Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Τι σκατά έχω;;; Την Multi Rom που απλά αναγράφεται λανθασμένα ως stable???

2. To μόνο πρόβλημα που έχω δει ως τώρα είναι που και που κολλάει η κίνηση στο cardboard / skymap

3. Ποιά η καλύτερη λύση για να έχω ΟΤΑ updates και να μην ασχολούμε πολύ πολύ;

4. Αυτό;;; https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/#post131353

5. Η ρομ που έχω έχει κλειδομένο bootloader ή όχι?

1.Multi rom

2. Αν την κρατήσεις ίσως να παρουσιαστούν κ άλλα.

3 Βάζεις official global

4 Με αυτό βάζεις official

5 Πιθανότατα ξεκλείδωτο και αυτό είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Multi rom

3 Βάζεις official global

4 Με αυτό βάζεις official

5 Πιθανότατα ξεκλείδωτο και αυτό είναι κακό.

 

Το 3 & το 4 ειναι το ίδιο ή άλλο official global και αλλο official σκέτο; Τα Ελληνικά δεν με πολυενδιαφέρουν (και θα μου άρεσε να τα είχα για σωστή ταξινόμιση στης επαφές)

Το 5 μπορώ κάπως να το διαπιστώσω; Επηρεάζει τα βήματα του οδηγού;

Ξέρω οτι σε πρήζω τώρα αλλά η απάντηση σου ήδη με βοηθάει!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου θα έχει ξανά γραφτεί.. Αλλά πείτε μου κάποιος :με Sim της WIND πιάνει το κινητό μας 4g; ή παίζει κάτι με τις μπάντες;
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.. και εγω κοιτουσα το απλο οχι το PRO.. Οποτε ποιο ειναι καλυτερο απο τα 3 για αγορα;

 

Εξαρταται απο το τι ακριβως θες να κανεις. Αν θες απλα να δουλευει το τηλεφωνο και δεν θες να μπλεχτεις καθολου με ξεκλειδωματα, φλασαρισματα κτλ και δεν θες ελληνικα στο πολυ συντομο μελλον σου προτεινω την global stable. Αλλιως μια developer για να ξεκλειδωσεις και μετα να περασεις οτι θες.

Εγω για παραδειγμα οταν το πηρα, ζητησα chinese developer, ξεκλειδωσα bootloader και μετα περασα την global stable. Και τωρα απλα ειμαι ετοιμος οποτε βαρεθω την miui να περασω οποια αλλη rom θελω :) .

 

Σίγουρα κάπου θα έχει ξανά γραφτεί.. Αλλά πείτε μου κάποιος :με Sim της WIND πιάνει το κινητό μας 4g; ή παίζει κάτι με τις μπάντες;

Το κινητο δεν υποστηριζει την 800αρα απο οτι θυμαμαι οποτε σε οποιες περιοχες η wind χρησιμοποιει αυτη τη μπαντα για 4G, το κινητο δεν θα πιανει 4G.

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου θα έχει ξανά γραφτεί.. Αλλά πείτε μου κάποιος :με Sim της WIND πιάνει το κινητό μας 4g; ή παίζει κάτι με τις μπάντες;

 

Επαρχία δεν πιάνει 4G. Αθήνα που έχω δοκιμάσει πιάνει μπόμπα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο πανικός για το 4G της WIND; Αν δεν έχει 4G, θα έχει 3G, και;

Αν δεν κατεβάζετε torrents ούτε που θα καταλάβετε την διαφορά... :p

Link to comment
Share on other sites

Το 3 & το 4 ειναι το ίδιο ή άλλο official global και αλλο official σκέτο; Τα Ελληνικά δεν με πολυενδιαφέρουν (και θα μου άρεσε να τα είχα για σωστή ταξινόμιση στης επαφές)

Το 5 μπορώ κάπως να το διαπιστώσω; Επηρεάζει τα βήματα του οδηγού;

Ξέρω οτι σε πρήζω τώρα αλλά η απάντηση σου ήδη με βοηθάει!

 

Υπάρχει official κινας stable , official κινας developer , official global stable, official global developer...

Για το 5 δες εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει βάλει την επίσημη cm13 να μας πει εντυπώσεις?

 

Έχω βάλει cm 13, όχι όμως την official αλλά την έκδοση του santhosh http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3350656

 

Όλα δουλεύουν τέλεια, από την πρώτη στιγμή. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με την μη υποστήριξη για sms των 160 χαρακτήρων με ελληνικά από την μαμά εφαρμογή μηνυμάτων.

 

Δεν έχω βάλει την official γιατί δεν έχει βγει ακόμη stable, αλλά μόνο nightly

Κανείς δεν έχει βάλει την επίσημη cm13 να μας πει εντυπώσεις?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει official κινας stable , official κινας developer , official global stable, official global developer...

