Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου συγνώμη για την παρέμβαση αλλά τι νόημα έχει να έχεις smartphone και να σου κλείνει τα δεδομένα όσο έχεις σβηστη οθόνη. Το θέμα είναι να λαμβάνεις μηνύματα κτλ πάντα, πχ viber. Εκτός αν την ανοιγοκλεινεις συνέχεια αλλά έτσι έχεις περισσότερη κατανάλωση. Για μένα με τέτοια μπαταρία που έχει το κινητό δεν αξίζει να το κάνεις αυτό. Αλλιώς μπορείς μέσα από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας να τα κόψεις.

 

Στο Sony sp που είχα το έκανε αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις να μου προτινεις καποιο; Δε ξερω..παντως μεχρι εκει ξεφορτιζει νορμαλ. Δηλαδη μου βγαζει μεχρι και 6 η και 7 ωρες οθονης με νορμαλ χρηση. Ας πουμε τωρα ειμαι στις 6 ωρες και 2λεπτα οθονης με ανοιχτα δεδομενα απο την αρχη και εχω 30% μπαταρια. Απο το 15% και κατω ειναι το προβλημα.

 

Τουλάχιστον στο 15% βάζουμε να φορτίσει το κινητό, δε το αφήνουμε πιο κάτω. .έχει γραφτεί άπειρες φορές, χαλάει η μπαταρία λένε..δε το αφήνουμε να σβήσει από μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Sony sp που είχα το έκανε αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τουλάχιστον στο 15% βάζουμε να φορτίσει το κινητό, δε το αφήνουμε πιο κάτω. .έχει γραφτεί άπειρες φορές, χαλάει η μπαταρία λένε..δε το αφήνουμε να σβήσει από μπαταρία.

Το είπαμε αρκετές φορές από 10 έως 20% φορτίζουμε δεν ξεζουμίζουμε την μπαταρία!!!!!

Ορίστε από ιστοσελίδα της Samsung τι προτείνει:

Στο παρελθόν οι μπαταρίες των κινητών τηλεφώνων, έπρεπε να αφήνονται να αποφορτίζονται πλήρως πριν επαναφορτιστούν, έτσι ώστε να μεγιστοποιείται η αποδοτικότητά τους.

Παρόλα αυτά, οι μπαταρίες ιόντων Λιθίου (Li-Ion) νέου τύπου που χρησιμοποιούνται πλέον στα smartphones της Samsung,μπορούν να επαναφορτιστούν χωρίς να χρειάζεται η πλήρης αποφόρτισή τους, καθώς δεν έχουν "μνήμη". Έτσι η ισχύς της μπαταρίας δεν επηρεάζεται από το πόσο συχνά φορτίζεται και δεν χρειάζεται να περιμένετε να αδειάσει τελείως για να τη φορτίσετε ξανά.

Για να αυξηθεί η διάρκεια ζωής της μπαταρίας, φορτίστε το τηλέφωνο ή το tablet σας πιο συχνά. Η καλύτερη χρονική στιγμή για φόρτιση είναι όταν η ένδειξη της μπαταρίας δείχνει μια τιμή κάτω από 10-20 %.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εδώ κάποιες χρήσιμες συμβουλές που βρήκα ψάχνοντας για σωστή φόρτιση!!!!

 

Να το αφήνω να φορτίζει όλη τη νύχτα;

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου και οι φορτιστές που τις συνοδεύουν είναι αρκετά «έξυπνες» ώστε μόλις φτάσουν στο 100% να διακόπτουν την φόρτιση οπότε κατά γενικό κανόνα δεν υπάρχει πρόβλημα από μία ολονύκτια φόρτιση. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι το κινητό να μην βρίσκεται μέσα σε θήκη ώστε η απορρέουσα θερμοκρασία από τη διαδικασία της φόρτισης να μπορεί να διαφύγει από το σασί του τηλεφώνου όπως έχει προβλέψει ο κατασκευαστής. Αν μπαταρίες ανεβάσουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από την προβλεπόμενη η απόδοσή τους μπορεί να μειωθεί γρηγορότερα.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος φόρτισης;

Η ιδανική κατάσταση για μία μπαταρία ιόντων λιθίου είναι να διατηρείται μεταξύ του 50% και του 80% της πλήρους χωρητικότητάς της. Μικρές φορτίσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας επιτρέπουν στα ιόντα να αναγεννούνται και να παράγουν αρκετή ισχύ. Αρα, πολλές μικρές φορτίσεις είναι καλύτερες από μία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δεν ακούγεται πρακτικό αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος για να εξασφαλίσετε τη μακροζωία της μπαταρίας.

