Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αγόρασα για ένα φίλο και μπορώ να πώ πως για τα χρήματά του είναι εξαιρετική συσκευή.Είναι σαν να έχεις ένα S6(περίπου).Μεγάλη απο γοήτευση η απουσία LED ειδοποιήσεων..δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο απουσίας του!

no LΕD και είσαι οκ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.led.notify

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω πολυ παιδια τελευταια επαφη με android ηταν εποχης galaxy s3 αλλα τοτε δεν ειχα ασχοληθει με custom roms. Οποτε χω κενα..

Αν βγαλει καποιο θεμα η 6 & θελησω να επιστρεψω θα το δω, τωρα λεω να κανω μια επαναφορα και βλεπω πως θα παει.

 

Κατι που μου αρεσει στο λογισμικο αυτο, για να μη λεω μονο τα αρνητικα, ειναι οτι οταν εχεις κληση μπορεις να συνεχισεις αυτο που εκανες ενω στο ios η κληση μπαινει σε πλήρη οθόνη.

 

Επισης απο το κινητο ειμαι ευχαριστημενη , πολυ καλη οθονη, καλη καμερα τη μερα (νυχτα δεν εχω δοκιμασει), μπαταρια δυνατη, ισχυς σηματος wifi δυνατη.

Gps επισης κλειδωνει αμεσως

 

Νομιζω στα λεφτα του ειναι πολυ καλη επιλογη !

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο τρόπος που σου ανάφερα είναι για official rom δηλ. την μαμά ρομ και όχι για custom. Με λίγα λόγια κάνεις εγκατάσταση την αυθεντική ρομ που ήταν προεγκατεστημένη στο κινητό σου. Το site που σου έδωσα έχει τα αυθεντικά Firmware της Samsung.

 

Για custom rom πρέπει να κάνεις άλλες ενέργειες, θέλει custom recovery πρώτα κ.λ.π. όπου εκεί γράφει ο Knox με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις για το κιν. συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω!!!!

Για την κάμερα μόνο να πω στις βραδινές θέλει λιγάκι ψάξιμο, π.χ. έχω βγάλει ωραίες φωτό βραδινές με της manual ρυθμίσεις σε αντίθεση με το auto, θέλει λίγο να ασχοληθείς και πετυχαίνεις καλά αποτελέσματα!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα το πρωί μου έκανε αναγκαστική εγκατάσταση την 6 χωρίς να το θέλω δυστυχώς μέχρι στιγμής η διάρκεια μπαταρίας είναι τραγικά χειρότερη ελπίζω να στρώση αλλιώς θα κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων μήπως και στρώσει ιδαλως γυρνάω στην 5.1.1

Ναι να κάνεις εγώ ειδα διαφορά μετά την επαναφορά, άλλωστε λογικό είναι.

Κάνε και τρεις-τέσσερις κύκλους φόρτισης μετά την επαναφορά πριν πάρεις τελική απόφαση.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας τροπος να φορτισω το τηλ χωρις γρηγορη φορτηση, αλλα να μην χρειαστει να αλλαξω φορτηστη?

Στο s6 π.χ. στην 6αρα έχει τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις στο Α5 δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Τώρα κάποιος φίλος μου είχε πει αν δεν κάνω λάθος, ότι είχε δει τέτοια επιλογή στην εφαρμογή doctor battery.

Αλλά από όσο γνωρίζω και έχω ασχοληθεί τέτοιες εφαρμογές τελικά περισσότερη ζημιά κάνουν στην μπαταρία παρά καλό.

Πάντως καλύτερα να πάρεις αν δεν έχεις, έναν φορτιστή του 1Α, οι Samsung στο σκρουτζ έχουν κάτω από 10 €, με μια γρήγορη ματιά που έριξα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει με την 6αρα, ούτε η μπαταρία έχει κάποιο θέμα. Χρειάζεται όμως 1-2 μέρες να το δουλέψεις για να στρώσει. Την πρώτη μέρα είχα που την είχα εγκαταστήσει το κινητό παρουσίαζε διάφορα κολλήματα, όμως μετά 2 μέρες δεν είχε κανένα θέμα και δουλεύει καλύτερα από ότι με την 5αρα.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Α5 (2016) αν λειτουργεί κανονικά το Sygic ή Navigon ή άλλο πρόγραμμα GPS επειδή κάπου διάβασα ότι δεν έχει πυξίδα.

