Jump to content

[LG G4] Προβλήματα γενικά


yarisakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξέρω, για τον vamire το έγραψα που ρώτησε αν έχει δοκιμάσει κανείς πλήρη φόρτιση με την v20g.

 

Βέβαια όπως έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες η μπαταρία φεύγει νεράκι με αυτή την έκδοση.

 

εξαρτατε εμενα ειναι μια χαρα και καλυτερη sot εκλεινα 3,47 λεπτα απο 2,45 που ειχα!!!και τωρα εχει πεσει μετα απο 10 μερες στις 3,25 λεπτα σταθερα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 545
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τεσταρα μολις τωρα. Με δικτυο gsm και μονο ανοιχτο wifi (εγιναν και 2-3 ενημερωσεις εφαρμογων και 1 mail κατα την φορτιση) η φορτιση απο 3% εως 100% ολοκληρωθηκε ακριβως σε 1:34 λεπτα.

Η V20G δεν κανει πιο αργα φορτιση επιβεβαιωμενα.

Οποτε vamire666 κοιταξε τι αλλο μπορει να σου φταιει απο θεμα hardware. (ουτε νομιζω πως εφαγε καποια φλασια με το update σου και θελει επαναφορα. Θα το κοιτουσα τελευταιο αυτο, μην κανεις τσαμπα επαναφορα)

Κοιτα φορτιστη/καλωδιο ή προβληματικη μπαταρια (ελεγξε τη για τυχον φουσκωματα κλπ) και τελος ισως καποιο προβλημα hardware στο κινητο (?)

Παντως η V20G δεν φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε συνφορουμήτες μου θα το κοιτάξω και θα επανελθω

 

Λοιπόν σήμερα το έβαλα σε άλλο φορτιστη ενός φίλου έδειχνε 1.7A και γέμισε τσακ μπαμ.Αυτο που με προβλημάτισε όμως ήταν ότι η οθόνη έκανε νερά το digitizer του.Σαν να είχα νερά στα χέρια μου πάταγε μόνο του σαν τρελό με το που το εβγαζα δεν το πρόβλημα εξαφανιζόταν.Ο φορτιστής ήταν Samsung αλλά μπορεί και μαϊμού... Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο ποτέ σας;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα το έβαλα σε άλλο φορτιστη ενός φίλου έδειχνε 1.7A και γέμισε τσακ μπαμ.Αυτο που με προβλημάτισε όμως ήταν ότι η οθόνη έκανε νερά το digitizer του.Σαν να είχα νερά στα χέρια μου πάταγε μόνο του σαν τρελό με το που το εβγαζα δεν το πρόβλημα εξαφανιζόταν.Ο φορτιστής ήταν Samsung αλλά μπορεί και μαϊμού... Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο ποτέ σας;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

μου το έκανε και έμενα εχθές από μόνο του άλλαζε καρτέλες μόνο του άνοιγε εφαρμογές όταν το κούναγα λίγο σταμάταγε :blink:

Link to comment
Share on other sites

μου το έκανε και έμενα εχθές από μόνο του άλλαζε καρτέλες μόνο του άνοιγε εφαρμογές όταν το κούναγα λίγο σταμάταγε :blink:

 

με τον φορτιστη που φορτίζεις κάθε μέρα;

Όταν κουναγιες το τηλέφωνο ή το καλώδιο;

Πρέπει να είχε θέμα ο φορτιστής να μην έδινε καθαρό dc και να επηρέαζε το digitizer :/ μιας και αποτι έμαθα πρέπει να είναι μουφα ο φορτιστής του.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπιστεί κανείς με τις v20g/v20h τα bugs του παρελθόντος ή τα διόρθωσαν; μιλάω για το πρόβλημα με τον τερματισμό των κλήσεων και την μη λήψη κλήσεων παρόλο που φαίνεται στον άλλο ότι καλεί το τηλέφωνό μας και για την αδυναμία αλλαγής γλώσσας στο πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Πάντως το bug που πετάει ο browser "Δυστυχώς, Internet έχει σταματήσει." συνεχίζει να υφίσταται.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να παω καποια στιγμη το κινητο για αλλαγη οθονης (image retention)

 

Oμως και το led φλας της καμερας σε εμενα βγαζει τοσο πρασινο χρωμα που ειδικα οι σκιες στις φωτο (αλλα και καποια αλλα tones) πρασινοκιτρινιζουν τοσο, ωστε δεν του κανω καθολου χρηση.