 

Τι να αποφεύγω

Με τις παλιές μπαταρίες η πλήρης φόρτιση και αποφόρτιση, θεωρητικώς τουλάχιστον, βοηθούσε τη μπαταρία να αποδίδει περισσότερο. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Για την ακρίβεια, επειδή οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένο κύκλο φορτίσεων (δηλαδή από 0% στο 100%) η επιλογή του πλήρους αδειάσματος και πλήρους φόρτισης συνεχώς, απλά μειώνει τον κύκλο ζωής της.Αποφύγετε το πλήρες άδειασμα της μπαταρίας πάσει θυσία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pasgr μακάρι να είναι έτσι αλλά αυτά περί μικρών και πολλών φορτισεων όσοι τα κάνουν δεν είδα να βγάζουν χρόνο με τη μπαταρία τους..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pasgr μακάρι να είναι έτσι αλλά αυτά περί μικρών και πολλών φορτισεων όσοι τα κάνουν δεν είδα να βγάζουν χρόνο με τη μπαταρία τους..

Εγώ πάντως φορτίζω στο 18-20% και τις περισσότερες φορές το αφήνω έως 95% περίπου.

Το έχω από τον Ιούνιο και πλήρης φορτίσεις έχω κάνει όχι πάνω από δέκα φορές...

Μάλιστα μετά από πλήρη φόρτιση πιάνω πάνω από πέντε μίση ώρες οθόνης, είμαι πολύ ευχαριστημένος ότι καλύτερο είχα έως σήμερα!!!

Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι αν από φορτίζεται τελείως η μπαταρία λίγα τα ψωμιά της. Το λέω από προσωπική εμπειρία σε κινητό και δυο tablet Samsung.

Όποιος παθαίνει μαθαίνει, με τον πιο πάνω τρόπο φόρτιζα το προηγούμενο κινητό μου (2 χρόνια + το έχω και δουλεύει σαν καινούρια) και έτσι συνεχίζω και στο Α5.

Αυτή την εμπειρία έχω την μοιράζομαι μαζί σας χωρίς να πρέπει και να την ακολουθήσει κάποιος, μπορεί να έχω και λάθος ο χρόνος θα δείξει.....

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια λιθιου χαλάει δεν το συζητάμε, όπως και το να την έχεις γεμάτη συνέχεια.

Προσωπικά δεν κάθομαι να κοιτάζω μην τυχόν και περάσει το 95 στη φόρτιση..πόσο θα κάτσει στο 100 άλλωστε, απλά κάνω πλήρεις φορτισεις και όχι κάθε τρεις και λίγο όπως λέει παραπάνω το άρθρο, σε αυτό έχω δει να χαλάνε μπαταρίες λιθιου..όπως και με την γρήγορη φόρτιση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια λιθιου χαλάει δεν το συζητάμε, όπως και το να την έχεις γεμάτη συνέχεια.

Προσωπικά δεν κάθομαι να κοιτάζω μην τυχόν και περάσει το 95 στη φόρτιση..πόσο θα κάτσει στο 100 άλλωστε, απλά κάνω πλήρεις φορτισεις και όχι κάθε τρεις και λίγο όπως λέει παραπάνω το άρθρο, σε αυτό έχω δει να χαλάνε μπαταρίες λιθιου..όπως και με την γρήγορη φόρτιση

Ναι δεν το συζητώ συμφωνούμε σε αυτό!!!

Καθώς και όταν θερμανθεί πολύ και εκεί υπάρχει πρόβλημα.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φορτίζω στο 18-20% και τις περισσότερες φορές το αφήνω έως 95% περίπου.

