Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το ξεκλείδωμα γίνεται αποκλειστικά με Developer Rom ή γίνεται και με την global stable ;

Δες εδώ τις περιπτώσεις: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11222-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader/

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από μένα. Το έχω ξεκλειδώσει 3 φορές και τις τρεις με διαφορά 4 - 5 - 3 μηνών και κάθε φορά περίμενα μετά από νέο αίτημα νέα έγκριση με αρκετή αναμονή περίπου 20 ημερών το μέγιστο. Απλά πηγαίνουμε στο επίσημο φόρουμ και στέλνουμε μνμ στον διαχειριστή του εξηγούμε το πρόβλημα δλδ ότι είχαμε έγκριση που έληξε και μετά από μερικές μέρες μας αφήνει πάλι με το Account μας να προχωρήσουμε στο κατέβασμα του Mi unlock tool. Σε μενα τουλάχιστον αυτό συμβαίνει. Ίσως βέβαια από ότι έχω διαβάσει να θέλει να είσαι ποιο ενεργός στο forum για να έχεις και ποιο γρήγορες εγκρίσεις. ;)

 

Καλημέρα.

Όσο αφορα το ξεκλειδωμα bootloader, ένας νεος λογαριασμός θέλει αυτήν την διαδικασία μέχρι να πάρει την έγκριση.

Απο κει και μετά μπορεί την ίδια συσκευή με τον ίδιο λογαριασμό μπορεί να την ξεκλειδώσει παραπανω από μια φορά μέσα στον ίδιο μήνα χωρίς αναμονή.

Τώρα αν κάποιος έχει και αλλη συσκευή (μοντελο) παλι με τον ίδιο λογαριασμό μπορεί να το ξεκλειδώσει άμεσα αν μέσα στο μήνα που τρέχει δεν το έχει κάνει χρήση (unlock) στη παλαιότερη συσκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα... Επειδή έχω να μπω περίπου ένα 3μηνο στο φόρουμ κ επιθυμώ να κάνω αναβάθμιση την υπάρχουσα rom που έχω στο κινητό μου (xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_XTRVbeta2_7.3.9) στην τελευταία που έχει βγει (xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_XTRV_7.6.8)...

Θα ήθελα να κάνω τις εξής δύο ερωτήσεις:

1) Μπορώ να την περάσω με απλή αναβάθμιση (για να μη χάσω τα αρχεία μου) ή χρειάζεται format?

2) Υποθέτω ότι είναι πιο σταθερή από την προηγούμενη μιας κ δεν έχει το beta στην ονομασία της..σωστά?

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορώ να την περάσω με απλή αναβάθμιση (για να μη χάσω τα αρχεία μου) ή χρειάζεται format?

2) Υποθέτω ότι είναι πιο σταθερή από την προηγούμενη μιας κ δεν έχει το beta στην ονομασία της..σωστά?

 

1) Εχεις μείνει αρκετά πίσω σε εκδόσεις και καλό θα ήταν να κανείς factory reset πριν πας στην καινούργια. Ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις να την περάσεις έτσι κι αν σου βγάλει πρόβλημα στην πορεία προχωράς σε factory reset. Σε κάθε περίπτωση, πρώτα θα κάνεις αναβάθμιση του TWRP της συσκευή σου με αυτό που έχει μέσα η νέα ROM (είτε από adb είτε μέσα από το TWRP)

2) Το beta στην συγκεκριμένη έκδοση είναι διότι η ROM της Ελληνικής Κοινότητας ήταν σε μία μεταβατική περίοδο από GTV σε XTRV. Ναι μεν η ROM πλέον είναι πιο σταθερή απογραφή πριν, παρ' όλα αυτά παραμένει στις developer ROM της Xiaomi (αυτές που βγαίνουν κάθε βδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

1) Εχεις μείνει αρκετά πίσω σε εκδόσεις και καλό θα ήταν να κανείς factory reset πριν πας στην καινούργια. Ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις να την περάσεις έτσι κι αν σου βγάλει πρόβλημα στην πορεία προχωράς σε factory reset. Σε κάθε περίπτωση, πρώτα θα κάνεις αναβάθμιση του TWRP της συσκευή σου με αυτό που έχει μέσα η νέα ROM (είτε από adb είτε μέσα από το TWRP)

2) Το beta στην συγκεκριμένη έκδοση είναι διότι η ROM της Ελληνικής Κοινότητας ήταν σε μία μεταβατική περίοδο από GTV σε XTRV. Ναι μεν η ROM πλέον είναι πιο σταθερή απογραφή πριν, παρ' όλα αυτά παραμένει στις developer ROM της Xiaomi (αυτές που βγαίνουν κάθε βδομάδα).