Ηθελα να ρωτησω, αξιζει να τους ζητησω και αλλαγη φλας. ?

Γιατι στο παρελθον διαβασα και απο αλλους οτι το φλας τους πρασινιζε. Αν ειναι γενικο το θεμα, να μην ασχοληθω, γιατι μαλλον με ιδιο φλας θα καταληξω.

 

Επισης και η καμερα απο την πρωτη μερα, ακριβως στο κεντρο εκει που στοχευει βλεπω στην οθονη οτι σε εκεινο το σημειο κοκκινιζει λιγο και φαινεται και υστερα στις φωτο.

(κατι ειχα διαβασει για το φιλτρο υπερυθρων στον αισθητηρα οτι δεν δουλευει καλα) Αν και ΠΑΛΙ το κανει σε ολους αυτο, παλι να μην ασχοληθω ουτε με αυτο.

Μην μου ξεχαρβαλωσουν και το κινητο αν αλλαξω πολλα parts. Εχετε παρομοια συμπτωματα εσεις εστω και σε μικρο βαθμο. ?

Επισυναπτω και μια φωτο φωτογραφιζοντας ενα μπλε σκουρο υφασμα και θα δειτε την ροζε/κοκκινη περιοχη στο κεντρο, καθως και σε συνθηκες ακομα και ημερας 2 φωτος με και χωρις φλας, πως μου καταστρεφεται το λευκο με τη χρηση φλας.

 

Κατα τη γνωμη σας βλεποντας τις φωτογραφιες παρακατω, κινουμαι στα ¨φυσιολογικα" πλαισια ή θα πρεπει να ζητησω αλλαγη φλας και καμερας. ?

 

Zητω συγνωμη, προσπαθω να βαλω spoiler και υστερα αυτο δεν ανοιγει για να δειτε τις φωτο. Κατι θα κανω λαθος.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/0e3a2a496d415ed54d203c810d678693.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/4c43da3319130be29808d81eb7d6a27e.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161024/d6f3350305487cf93aca9635b5023b98.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω πως ο κοκκινος χρωματισμος στο κεντρο, δεν γινεται εντονος παντα και μερικες φορες δεν τον αντιλαμβανεσαι.

Εχει να κανει με την αποσταση στοχευσης, το χρωμα που υπαρχει στο κεντρο της φωτο, την φωτεινοτατα περιβαλλοντος κλπ και δεν ειναι παντα ιδιαιτερα εμφανης, οπως π.χ. στις φωτο με το λευκο σεμεν.

Το φλας βεβαια...παντα πρασινοκιτρινιζει σε ολες τις συνθηκες. Ακομα και σαν φακο να ανοιξω το λεντ σε λευκο τοιχο, παρατηρω την πρασινωπη αποχρωση που του δινει.

Link to comment
Share on other sites

Το φλάς είναι πράσινο και σε μένα οπότε δεν το χρησιμοποιώ. Νομίζω εξάλλου οτι είναι τόσο καλή η κάμερα που τουλάχιστο τη μέρα δεν χρειάζεται φλάς ακόμα και σε κλειστό χώρο. Τον λεκέ δεν τον έχω παρατηρήσει. Εξ άλλου στη φώτο που ανέβασες είναι έντονος και δεν περνά απαρατήρητος. Τη φώτο την έχεις τραβήξει με φλάς; αν ναι δοκίμασε να βγάλεις χωρίς φλάς μήπως φταίει αυτό.
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Oχι, χωρις φλας ειναι. Απλα επελεξα να φωτογραφησω κατι οπου εκ πειρας θα εμφανιζοταν στην χειροτερη εκδοχη του. Συνηθως αντικειμενα κοντινα, σκουρων χρωματων που δεν περιλαμβανουν κοκκινο χρωμα, το φαινομενο γινεται αντιληπτο πιο ευκολα.