Το έχω από τον Ιούνιο και πλήρης φορτίσεις έχω κάνει όχι πάνω από δέκα φορές...

Μάλιστα μετά από πλήρη φόρτιση πιάνω πάνω από πέντε μίση ώρες οθόνης, είμαι πολύ ευχαριστημένος ότι καλύτερο είχα έως σήμερα!!!

Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι αν από φορτίζεται τελείως η μπαταρία λίγα τα ψωμιά της. Το λέω από προσωπική εμπειρία σε κινητό και δυο tablet Samsung.

Όποιος παθαίνει μαθαίνει, με τον πιο πάνω τρόπο φόρτιζα το προηγούμενο κινητό μου (2 χρόνια + το έχω και δουλεύει σαν καινούρια) και έτσι συνεχίζω και στο Α5.

Αυτή την εμπειρία έχω την μοιράζομαι μαζί σας χωρίς να πρέπει και να την ακολουθήσει κάποιος, μπορεί να έχω και λάθος ο χρόνος θα δείξει.....

 

Δεν εχεις λαθος φιλε μου...Οταν αφήνεις την μπαταρια να εχει παει στο 5% ειναι οτι χειρότερο οπως εχω ακούσει..Κ το δεύτερο αρνητικό να την εχεις πολλές ωρες να φορτίζει οταν εχει γεμίσει στο 100%..

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ενα σωρο διαφορετικα πραγματα για την μπαταρια. Ας μην τρελενομαστε. Με σωστη φορτιση απο 20% και περιορισμο της γρηγορης φορτισης θα αντεξει οσο ειναι να αντεξει....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ενα σωρο διαφορετικα πραγματα για την μπαταρια. Ας μην τρελενομαστε. Με σωστη φορτιση απο 20% και περιορισμο της γρηγορης φορτισης θα αντεξει οσο ειναι να αντεξει....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και αν δεν αντέξει ορίστε 19€ και βάζεις καινούρια, για την αλλαγή υπάρχουν σχετικά βίντεο στο YouTube, αρκεί να πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου.

https://www.skroutz.gr/s/8455797/Samsung-EB-BA510-Galaxy-A5.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μετά την αναβάθμιση σε marshmallow η καμερα συνεχιζει να τραβάει στην υψηλότερη ανάλυση σε 4:3 ή μήπως υπάρχειη επιλογή 16:9?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μετά την αναβάθμιση σε marshmallow η καμερα συνεχιζει να τραβάει στην υψηλότερη ανάλυση σε 4:3 ή μήπως υπάρχειη επιλογή 16:9?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161002/056dfc38e6b96e1b3fff614d6fd6a576.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν αντέξει ορίστε 19€ και βάζεις καινούρια, για την αλλαγή υπάρχουν σχετικά βίντεο στο YouTube, αρκεί να πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου.

https://www.skroutz.gr/s/8455797/Samsung-EB-BA510-Galaxy-A5.html

 

Οικονομικη η μπαταρία όντως, πως βγαίνει όμως είναι το δύσκολο. ..

Είδα στο YouTube βίντεο, το πίσω τζάμι είναι κολλητό και δε ξεκολλα εύκολα. .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον τέτοιες μπαταρίες που είχα δοκιμάσει παλιά δεν ήταν καλές, δεν ξέρω τι γίνεται αλλά θα εμπιστευομουν μόνο σέρβις.

Δεύτερον δεν είμαστε όλοι Αθήνα, εγώ δεν βάζω χέρι γιατί μπορεί να έχω εγγύηση και με κουριερ πήγαινε έλα μπορεί να θες 60 ευρώ για μια μπαταρία οπότε το να σου βγάλει 2 χρόνια πχ αντί για 1 είναι σημαντικό

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχετε να μου προτείνετε κανένα tempered glass που να εφαρμόζει κανονικά στο κινητό? Το πήρα πολύ πρόσφατα και επειδή βιαζόμουν για προστασία είπα θα πάρω από το Πλαίσιο και όχι μόνο δεν φτάνει σε όλη την οθόνη αλλά και γύρω γύρω δεν κολλάει καλά για κάποιο λόγο! Οπότε τώρα που τουλάχιστον προστατεύεται μπορώ να πάρω και μία καλύτερη από εξωτερικό (ebay και έτσι).

