Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εχει καποιος κανει root και εαν ναι με τι τροπο γιατι εχω δοκιμασει απο XDA αλλα χωρις αποτελεσματα περιμενω και απαντηση απο XDA forum Edited by mazdags
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το τηλέφωνο κλείσει από μπαταρία το ξυπνητήρι θα χτυπήσει;
Όχι βέβαια!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν το τηλέφωνο κλείσει από μπαταρία το ξυπνητήρι θα χτυπήσει;

Με κλειστό τηλέφωνο το ξυπνητήρι δεν χτυπά ας έχει και μπαταρία. Δεν είναι όπως η παλιές συσκευές!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ζελατινα που να εφάπτεται σωστα τι προτείνετε?Πηρε ο γαμπρος απο πλαισιο και στις ακρες δεν κολαει σωστα.
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

το εχει καποιος κανει root και εαν ναι με τι τροπο γιατι εχω δοκιμασει απο XDA αλλα χωρις αποτελεσματα περιμενω και απαντηση απο XDA forum

Root από όσο γνωρίζω πρέπει πρώτα να βάλεις custom recovery και από εκεί να φλασάρεις το SUPERSU zip αρχείο, όπου το έχεις τοποθετήσει στην μνήμη του τηλεφώνου.

Έτσι είχα κάνει παλιότερα εγώ !!!!

Προσοχή όταν περάσεις την custom recovery όπως είδες στο xda πρέπει να κάνεις τις παρακάτω κινήσεις

Flash TWRP v3.0.2-1 with Odin 3.10.7 using the AP slot.

Uncheck Auto-reboot.

Reboot to recovery immediately after flashing using POWER + HOME + VOL DOWN, as soon as the screen goes blank change to VOL UP whilst still holding the other buttons.

TWRP should now boot.

Στην συνέχεια Flash SUPERSU reboot και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κατα λαθος περασα την αναβαθμιση

 

Μη κανετε το λαθος και τη βαλετε, η μπαταρια κρατα λιγοτερο

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κατα λαθος περασα την αναβαθμιση

 

Μη κανετε το λαθος και τη βαλετε, η μπαταρια κρατα λιγοτερο

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πόσο καιρό την έχεις και πως τα συγκρίνεις ?

Εγώ την έβαλα στου πατέρα μου και βλέπω ίδια αυτονομία στα στατιστικά του..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα το πρωι και βλέπω να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια με χρηση ιντερνετ.

Δεν ειχα κοιταξει πριν χρονο οθονης αλλα το καταλαβαινω....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα το πρωι και βλέπω να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια με χρηση ιντερνετ.

Δεν ειχα κοιταξει πριν χρονο οθονης αλλα το καταλαβαινω....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πες μας τι χρόνο οθόνης σου βγάζει τώρα?

 

Εμένα περίπου στους ίδιους χρόνους κυμαίνεται η οθόνη το έχω κοιτάξει. Επιβάλλεται για σωστή λειτουργία γενικότερα μετά από τέτοιου είδους αναβαθμίσεις επαναφορά εργοστασιακών και εξ αρχής στήσιμο.

Αν θέλετε να έχετε πάντως καλύτερη απόδοση βρείτε φορτιστή των 5.0V 1.0Α και όχι τον δικό του (ταχείας φόρτισης) αυτόν να τον χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις όπου σας είναι απαραίτητη η άμεση φόρτιση.

Εγώ φορτίζω με έναν 5.0V 0.7A.

Δεν κάνω βαριά χρήση με παιχνίδια, κυρίως ίντερνετ λίγη ομιλία και αρκετή χρήση για φωτό. Με βγάζει 3 μέρες με γύρω στις 6 ώρες οθόνη.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ζελατινα που να εφάπτεται σωστα τι προτείνετε?Πηρε ο γαμπρος απο πλαισιο και στις ακρες δεν κολαει σωστα.

