Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι Ναι αυτο εννοω! Το Service πως τα παει ειναι γρηγορο? Γιατι προερχομαι απο LG κ ειμαι λιγο καλομαθημενος :P

Για πιο λόγω να το πας σέρβις!!!!

Ακόμη δεν το αγόρασες για σέρβις συζητάς, γιατί το γρουσουζεύεις χωρίς να το έχεις καν στα χέρια σου!!! Έλεος !!!

Έχω πάνω από 5 χρόνια που αγοράζω Samsung κινητά και tablets και ποτέ δεν έχω πάει σέρβις. Άλλο LG και άλλο Samsung. Ότι και να τους έχω κάνει όσο και να τα έχω πιέσει ποτέ δεν με πρόδωσαν, με άπειρα ρουταρίσματα, overlooking, custom kernels κ.λ.π.

Πάντως δες να αγοράσεις από αξιόπιστο κατάστημα με πολλές και καλές αξιολογήσεις, και ας είναι και λιγάκι πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά κάνει ο άνθρωπος και ρωτάει για τα service. Tο ότι έτυχε εσύ να μην χρειαστείς μέχρι τώρα service σε κάποια samsung συσκευή σου δε σημαίνει ότι δεν παθαίνουν τίποτα. Πήγαινε μια βόλτα στη smartec να δείς τι ουρές υπάρχουν. Διάβασε και κανένα θέμα άλλης συσκευής samsung εδώ μέσα να δεις πόσοι πηγαίνουν σε service. Δε λέω ότι είναι προβληματικά κινητά αλλά το να έχουν κάποια κομμάτια πρόβλημα είτε in the box, είτε να το παρουσιάσουν κάποια στιγμή κατά τη λειτουργία τους είναι μέσα στο πρόγραμμα, γι αυτό άλλωστε υπάρχουν τόσα service center σε όλη την Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως δυσκολεύει πολύ γιατί σε αναγκάζει να βγάλεις φωτογραφίες τετραγωνες και όχι φουλ σκριν!!

Διαφορετικά επιλέγεις την ανάλυση των 9ΜP για φουλ αλλά πεφτει πολύ σαν ποιότητα.... Αυτό είναι ίσως το μόνο κακό που έχει η συσκευή.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

 

Σε γιγαντοοθόνη προβάλεις τις φωτογραφίες σου;

Link to comment
Share on other sites

Σε γιγαντοοθόνη προβάλεις τις φωτογραφίες σου;

Ναι! :p

Δεν βολεύουν οι τετραγωνες πως να το κάνουμε;; Δεν τις θέλω για προφίλ στο viber!!

Βγαίνουν μικρές και χάνεις το θέμα που θες να φωτογραφίσεις. Αν εσένα σε βολεύουν.....

Μιας και δεν αλλάζει όμως αυτό άδικα το συζητάμε. Το θεωρώ αρνητικό!!

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ναι αυτο εννοω! Το Service πως τα παει ειναι γρηγορο? Γιατι προερχομαι απο LG κ ειμαι λιγο καλομαθημενος :P

Φίλε μου εγώ δύο φορές που χρειάστηκε να το επισκεφτώ την μία αλλαγή οθόνης και την άλλη ακουστικου ήταν άψογοι. Το πρωί το πήγα, το μεσημέρι το είχα. Τώρα αυτο εξαρτάται πάντα από πολύς παράγοντες όπως την διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά καθώς και το πόσα τηλέφωνα θα έχουν εκείνη την στιγμή να φτιάξουν.

 

Στάλθηκε από το LG G5 μου...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και πιο πισω αλλα δυστυχως δεν πηρα απαντηση :)

Ξερει κανεις καποιο καλο δοκιμασμενο tempered glass που να κάθεται καλά, διοτι λογω καμπυλοτητας οθονης υπαρχει θεμα .....

Τελος και καποιο καλο screen protector δοκιμασμενο δεν θα με χαλαγε

Απο Ελλάδα αν γίνεται

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι θελω να ξερω αν χαλασει, ποσες μερες θα μεινω χωρις κινητο στην δουλεια . :P

 

εφυγα για αγορα λοιπον σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δυο γρηγορες ερωτησεις παιδια μιας και εγω σκεφτομαι να το τσιμπησω αυριο.

