update.

 

 

Netflix Abraham

At this moment we don't have like an estimated time frame or date for when we will release titles with greek subtitles, however I just enable you the option so you can receive emails from us, so you can be aware when we will add content with this option, we recommend you as well, to keep a track on our social medias, so you can be aware when we will get more content.

 

 

You

ok

 

 

Netflix Abraham

So no worries, we're working at this moment with the request to get titles with greek subtitles, thanks a lot for taking your valuable time to share us your insight.

 

 

You

thank I will trun off the chat now.

 

 

Netflix Abraham

You're welcome, have a great day, I really enjoyed to assist you today,oh! and one more thing, if you wouldn't mind, please stay online for a one question survey.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

[*]Φυσικά και ξέρω τι είναι νόμιμο και τι παράνομο

[*]ολοκληρωμένη είναι υπηρεσία και όχι ημιτελείς που το είδες το ημιτελείς δεν κατάλαβα που το είδες.

[*]μην κατακρίνουμε πια συνεχεία το νέο ας κάνουμε λίγο υπομονή.

 

Αυτή είναι η συζήτηση για τους υπότιτλούς και 1 άλλο θέμα

 

1. Άλλο είχα καταλάβει, από αυτά που είχες γράψει στο προηγούμενό σου post.

 

2. Δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους, ενώ προσφέρεται στην Ελλάδα και μάλιστα με αντίτιμο. Άρα, είναι ημιτελές.

 

3. Παλιό, νέο, δεν έχει σημασία για 'μένα. Από τη στιγμή που κάτι δεν μου φαίνεται "σωστό", θα το κρίνω.

 

P.S.: Τα εισαγωγικά στο σωστό, γιατί ο καθένας έχει δική του άποψη, για το τι είναι σωστό και λάθος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή, γενικότερα στη ζωή σου, δεν ξέρεις τι είναι νόμιμο και τι παράνομο;

 

2. Όταν και αν την ολοκληρώσουν, θα τη δοκιμάσω κι εγώ.

 

3. Δηλαδή, σου είναι αρκετό κάτι να είναι ημιτελές;

 

Η Netflix έκανε global launch. Οταν λοιπόν καταλάβετε (δράττω την ευκαιρία από το post σου για να κάνω μια γενική απάντηση σε όλους όσους έχουν την ίδια άποψη με σένα) τι σημαίνει να ανοίγεις μια υπηρεσία 130 χωρες ταυτόχρονα, τότε θα καταλάβετε ότι το να ζητάς κάτι σαν ελληνικούς υπότιτλους on day one πάει Χ130. Κοινώς απλά δεν παίζει, αλλά παίζει αυτό που ήδη έχει εξηγηθεί στο thread, ότι ανάλογα με το ενδιαφέρον, τη κίνηση ανά marketshare κλπ θα υπάρξει και το investment για υποτλιτισμούς.

 

Τίποτα δεν είναι ημιτελές. Βέβαια ο καθένας έχει άποψη και όλες ειναι σεβαστές.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...