Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσυ κάνεις τώρα εσκεμμένα ομως τωρα παραποίηση το ονόματος μου, είμαι Ο @denis77 οχι με τη @deni77,αρσενικού γένους φίλε μου. :O:O:O:cool::O

 

Οχχχχ συγγνώμη φίλε μου..δεν το έκανα εσκεμμένα.

Το γράφεις και μόνος σου όμως, deni77 είναι το όνομα κ όχι denis77...:lol: :p...μπερδεύτηκα.

Και διάβαζα κάποιους άλλους συνφορουμιτες, το deni κ το deni και αναρωτιόμουν, μα καλά γιατί δεν τους διορθώνει? :dizzy: :lol:

Χίλια συγγνώμη κ πάλι..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο Google account να αποθηκεύεις να είσαι καλυμμένος ακόμα και αν πας σε άλλη εταιρία...

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

ΕΧω πάρει Backup μεσω MiPCSuite αλλα και σε 2 προγράμματα απο google στην καρτα sd όλες τις επαφές μου,στην καρτα sim έχω μόνο κανα 12 ονόματα απο πολύ παλιά αυτά αποθηκευμένα.:):)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να παραγγείλω την συσκευή από το Vickmall. Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, ποια είναι η διαφορά όσον αφορά την δυσκολία της μετέπειτα τοποθέτησης της ελληνικής rom σε Official Global (No Greek) σε σχέση με την Official Developer (Only Chinese+English).

Τι εννοούμε με την φράση πιο εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να παραγγείλω την συσκευή από το Vickmall. Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, ποια είναι η διαφορά όσον αφορά την δυσκολία της μετέπειτα τοποθέτησης της ελληνικής rom σε Official Global (No Greek) σε σχέση με την Official Developer (Only Chinese+English).

Τι εννοούμε με την φράση πιο εύκολα;

Σε περίπτωση που δεν καταφέρεις να βάλεις την dev ρομ μέσω updater θα χρειαστεί να κάνεις μία διαδικασία σαν αυτή. ή σαν αυτή.

Αυτή ειναι η δυσκολία στην χειρότερη περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να παραγγείλω την συσκευή από το Vickmall. Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, ποια είναι η διαφορά όσον αφορά την δυσκολία της μετέπειτα τοποθέτησης της ελληνικής rom σε Official Global (No Greek) σε σχέση με την Official Developer (Only Chinese+English).

Τι εννοούμε με την φράση πιο εύκολα;

Αν θες απλα να περάσεις την καθαρά ελληνικη rom αφου πρώτα ξεκλειδώσεις το παραγγέλνεις με Official Developer (Only Chinese+English).

Έχουν απαντηθεί εδώ μέσα 100 φόρες ομως αυτα τα ιδια και τα ίδια και δεν μπαίνει στο κοπώ κανένας να ανατρέξει λίγες σελίδες να διαβάσει προηγούμενες.:wacko::wacko::wacko:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλα να περάσεις την καθαρά ελληνικη rom αφου πρώτα ξεκλειδώσεις το παραγγέλνεις με Official Developer (Only Chinese+English).

Έχουν απαντηθεί εδώ μέσα 100 φόρες ομως αυτα τα ιδια και τα ίδια και δεν μπαίνει στο κοπώ κανένας να ανατρέξει λίγες σελίδες να διαβάσει προηγούμενες.:wacko::wacko::wacko:

Παρ' ότι έχω διαβάσει τις περισσότερες από τις 309 σελίδες του forum δεν έχω κατανοήσει πλήρως, γιατί είναι πιο δύσκολη η εγκατάσταση των ελληνικών σε Official Global Rom&Google play store(No Greek) σε σχέση με την Official Developer (Only Chinese+English).

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε περίπτωση που δεν καταφέρεις να βάλεις την dev ρομ μέσω updater θα χρειαστεί να κάνεις μία διαδικασία σαν αυτή. ή σαν αυτή.

Αυτή ειναι η δυσκολία στην χειρότερη περίπτωση..