1) Μπορει να χρησιμοποιηθει η καρτα sd σαν internal storage? Ρωταω γιατι το huawei p9 lite (που επισης σκεφτομαι αν τσιμπησω) δεν την δινει αυτη την δυνατοτητα.

2) Με το marshmallow εχει καθολου lag? Η εναλλαγη αναμεσα σε εφαρμογες ειναι ομαλη δηλαδη?

 

Ευχαριστω πολυ οποιον/οποια απαντησει εκ των προτερων. Καλη μερα σε ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω και τα 2...ποιος σου είπε ότι στο Ρ9 lite δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την sd σαν internal storage; Να το ψάχνουμε πρώτα έτσι; Από το P7 που είχα γινόταν αυτό, μην λέμε κάτι χωρίς να το ψάχνουμε.
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Δυο γρηγορες ερωτησεις παιδια μιας και εγω σκεφτομαι να το τσιμπησω αυριο.

1) Μπορει να χρησιμοποιηθει η καρτα sd σαν internal storage? Ρωταω γιατι το huawei p9 lite (που επισης σκεφτομαι αν τσιμπησω) δεν την δινει αυτη την δυνατοτητα.

2) Με το marshmallow εχει καθολου lag? Η εναλλαγη αναμεσα σε εφαρμογες ειναι ομαλη δηλαδη?

 

Ευχαριστω πολυ οποιον/οποια απαντησει εκ των προτερων. Καλη μερα σε ολους :)

1. Υπαρχει επιλογη να μεταφερεις εφαρμογες.

2. Lag? Τι ειναι αυτο;

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω και τα 2...ποιος σου είπε ότι στο Ρ9 lite δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την sd σαν internal storage; Να το ψάχνουμε πρώτα έτσι; Από το P7 που είχα γινόταν αυτό, μην λέμε κάτι χωρίς να το ψάχνουμε.

 

Φιλε μου ρωτησα τα παιδια στο υποφορουμ εδω και ετσι μου ειπανε.

 

1. Υπαρχει επιλογη να μεταφερεις εφαρμογες.

 

Δεν μιλαω για να μεταφερεις εφαρμογες αλλα αν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν internal storage η ιδια η sd card. Ειναι feature του marshmallow. Λογικα το εχει απλα ρωταω για σιγουρια και για να αποφασισω τι θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ρωτησα τα παιδια στο υποφορουμ εδω και ετσι μου ειπανε.

 

 

 

Δεν μιλαω για να μεταφερεις εφαρμογες αλλα αν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν internal storage η ιδια η sd card. Ειναι feature του marshmallow. Λογικα το εχει απλα ρωταω για σιγουρια και για να αποφασισω τι θα παρω.

Δεν το εχει.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα πρόσφατα από ελληνικό site το Α5 2016 με dual sim και έχω σοβαρό πρόβλημα.

 

Καταρχήν να πω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ευρώπη, οπότε δεν παρέχεται επίσημη εγγύηση από την Ευρωπαϊκή Samsung. Το πήρα από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα λέγοντάς μου ότι μου παρέχουν εγγύηση 2 χρόνια μέσω του προμηθευτή τους και ότι αν πάθει κάτι θα το στείλουν αυτοί πίσω και η όλη διαδικασία μέχρι να επιστρέψει θα κάνει 15-20 ημέρες.

 

Το κινητό λοιπόν είναι από United Arab Emirates, όταν το άνοιξα είχε Ρουμάνικη γλώσσα και μέσα στο κουτί είχε αγγλικό και γαλλικό εγχειρίδιο. Με λίγα λόγια από τα ΗΑΕ πήγε στην Γαλλία, από εκεί Ρουμανία και μετά Ελλάδα απ' όπου το αγόρασα εγώ.

