Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είχα ενα αλλο θέμα που μπορεί να κάνει και για σενα....χανοταν τελειως το σημα και επρεπε να μπω σε λειτουργια πτησης και να ξαναβγω ή να κλεισω το κινητο και να το ξαναανοιξω...το ελυσα βγαζοντας την σιμ και βαζοντας την προσεκτικα...πρεπει να πιασει ακριβως εκει που πρεπει...εχει περιεργο τροπο τοποθετησης της σιμ...ελπιζω να σε βοηθησει αλλιως δεν μου ερχεται αλλη λυση για το προβλημα σου

 

Λοιπόν.Έβγαλα και έβαλα ξανά την σιμ πολύ προσεκτικά αυτή τη φορά και νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γίνεται μέσω του updater να περαστεί global dev rom?Δηλαδή κατεβάζοντας την rom και ρίχνοντας την στον φάκελο downloaded rom και από τον updater μετά αναβάθμιση?Έχω την offficial global

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν.Έβγαλα και έβαλα ξανά την σιμ πολύ προσεκτικά αυτή τη φορά και νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γίνεται μέσω του updater να περαστεί global dev rom?Δηλαδή κατεβάζοντας την rom και ρίχνοντας την στον φάκελο downloaded rom και από τον updater μετά αναβάθμιση?Έχω την offficial global

 

γιες..δες στην πρωτη σελιδα στο συχνες ερωτησεις εχει οδηγιες...

απλα να ξερεις οτι ισως να μην μπορεις να γυρισεις σε stable μετα..καθως απο android 6 σε 5 μπορει να χαθουν imei,mac adresses

Link to comment
Share on other sites

Καλησερα στην παρεα και καλο σας βρηκα! 1 ερωτηση για να δωσετε τα φωτα σας σε εναν αρχαριο με το θεμα.σκεφτομαι να αγορασω ενα xiaomi redmi note 3 pro το οποιο λογο wind θελω την b20(800). Οσα και να εχω βρει με b20 δεν εχουν ελληνικα.μπορω λοιπον να παραγγειλω ενα που δεν εχει ελληνικα και να τα περασω καπως εγω μετα??

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη εαν κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησερα στην παρεα και καλο σας βρηκα! 1 ερωτηση για να δωσετε τα φωτα σας σε εναν αρχαριο με το θεμα.σκεφτομαι να αγορασω ενα xiaomi redmi note 3 pro το οποιο λογο wind θελω την b20(800). Οσα και να εχω βρει με b20 δεν εχουν ελληνικα.μπορω λοιπον να παραγγειλω ενα που δεν εχει ελληνικα και να τα περασω καπως εγω μετα??

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη εαν κουρασα.

 

αγορασε το και με global dev (εχει ελληνικα)

 

αλλα οτι και να παρεις μπορεις να περασεις μετα την global dev ή την ελληνικη ρομ που εχει πληρη μεταφραση

Link to comment
Share on other sites

αγορασε το και με global dev (εχει ελληνικα)

 

αλλα οτι και να παρεις μπορεις να περασεις μετα την global dev ή την ελληνικη ρομ που εχει πληρη μεταφραση

 

Οποτε παιρνω πχ(http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-371103.html) που εχω βρει και εχει την b20(800)που θελω και μετα περναω τα ελληνικα που δεν εχει μεσα.στην αλλαγη αυτη δεν θα επηρεαστει η b20??φανταζομαι το ενα ειναι θεμα hardware και το αλλο software.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Έβγαλα και έβαλα ξανά την σιμ πολύ προσεκτικά αυτή τη φορά και νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γίνεται μέσω του updater να περαστεί global dev rom?Δηλαδή κατεβάζοντας την rom και ρίχνοντας την στον φάκελο downloaded rom και από τον updater μετά αναβάθμιση?Έχω την offficial global

 