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ geoanto555. Εάν το πάρω με την Official Developer Rom (Only Chinese&English), ποιες είναι οι ενέργεις;

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι έχω διαβάσει τις περισσότερες από τις 309 σελίδες του forum δεν έχω κατανοήσει πλήρως, γιατί είναι πιο δύσκολη η εγκατάσταση των ελληνικών σε Official Global Rom&Google play store(No Greek) σε σχέση με την Official Developer (Only Chinese+English).

Νομιζω στο απάντησα νωρίτερα , θες να περάσεις την ελληνικη rom αφου πρώτα ξεκλειδώσεις το παραγγέλνεις με Official Developer (Only Chinese+English).

Μονο με Developer μπορείς να ξεκλειδώσεις μονο και μονο με αυτήν τον Bootloader,με China Stable και Global Stable δεν...... δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον Bootloader)Τι δεν καταλαβαίνεις.:wacko::wacko::wacko:

Να στο γραψω ποιο άπλα δεν εχει ελληνική αν δεν ξεκλειδώσεις τον Bootloader και αυτο γίνεται μονο Official Developer,με καμιά αλλη.

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

ΕΧω πάρει Backup μεσω MiPCSuite αλλα και σε 2 προγράμματα απο google στην καρτα sd όλες τις επαφές μου,στην καρτα sim έχω μόνο κανα 12 ονόματα απο πολύ παλιά αυτά αποθηκευμένα.:):)

 

Από την στιγμή που κάνεις συγχρονισμό μέ το micloud δεν έχεις θέμα ακόμα και να αλλάξεις εταιρεία. Απλά κάνεις login στο micloud από ένα pc και κάνεις export contacts.

Και εγώ πάντως τουλάχιστον τις επαφές τις έχω πάντα σε 2-3 μέρη.

Link to comment
Share on other sites

- Για να μην υπάρχει παρανόηση, δεν υπάρχει δυνατότητα screen mirroring με καλώδιο MHL ή Slimport. Μόνο με WiFi Direct/ Chromecast κλπ, κάτι που κάνουν όλα τα κινητά.

 

- Όπως είπε ο Deni77, η μόνη επιπλέον "δυσκολία" του να παραλάβεις με global είναι το να περάσεις πρώτα μια developer και μετά την ελληνική. Μικρό το κακό.

 

- Για μένα καλύτερος ο συγχρονισμός των επαφών με Google account. Τα έχεις ανά πάσα στιγμή σε όλες τις συσκευές. Τα υπόλοιπα χάνονται πιο εύκολα, ακόμη και τα clouds των κατασκευαστών είνα επίφοβα σε βάθος χρόνου και είναι proprietary. Επιπλέον, στη Google τα διορθώνεις και από τον browser, σου ανεβάζει και τις φωτό που δήλωσαν οι επαφές σου κλπ.

 

- Ανακάλυψα ότι με φλασάρισμα του cofface twrp recovery, αντί του κανονικού, μπορείς να περνάς και official και unofficial rom χωρίς αλλαγή στο boot.img και το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ geoanto555. Εάν το πάρω με την Official Developer Rom (Only Chinese&English), ποιες είναι οι ενέργεις;

 

Ξεκλειδώνεις bootloader, και ακολουθείς αυτόν τον οδηγό.

 

Για να μην μπερδευόμαστε...limna99 η μόνη επιπλέον δυσκολία μπορεί να σου στοιχίσει πολλά.

Από global τελευταία δεν αναβαθμίζει σε dev μέσω updater που είναι η εύκολη λύση.(εκτός αν είσαι τυχερός)

 

stratosmav αν θέλεις να περάσεις Ελληνική ρομ, (και θέλεις φυσικά να με ακούσεις) πάρτο με dev

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κάτοχος Wind συνδεση για να τσεκαρει την απόδοση του 4g , ρωταω γιατί από ότι βλέπω λείπει ή μπάντα lte800 που είναι ή κυριότερη στη Wind.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κάτοχος Wind συνδεση για να τσεκαρει την απόδοση του 4g , ρωταω γιατί από ότι βλέπω λείπει ή μπάντα lte800 που είναι ή κυριότερη στη Wind.