 

Το κινητό έχει έκδοση android 5.1.1 και έκδοση βασικού φάσματος A510FXXS2APE2. Επίσης στο κινητό είχε γίνει root! Πήγα να κάνω ενημέρωση λογισμικού με OTA και δεν μπόρεσα γιατί μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα:

 

"Το λειτουργικό σύστημα της συσκευής σας έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο. Δοκιμάστε τη λήψη ενημερώσεων χρησιμοποιώντας το Smart Switch στον υπολογιστή σας ή επισκεφτείτε ένα κέντρο εξυπηρέτησης πελατών".

 

Επίσης δεν μπόρεσα να κάνω ενημέρωση ούτε μέσω Smart Switch. Κατέβασα το SuperSU και έκανα unroot την συσκευή. Πλέον τα απλά προγραμματάκια που σου λένε αν στην συσκευή σου έχει γίνει root, έχουν αρνητικό αποτέλεσμα (ότι δεν έχει γίνει root στην συσκευή) αλλά μία άλλη εφαρμογή, η Safety Net Helper που ελέγχει αν η συσκευή περνάει την δοκιμή Google SafetyNet CTS συνεχίζει να μου βγάζει CTS profile match: false! Δηλαδή δεν περνάει το τεστ.

 

Συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο σφάλμα όταν πάω να κάνω update μέσω ΟΤΑ αλλά και μέσω Smart Switch.

 

Ακόμη έκανα και επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Ψάχνω τώρα να κάνω για πρώτη μου φορά μέσω ODIN flash το firmware 6.0.1 . Ακόμη ψάχνω να βρω να κατεβάσω για την έκδοση του κινητού μου SM-A510FD που είναι δίκαρτο και όχι την SM-A510F.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι πρέπει να κάνω και αν υπάρχει άλλη λύση εκτός από το update μέσω ODIN;

 

Η νέα έκδοση που θα βάλω μέσω ODIN (όταν την βρω και την κατεβάσω) θα έχει ελληνικά; Επίσης θα έχει google play; Γιατί η συσκευή μου ήρθε ρουταρισμένη;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ρωτησα τα παιδια στο υποφορουμ εδω και ετσι μου ειπανε.

 

 

 

Δεν μιλαω για να μεταφερεις εφαρμογες αλλα αν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν internal storage η ιδια η sd card. Ειναι feature του marshmallow. Λογικα το εχει απλα ρωταω για σιγουρια και για να αποφασισω τι θα παρω.

 

 

Το Α5 το έχει η γυναίκα μου και δεν ξέρω αν το έχει δεν το έχω ψάξει οπότε ότι σου λένε τα παιδιά εδώ.. το Ρ9 lite όμως που το έχω εγώ έχει επιλογή να το κάνεις.. προφανώς επειδή δεν είναι και πολύ φανερη αυτός που σου απάντησε να μην την έχει δει.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

@elef8eros

Αφού δεν μπορείς με ΟΤΑ ή smartswitch η μονή επιλογή για να περάσεις το νεότερο firmware ειναι με odin απλα προσεξε να ειναι το σωστό firmware για το μοντέλο σου .

Μπαίνοντας σε download mode θα μπορείς να δεις αν ειναι γραμμένος ο knox ,τωρα γιατί έγινε root θα πρέπει να μιλήσεις με το κατάστημα απο όπου το πήρες και να ζητήσεις εξηγήσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω 6 μηνες... Και αν ψαξεις λιγο το τοπικ θα καταλαβεις αν την εχω δει η οχι.

Σε κινητα Huawei υπαρχει η επιλογη. Σε Samsung οχι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω 6 μηνες... Και αν ψαξεις λιγο το τοπικ θα καταλαβεις αν την εχω δει η οχι.

Σε κινητα Huawei υπαρχει η επιλογη. Σε Samsung οχι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δεν το έλεγα για σένα.. αν διαβάσεις του έγραψα "ότι λένε τα παιδιά εδώ" εννοώ για το Α5.

Και αν και ειμαι Huawei ακιας του προτείνω το Α5 από το Ρ9

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει η εκδοση EU? πως γινεται να μην εισαγεται στην Ευρωπη?μηπως δεν πηρες την EU?

επισης πως γινεται καινουριο κινητο να ειναι ρουταρισμενο? εγω θα το πηγαινα πισω.