Μπορω να φωτογραφησω χωρις φλας και εναν τοιχο ανοιχτοχρωμο στα 2 μετρα και παλι η κοκκινη σταμπα να ειναι πιο αχνη και μικροτερη στο καδρο φυσικα. Σε σημειο που να μην με ενοχλει. Ετσι, στις περισσοτερες φωτο εξω σε κτηρια, τοπια πλατειες κλπ ειναι τοσο μικρο ως φαινομενο που δεν εντοπιζεται.

π.χ. σε μακρο φωτος λουλουδιων εξω στον ηλιο, ακομα κι αν υπαρχει (που υπαρχει) δεν γινεται καθολου αντιληπτο.

Σε περιπτωσεις βεβαια οπως η παραπανω, ειναι εμφανες αρκετα.

 

Yπ'οψιν το φαινομενο υπαρχει και σε αλλα τηλεφωνα σε αλλες μαρκες κατα καιρους και φυσικα υπαρχει και θεμα στο xda και αλλων κατοχων g4, οπου αναφερουν πως σε low light καταστασεις, γινεται ευκολα αντιληπτο.

http://forum.xda-developers.com/g4/help/pink-tint-centre-camera-low-light-faulty-t3121462

 

Απλα ηθελα να ρωτησω αν σε ΟΛΟΥΣ το κανει λιγο πολυ (οποτε να μην ασχοληθω) ή υπαρχουν και συσκευες οπου δεν εχουν αυτη την αστοχια και αξιζει να ζητησω αντικατασταση καμερας. που μπορει να πεσω και σε χειροτερη ή ιδια βεβαια)

 

Αν και διαβαζοντας στο xda, ειδα πως ακομα και μετα απο αλλαγη καμερας, το ιδιο εκανε. Μαλλον ο sony αισθητηρας στο κεντρο εχει προβλημα στο ir φιλτρο λογω παχους ισως αυτου και επιτρεπει να περνα καποιο ποσοστο παραπανω ir με αποτελεσμα το πιο φωτεινο και Pink προβλημα. Ειναι ενα γενικο προβλημα που συνανταται σε διαφορα κινητα, δεν ειναι μονο του G4, αφου εχει να κανει με τον αισθητηρα της sony.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα. Το ίδιο κάνει και το δικο μου. Κόκκινη στάμπα ακριβώς σαν τη δική σου. Προς στιγμήν νόμισα ότι κάνει αντανάκλαση το laser, αλλά μετά λέω μπα πολύ λεπτη και αδύναμη η ακτίνα. Οπότε μην ασχολίσε... Πάντα οι μεγάλοι έρωτες είχαν τα περισσότερα μειονεκτήματα!
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα από τα δύο που αναφέρεις στο δικό μου.. Στείλε το σέρβις και μην το σκέφτεσαι καθόλου περισσότερο...
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο προβλήματα υπάρχουν.Απλα κάποιοι δεν τα βλέπουν.

Για την κιτρινιλα κατέβασε το Snapseed και και επεξεργασου εκεί την θερμοκρασία.ειναι πολύ δυνατό το φλας του αλλά έχει αυτόν τον τόνο για να μη καίει τις φωτογραφίες.

Απορία το έχω πάντως ποιός τραβάει με φλας φώτο όταν έχουμε διάφραγμα 1.8.. μόνο 5 φώτο έχω βγάλει έτσι και αυτές για τεστ από ανάλογο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Σε δωματιο με φωτα δεν χρησιμοποιω φλας.

Αλλα εξω σε κοντινα πλανα μιας παρεας το βραδυ σε σκοτεινο περιβαλλον ενος π.χ. μπαρ, η σε δρομο χωρις φωτισμο κλπ.

Αραια το εχω χρειαστει νυχτα εξω γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το iso και ταχύτητα κλείστρου.κανει θαύματα τόσο το διάφραγμα όσο και το OIS του.Σε γενικές γραμμές πάντα θέλει λίγη ρύθμιση μία φώτο το βράδυ.Θα σου πρότεινα να τραβας ασυμπιεστες και να τις ρυθμιζεις μετά είναι μία ευκαιρία να σωσεις φωτογραφίες.

