Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω ότι έχει 2gb ram...Αυτό σας περιορίζει στις εφαρμογές που βάζετε? Ας πούμε to Facebook και το messenger που είναι βαριές εφαρμογές και τραβάνε πολύ ram τις σηκώνει απροβληματιστα?

 

Δεν καταλαβαινει τιποτα .Δεν κλεινω καμια εφαρμογη μαζι και facebook , messenger και δεν κολλαει ποτε

Για μενα εχει τρομερη διαχειρηση η συσκευη .

Εχω δει κινεζιες με 3αρα ram και να λαγκαρουν με λιγοτερες εφαρμογες ανοιχτες στο background

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασμένο? Σε ποια εταιρεία κινητής?

Γιατί εμένα πιάνει έως 4g!!

ναι.cosmote :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως ανοίγουμε το μενού προγραμματιστη? Υπάρχει αυτό σε Samsung?

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Πληροφοριες συσκευης-Πληροφοριες Λογισμικου-και πατας 7_8 φορες στον αριθμο κατασκευης.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Πως παίρνουμε στιγμιότυπα οθόνης?

 

2) Επίσης παρατήρησα στην εφαρμογή της κάμερας ότι όταν επιλέγω την ανάλυση των 13M γίνεται μικρότερη η οθόνη. Γιατί το κάνει? Υποτίθεται πως έπρεπε να είναι φουλ οθόνη στα 13Μ

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

1) Πως παίρνουμε στιγμιότυπα οθόνης?

 

2) Επίσης παρατήρησα στην εφαρμογή της κάμερας ότι όταν επιλέγω την ανάλυση των 13M γίνεται μικρότερη η οθόνη. Γιατί το κάνει? Υποτίθεται πως έπρεπε να είναι φουλ οθόνη στα 13Μ

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

1)πατας ταυτοχρονα το home button + το κουμπι για το κλειδωμα οθονης στα δεξια

 

2)τι εννοεις γινεται μικροτερη?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

1)πατας ταυτοχρονα το home button + το κουμπι για το κλειδωμα οθονης στα δεξια

 

2)τι εννοεις γινεται μικροτερη?

Ευχαριστώ!!

Γίνεται μικρότερη... Δηλαδή από φουλ σκριν γίνεται μικρότερη η οθόνη που μπορώ να βρε λω φωτογραφια

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161019/3f388cc5851717ffd5df568b5e30d518.jpg

Ενώ στις μικρότερες αναλύσεις είναι φουλ σκριν η οθόνη που φαίνεται η φωτογραφία

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λες...δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω :(
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λες...δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω :(

Μου φαίνεται περίεργο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι φουλ σκριν στα 13Μ μιας και είναι η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει η συσκευή αλλά για κάποιο λόγο αφήνει πολύ κενό πάνω και κάτω σε αντίθεση με τις υπόλοιπες (μικροτερες) αναλύσεις που τις δείχνει φουλ σκριν....

Αν ξέρει κάποιος πως διορθώνεται αυτό ας μας πει!

Σ'ευχαριστω πάντως :)

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι φουλ σκριν στα 13Μ μιας και είναι η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει η συσκευή αλλά για κάποιο λόγο αφήνει πολύ κενό πάνω και κάτω σε αντίθεση με τις υπόλοιπες (μικροτερες) αναλύσεις που τις δείχνει φουλ σκριν....

Αν ξέρει κάποιος πως διορθώνεται αυτό ας μας πει!

Δεν διορθώνεται και δυστυχώς στην ανάλυση των 13mp η φωτογραφία βγαίνει σε 4:3. Αν θες να είναι 16:9 θα πρέπει να κατεβάσεις την ανάλυση σε 9mp. Aυτό φυσικά δεν είναι λύση

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι φουλ σκριν στα 13Μ μιας και είναι η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει η συσκευή αλλά για κάποιο λόγο αφήνει πολύ κενό πάνω και κάτω σε αντίθεση με τις υπόλοιπες (μικροτερες) αναλύσεις που τις δείχνει φουλ σκριν....

Αν ξέρει κάποιος πως διορθώνεται αυτό ας μας πει!