Για το 5 δες εδώ..

 

ξεκλείδωτος είναι... να δω τον οδηγό που είχα ποστάρει πιο πάνω; (τον οποίο ούτος η άλλος απο εσένα τον είχα βρει απο παλαιό σου ποστ χαχα) ???

Link to comment
Share on other sites

ξεκλείδωτος είναι... να δω τον οδηγό που είχα ποστάρει πιο πάνω; (τον οποίο ούτος η άλλος απο εσένα τον είχα βρει απο παλαιό σου ποστ χαχα) ???

 

Μελέτησέ τον καλά πριν τον χρησιμοποιήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Οκ τον είδα καλά (και έχω κάποια εμπειρία, έπαιζα με πολλά διαφορετικά ρομ σε άλλες συσκευές)

Αποφάσισα να το κάνω... τελευταία (ελπίζω και ελπίζεις) ερώτηση :

Να πάω για αυτό --> Global Stable (V7.1.8.0) : Download Here (Αυτή η ρομ δεν έχει καθόλου κινέζικες εφαρμογές μέσα, έχει προεγκατεστημένα τα Google Services, Play Store κλπ και δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον Bootloader)

1. Θα έχω ΟΤΑ με αυτό (Φαντάζομαι το 7.1.8.0 θα αλλάξει με την εγκατάσταση, ακούγεται λίγο πιο παλαιό απο άλλα)

2. Εχει Ελληνικά; (Να κι αν δεν έχει)

3. Πειράζει που δεν έχω κλειδωμένο bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο πανικός για το 4G της WIND; Αν δεν έχει 4G, θα έχει 3G, και;

Αν δεν κατεβάζετε torrents ούτε που θα καταλάβετε την διαφορά... :p

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν είναι μόνο ή wind που χρησιμοποιεί αυτή τη συχνότητα αλλά και ή Vodafone. Το κυριότερο είναι όμως ότι όλες οι εταιρείες ρίχνουν το βάρος στο 4g πλέον με αποτέλεσμα σε πολλά μέρη να έχει καμπάνα 4g και αδύναμο έως ανύπαρκτο 3g!! Χαρακτηριστικό παράδειγμα το σπίτι μου (Νέα Σμυρνη ).

Το θέμα λοιπόν δεν ειναι ότι θέλουν όλοι να κατεβάζουν Blu ray από το κινητό τους και δεν τους φτάνει το 3g αλλά σε λίγο καιρό δεν θα βρίσκουν 3g. Αν λοιπόν μένεις στην επαρχία ή κινείσαι εκτός μεγάλων αστικών κέντρων ειναι υπαρκτό θέμα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ τον είδα καλά (και έχω κάποια εμπειρία, έπαιζα με πολλά διαφορετικά ρομ σε άλλες συσκευές)

Αποφάσισα να το κάνω... τελευταία (ελπίζω και ελπίζεις) ερώτηση :

Να πάω για αυτό --> Global Stable (V7.1.8.0) : Download Here (Αυτή η ρομ δεν έχει καθόλου κινέζικες εφαρμογές μέσα, έχει προεγκατεστημένα τα Google Services, Play Store κλπ και δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον Bootloader)

1. Θα έχω ΟΤΑ με αυτό (Φαντάζομαι το 7.1.8.0 θα αλλάξει με την εγκατάσταση, ακούγεται λίγο πιο παλαιό απο άλλα)

2. Εχει Ελληνικά; (Να κι αν δεν έχει)

3. Πειράζει που δεν έχω κλειδωμένο bootloader?

Βασικα απο οτι ειδα θα κατεβει η 7.2.5.0 απο αυτον τον συνδεσμο ασχετα με το τι λεει το κειμενο (προφανως ξεχασαν να το αλλαξουν

οταν αλλαξαν και τον συνδεσμο) και ναι απο οτι θυμαμαι αυτη προτεινεται για αυτη τη διαδικασια.

Για τις υπολοιπες ερωτησεις:

1)Ναι θα εχει, και με το που ανοιξεις το κινητο μαλλον θα σου ερθει ειδοποιηση για την 7.3.7.0.

2)Προς το παρον οχι, μαλλον θα παρει στο μελλον.