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μονάχα μια επιπλέον ερώτηση... Πως αναβαθμίζω twrp της συσκευής μου που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μεγαλο προβλημα , δεν λειτουργει το touch , δεν μπορω να κανω τιποτα , το κλεινω το ανοιγω τιποτα , υπαρχει καποια λυση? καποιος φιλος να βοηθησει , ειναι αγοραρασμενο απο gearbest
Link to comment
Share on other sites

Πως αναβαθμίζω twrp της συσκευής μου που αναφέρεις;

 

Είτε θα βάλεις το κινητό σε κατάσταση fastboot και θα το συνδέσεις με τον υπολογιστή και σε συνέχεια μέσω της adb εντολής fastboot flash recovery recovery.img (το αρχείο βρίσκεται μέσα στη ROM στον φακέλο Recovery ή TWRP), είτε θα μπεις στο TWRP από το κινητό σου (αφού πρώτα έχεις περάσεις το zip του TWRP στον εσωτερικό χώρο του κινητού), θα επιλέξεις install zip, θα βρεις το zip του TWRP και θα το φλασάρεις. Μετά επανεκκίνηση σε recovery και είσαι έτοιμος να περάσεις τη νέα ROM.

Εδώ θα βρεις περισσότερες λεπτομέριες

Link to comment
Share on other sites

Είτε θα βάλεις το κινητό σε κατάσταση fastboot και θα το συνδέσεις με τον υπολογιστή και σε συνέχεια μέσω της adb εντολής fastboot flash recovery recovery.img (το αρχείο βρίσκεται μέσα στη ROM στον φακέλο Recovery ή TWRP), είτε θα μπεις στο TWRP από το κινητό σου (αφού πρώτα έχεις περάσεις το zip του TWRP στον εσωτερικό χώρο του κινητού), θα επιλέξεις install zip, θα βρεις το zip του TWRP και θα το φλασάρεις. Μετά επανεκκίνηση σε recovery και είσαι έτοιμος να περάσεις τη νέα ROM.

Εδώ θα βρεις περισσότερες λεπτομέριες

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κ πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ κ πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου!!

 

Επίσης κάτι που ξέχασα, σιγουρέψου ότι έχεις ενεργή άδεια ξεκλειδώματος σε περίπτωση που κλειδώσει ο bootloader με την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Εχει κάνα δυο μέρες που παρατήρησα ότι η μπροστινή κάμερα (selfie) έχει μια θολούρα!!! είμαι σίγουρος ότι βγάζει θολά κ είναι τεσταρισμενο κ με ενος φιλου που έχει το ίδιο τηλέφωνο.ρυθμισεις όλα κανονικά.Εχω ακόμα την 7.2.2 stable Ελληνική κ δεν έχω κανένα θέμα . Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ρομ κ έχω κάνει wipe από την ρικοβερι.τι μπορεί να έχει πάθει η μπροστινή κάμερα στα ξαφνικά???είχε μια μικρή πτώση το τηλέφωνο αλλά ήταν πάρα πολύ χαλαρή.Να φταίει η πτώση κ αν ναι τι μπορεί να έπαθε κ τι μπορώ να κάνω εγώ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Έχει κανείς θέμα με xposed στις τελευταίες dev; ... Ήμουν σε cyanogen και αποφάσισα να βάλω miui μετά από καιρό για λίγο... Βάζω την τελευταία dev μέσω twrp cofface version 3.0.0 και μετά βάζω xposed miui edition v87 και μου γράφει process ends with error 1.cannot write on system κατι τέτοιο ...πιο παλιά είχα βάλει την stable 8.1 και μου είχε πάρει το xposed... Τώρα τι παίζει; λέτε να φταίει το twrp; έβαλα και του geontao που είναι μαζί με την ελληνική miui xtrv αλλά πάλι τα ίδια... Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη Edited by oraiustepe
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο μας υποστηριζει voice over wifi? Aν ναι, με ποια rom?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

μου γράφει process ends with error 1.cannot write on system

 

Δε θυμάμαι αν έχει τέτοια επιλογή, αλλά δες στο TWRP στην επιλογή Mount αν είναι τικαρισμένο το System.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Εχει κάνα δυο μέρες που παρατήρησα ότι η μπροστινή κάμερα (selfie) έχει μια θολούρα!!! είμαι σίγουρος ότι βγάζει θολά κ είναι τεσταρισμενο κ με ενος φιλου που έχει το ίδιο τηλέφωνο.ρυθμισεις όλα κανονικά.Εχω ακόμα την 7.2.2 stable Ελληνική κ δεν έχω κανένα θέμα . Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ρομ κ έχω κάνει wipe από την ρικοβερι.τι μπορεί να έχει πάθει η μπροστινή κάμερα στα ξαφνικά???είχε μια μικρή πτώση το τηλέφωνο αλλά ήταν πάρα πολύ χαλαρή.Να φταίει η πτώση κ αν ναι τι μπορεί να έπαθε κ τι μπορώ να κάνω εγώ??

