Jump to content

[LG G4] Προβλήματα γενικά


yarisakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με nemaki ούτε εγώ μπορώ να διακρίνω κάτι και ανέβασα φωτεινότητα ψηλά αλλά τίποτα απολύτως δεν φαίνεται
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 545
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το εκανες screenshot δεν φαινεται. Δεν αποτυπυπωνεται. Προφανως οταν βλεπεις ΚΑΙ το screenshot στην δικη σου οθονη βλεπεις το image retention γιατι στην ουσια δεν βρισκεται επανω στο screenshot, αλλα σαν δευτερο layer στην οθονη σου και νομιζεις οτι αποτυπωθηκε.

Ειτε θα φωτογραφησεις την οθονη σου με αλλο κινητο ειτε θα προσπαθησεις να βγαλεις σελφι την οθονη σου σε εναν καθρεφτη. (Αν φανει ετσι)

 

εννοείται δεν έκανα screenshot....ένα Link με ένα grey wallpapper παρέθεσα, θα το κατεβάσετε θα το ανοίξετε σε fullscreen στο

gallery σας, και θα δείτε το κάτι σαν image retention αν κοιτάξετε προς το status bar.

 

η πλάκα είναι ότι ενώ σε μένα θα έπρεπε πχ να φαίνεται η ώρα από το Wether timeline app , που είναι μονίμως πάνω στην οθόνη,

δεν φαίνεται.......

 

Δεν είναι ακριβώς image retention....

Συμφωνώ με nemaki ούτε εγώ μπορώ να διακρίνω κάτι και ανέβασα φωτεινότητα ψηλά αλλά τίποτα απολύτως δεν φαίνεται

 

όλοι θα το δείτε....

 

παραθέτω εικόνα από το XDA forum πχ. εδώ έχει ζεσταθεί πολύ η συσκευή του μάλλον και είναι πιο έντονο

hint αν ζεσταθεί πολύ εμφανίζει και ροζ δεξιά αριστερά

hint no2 όλα αυτά φαίνονται κυρίως στο ΓΚΡΙ

 

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/3/6/4/3/6/0/3/20160212_172914.jpg?key=zRB4M2NicwKV-EgrsmKsWw&ts=1467051842

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/3/6/4/3/6/0/3/20160212_172914.jpg?key=zRB4M2NicwKV-EgrsmKsWw&ts=1467051842

http://forum.xda-developers.com/g4/help/lg-g4-display-problem-gray-color-t3313643

Edited by Demoneoire
Link to comment
Share on other sites

εννοείται δεν έκανα screenshot....ένα Link με ένα grey wallpapper παρέθεσα, θα το κατεβάσετε θα το ανοίξετε σε fullscreen στο

gallery σας, και θα δείτε το κάτι σαν image retention αν κοιτάξετε προς το status bar.

 

η πλάκα είναι ότι ενώ σε μένα θα έπρεπε πχ να φαίνεται η ώρα από το Wether timeline app , που είναι μονίμως πάνω στην οθόνη,

δεν φαίνεται.......

 

Δεν είναι ακριβώς image retention....

 

 

όλοι θα το δείτε....

 

παραθέτω εικόνα από το XDA forum πχ.

 

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/3/6/4/3/6/0/3/20160212_172914.jpg?key=zRB4M2NicwKV-EgrsmKsWw&ts=1467051842

Και στο δικό μου το g4 φαινόταν έτσι όταν το είχα. Από το WiFi και μετά αγχνοφαινονται τα εικονίδια. Στο v10 δεν φαίνεται τώρα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου το g4 φαινόταν έτσι όταν το είχα. Από το WiFi και μετά αγχνοφαινονται τα εικονίδια. Στο v10 δεν φαίνεται τώρα

 

υπομονή....

μετά από λίγο καιρό και με την χρήση θα ξανά φανεί και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Α ειπα και εγω. Εβαλες ενα γκρι φοντο για να τσεκαρει ο καθενας το δικο του image retention.