Εγώ από eBay πήρα Tempered Glass το τοποθέτησα μόνος μου, αφήνει κενό περίπου 2 χιλ. δεξιά αριστερά, εκεί που κάνει μια καμπυλότητα, αλλά σαν εφαρμογή έχει κολλήσει τέλεια, ακόμα και στις άκρες.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από μερικούς για την διάρκεια μπαταρίας και μου φαίνονται υπερβολικά η διάρκεια της και η χρήση οθόνης.Εγώ προσωπικά το φορτιζο κάθε δύο μέρες δεν το σβήνω ποτέ φυσικά η χρήση οθόνης μου είναι περίπου στις 2.5 ώρες και είμαι περίπου στο 15% όταν το φόρτισώ έχω μόνιμα ανοιχτά δεδομένα wifi Bluetooth και τα κλείνω 23 με 8 το πρωί όπου η κατανάλωση πέφτει 1 με 2% στις 9 ώρες τις νυχτας η χρήση είναι κύριως ομιλία και ίντερνετ όχι παιχνίδια και φώτογράφιες και η φορτισει γίνεται με μικρό φορτιστή 1a.Τώρα τέτοιες ώρες οθόνης δεν γίνεται να βγουν δεν ξέρω πως βγαζεται τόσο πόλη χρήση οθόνης.Και εννοείται ότι έχω βελτιστοποιηση όλων των εφαρμογών. Edited by konan1980
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ pasgr για την απαντηση σου τελικα καταφερα να κανω root το τηλεφωνο με τον τροπο που περιγραφης και λιγο βοηθεια απο XDA foroum σχετικα με την version του supersu που επρεπε να κανω install .

Με αυτα τα δυο τα καταφερα

https://www.androidfilehost.com/?fid=24659351692116142

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/supersu/download/zip/SuperSU-v2.78-201609011115.zip

Edited by mazdags
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από μερικούς για την διάρκεια μπαταρίας και μου φαίνονται υπερβολικά η διάρκεια της και η χρήση οθόνης.Εγώ προσωπικά το φορτιζο κάθε δύο μέρες δεν το σβήνω ποτέ φυσικά η χρήση οθόνης μου είναι περίπου στις 2.5 ώρες και είμαι περίπου στο 15% όταν το φόρτισώ έχω μόνιμα ανοιχτά δεδομένα wifi Bluetooth και τα κλείνω 23 με 8 το πρωί όπου η κατανάλωση πέφτει 1 με 2% στις 9 ώρες τις νυχτας η χρήση είναι κύριως ομιλία και ίντερνετ όχι παιχνίδια και φώτογράφιες και η φορτισει γίνεται με μικρό φορτιστή 1ma.Τώρα τέτοιες ώρες οθόνης δεν γίνεται να βγουν δεν ξέρω πως βιάζεται τόσο πόλη χρήση οθόνης.

Αυτή την στιγμή είμαι 1:30 ώρα οθόνη.

Μπαταρία 78% με χρήση, κλήσεις, ίντερνετ, φωτογραφίες, δεν έχω όμως μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ ευχαριστω πολυ pasgr για την απαντηση σου τελικα καταφερα να κανω root το τηλεφωνο με τον τροπο που περιγραφης και λιγο βοηθεια απο XDA foroum σχετικα με την version του supersu που επρεπε να κανω install .

Με αυτα τα δυο τα καταφερα

https://www.androidfilehost.com/?fid=24659351692116142

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/supersu/download/zip/SuperSU-v2.78-201609011115.zip

Να σαι καλά mazdags !!!!

Την 6αρα έχεις?

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή είμαι 1:30 ώρα οθόνη.

Μπαταρία 78% με χρήση, κλήσεις, ίντερνετ, φωτογραφίες, δεν έχω όμως μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σαι καλά mazdags !!!!

Την 6αρα έχεις?