Απίστευτο... Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το σήμα. Το διαβάζω και λέω "τι βνα βγάλω και να βάλω τη σιμ προσεκτικά, μια χαρά είναι, τι νόημα έχει;". Το έκανα και εκεί που στο γραφείο έπιανε Ε τώρα πιάνει Η+... Μάγοι-γιατροί ;)

 

Ξέρει κανείς γιατί από κλείδωμα όταν σε καλούν καμιά φορά παγώνει η οθόνη και δεν μπορείς να κάνει τίποτα (με global stable);

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι απίστευτο. Ειδικά η μπαταρία. Δύο μέρες καλή χρήση. Και δεν κολλάει πουθενά. Μόνο θέμα το σήμα (που λύθηκε) και αυτό το κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

@filososfos77

Καταρχήν άλλη μια φορα συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τον οδηγό της cm13

Σε 3-4 μέρες θα το έχω στα χέρια μου οπότε ξεκινάω τα downloads απο σήμερα :)

Ερωτήσεις:

 

1)Έχει αλλάξει κάτι στον οδηγό σου μέχρι σήμερα? (δεν με νοιάζουν τα της cm14 αφού φαίνεται να έχει bugs ακόμα, snapshot cm13 θα βάλω) έχουν βγει ας πούμε καινούρια firmware/radon/twrp/FP-camera fix?

 

2)Το superSU για να έχουμε root μπορούμε να το flashάρουμε όποτε θέλουμε έτσι? και μετά δεν αναβαθμίζουμε ποτέ από το playstore? η cm13 δεν έχει από μόνη της root? btw το link του supersu δεν δουλεύει, όποτε μπορείς δες το σε παρακαλώ

 

3)τον radon τον περνάμε μετα το flash της rom, πριν-μετα τα gapps? ή δεν έχει σημασία?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

ΥΓ βλέπω ότι για κάποιες xiaomi συσκευές έχει βγει MIUI global stable(oxi beta-dev) κατευθείαν από την μαμά xiaomi ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ . ξέρει κανείς αν τα έχουν προσθέσει στο δικό μας?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος αυτήν την Stable?

 

RedMi Note 3 Pro (Kenzo) =>*xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.0.5.0.zip

 

Είναι εύκολο να μου πει εντυπώσεις και αν έχει προβλήματα??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
btw το link του supersu δεν δουλεύει, όποτε μπορείς δες το σε παρακαλώ

 

Διορθώθηκε μετά από επισήμανση από τον ίδιο τον editor.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@filososfos77

Καταρχήν άλλη μια φορα συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τον οδηγό της cm13

Σε 3-4 μέρες θα το έχω στα χέρια μου οπότε ξεκινάω τα downloads απο σήμερα :)

Ερωτήσεις:

 

1)Έχει αλλάξει κάτι στον οδηγό σου μέχρι σήμερα? (δεν με νοιάζουν τα της cm14 αφού φαίνεται να έχει bugs ακόμα, snapshot cm13 θα βάλω) έχουν βγει ας πούμε καινούρια firmware/radon/twrp/FP-camera fix?

 

2)Το superSU για να έχουμε root μπορούμε να το flashάρουμε όποτε θέλουμε έτσι? και μετά δεν αναβαθμίζουμε ποτέ από το playstore? η cm13 δεν έχει από μόνη της root? btw το link του supersu δεν δουλεύει, όποτε μπορείς δες το σε παρακαλώ

 

3)τον radon τον περνάμε μετα το flash της rom, πριν-μετα τα gapps? ή δεν έχει σημασία?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

ΥΓ βλέπω ότι για κάποιες xiaomi συσκευές έχει βγει MIUI global stable(oxi beta-dev) κατευθείαν από την μαμά xiaomi ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ . ξέρει κανείς αν τα έχουν προσθέσει στο δικό μας?