 

Τλχ γνωρίζει κανένας κανέναν καλό τεχνικό που να ασχολείται με xiaomi στην Θεσσαλονίκη??να δούμε τι γίνεται με την κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παιζει θεμα σκονης στο φακο???

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Δεν νομίζω,μάλλον κάτι με τις επαφές.Αλλα θέλω να το πάω σε έναν τεχνικό της προκοπής στην Θεσσαλονίκη, υπάρχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την 8.2 από το miui hellas και είναι όλο θέματα.Δεν δουλεύουν οι ρυθμίσεις, την φλάσαρα 2 φορές αλλά τίποτα.Υπάρχει καμία ρομ της προκοπής?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φοράω lineage13 του δικού μας gismoZ και από χθες το πρωί, η 2η sim που μου δίνει data, απλά... δε δίνει. Έβγαλα tray, έσβησα cache, έβαλα από πάνω ξανά τη ROM αλλά αρνείται να μου ανοίξει data το κινητό. Έχει τύχει σε κανέναν; Ούτε πτώση, ούτε τπτ που να εξηγείται με hardware πρόβλημα.
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές την viperos android 7.1.2 και το κινητο πραγματικα δεν πιανεται και έχω και το 2 gb ram. Πραγματικά δεν είδα με καμια ρομ να πηγαινει έτσι το κινητο (ουτε με miui χααχχααχ, ούτε με lineage 13, cyanogenmod 13). Γενικά το android 7.1.2 μεταμορφωνει όλο το κινητο απο οτι καταλαβα. Νιώθω το κινητο ότι έχει ανέβει κατηγορία και πραγματικά φτάνει αυτά που μπορεί να φτάσει. Έχει και πολλές ρυθμίσεις να πειράξεις. Ίσως βάλω και την rr 7.1.2 να συγκρίνω. Μειονέκτημα του android nougat δεν έχει xposed (πολυ σημαντικό για μένα). Επίσης δεν μπορώνα επαναφέρω με το titanium της προηγουμενες εφαρμογές λογικά, λόγω μεταφοράς σε νεότερο android και τις ξανα περνάω απο την αρχη Edited by oraiustepe
Link to comment
Share on other sites

πέρασα την 8.2 από το miui hellas και είναι όλο θέματα.Δεν δουλεύουν οι ρυθμίσεις, την φλάσαρα 2 φορές αλλά τίποτα.Υπάρχει καμία ρομ της προκοπής?

 

Μετά από πολλές δοκιμές, αυτή:

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-aospextended-rom-v1-2-t3506955

Link to comment
Share on other sites

 

του έβαλα την τελευταία global stable αλλά έχει θέματα με το play store και το wifi

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές την viperos android 7.1.2 και το κινητο πραγματικα δεν πιανεται και έχω και το 2 gb ram. Πραγματικά δεν είδα με καμια ρομ να πηγαινει έτσι το κινητο (ουτε με miui χααχχααχ, ούτε με lineage 13, cyanogenmod 13). Γενικά το android 7.1.2 μεταμορφωνει όλο το κινητο απο οτι καταλαβα. Νιώθω το κινητο ότι έχει ανέβει κατηγορία και πραγματικά φτάνει αυτά που μπορεί να φτάσει. Έχει και πολλές ρυθμίσεις να πειράξεις. Ίσως βάλω και την rr 7.1.2 να συγκρίνω. Μειονέκτημα του android nougat δεν έχει xposed (πολυ σημαντικό για μένα). Επίσης δεν μπορώνα επαναφέρω με το titanium της προηγουμενες εφαρμογές λογικά, λόγω μεταφοράς σε νεότερο android και τις ξανα περνάω απο την αρχη

 

Που την βρίσκουμε αυτήν την viperos android κ τρόπος εγκατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Που την βρίσκουμε αυτήν την viperos android κ τρόπος εγκατάστασης?

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-viperos-t3613688

Θεωρητικά όλες οι 7.1 καλά θα πηγαίνουν αλλα μου άρεσαν οι παραπάνω ρυθμίσεις που προσφέρει που δεν ξέρω αν υπάρχουν σε nitrogen,rr,lineage

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...