 

Ναι για αυτο και το μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε θελω να το φορτιζω με το δικο του αλλα δεν ηξερα τι χαρακτηριστικα πρεπει να χει ο φορτιστης. Το εβαλα στο μακ κι εκανε πολλη ωρα οποτε το απερριψα ως λυση

Τωρα που ανεφερε νουμερα ο φιλος θα δω τι μπορω να χρησιμοποιησω

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα το πρωι και βλέπω να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια με χρηση ιντερνετ.

Δεν ειχα κοιταξει πριν χρονο οθονης αλλα το καταλαβαινω....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο που βγαζεις συμπερασμα σε μιση μερα με τρελαινει. Η αναβαθμιση μια χαρα ειναι, αφηστε τη να στρωσει. Ειδικα πρωτη μερα και πρωτες ωρες δεν κρινεις, ασε που το σκαλιζεις παραπανω παντα. Τελος, αν θες να την βαλεις με τη μεγιστη αξιοπιστια, κανεις επαναφορα εργοστασιακων. Εγω την περασα απο πανω και παλι παιζει σωστα.

 

Διαβάζω από μερικούς για την διάρκεια μπαταρίας και μου φαίνονται υπερβολικά η διάρκεια της και η χρήση οθόνης.Εγώ προσωπικά το φορτιζο κάθε δύο μέρες δεν το σβήνω ποτέ φυσικά η χρήση οθόνης μου είναι περίπου στις 2.5 ώρες και είμαι περίπου στο 15% όταν το φόρτισώ έχω μόνιμα ανοιχτά δεδομένα wifi Bluetooth και τα κλείνω 23 με 8 το πρωί όπου η κατανάλωση πέφτει 1 με 2% στις 9 ώρες τις νυχτας η χρήση είναι κύριως ομιλία και ίντερνετ όχι παιχνίδια και φώτογράφιες και η φορτισει γίνεται με μικρό φορτιστή 1a.Τώρα τέτοιες ώρες οθόνης δεν γίνεται να βγουν δεν ξέρω πως βγαζεται τόσο πόλη χρήση οθόνης.Και εννοείται ότι έχω βελτιστοποιηση όλων των εφαρμογών.

 

Φιλε μου ειναι το κλασσικο προβλημα στο φορουμ οπου καποιοι κανουν εργαστηριακη χρηση. Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις, καποιος που δουλευει πανω στο κινητο σε wifi μονο Mail πχ, οποτε θα φτασει και αυτος τις 8 ωρες οθονης.

Εμεις που κανουν φυσιολογικη χρηση, δηλαδη μικτη, με ομιλια, social, 4G Κτλ κτλ, τα νουμερα που λες ειναι λογικα. Σκεψου οτι με s7 edge βγαζω 3-5 ωρες οθονης, και αυτο δε σημαινει οτι εχει προβλημα η συσκευη μου, απλα η χρηση διαφερει πολυ. Και η συγκριση μπορει να γινει μονο απο τον ιδιο χρηστη με την προηγουμενη συσκευη οπου εκει καταλαβαινεις ποσο καλυτερο ειναι αυτο. Εγω λοιπον ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και απο τα 2 κινητα.

 

Κι εγω δε θελω να το φορτιζω με το δικο του αλλα δεν ηξερα τι χαρακτηριστικα πρεπει να χει ο φορτιστης. Το εβαλα στο μακ κι εκανε πολλη ωρα οποτε το απερριψα ως λυση

Τωρα που ανεφερε νουμερα ο φιλος θα δω τι μπορω να χρησιμοποιησω

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω τα φορτιζω με 2 παλιους sony Που εχω απο το xperia M και απο ενα ΒΤ sony οπου παιζει στα 0,85mA στα 5.0 volts. Μπορει να θες 3-4 ωρες να φορτισεις αλλα ειναι προτιμοτερο ειδικα αν το βαζεις τη νυχτα.