Έχετε πάρει καμία?

 

Ευχαριστώ!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Να ρωτησω κατι , γιατι οταν ανεβάζω μια φωτο στο φβ μου τη δειχνει με πολυ μειωμενη αναλυση?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπες στις ρυθμίσεις του ΦΒ και βάλτο να ανεβάζει σε ανάλυση HD.

Δε φταίει το κινητό

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τελεια, σ ευχαριστω

 

Τελικα η μπαταρια μια χαρα τα παει και με την 6, εχει στρωσει.

Καμερα πολυ καλη τη μερα, ωραια ευρυγωνια δευτερη για selfies. Δυνατο φλας , ψιλομετρια αποδοση σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

Ευτυχως και η οθονη δεν εχει το προβλημα που ειχαν παλια με τη φωτεινοτητα στον ηλιο.

 

Πολυ καλο value for money η συσκευη

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη τουμπα απο ενα μετρο σε ασφαλτο με πετραδακια... Επεσε με τη μουρη χωρις προστασια οθονης. Δεν επαθε το παραμικρο...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τυχερόφαρδος! Καθαρά.. ;)

Οσο αφορα την οθονη...

 

Εκανε κατι σημαδακια κοντα στο ηχειο στομεταλλικο. Ειχα θηκη που δεν καλυπτε το συγκεκριμενο σημειο. Αλλα αφου τη γλιτωσε η οθονη μικρο το κακο...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελεια, σ ευχαριστω

 

Τελικα η μπαταρια μια χαρα τα παει και με την 6, εχει στρωσει.

Καμερα πολυ καλη τη μερα, ωραια ευρυγωνια δευτερη για selfies. Δυνατο φλας , ψιλομετρια αποδοση σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

Ευτυχως και η οθονη δεν εχει το προβλημα που ειχαν παλια με τη φωτεινοτητα στον ηλιο.

 

Πολυ καλο value for money η συσκευη

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, θέλει manual ρυθμίσεις και λιγάκι ψάξιμο, δοκίμασε με χαμηλό ISO αλλά ενεργοποιημένο φλας καθώς παίξε με την ισορροπία και την αντιστάθμιση ώσπου να πετύχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Ή ανέβασε ISO έως το σημείο που δεν έχει θόρυβο και με φλας στο off.

Εγώ πραγματικά έτσι έχω πετύχει φανταστικές φωτογραφίες ακόμα και σε πολύ κακές συνθήκες φωτισμού ή σχεδόν καθόλου φωτισμού.

Θέλει λιγάκι εξοικείωση και δουλίτσα, αλλά αν μάθεις να χειρίζεσαι τις manual θα παίρνεις πάντα το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα και το auto θα το έχεις σε δεύτερη μοίρα σε καλό φωτισμό και για κάτι γρήγορο!!!

Η φωτογραφία θέλει μεράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάμε καν, τα σημάδια ας υπάρχουν για το κακό το μάτι θα έλεγαν οι παλαιοί.. :)

Με την θηκη σιλικονης που εχω δεν φαινονται καν.

Απλα ειχα μια πλαστικη slim θηκη που δεν το καλυπτε οπως πρεπει αλλιως δεν θα παθαινε τιποτα. Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι η θηκη ειναι για προστασια και οχι για εφε....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Επειδή το s2 που είχα σαν 2η συσκευή μου απεβίωσε πλέον :( και δεν αξίζει να δώσω λεφτά για service σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το Α5...Με ενδιαφέρει το radio που έχει -μιας και είχε και το s2- αλλά και σαν χαρακτηριστικά για middle range συσκευή πιστεύω είναι ικανοποιητικά...Οι κάτοχοι είστε ευχαριστημένοι γενικά;Από προβλήματα έχει προκύψει κάτι;Αξίζει η αγορά η να κοιτάξω κάτι άλλο;

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...