Σ'ευχαριστω πάντως :)

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Να σαι καλα φιλε :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να προτείνει κανεις ένα καλο tempered glass δοκιμασμένο για το Α5(2016)από Ελλάδα (link) ?

Δεν με πειράζει να αφήνει κενά γύρω γύρω (λογικό λόγω καμπυλότητα οθόνης )

Ευχαριστω

 

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μου ήρθε νέο update να του κάνω! Το έχει κάνει κανείς το συγκεκριμένο? Φοβάμαι μην το κάνω και μειώσει την διάρκεια της μπαταρίας γιατί μέχρι τώρα φαίνεται σκυλί!!!!

https://postimg.org/image/i1n1d2px5/

 

Επίσης υπάρχει εφαρμογή που να μου λέει μέσω του imei από ποια χώρα είναι η συσκευή?

Σαν την εφαρμογή "lg Phone from"

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μου ήρθε νέο update να του κάνω! Το έχει κάνει κανείς το συγκεκριμένο? Φοβάμαι μην το κάνω και μειώσει την διάρκεια της μπαταρίας γιατί μέχρι τώρα φαίνεται σκυλί!!!!

https://postimg.org/image/i1n1d2px5/

 

Επίσης υπάρχει εφαρμογή που να μου λέει μέσω του imei από ποια χώρα είναι η συσκευή?

Σαν την εφαρμογή "lg Phone from"

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Να κάνεις το update δεν επηρεάζει την μπαταρία, εγώ είδα βελτίωση!!!!

Κατεβασε το phone info Samsung https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

θα βρεις όλες τις πληροφορίες της συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις το update δεν επηρεάζει την μπαταρία, εγώ είδα βελτίωση!!!!

Κατεβασε το phone info Samsung https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

θα βρεις όλες τις πληροφορίες της συσκευή σου.

Γράφει ότι είναι 16,31mb το update. Θα έχω πρόβλημα με τον χώρο της συσκευής μετά?

 

 

Η καλύτερη λύση για μένα όμως θα ήταν να μην το κάνω καθόλου!!! Μου βγάζει όμως μονιμα ένα εικονίδιο πάνω στην μπάρα των ειδοποιησεων. Γίνεται να βγει με καποιο τρόπο να μη με ενοχλεί ? Τα φοβάμαι τα update γιατί είχα κάνει παλιότερα σε ένα g2 που είχα και βγαινανε όλο προβλήματα μετά στην συσκευή. Έφευγε η μπαταρία νεράκι και διάφορα άλλα

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γράφει ότι είναι 16,31mb το update. Θα έχω πρόβλημα με τον χώρο της συσκευής μετά?

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Τι πρόβλημα να έχεις Mb λέει όχι Gb !!!!

Καν το άφοβα!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γράφει ότι είναι 16,31mb το update. Θα έχω πρόβλημα με τον χώρο της συσκευής μετά?

 

 

Η καλύτερη λύση για μένα όμως θα ήταν να μην το κάνω καθόλου!!! Μου βγάζει όμως μονιμα ένα εικονίδιο πάνω στην μπάρα των ειδοποιησεων. Γίνεται να βγει με καποιο τρόπο να μη με ενοχλεί ? Τα φοβάμαι τα update γιατί είχα κάνει παλιότερα σε ένα g2 που είχα και βγαινανε όλο προβλήματα μετά στην συσκευή. Έφευγε η μπαταρία νεράκι και διάφορα άλλα

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Για αυτό φίλε μου αγοράζω Samsung για να μην έχω τα προβλήματα που έχουν τα LG (bootloop κ.λ.π.που διαβάζω από χρήστες LG μετά από updates)

Αλλιώς θα αγόραζα LG διότι έχουν τα G4 και G5 πολύ καλύτερη κάμερα που με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Όσα κινητά Samsung καθώς και tablets έχω πάρει δεν μου παρουσίασαν ποτέ κανένα πρόβλημα με updates ούτε με ρουταρίσματα που έχω κάνει όσο και να τα έχω ξεσκίσει.