Απόδοση όταν λες θες να δεις ταχύτητα; Όπως εδώ:

Κάτω τούμπα με το Redmi note 3 pro server GRNet Αθηνα

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160524/787b48fb4f972f8b0c412a9e1df371aa.jpg

 

Ή ποσο επηρεάζεται η γεωγραφική κάλυψη;

 

Γενικά πάνε στο θέμα wind 4g εδώ στο forum και θα δεις τι παίζει μιας και υπάρχουν και χρήστες κινητών χωρίς 800αρα που κάνουν μετρήσεις και σχόλια για την κάλυψη.

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε π@@@τη μου τον χάσαμε από πελάτη.

deni77 συμφωνώ με kodorevi8ulis

Παιδια συγνωμη κιόλας μια ερωτηση εκανα βέβαια ισχιει και για αυτο το κινητο που ειναι το τρολ; αυτα διαβασα εδω μεσα για την κάμερα ξέρετε τωρα πως ειναι οι γυναικεςμε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κάτοχος Wind συνδεση για να τσεκαρει την απόδοση του 4g , ρωταω γιατί από ότι βλέπω λείπει ή μπάντα lte800 που είναι ή κυριότερη στη Wind.

 

Αθήνα είμαι μόνιμα με 4g. εκτός Αθήνας το έχω δοκιμάσει μόνο στη Θήβα όπου ήταν σταθερά Η+.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη κιόλας μια ερωτηση εκανα βέβαια ισχιει και για αυτο το κινητο που ειναι το τρολ; αυτα διαβασα εδω μεσα για την κάμερα ξέρετε τωρα πως ειναι οι γυναικεςμε αυτα...

 

Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες,,, πλάκα κάνουμε και καλά κάνεις και ρωτάς.;);)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ρωτάς κ μπράβο σου.

Λοιπόν δώσε προσοχή..

Παίρνεις το κινητό με dev ρομ.

Ξεκλειδώνεις bootloader και αναγκαστικά κάνεις αυτή την διαδιακασία για να περάσεις TWRP .

Μετά από αυτήν την διαδικασία μπορείς να περνάς ρομ μέσω OTG USB Ή όπως θέλεις.

 

kostis123456 η διαδικασία-οδηγός ισχύει και για σένα...

καλημερα σε ολους!ευχαριστω παρα πολυ ολους σας...μαθαινω απο σας και ειναι κατι που ειναι ανεκτιμητο!ειναι σημαντικο κανεις να μαθαινει ακομα και απ τα ..."παιδια" του ισως!ευχαριστω παλι ολους σας P.S και μια τελευταια ερωτηση...ειμαι οπως προειπα ενας μεσος χρηστης που εχει το κινητο για νορμαλ καθημερινη χρηση...αν το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα χωρις προβληματα δεν ασχολουμαι με αλλαγες rom και συναφη..να εγαταστησω λοιπον ποια ελληνικη rom? stable η dev?και αν εγκαταστησω την stable θα μπορω λεμε τωρα σε 6μηνο 10μηνο να κανω καποιο update? thnk y Edited by saili
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!ευχαριστω παρα πολυ ολους σας...μαθαινω απο σας και ειναι κατι που ειναι ανεκτιμητο!ειναι σημαντικο κανεις να μαθαινει ακομα και απ τα ..."παιδια" του ισως!ευχαριστω παλι ολους σας P.S και μια τελευταια ερωτηση...ειμαι οπως προειπα ενας μεσος χρηστης που εχει το κινητο για νορμαλ καθημερινη χρηση...αν το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα χωρις προβληματα δεν ασχολουμαι με αλλαγες rom και συναφη..να εγαταστησω λοιπον ποια ελληνικη rom? stable η dev?και αν εγκαταστησω την stable θα μπορω λεμε τωρα σε 6μηνο 10μηνο να κανω καποιο update? thnk y

To τηλέφωνο φυσικά και λειτουργεί κανονικά απο μαμάς του (με official rom), απλά αν θέλεις Ελληνικά μενού κλπ (οι official rom ΔΕΝ έχουν Ελληνικά στα μενού) πρέπει να ασχοληθείς μια ώρα εξτρά (περίπου τόσο είναι με κανονικά βήματα, αν πας αργά αργά διαβάζοντας -όπως συνιστάται- περισσότερο:lol:).