Συνηθως το μεγαλο προβλημα ειναι στα εικονιδια της μπαταριας ρολογιου κεραιας κλπ οτι βρισκεται εκει πανω, μιας και οτι και να βλεπεις, αυτα ειναι παντα εκει πανω μονιμα. Οποτε η αποτυπωση ειναι πιο ευκολο να συμβει εκει και το βλεπεις οταν κατεβασεις λιγο την κουρτινα.

(Οταν κατεβαζουμε την κουρτινα, τα εικονιδια σβηνουν. Οτι μενει, αν μενει, ειναι αποτυπωμα)

Link to comment
Share on other sites

υπομονή....

μετά από λίγο καιρό και με την χρήση θα ξανά φανεί και σε σένα

Και να φανεί εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί. Ειδικά στο σημείο που είναι. Επίσης το ότι φάνηκε στο g4 δεν σημαίνει ότι θα βγει και στο v10 πχ bootloop. Προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα βέβαια lg είναι αυτή ποτε δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει για Kinder έκπληξη

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και να φανεί εμένα προσωπικά με ενοχλεί. Ειδικά στο σημείο που είναι. Επίσης το ότι φάνηκε στο g4 δεν σημαίνει ότι θα βγει και στο v10 πχ bootloop. Προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα βέβαια lg είναι αυτή ποτε δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει για Kinder έκπληξη

 

http://forum.xda-developers.com/lg-v10/help/lg-v10-bootloop-how-to-fix-t3315773

Link to comment
Share on other sites

Μου το ποσταρεις για να δω τι? Δύο Περαστικά από τον Φεβρουάριο εκ των οποίων το ένα ήταν από κακό φλαραρισμα? Πλάκα μου κάνεις? Είμαι ενήμερος, το ότι στο v10 δεν έχει εμφανιστεί ακόμα δεν το ανέφερα για να σας πω ότι η συσκευή σας δεν είναι καλή καθώς την είχα στην κατοχή μου για αρκετό χρονικό διάστημα και ήμουν και πλήρως ικανοποιημενος . Σας το ανέφερα επειδή αυτή τη συσκευή έχω τώρα. Επίσης το οτι χρησιμοποιούν δύο συσκευές πανομοιτυπο hardware δεν σημαίνει ότι έχουν και τα ίδια προβλήματα. Σε όποιον δεν θυμάται το ποστ επειδή το ρίξαμε στο ψιλό vs ανέφερα ότι το είχα στο lg g4 και στο v10 δεν το έχω. Ωστόσο όπως ανέφερα και πριν και να το είχα και τώρα εμένα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε γιατί στην αρχή είναι έντονο όταν ζεσταίνεται σχετικά η συσκευή και μετά σχεδόν εξαφανίζεται

 

Edit :είχα ξεχάσει να βάλω το δεν πριν από το ενοχλεί

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω πλακα θα εβαζα και το αναλογο emoticon.

Bootloop εχει εμφανιστει σε lg g3 (προσφατο προβλημα μετα απο mm update) lg g4,lg v10,lg g5.

Απλα κανεις το σταυρο σου και περιμενεις οσο εχεις lg. ;)

 

σε καλη μας μερια. Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω πλακα θα εβαζα και το αναλογο emoticon.

Bootloop εχει εμφανιστει σε lg g3 (προσφατο προβλημα μετα απο mm update) lg g4,lg v10,lg g5.

Απλα κανεις το σταυρο σου και περιμενεις οσο εχεις lg. ;)

 

σε καλη μας μερια.

Και σε Note 4 φίλου και σε άλλα που έχουν εμφανίζονται στο νήμα του note 4. Τα πιο πολλά έχουν να κάνουν με software bootloop. Ότι κάπου την έχουν κάνει με την 6.0 είναι γεγονός αλλά δεν είναι θέμα μόνο LG απ'οσο φαίνεται και αναφέρομαι στα software bootloop. Από εκεί και πέρα έχω πάρει τα lg αμπαριζα και δεν είχα κανένα θέμα παράμονο με το g2 που έβγαλε την γνωστή κιτρινιλα με μια από σχεδόν δύο χρόνια και αντικατασταθηκαν όλα εντός εγγύησης και πολύ γρήγορα.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα θεμα με το nfc στο lg g pro γνωστο προβλημα σχεδον σε ολους τους κατοχους. Ηταν και ο μοναδικος λογος που πηγα σε lg g4.