Για μένα το GPS (χωρίς data) είναι πάρα πολύ σημαντικό !!!!

 

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στη σύγκριση A5 (2016) και J7 (2016) γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο για αγορά.

Edited by George1966
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Α5 (2016) αν λειτουργεί κανονικά το Sygic ή Navigon ή άλλο πρόγραμμα GPS επειδή κάπου διάβασα ότι δεν έχει πυξίδα.

Για μένα το GPS (χωρίς data) είναι πάρα πολύ σημαντικό !!!!

 

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στη σύγκριση A5 (2016) και J7 (2016) γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο για αγορά.

 

γιατι δεν κοιτας τα επισημα specs? εχει πυξιδα. Παρολα αυτα το GPS δεν εχει σχεση με την πυξιδα, ειναι ξεχωριστος δεκτης και τα προγραμματα λειτουργουν λογικα, εγω δεν εχω δοκιμασει καποιο απο αυτα ομως δεν ειναι λογικο να μην δουλευουν.

Επισης το J7 ειναι κατωτερη σειρα απο την Α, οποτε θεωρω απιθανο να λειτουργει εκει και οχι εδω. Τελος πυξιδα δεν εχει το J7. και γενικα δε νομιζω οτι αξιζει η αγορα του, απλα εχει πιο καινουριο socket και ισως ειναι ελαχιστα πιο γρηγορο, αλλα πολυ πιο φθηνοτερη κατασκευη στο ματι και με μικροελλειψεις.

δες εδω ενα ενα:

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7789&idPhone2=7870

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

δεν σου κρύβω ότι το μόνο που με αγχώνει πολύ στο Α5 (2016) είναι το γυαλί μπρός - πίσω. Φοβάμαι πολύ μην τυχόν και πέσει κάτω οπότε θα σπάσει (κι ας έχει θήκη σιλικόνης).

Διαφορετικά ούτε λόγος για design και ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το GPS του είναι εξαιρετικό, με σταθερό σήμα, καθόλου υπερθέρμανση και με πτώση μπαταρίας της τάξης του 15% σε ένα δίωρο πλοήγησης.

Όλα σούπερ δηλαδή! ;)

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

δεν σου κρύβω ότι το μόνο που με αγχώνει πολύ στο Α5 (2016) είναι το γυαλί μπρός - πίσω. Φοβάμαι πολύ μην τυχόν και πέσει κάτω οπότε θα σπάσει (κι ας έχει θήκη σιλικόνης).

Διαφορετικά ούτε λόγος για design και ποιότητα κατασκευής.

 

κοιτα, απλα προσεχεις. Τωρα αν δεν μπορεις να προσεξεις τι να πω. Εγω οσο ειχα φθηνα τηλεφωνα δεν προσεχα, τωρα κανω προσεκτικες κινησεις. Το εχω σε σιλικονη γιατι αλλιως θα κανεις σιγουρα σημαδια μονο και μονο εκει που το ακουμπας, και δεν μπορεις να ζεις με το αγχος μην το ακουμπησεις προχειρα καπου, αλλα απο εκει και περα δεν το δινω σε μικρα παιδια ανηψια κτλ, δεν το παραταω σε επικινδυνα σημεια και δνε κραταω αλλα 10 πραγματα στα χερια μου μαζι με κινητο, απλα πραγματα που ειναι θεμα συνηθειας. Μετα την 1η σπασμενη οθονη μαθαινεις να προσεχεις. απο εκει και περα, βαλε θηκη book style να εισαι πιο σιγουρος, κυριως σε τραπεζια που μπορει να πεσει κανα ποτηρι και να σπασει την οθονη, εχει τυχει σε 2-3 γνωστους μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160914/c77c3317e38722d52acebddb1d03fbd9.jpg

 

Και 45 λεπτα κλησεων.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται ή με την 6αρα το δακτυλικο αποτυπωμα εχει χειροτερεψει? ειμαι στο οριο να το απενεργοποιησω.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφορα δεν εχω δει. Οπως ηταν ειναι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφορα δεν εχω δει. Οπως ηταν ειναι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει δίκιο ο φίλος ήταν καλύτερο, στην 6αρα τρώει κάτι ψιλό κολλήματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα !!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Α5 (2016) αν λειτουργεί κανονικά το Sygic ή Navigon ή άλλο πρόγραμμα GPS επειδή κάπου διάβασα ότι δεν έχει πυξίδα.

Για μένα το GPS (χωρίς data) είναι πάρα πολύ σημαντικό !!!!