Όπως ήδη έμαθες λοιπόν, αν θέλεις να περάσεις Ελληνική ρομ συνιστάται να παραγγείλεις με official DEVELOPER rom καθώς με αυτή γίνεται το ξεκλείδωμα του bootloader ώστε να μπορείς να περάσεις custom rom (όπως η Ελληνική).

Μετά το ξεκλείδωμα (που απαιτεί MI account & άδεια ξεκλειδώματος -που λαμβάνεις SMS έγκριση κανα 10ήμερο αφού κάνεις αίτηση) περνάς custom recovery TWRP (μέσω υπολογιστή με εντολές απο ADB -υπάρχουν όλα έτοιμα στους οδηγούς) και απο εκεί την Ελληνική rom. Δύσκολο δεν είναι, απλά λίγο μπελαλίδικο μέχρι να μπεις στο κλίμα:p. Μην ανησυχείς, όλοι (και εγώ) περάσαμε και αυτό το στάδιο!

 

Στο τελευταίο ερώτημα: Συνιστάται stable (για τους μέσους χρήστες). Αναβαθμίσεις στην Ελληνική ρομ βγαίνουν συχνά (όποτε υπάρχει και νεότερη official stable) και μπορείς να το περάσεις όποτε θέλεις εύκολα (μέσω TWRP όμως) και χωρίς να χάσεις τίποτε απο το κινητό (δεδομένα, εφαρμογές κλπ, όλα παραμένουν ως είχαν).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

αντι να δωσω ενα 5ευρω στον γερμανο για να παω απο micro sim σε nano sim, υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

 

Πας και στη κοβουν τσαμπε.

Η τη κοβεις και μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Πας και στη κοβουν τσαμπε.

Η τη κοβεις και μονος σου.

 

Με μεγάλη πιθανότητα να μην δουλεύει...;)

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη πιθανότητα να μην δουλεύει...;)

 

Να μην δουλεψει γιατι?

Εχω κοψει στο χερι αρκετες και δεν ειχα θεμα.

Προφανως θελει λιγη προσοχη.

Η το πας σε ενα γερμανο και εχουν εργαλειο που το κοβει απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Η το πας σε ενα γερμανο και εχουν εργαλειο που το κοβει απευθειας.

 

Έχω στείλει να κόψουν με "εργαλείο" 5-6 φορές.. Τις 2 δεν δούλευε..

(Δεν θυμάμαι να ήταν για nano ή micro)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει να κόψουν με "εργαλείο" 5-6 φορές.. Τις 2 δεν δούλευε..

(Δεν θυμάμαι να ήταν για nano ή micro)

Στην καλυτερη δεν δουλευει,στη χειροτερη σου περνει σβαρνα και τα πινακια της sim μεσα στο κινητο και παει ακλαυτο....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθηστε ****το με το πώς βάζουμε φωτο εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ θέλω να σας βάλω samples και δεν μπορω :(

 

Ανεβάζεις την φωτογραφία αρχικά πχ εδώ.

Μετά πατάς την επιλογή προσθήκη εικόνας και βάζεις το λινκ που ανεβασες από το postimage..

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην καλυτερη δεν δουλευει,στη χειροτερη σου περνει σβαρνα και τα πινακια της sim μεσα στο κινητο και παει ακλαυτο....

 

geomos έχεις δίκιο.. αλλά δεν το χα σκεφτεί ποτέ έτσι...

Για 5 ευρώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...