Αν δεν σού αρέσει όλη η διαδικασία δοκίμασε άλλη εφαρμογή που να σου επιτρέπει την ρύθμιση του White balance πριν χτυπήσεις μία φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το iso και ταχύτητα κλείστρου.κανει θαύματα τόσο το διάφραγμα όσο και το OIS του.Σε γενικές γραμμές πάντα θέλει λίγη ρύθμιση μία φώτο το βράδυ.Θα σου πρότεινα να τραβας ασυμπιεστες και να τις ρυθμιζεις μετά είναι μία ευκαιρία να σωσεις φωτογραφίες.

Αν δεν σού αρέσει όλη η διαδικασία δοκίμασε άλλη εφαρμογή που να σου επιτρέπει την ρύθμιση του White balance πριν χτυπήσεις μία φώτο.

Καλα εννοειται πως σε βραδυνες συνθηκες δουλευω το manual mode απο την πρωτη μερα αγορας του κινητου. :)

Στηριζοντας και τα χερια/κινητο στο γονατο εχω καταφερει με τη βοηθεια του ois να παρω καθαρες φωτο μεχρι και με 2 sec εκθεσης.

Δυστυχως ομως αν στο θεμα υπαρχουν κινουμενα αντικειμενα θα βγουν θολα. Και εκει ειναι μονο η αναγκη υπαρξης του φλας.

 

Τελος παντων καποια στιγμη οταν το σερβις θα εχει ξαλαφρωσει απο την πολλη δουλεια και το παω για αλλαγη οθονης θα σκεφτω εκεινη την στιγμη αν θα κανω νυξη για φλας και καμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι κόλλημα;

 

Που δεν τερματίζει τις κλήσεις και που δεν έρχονται οι εισερχόμενες ενώ φαίνεται ότι καλεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Που δεν τερματίζει τις κλήσεις και που δεν έρχονται οι εισερχόμενες ενώ φαίνεται ότι καλεί κανονικά.

 

Δεν ξερω μηπως ειναι συμπτωση. Αλλα εχτες με επισκεφθηκε φιλος με αλλη μαρκα συσκευης και μου ειπε πως δεν του εμφανιζοταν οι εισερχομενες. Τον ρωτησα τι παροχο ειχε και μου ειπε βονταφον. Μηπως εχεις τον ιδιο παροχο και παιζει κατι απο εκει, ή μηπως και το δικο του κινητο εχει φαει τη δικη του φλασια. ?

 

Εμενα στο παρελθον (πριν αρκετους μηνες) για ενα μικρο χρονικο διαστημα μου εκανε 3-4 φορες μη τερματισμο κλησης, αλλα χαμενες εισερχομενες δεν ειχα ποτε, ουτε το εχω ξανα ακουσει για το G4. Για αυτο σκεφτηκα μηπως ειναι θεμα παροχου και οχι συσκευης και στο αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μηπως ειναι συμπτωση. Αλλα εχτες με επισκεφθηκε φιλος με αλλη μαρκα συσκευης και μου ειπε πως δεν του εμφανιζοταν οι εισερχομενες. Τον ρωτησα τι παροχο ειχε και μου ειπε βονταφον. Μηπως εχεις τον ιδιο παροχο και παιζει κατι απο εκει, ή μηπως και το δικο του κινητο εχει φαει τη δικη του φλασια. ?

 

Εμενα στο παρελθον (πριν αρκετους μηνες) για ενα μικρο χρονικο διαστημα μου εκανε 3-4 φορες μη τερματισμο κλησης, αλλα χαμενες εισερχομενες δεν ειχα ποτε, ουτε το εχω ξανα ακουσει για το G4. Για αυτο σκεφτηκα μηπως ειναι θεμα παροχου και οχι συσκευης και στο αναφερω.

 

Vodafone έχω άλλα είναι γνωστό θέμα της συσκευής μήνες τώρα μιας και έχει αναφερθεί από πολλά μέλη στο παρελθόν. Και δεν είναι μόνο ότι δεν αποθηκεύει τις κλήσεις αλλά όταν σε καλεί κάποιος, σε εκείνον φαίνεται ότι καλεί αλλά σε εσένα δεν χτυπάει το τηλέφωνο σαν να μην έγινε ποτέ η κλήση. Και βέβαια δεν ξέρεις ποτέ ότι είχες εισερχόμενη κλήση. Απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να το κάνει κάποιες φορές μαζεμένες και μετά να περάσουν μήνες χωρίς να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Προβλήματα γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...