3)Νομιζω πως ναι αλλα δεν μπορω να θυμηθω 100%. Αν δεν κανω λαθος για να μην δημιουργηθουν προβληματα στο μελλον επειδη εχει ξεκλειδωσει με unofficial τροπο, καλο ειναι να τον κλειδωσεις και παλι κατα το φλασαρισμα της official rom και μετα αμα θες τον ξαναξεκλειδωνεις με official τροπο. Ισως με τον οδηγο αυτο το κλειδωμα να γινεται αυτοματα και να μην χρειαζεται κατι παραπανω αλλα δεν θυμαμαι 100% αν γινεται ετσι η οχι. Αμα θες περιμενε λιγο να ξαναψαξω στα σχετικα θεματα και να σου απαντησω και παλι η περιμενε απαντηση απο τον γκουρου του θεματος geoanto :)

 

Edit: Γενικα απο οτι διαβαζω βλεπω οτι μεσω edl mode που αναφερει και ο οδηγος που θες να ακολουθησεις ξανακλειδωνει και ο bootloader, οποτε λογικα ολα μια χαρα. Μετα το φλασαρισμα αμα θες μπορεις να ελεγξεις και παλι αν ειναι κλειδωμενος οπως εκανες και πριν.

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ έγινε γκάφα στην νέα ρομ (πάντα κάνω οτι ευχή βρώ μπορστά μου για ρομ, μια φορά να μην μου βγεί κάτι στραβά κι εμένα;)

Το miflash μετράει δευτερόλεπτα (είμαι ήδη πάνω απο 1000) η πράσινη μπάρα έχει κάτσει κάτω απο το "o" sto Progress και το μύνημα είναι

Writefile position 0x0000002366e400 size 131072

Ακούω ιδέες :) (Γελάω για να μην με πιάσει κρύος ιδρώτας)

 

ΥΓ. Ρε μπας και φταίει το blitzwolf καλόδιο που είναι 2way (δεν υπάρχει πάνω-κάτω σε αυτό το καλόδιο, μπαίνει και απο τις 2 πλευρες και ως τώρα μου δουλεύει άψογα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...και το κόκκινο φωτάκι συνεχίζει και αναβοσβήνει

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ έγινε γκάφα στην νέα ρομ (πάντα κάνω οτι ευχή βρώ μπορστά μου για ρομ, μια φορά να μην μου βγεί κάτι στραβά κι εμένα;)

Το miflash μετράει δευτερόλεπτα (είμαι ήδη πάνω απο 1000) η πράσινη μπάρα έχει κάτσει κάτω απο το "o" sto Progress και το μύνημα είναι

Writefile position 0x0000002366e400 size 131072

Ακούω ιδέες :) (Γελάω για να μην με πιάσει κρύος ιδρώτας)

 

ΥΓ. Ρε μπας και φταίει το blitzwolf καλόδιο που είναι 2way (δεν υπάρχει πάνω-κάτω σε αυτό το καλόδιο, μπαίνει και απο τις 2 πλευρες και ως τώρα μου δουλεύει άψογα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...και το κόκκινο φωτάκι συνεχίζει και αναβοσβήνει

 

Γενικα αστο να συνεχισει λιγο ακομα μεχρι να σου πεταξει καποιο error. Και ναι παιζει να φταιει το καλωδιο. Γενικα προτεινεται για αυτες τις δουλειες να χρησιμοποιειται το μαμα καλωδιο καθε συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου ετυχε εμενα και επειδη θελω να βοηθησω με την εμπειρια που αποκτησα λεω τα εξης:

μου ηρθε με multi rom και τσεκαρα απευθειας αν εχει ξεκλειδωτο bootloader. ηταν οντως ξεκλειδωτος.

κατοπιν οδηγιων των παιδιων εδω ακολουθησα τον οδηγο "unofficial to official" και στην επιλογη της rom που θα περνουσα εβαλα την China Developer(V6.4.1.4). αυτο ειχε σαν συνεπεια να περαστει η συγκεκριμενη rom και να κλειδωσει o bootloader.

ειχα κανει αιτηση για ξεκλειδωμα στην miui και ακολουθωντας τον "οδηγο ξεκλειδωματος" τον ξεκλειδωσα και στην συνεχεια απο τον οδηγο "Πέρασμα custom recovery και Ελληνική ρομ" εβαλα την ελληνικη dev rom 6.8.4 που υποστηριζει ελληνικα και μεχρι στιγμης δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα. οτι βημα δεν μας βγαινει το ξαναπροσπαθουμε και δεν το προσπερναμε, ειναι νομος.

αν εχω κανει καπου λαθος στα βηματα παρακαλω να με διορθωσετε (νομιζω ομως οτι θυμαμαι καλα).

ολα αυτα εγιναν με την βοηθεια πολλων και κυριως του geoanto555 (ολοι οι οδηγοι που αναφερω βρισκονται στην υπογραφη του)!!!

αυτα εν ολιγοις....:)

Edited by sakkouk
Link to comment
Share on other sites

Οκ το έφτιαξα... δεν είμαι σίγουρος γιατί μου το έκανε... ο κάθε οδηγός (και τα comments του) λέει δικες του λεπτομέρειες...