Απλα τα πραγματα ποτε ξανα lg απο μενα. Και να θελεις να το πουλησεις τωρα ουτε 200ευρω δεν θα πιασει. Κακη φημη = πτωση τιμης. Αν και προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με το g4.

Το 90% ++ ειναι sofware bootloop ομως αν διαβασεις στο video τα σχολια θα δεις οτι οι περισσοτεροι το εστειλαν πισω για αλλαγη. :mad:

 

Για να μη γραψω για τα software updates που τα δινει παντα εκτος ΕΕ. lg g pro ποτε δεν πηρε ουτε ενα update σε κιτκατ ολη η ευρωπη εβαζε την τουρκικη official rom.

 

Εχω αδυναμο σημα με την q δοκιμάζοντας αλλες συσκευές εχω καλυτερο και σταθερο σημα στο ιδιο σημείο...Ειναι απλα το κινητό που ειναι lg ή παει για εγγυηση;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες με την εν λόγω έκδοση του G4 υπάρχουν; Το έχει στα 167 ευρω στο fastcardtech και σκέφτομαι να το ρισκαρω :p

Ξέρω είναι refurbished, αλλα και πάλι αν δεν είναι τοσο ζόρι να έχω την κορεάτικη έκδοση, πιστεύω πως αξίζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο αν έχει κάποιος εμπειρίες απο την F500 με τυχον αρρώστιες-κουσουρια ας με διαφωτισει!

Link to comment
Share on other sites

Με 29-30 βαθμους και οθονη χειροκινητα στο 40%, αν γραψω στο viber σε landscape για 2-3 λεπτα, υστερα επανω στην κουρτινα φαινεται ο λευκος σταυρος του button του viber.

Ομοιως σε εγγραφη βιντεο (1080) και σε manual mode (ported lg v10) για 2-3 λεπτα, περιμετρικα της οθονης δεξια-αριστερα και πανω σε γκρι φοντο εχω σταμπες.

Και φυσικα οι κλασσικες ενδειξεις ρολοι, μπαταρια, κεραια.

 

Θεωρω οτι στους 29-30 βαθμους και με μόνο 40% φωτεινοτητα οθονης δεν θα επρεπε να κανει image retention. Οταν το ξεκινησε, επρεπε η οθονη να ειναι στο 90-100%.

Τωρα με το παραμικρο μενουν αποτυπωματα. Φευγουν βεβαια αν η οθονη παιξει αλλα πραγματα, αλλα μεχρι να φυγουν, ξανα χρησιμοποιω viber,καμερες κλπ Και φτου και παλι απο την αρχη.

 

Υποψιαζομαι οτι μεσα σε ολο το καλοκαιρι θα χειροτερεψει κι αλλο λογω θερμοκρασιων.

Να το παω τωρα για αλλαγη, η να το αφησω λετε να βγαλει το καλοκαιρι. ?

Γιατι το επομενο καλοκαιρι ληγει και η εγγυηση του. Μην την αλλαξω τωρα και το επομενο καλοκαιρι τα εχει φτυσει και η επομενη.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες με την εν λόγω έκδοση του G4 υπάρχουν; Το έχει στα 167 ευρω στο fastcardtech και σκέφτομαι να το ρισκαρω :p

Ξέρω είναι refurbished, αλλα και πάλι αν δεν είναι τοσο ζόρι να έχω την κορεάτικη έκδοση, πιστεύω πως αξίζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο αν έχει κάποιος εμπειρίες απο την F500 με τυχον αρρώστιες-κουσουρια ας με διαφωτισει!