 

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στη σύγκριση A5 (2016) και J7 (2016) γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο για αγορά.

 

Δουλεύει άψογα το Sygic και το Navigon.

Εγώ δουλεύω το Sygic και μάλιστα έχω περάσει όλα τα αρχεία του στον φάκελο Android-data στην sd card και έτσι δεν τρώει καθόλου μνήμη από την εσωτερική μνήμη.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα σήμερα το κινητό.Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά κάποια στιγμή με ρώτησε αν θέλω να κάνω εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών από άλλη συσκευή.Και επειδή δεν μπορούσα λόγο ότι δεν είχα σύνδεση wifi έκανα παράβλεψη ξέρει κανείς που μπορώ να την βρω την ίδια λειτουργία μέσα στις ρυθμίσεις;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα σήμερα το κινητό.Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά κάποια στιγμή με ρώτησε αν θέλω να κάνω εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών από άλλη συσκευή.Και επειδή δεν μπορούσα λόγο ότι δεν είχα σύνδεση wifi έκανα παράβλεψη ξέρει κανείς που μπορώ να την βρω την ίδια λειτουργία μέσα στις ρυθμίσεις;

Αυτό το βγάζει κατά την αρχική εγκατάσταση, δεν το έχω συναντήσει μέσα στις ρυθμίσεις.

Αν ξέρει κάποιος άλλος ας βοηθήσει....

Πάντως σίγουρα θα στο ξαναβάλει αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αρχίσεις να στήνεις το τηλ. από την αρχή !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εβαλα το τελευταιο λογισμικο (6.0.1) κ αντιμετωπίζω ενα μικρο προβλημα στο αποτυπωμα(βαζω το δαχτυλο στο κουμπι κ δε το δεχεται μου ζηταει τον κωδικο που εχω βαλει. Ξαναλλαξα αποτυπωματα κ συνεχιζει το προβλημα)

Το εχει κανενας αλλο αυτο η αν ξερει καποιος τι γινετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εβαλα το τελευταιο λογισμικο (6.0.1) κ αντιμετωπίζω ενα προβλημα

οταν θελω να το ανοιξω το κινητο αντι να με βαλει στο αρχικο μενου με βαζει στις επαφες

Edited by sotiroula
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις ποιες ειδοποιησεις θελεις να εμφανιζονται. Για το 2ο δεν εχω ιδεα. Κατι κανεις λαθος.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά! Μετα απο πολυ ψαξιμο κ εκνευρισμο το αποτυπωμα μια δουλευει μια οχι μαλλον δε το πετυχενω εγω καλα στο πως βαζω το χερι. Edited by geo84
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις ποιες ειδοποιησεις θελεις να εμφανιζονται. Για το 2ο δεν εχω ιδεα. Κατι κανεις λαθος.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστω για την απαντηση διορθωσα το ποστ γιατι το βρηκα επρεπε να κανω συγχρονισμο

αυτο που ελεγα μετα την αναβαθμιση και οταν το ειχα παρει στην αρχη με εβαζε στις επαφες σαν κεντρικο μενου κανονικα θα επρεπε να βγαζει στο μενου και οχι στις επαφες.. πρεπει να πατησω εξοδος για να με παει στο κανονικο μενου ειναι σαν σα εχω αποθηκευση την σελιδα επαφες σαν αρχικο μενου...τι παιζει?????????????

Edited by sotiroula
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά! Μετα απο πολυ ψαξιμο κ εκνευρισμο το αποτυπωμα μια δουλευει μια οχι μαλλον δε το πετυχενω εγω καλα στο πως βαζω το χερι.

Έχει κάτι προβληματάκια στην lollipop ήταν καλύτερο το δακτυλικό!!!

Πιστεύω να το διορθώσουν σε κάποιο επόμενο update

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι προβληματάκια στην lollipop ήταν καλύτερο το δακτυλικό!!!

Πιστεύω να το διορθώσουν σε κάποιο επόμενο update

Θα συμφωνησω απολυτα! Ελπιζω ναντο φτιαξουν συντομα......!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειτε περνωνοντας την παλαμη καθετα πανω στην οθονη ειτε πατωντας ταυτοχρονα home + power buttons.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Ειτε περνωνοντας την παλαμη καθετα πανω στην οθονη ειτε πατωντας ταυτοχρονα home + power buttons.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τιποτα από αυτά δεν λειτουργεί

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...