Για μενα μην βαζετε φορτιστες με πανω απο 1,5mA γιατι απο εκει και πανω αυξανει η ταχυτητα αρκετα, και η φθορα. ΠΧ 2.0mA που ειναι μερικοι samsung απο παλια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων τωρα θα γυρισει στην προηγουμενη και μετα θα μπορω να την ξαναπερασω?

 

Κι εγω με επαναφορα θα το εκανα αλλα καταλαθος πατηθηκε το κουμπι για εγκατασταση

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Θενκς για τον φορτιστη, θα το κανω ετσι το βραδυ

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων τωρα θα γυρισει στην προηγουμενη και μετα θα μπορω να την ξαναπερασω?

 

Κι εγω με επαναφορα θα το εκανα αλλα καταλαθος πατηθηκε το κουμπι για εγκατασταση

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Θενκς για τον φορτιστη, θα το κανω ετσι το βραδυ

 

Η επαναφορα το φερνει στις αρχικες ρυθμισεις σα να το εβγαλες απο το κουτι μολις, αλλα με την τελευταια εκδοση λογισμικου, για να πας στην 5 ή σε αλλη πρεπει να φλασαρεις ρομ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων τωρα θα γυρισει στην προηγουμενη και μετα θα μπορω να την ξαναπερασω?

 

Τώρα που έχεις περάσει την 6αρα κάνοντας επαναφορά θα γίνει σαν να το αγόρασες με την 6αρα. Οπότε πρώτα ένα backup σε ότι θέλεις να κρατήσεις τηλ. μην. κ.λ.π.

Να γυρίσεις στην lollipop τώρα δεν γίνεται, μόνο αν φλασάρεις με Odin την προηγουμένη rom όπου θα την βρεις και θα την κατεβάσεις από εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/

Πάντως αν θες να γυρίσεις στην προηγούμενη πες μας να σε βοηθήσουμε είναι εύκολο σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια τελευταια επαφη με android ηταν εποχης galaxy s3 αλλα τοτε δεν ειχα ασχοληθει με custom roms. Οποτε χω κενα..

Αν βγαλει καποιο θεμα η 6 & θελησω να επιστρεψω θα το δω, τωρα λεω να κανω μια επαναφορα και βλεπω πως θα παει.

 

Κατι που μου αρεσει στο λογισμικο αυτο, για να μη λεω μονο τα αρνητικα, ειναι οτι οταν εχεις κληση μπορεις να συνεχισεις αυτο που εκανες ενω στο ios η κληση μπαινει σε πλήρη οθόνη.

 

Επισης απο το κινητο ειμαι ευχαριστημενη , πολυ καλη οθονη, καλη καμερα τη μερα (νυχτα δεν εχω δοκιμασει), μπαταρια δυνατη, ισχυς σηματος wifi δυνατη.

Gps επισης κλειδωνει αμεσως

 

Νομιζω στα λεφτα του ειναι πολυ καλη επιλογη !

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας τροπος να φορτισω το τηλ χωρις γρηγορη φορτηση, αλλα να μην χρειαστει να αλλαξω φορτηστη?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μου έκανε αναγκαστική εγκατάσταση την 6 χωρίς να το θέλω δυστυχώς μέχρι στιγμής η διάρκεια μπαταρίας είναι τραγικά χειρότερη ελπίζω να στρώση αλλιώς θα κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων μήπως και στρώσει ιδαλως γυρνάω στην 5.1.1
Link to comment
Share on other sites

Αν γινει σωστη εγκατασταση η μπαταρια ειναι η ιδια. Επαναφορα. Εγκατασταση-Επαναφορα

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα για ένα φίλο και μπορώ να πώ πως για τα χρήματά του είναι εξαιρετική συσκευή.Είναι σαν να έχεις ένα S6(περίπου).Μεγάλη απο γοήτευση η απουσία LED ειδοποιήσεων..δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο απουσίας του!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...