 

εγώ G4 χωρίς εγγύηση με το γνωστό πρόβλημα του bootloop δεν θα αγόραζα. Με 200€ βρίσκεις μεταχειρισμένο εγχώρια και με εγγύηση.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα παρόμοιο πρόβλημα τα εικονίδια απο την επανω μπαρα μένουν εκει σαν σκιές οταν ειμαι σε full screen η οταν κατεβάζω την μπάρα. Τη προτείνεται παιδιά?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες με την εν λόγω έκδοση του G4 υπάρχουν; Το έχει στα 167 ευρω στο fastcardtech και σκέφτομαι να το ρισκαρω :p

Ξέρω είναι refurbished, αλλα και πάλι αν δεν είναι τοσο ζόρι να έχω την κορεάτικη έκδοση, πιστεύω πως αξίζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο αν έχει κάποιος εμπειρίες απο την F500 με τυχον αρρώστιες-κουσουρια ας με διαφωτισει!

 

Το πήρα πριν κάτι μήνες από fct. Ήταν refurbished και ας το πλασάραν για New. Είχε θέμα η κάμερα, εμφάνιζε μια πράσινη κηλίδα στις φωτος. Μετα από 1-2 εβδομάδες ήρθε το update για mm και μαζί του το bootloop. Το έκανα επιστροφή και πήρα πίσω όλα τα χρήματα χάρη στην PayPal. Το f500 δε διαφέρει από το ευρωπαϊκό ιδιαίτερα. Δεν έχει όμως ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα παρόμοιο πρόβλημα τα εικονίδια απο την επανω μπαρα μένουν εκει σαν σκιές οταν ειμαι σε full screen η οταν κατεβάζω την μπάρα. Τη προτείνεται παιδιά?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι σειρα ειναι το κινητο σου και ποσους μηνες το χρησιμοποιεις. ?

Link to comment
Share on other sites

507 και το εχω κανα 5 - 6 μηνες

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

508 εγω με χρηση 11 μηνες.

Μπας και βγαλουμε καμια ακρη αν ειναι απλα αστοχια οθονης ή μην αρχιζουν μετα απο Χ μηνες χρησης οι οθονες απο θερμοκρασιες να παρουσιαζουν image retention. Αν και καποιος αλλος με χρηση 10+ μηνες εχει καποιο θεμα με image retention εστω και αμυδρο, ας το γραψει.

 

Μην βρεθουμε να μιλαμε απο γενικο προβλημα bootloop, να μιλαμε για γενικο προβλημα image refention των οθονων των g4.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το κινητό το είχα μόνιμα 30% φωτεινότητα εκτός σε εξωτερικό χώρο που το έβαζα auto. Παιχνίδια καθόλου. Μου έκανε ένα bootloop το επανέφερε με Hard reset. Τελικά μετά έβγαλε image retention το έστειλα σέρβις, ανέφερα και το bootloop και τελικά μου άλλαξαν μόνο οθόνη και όχι πλακέτα για το bootloop.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...βλεπω να ανοιγει νεα ψηφοφορια "ποσοι απο εσας εχετε image retention"

Αυτα που διαβαζω δεν ειναι καθολου ενθαρρυντικα.

Πολυ φοβαμαι πως οταν η οθονη φαει μερικους μηνες στην πλατη της με ανεβασμενη θερμοκρασια (υψηλη φωτεινοτητα + θερμοκρασια περιβαλλοντος) σιγα σιγα εμφανιζει image retention που οσο παει και δυναμωνει και γινεται πιο συχνο με την παραμικρη φωτεινοτητα υστερα.

 

Εκτος κι αν βρεθει κατοχος με g4 του περασμενου ιουνιου-ιουλιου που να μας πει οτι το δικο του ειναι οκ.

Μας βλεπω για αλλαγη οθονης μεχρι να ληξει η εγγυηση οσες φορες προλαβουμε μεσα στη διετια.

 

Και το ωραιο ειναι οτι αυτο το προβλημα εχει περασει στα ψιλα σαν μεμονωμενο. Προβλεπω πανικο και με τις οθονες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα image retention και στο g4 κ στο v10. Και στα 2 αλλαχτηκαν οι οθόνες..

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Προβλήματα γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...