Ισως να ήταν το καλόδιο (συνέχισα με το μαμα καλόδιο)

Ίσως δεν έκανα ρεσετ μετά τους driver

 

YG. Θεούλης ο geoanto555 και ο lallasgr toy xiaomi-miui.gr.

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!!

Edited by Synthercat
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ..

Πάντα να χρησιμοποιείται το στοκ καλώδιο και σε θύρα usb πάνω στην μητρική.

Οι τελευταίες ρομ είχαν λίγο θέμα στο Miflash.. Μην τις επιλέγετε.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εξέλιξη με αυτό; Βλέπω ξέμεινε αναπάντητο

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro

 

εγώ το έλυσα κάνοντας freeze την εφαρμογή google keyboard μέσω titanium backup...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

 

θελω να παραγγειλω το κινητο για εναν φιλο,

και αυτος να μην ασχολειται με ρομ κτλ..

 

θα ηθελα ιδανικα να εχει ελληνικα, εννοειται playstore, και να ψαχνει για αναβαθμισεις και να γινονται OTA αν ειναι δυνατον.

 

υπαρχει τετοιος "συνδυασμος" ρομ κατα την παραγγελια από vickmall ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρεα

Πριν ένα μήνα αγορασα το κινητό από minideal και έχω κάποια προβλήματα.

1: μερικές φορές εκεί που μιλάω σταματούν νά με ακούνε

2: πολύ συχνά αποσυνδέεται από τις κάρτες sim ζητώντας pin (20 φορές τη μέρα)

3:ή οθόνη δεν γυρνάει σε οριζόντια απεικόνιση (μόνο στα βιντεακια).

Υπάρχει τρόπος να τα λύσω; Από rom και τέτοια δέν πολύ ξέρω. Ειναι η έκδοση MIUI Global 7.1 l Stable 7.1.9.0.0(LHOCNCL) και android 5.1.1LMY47V

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρεα

Πριν ένα μήνα αγορασα το κινητό από minideal και έχω κάποια προβλήματα.

1: μερικές φορές εκεί που μιλάω σταματούν νά με ακούνε

2: πολύ συχνά αποσυνδέεται από τις κάρτες sim ζητώντας pin (20 φορές τη μέρα)

3:ή οθόνη δεν γυρνάει σε οριζόντια απεικόνιση (μόνο στα βιντεακια).

Υπάρχει τρόπος να τα λύσω; Από rom και τέτοια δέν πολύ ξέρω. Ειναι η έκδοση MIUI Global 7.1 l Stable 7.1.9.0.0(LHOCNCL) και android 5.1.1LMY47V

Εχεις την multi language rom που βαζουν τα κινεζομαγαζα και εγω το είχα παρει απο το ιδιο μαγαζί το minideal και προτείνεται ανεπιφύλαχτα για αγορες και εχει καλη υποστήριξη και δεχεται απευθείας την καρτα μας, πριν καιρό το κινητο που εχω τώρα,πρέπει να την αλλάξεις άμεσα την rom που φορας,πέρασε οδηγους και μετα περασε μια άλλη με το MiPCSuite . :ninja::ninja::ninja:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω να κανω καιρο unlock το bootloader

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6602014#post6602014

 

κανω create MI account με gmail λογαριασμο αλλα μετα βλεπω αυτην την εικονα

 

https://i.imgsafe.org/2d1f9de4b1.jpg

 

τι λαθος κανω;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παρήγγειλα κι εγώ από ελληνικό κατάστημα, στα 170 ευρώ, αλλά δεν ξέρω τι rom θα έχει (δεν έγραφε, δεν ρώτησα, ήταν μακράν η καλύτερη τιμή). Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κάτι το οποίο είναι αδιόρθωτο; Θέλω να πω, ποιο είναι το worst case scenario;;

 

1.Να έχει αγγλική rom (μάλλον η stable?) και να μην παίρνει ελληνικά; (δεν με νοιάζουν τόσο).

2.Υπάρχει περίπτωση να μην έχει play store; (αυτό με νοιάζει, τι σημαίνει ότι οι εφαρμογές που έχω αγορασμένες δεν θα λειτουργούν ή δεν θα μπορώ να τις κατεβάσω?)

3. Υπάρχει περίπτωση να έχει ελαττωματική rom που δεν διορθώνεται;

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ότι έπρεπε να ρωτήσω πριν το πάρω, αλλά η τιμή ήταν καλή, αν δεν έρθει κάτι καλό θα το στείλω πίσω.:ninja:

 

Ευχαριστώ πολύ, κράξτε ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...