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Και εγω Huawei συνηθως εχω. Εχουν περασει απο τα χερια μου P6 7 8, Mate 7 και το επομενο λογικα θα ειναι το Honor 8. Αλλα το Α5 ειναι το κινητο που με εχει ικανοποιησει περισσοτερο απο ολα....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει η εκδοση EU? πως γινεται να μην εισαγεται στην Ευρωπη?μηπως δεν πηρες την EU?

επισης πως γινεται καινουριο κινητο να ειναι ρουταρισμενο? εγω θα το πηγαινα πισω.

 

Συμφωνώ με την επιστροφή..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Δυο γρηγορες ερωτησεις παιδια μιας και εγω σκεφτομαι να το τσιμπησω αυριο.

1) Μπορει να χρησιμοποιηθει η καρτα sd σαν internal storage? Ρωταω γιατι το huawei p9 lite (που επισης σκεφτομαι αν τσιμπησω) δεν την δινει αυτη την δυνατοτητα.

2) Με το marshmallow εχει καθολου lag? Η εναλλαγη αναμεσα σε εφαρμογες ειναι ομαλη δηλαδη?

 

Ευχαριστω πολυ οποιον/οποια απαντησει εκ των προτερων. Καλη μερα σε ολους :)

Όχι δεν έχει καθόλου lag!!!!! Έναι μια χαρά με marshmallow! Μπορείς να την περάσεις άφοβα όταν το παρεις.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν πήρε το ΕU.... Τι μάλλον δηλαδή.. Σίγουρα!! Επίσης πως γίνεται να ήταν root το κινητό από μόνο του? Μεταχειρισμένο είναι πιστεύω που το πούλησε σαν καινούριο. Στην θέση του θα το πήγαινα πίσω μιας και ούτε εγγύηση δεν έχει στην Ευρώπη! Επιστροφή κατευθείαν!

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει καθόλου lag!!!!! Έναι μια χαρά με marshmallow! Μπορείς να την περάσεις άφοβα όταν το παρεις.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν πήρε το ΕU.... Τι μάλλον δηλαδή.. Σίγουρα!! Επίσης πως γίνεται να ήταν root το κινητό από μόνο του? Μεταχειρισμένο είναι πιστεύω που το πούλησε σαν καινούριο. Στην θέση του θα το πήγαινα πίσω μιας και ούτε εγγύηση δεν έχει στην Ευρώπη! Επιστροφή κατευθείαν!

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Το θέμα δεν είναι η εγγύηση... αλλά το ότι το κινητό είναι δεύτερο χέρι σίγουρα αφού είναι ρουτ... εκτός αν έκανε δοκιμές ο καταστηματαρχης πράγμα δύσκολο...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Το Samsung Galaxy A5 (2016) Dual Sim δεν κυκλοφορεί στην ευρωπαϊκή αγορά. Το κάνουν εισαγωγή από ανατολικές χώρες, οπότε δεν έχει και εγγύηση από την ευρωπαϊκή Samsung.

 

Το κατάστημα δίνει εγγύηση μέσω του προμηθευτή του και συγκεκριμένα μου είχαν απαντήσει το παρακάτω όταν τους ρώτησα μέσω e-mail:

 

"Καλημέρα σας.τα προιοντα που εχετε παραγγειλει υπαρχουν αμεσα διαθέσιμα.η εγγυηση είναι δυο χρονια απλα το συγκεκριμενο μοντελο επειδή η Samsung δεν το εισαγει για την ευρωπαικη αγορα καλύπτεται με εγγυηση μεσω του προμηθευτη μας."

 

Είναι άλλο το μοντέλο SM-A510F (Single Sim) που πωλείται κανονικά και στην Ευρωπαϊκή αγορά και άλλο το μοντέλο SM-A510FD (Dual Sim) που δεν πωλείται στην Ευρωπαική αγορά τουλάχιστον μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας...

 

Όσον αφορά για την επιστροφή θα το δεχτούν; Τι να τους πω δηλαδή ότι η συσκευή ήταν ρουταρισμένη και ότι είναι πειραγμένη και δεν μπορώ να κάνω το επίσημο update μέσω OTA ;

 

Από την άλλη το κινητό το θέλω και χρειάζομαι οπωσδήποτε dual sim και το συγκεκριμένο έχει φοβερές δυνατότητες και όπως και να έχει δεν κυκλοφορεί στην Ευρωπαϊκή αγορά.