 

Καλημέρα, καλός να σου ερθει.Μια και θα είναι καινούργια θα έλεγα για λιγες μέρες να την δουλέψεις με miui ώστε να εχεις την δυνατότητα να καταλάβεις αν εχεις κάποιο πρόβλημα στην συσκευή σου.

Αφού μετα όλα είναι όπως πρέπει προχωρας.

1.όσο για την αλλαγή των αρχείων δεν υπάρχει, κυρίως σε Ρομ,firmware ακόμα και των διαφόρων fix αφού έχει σταματήσει η δημιουργία νέων built Cm13.Για τον radon μέσα απο την σελιδα υπάρχουν αναβαθμίσεις.

Η εγκατάσταση και η σειρα τυχαίνει να είναι διαφορετική στον καθένα ,ίσως και θέμα συσκευής.Σε κάποιους με νέες συσκευές δούλεψε η σειρα firmware-rom-gapps-goodix.fix-radon και σε άλλους χωρίς το fix.

Αρα εδώ απανταω και στο τρίτο ερώτημα περί radon,στο τέλος αν βάλεις μονο αυτά.

2.Το SuperSU έδωσα εντολή να αλλάξουν το link στον οδηγό αρα το βρίσκεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053 και πάρε τη τελευταία version beta είναι οκ.

Το βάζεις οποτε θες αν και στην Ρομ υπάρχει root που θα το βρεις στο μενού Επιλογές για Προγραμματιστές.

 

Για την 14 που λες δεν είναι και τόσο τραγικά, απλα είναι και παλι θέμα εγκατάστασης, οποίος απο όσα έχω διαβάσει την κάνει σωστά έχει και ανάλογα αποτελέσματα, απλά μπλεκεις ξανά με miflash για να βάλεις miui και bootloader,έχει λίγο μπελά.

Είναι αρχή ακόμα.

Αλλη καλη που έχει πει και ο NickName98 είναι η RR http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-resurrectionremix-5-8-0-t3507433

Link to comment
Share on other sites

για την 14 διάβασα για κάποια θέματα με την κάμερα. Σίγουρα θα τα λύσουν αλλά καινούρια συσκευή και να μου τραβάει FC αν θέλω να τραβήξω κανένα βίντεο...:X:X:X

Τώρα κοιτάω και την RR, αυτή έχει ota updates?

Αυτά που κοιτάω σε μία rom είναι πρώτα απόλα να είναι stable μιας και θα είναι κύρια συσκευή και ας είναι και ΜΜ, να έχει καλή διαχείριση μπαταρίας, και να είναι κοντά σε στοκ android.

Την miui την αγάπησα από το παλιό huawei ideos x5 το οποίο ακόμα αυτήν τρέχει.

Αλλά πλέον πρόσθεσαν τόσα πολλά χαρακτηριστικά για permissions/battery managment που ναι μεν βοηθάνε κάποιον που το ψάχνει πολύ, αλλά δεν θέλω σε μια στραβή να πρέπει να φάω 5 ώρες να το ξανασετάρω για να δουλεύει το ξυπνητήρι ή να κλειδώνω εφαρμογές στην μνήμη για δουλεύουν κάποια widgets. χάνει το νόημα της λειτουργικότητας (linux VS windows all over again:lol: )

Κρατάω μια επιφύλαξη και σίγουρα θα την δουλέψω κάποιες μέρες (μέχρι να μου έρθει το unlock permission:p ) αλλά μάλλον με βλέπω προς CM ή RR μεριά.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλός να σου ερθει.Μια και θα είναι καινούργια θα έλεγα για λιγες μέρες να την δουλέψεις με miui ώστε να εχεις την δυνατότητα να καταλάβεις αν εχεις κάποιο πρόβλημα στην συσκευή σου.

Αφού μετα όλα είναι όπως πρέπει προχωρας.