Link to comment
Share on other sites

και στο S7 στην φουλ αναλυση 12μπ ετσι βγαινει 4:3.Δυστυχως γενικα σε αυτην την αναλυση ετσι βγαινει σε ολα τα κινητα.Μονο στα 16μπ πχ στο S6 εβγαινε πανοραμικα φουλ σκριν.Ειναι σπαστικο το ξερω αλλα δεν γινεται τιποτε,πολλοι κρατησαν το s6 για αυτον τον λογο
Link to comment
Share on other sites

και στο S7 στην φουλ αναλυση 12μπ ετσι βγαινει 4:3.Δυστυχως γενικα σε αυτην την αναλυση ετσι βγαινει σε ολα τα κινητα.Μονο στα 16μπ πχ στο S6 εβγαινε πανοραμικα φουλ σκριν.Ειναι σπαστικο το ξερω αλλα δεν γινεται τιποτε,πολλοι κρατησαν το s6 για αυτον τον λογο

Στα 16mp πάντως στο lg g4 ήταν φουλ ανάλυση.

 

Πάντως δυσκολεύει πολύ γιατί σε αναγκάζει να βγάλεις φωτογραφίες τετραγωνες και όχι φουλ σκριν!!

Διαφορετικά επιλέγεις την ανάλυση των 9ΜP για φουλ αλλά πεφτει πολύ σαν ποιότητα.... Αυτό είναι ίσως το μόνο κακό που έχει η συσκευή.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Στα 16mp πάντως στο lg g4 ήταν φουλ ανάλυση.

 

Πάντως δυσκολεύει πολύ γιατί σε αναγκάζει να βγάλεις φωτογραφίες τετραγωνες και όχι φουλ σκριν!!

Διαφορετικά επιλέγεις την ανάλυση των 9ΜP για φουλ αλλά πεφτει πολύ σαν ποιότητα.... Αυτό είναι ίσως το μόνο κακό που έχει η συσκευή.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Πλέον νομίζω πως όλες οι συσκευές στα 13mp έχουν αυτή την ανάλυση.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσουμε που να δίνει σε 13mp ανάλυση 16:9

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

Πάντως αν θέλετε σε HDR ανάλυση έως και 13mp, υπάρχει η πολύ καλή εφαρμογή A BetterCamera pro !!

Διότι η μαμά εφαρμογή περιορίζει το HDR έως 8mp

Link to comment
Share on other sites

Και το Z3 plus στα 16 έχει full screen, 16 προς 9 αν αυτό εννοείτε. Αν και δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά στο 4 προς 3 στον υπολογιστή, δεν το έχω με φωτογραφίες!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ξερετε αν θα παρει android 7.0;γιατι αν υπαρχει πιθανοτητα να παρει το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυ καλη σαν συσκευη..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για το κινητο!

 

Μια ερωτηση, αν παρω παραεισαγωγης εχω εγγυηση ελλαδα? Εχει χρειαστει κανενας να το στειλει? Ειναι καλο το Service?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για το κινητο!

 

Μια ερωτηση, αν παρω παραεισαγωγης εχω εγγυηση ελλαδα? Εχει χρειαστει κανενας να το στειλει? Ειναι καλο το Service?

Από σκρουτζομαγαζο εννοείς! Πάρε αλλά κοίτα να γράφει EU

 

Παράδειγμα

https://postimg.org/image/nkc5x4igz/

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ναι αυτο εννοω! Το Service πως τα παει ειναι γρηγορο? Γιατι προερχομαι απο LG κ ειμαι λιγο καλομαθημενος :P

Αυτό δεν το ξέρω καθόλου μιας και το κινητό δεν έχει κλείσει βδομάδα στα χέρια μου (κ ελπίζω να μη μάθω)! Είσαι καλομαθημενος με το LG η με το σέρβις της? Γιατί οι εντυπώσεις σου για το σέρβις μάλλον πάει ανάλογα με το τι πρόβλημα είχε το κινητό :p

Πάντως γενικά αν το παρεις EU δεν θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση και το σέρβις σίγουρα!! Τώρα το αν αργεί το σέρβις της Samsung η οχι, φαντάζομαι πως πάει ανάλογα την βλάβη της κάθε συσκευής

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...