 

Το θέμα είναι τι εγγύηση έχει τελικά αφού το κινητό είναι πειραγμένο (η εγγύηση κανονικά χάνεται) και αν κάνω update μέσω ODIN μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κάποια μαλ*κία; Και όπως ρώτησα και πιο πριν αν κάνω update μέσω ODIN θα έχει ελληνικά ή έστω αγγλικά; Επίσης θα έχει playstore ή υπάρχει περίπτωση να μην έχει;

 

Το προηγούμενο Samsung κινητό που είχα δεν έπαθε τίποτα τουλάχιστον μέσα στο χρονικό όριο της εγγύησης οπότε και δεν την χρειάστηκα. Όπως και να έχει βέβαια είναι ένα ρίσκο.

 

Σκέφτομαι ότι ίσως το έκαναν root για να βγάλουν τελείως πιθανόν προεγκατεστημένες εφαρμογές που υπήρχαν στα Αράβικα και γενικά εφαρμογές που προορίζονται για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

 

Το κινητό προέρχεται από Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα όπως είπα. Στις πληροφορίες της συσκευής, πάνω από τις πληροφορίες της μπαταρίας, γράφει "

 

"Unated Arab Emirates

TRA ID : ***********

TA : *********** "

(αντί για τους αριθμούς, απλώς έβαλα αστεράκια)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@elef8eros

Αφού δεν μπορείς με ΟΤΑ ή smartswitch η μονή επιλογή για να περάσεις το νεότερο firmware ειναι με odin απλα προσεξε να ειναι το σωστό firmware για το μοντέλο σου .

Μπαίνοντας σε download mode θα μπορείς να δεις αν ειναι γραμμένος ο knox ,τωρα γιατί έγινε root θα πρέπει να μιλήσεις με το κατάστημα απο όπου το πήρες και να ζητήσεις εξηγήσεις .

 

Τι εννοείς ακριβώς όταν μπω σε download mode θα μπορώ να δω αν είναι γραμμένος ο knox; Τον knox μπορώ να τον δω από τις πληροφορίες του κινητού. Τι εννοείς αν είναι γραμμένος; Να έχει αλλαχθεί και να έχει μπει κάποιος άλλος; Να έχει τροποποιηθεί; Και τι ακριβώς δηλαδή θα γράφει;

 

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο θέμα, αν μπορείς να με βοηθήσεις...

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Λοιπόν έψαξα όσον αφορά το KNOX σε download mode, τι ακριβώς γίνεται και τι σχέση έχει με την εγγύηση.

 

Αφού κάνω boot σε download mode και η αρχική οθόνη προειδοποίησης βγαίνει στα κινέζικα (...!!!), εμφανίζονται τα παρακάτω στην οθόνη:

 

PRODUCT NAME: SM-A5108

CURRENT BINARY: CUSTOM

REACTIVATION LOCK: OFF

CROM SERVICE: UNLOCK

SECURE DOWNLOAD: ENABLED

KNOX WARRANTY VOID: 1 (0X0500)

RP SWREV: B:1 K:0 S:0

 

Με λίγα λόγια το binary είναι custom ενώ έπρεπε να γράφει official και το Knox Warranty Void έπρεπε να είναι 0 ενώ είναι 1 (0Χ0500) οπότε ουσιαστικά έχω χάσει την επίσημη εγγύηση.

 

https://gsmdude.com/threads/how-to-root-galaxy-s6-sm-g920f-and-s6-edge-sm-g925f-5-1-1-update-using-unikernel.4742/

 

Έως τώρα πάρα πολύ ωραία! Μόλις φτιάχτηκε η μέρα μου! :!::!::mad::mad:

Edited by elef8eros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως αλλάζουμε wallpaper στην οθόνη κλειδώματος? Σίγουρα είναι κάπου μπροστά στα μάτια μου και δεν το βρίσκω...

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδηποτε εικονα βλεπεις αν πας σε ορισμος ως, σου δινει επιλογη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...