1.όσο για την αλλαγή των αρχείων δεν υπάρχει, κυρίως σε Ρομ,firmware ακόμα και των διαφόρων fix αφού έχει σταματήσει η δημιουργία νέων built Cm13.Για τον radon μέσα απο την σελιδα υπάρχουν αναβαθμίσεις.

Η εγκατάσταση και η σειρα τυχαίνει να είναι διαφορετική στον καθένα ,ίσως και θέμα συσκευής.Σε κάποιους με νέες συσκευές δούλεψε η σειρα firmware-rom-gapps-goodix.fix-radon και σε άλλους χωρίς το fix.

Αρα εδώ απανταω και στο τρίτο ερώτημα περί radon,στο τέλος αν βάλεις μονο αυτά.

2.Το SuperSU έδωσα εντολή να αλλάξουν το link στον οδηγό αρα το βρίσκεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053 και πάρε τη τελευταία version beta είναι οκ.

Το βάζεις οποτε θες αν και στην Ρομ υπάρχει root που θα το βρεις στο μενού Επιλογές για Προγραμματιστές.

 

Για την 14 που λες δεν είναι και τόσο τραγικά, απλα είναι και παλι θέμα εγκατάστασης, οποίος απο όσα έχω διαβάσει την κάνει σωστά έχει και ανάλογα αποτελέσματα, απλά μπλεκεις ξανά με miflash για να βάλεις miui και bootloader,έχει λίγο μπελά.

Είναι αρχή ακόμα.

Αλλη καλη που έχει πει και ο NickName98 είναι η RR http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-resurrectionremix-5-8-0-t3507433

 

Παντως στην 14.1 που πλεον βασιζεται σε 7.1.1 και λινονται σιγα σιγα τα θεματα το μονο που γινεται ειναι το κλειδωμα του bootlοader αλλα σε μερικους ξεκλειδωσε με το miunlock οπως καναμε με την μεταβαση απο 5.1 σε 6.0.1 με της gtv και gkalen αλλοι εκαναν την φαση με το miflαsh και οι unofficial το ιδιο,παντως πολλοι προτεινουν να βγαινει το καινουργιο firmware η νεα ρομ να σβηνει ο dev το emmc boot.Ουσιαστικα αυτο ειναι που καιει το πιο πολυ κοσμο..αλλα πιστευω ολα θα φτιαξουν!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

και με την RR αλλά και με την CM βλέπω να υπάρχουν θέματα σε κάποιους. Ίσως είναι θέμα flash, ίσως είναι ότι οι συσκευές δεν έχουν τα ίδια sensors σε όλες τις παρτίδες εξ ου και τα περισσότερα προβλήματα είναι σε κάμερα/δαχτυλικό αποτύπωμα.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην 14.1 που πλεον βασιζεται σε 7.1.1 και λινονται σιγα σιγα τα θεματα το μονο που γινεται ειναι το κλειδωμα του bootlοader αλλα σε μερικους ξεκλειδωσε με το miunlock οπως καναμε με την μεταβαση απο 5.1 σε 6.0.1 με της gtv και gkalen αλλοι εκαναν την φαση με το miflαsh και οι unofficial το ιδιο,παντως πολλοι προτεινουν να βγαινει το καινουργιο firmware η νεα ρομ να σβηνει ο dev το emmc boot.Ουσιαστικα αυτο ειναι που καιει το πιο πολυ κοσμο..αλλα πιστευω ολα θα φτιαξουν!

 

Αυτό που διαβάζω παλι είναι ενω έχουν κάνει όλη την διαδικασία,( περασμα miui,ξεκλειδωμα και μετα την cm) σε update που έκαναν μετά τους ξανακλειδωσε!:blink:

Αρα ίσως και να έχει περαστεί στη Ρομ το fw ή κάτι άλλο παίζει.

Το άσχημο κανεις δεν λέει του τουλάχιστον μια ενημέρωση!:mad:

 

Όπως και να έχει μέχρι το Σκ θα έχω κάνει τις δοκιμές μου να έχω άποψη, πιο πολύ να πάρω και ενα backup απο miui αλλά και imei+Mac μιας και δεν έχω τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και με την RR αλλά και με την CM βλέπω να υπάρχουν θέματα σε κάποιους. Ίσως είναι θέμα flash, ίσως είναι ότι οι συσκευές δεν έχουν τα ίδια sensors σε όλες τις παρτίδες εξ ου και τα περισσότερα προβλήματα είναι σε κάμερα/δαχτυλικό αποτύπωμα.

Μα αυτό είναι το ζητούμενο στην όλη φάση. Αλλά και απο την άλλη είναι και θέμα των dev με ποιο τρόπο μπορούν να το διαχειριστούν μετα απο αυτές τις αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη rom xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_XTRVbeta1_6.11.24

Τι πρέπει να κάνω για να βάλω την xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_XTRVbeta1_6.12.1

 

wipe cache,dalvik -> install

Link to comment
Share on other sites

Μην φλασαρετε ακόμα nougat παιδιά. Εγώ αντέχω με τα θεματακια της κάμερας αλλά θέλει δουλίτσα ακόμα. Αν όμως ΔΕΝ σας απασχολεί η φωτογραφική τότε δεν θα έχετε το παραμικρό πρόβλημα να χρησιμοποιείτε την rom.

Όχι πως η κάμερα δεν δουλεύει... Ακομα και στο βίντεο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ή το auto focus που κάποιοι λένε είναι χαλασμένο, σε εμένα δουλεύει κανονικά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο sensor βέβαια.

Απλά είναι αυτά τα fc που κάνει καμιά φορά όταν αλλάζεις μπροστά πίσω κάμερα και δεν θα έλεγα πως την προτείνω.

(ακόμα είμαι με rr + Radon)

 

Αναμονή μέχρι το 17.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος αυτήν την Stable?

 

RedMi Note 3 Pro (Kenzo) =>*xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.0.5.0.zip

 

Είναι εύκολο να μου πει εντυπώσεις και αν έχει προβλήματα??

 

Εγω την πέρασα απ' την πρώτη μέρα και είναι μία χαρά δεν έχει τι παραμικρό πρόβλημα, τα παιδια στο xiaomi miui hellas ξέρουν τι κάνουν....Προχωρα άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πως μπορώ να βγάλω το κλείδωμα στην αρχική οθόνη πριν το μοτίβο??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πέρασα απ' την πρώτη μέρα και είναι μία χαρά δεν έχει τι παραμικρό πρόβλημα, τα παιδια στο xiaomi miui hellas ξέρουν τι κάνουν....Προχωρα άφοβα

 

1000 ευχαριστώ φίλε μου...

 

Σε νέο κινητό

Μετα τα γνωστά ξεκλείδωμα, πέρασμα του recovery κτλ, μπορώ να την περάσω σαν πρώτη ρομ?

Η πρέπει να βάλω άλλη πρώτα? Και μετά αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση είχα την Ελληνική xtrv την τελευταία, έκανα full backup από twrp, πέρασα για λίγο μόνο να δω την Resurection Remix, κάνω διαγραφή και επαναφορά από recovery, bootαρει κανονικά, μου ζητάει κωδικό ξεκλείδωματος συσκευής και δεν παίρνει αυτόν που είχα (100% ότι είναι σωστός), υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει χωρίς στήσιμο από την αρχή;

Ευχαριστώ!

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

γιατι στο μεσεντζερ δεν μου ερχονται αμεσα μερικες φορες τα μηνυματα;

πχ ανοιγω την εφαρμογη και μετα ερχονται

και κατι αλλο...το facebook καθε φορα που το παταω κ μερικες αλλες εφαρμογες μετα απο ξεκλειδωμα του κινητου ειναι σαν να ανοιγει πρωτη φορα, δεν την κραταει ανοιχτη με λιγα λογια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...