Jump to content

UMI Rome


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω, λοιπόν, το θέμα για την αρκετά συζητημένη και αμφιλεγόμενη -πριν την πιάσουμε στα χέρια μας- συσκευή.

 

Μόλις παρέλαβα, στήνω το τηλέφωνο και -μέχρι στιγμής- όλα καλά!

Είναι πραγματικό θωρηκτό. Ό,τι έχετε δει στα διάφορα unboxing, ισχύει.

Έρχεται με προεγκατεστημένο screen protector (που υστερεί αρκετά σε αίσθηση, συγκριτικά με το "γυμνό" γυαλί) και έχει άλλη μία εφεδρική.

Εντυπωσιακότατη η AMOLED, δεν είναι χτυπητή η έλλειψη full HD.

 

Τα υπόλοιπα εν καιρώ...

Link to comment
Share on other sites

Από το όνομα, να υποθέσω ότι αυτό θα αυταναφλέγεται; :lol:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια…. Πηρα δύο rome ενα χρυσο ενα μαυρο… στο μαυρο στην μπαρα φωτεινότητας οθονης μολις το μειωσω κατω απο το μισο, χάνει ολη τη φωτεινότητα (σαν να σβηνει τελειως….. Αφου μεχρι να παρω χαμπαρι τι συμβαινει νομιζα οτι ειναι προβληματικη συσκευη… )… .. αυτο συμβαινει ειτε ειναι ανοικτη η αυτοματη προσαρμογή φωτεινιτητας ειτε κλειστη…. Υπαρχει τροπος να αλλαξω τη ρυθμιση? … .ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θα συνιστούσα hard reset.

Αν εξακολουθήσει το πρόβλημα, θα πρόκειται μάλλον για hardware issue, οπότε σκούρα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια…. Πηρα δύο rome ενα χρυσο ενα μαυρο… στο μαυρο στην μπαρα φωτεινότητας οθονης μολις το μειωσω κατω απο το μισο, χάνει ολη τη φωτεινότητα (σαν να σβηνει τελειως….. Αφου μεχρι να παρω χαμπαρι τι συμβαινει νομιζα οτι ειναι προβληματικη συσκευη… )… .. αυτο συμβαινει ειτε ειναι ανοικτη η αυτοματη προσαρμογή φωτεινιτητας ειτε κλειστη…. Υπαρχει τροπος να αλλαξω τη ρυθμιση? … .ευχαριστω..

 

Βάλε εφαρμογή που να ρυθμίζει την φωτεινότητα όπως αυτές

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.velis.auto.brightness

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vitocassisi.luxlite

 

ϊσως και να είναι hardware πρόβλημα

 

EDIT

Από κάμερα πως τα πάει το κινητό; (κυρίως σε χώρους με λίγο φως, χωρίς φλας)

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια πανω πανω μου δειχνει συνεχεις το "Ε" σαν να εχω ανοιχτα τα δεδομενα ενω ΔΕΝ τα εχω...υπαρχει καποιο προβλημα,τι σημαινει αυτο και τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο Ε δίπλα στις μπάρες το δείχνει συνέχεια, είσαι - δεν είσαι συνδεδεμένος. Όταν είσαι συνδεδεμένος, δείχνει και άλλο ένα, μικρότερο, πάνω από τις μπάρες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μείον:

 

• Μέτρια μπαταρία.

• Κρίσεις υπερευαισθησίας touch (σπάνιότατες στην τελευταία ROM -3.03).

• Θέλει δουλειά στην κάμερα. Δεν υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιηθεί το interpolation στην ανάλυση, με αρνητικές επιπτώσεις στην ευκρίνεια. Επίσης, στην τελευταία έκδοση της ROM (3.03) η κάμερα κρασάρει όταν ανοίγει από third party εφαρμογές (What’s App, Google Drive κλπ).

 

 

Συν:

 

Ο επεξεργαστής υπερ-επαρκέστατος για την συντριπτική πλειοψηφία των χρήσεων και τα 3 Gb RAM εξασφαλίζουν άψογο multitasking.

Το κινητό πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ.

Στιβαρό μεταλικό πλαίσιο.

Γενικά, εξαιρετική περίπτωση στα λεφτά του, imo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Καποιες φορες μου γινεται ξαφνικα η οθονη μπλε-μαυρο .Και πρεπει ναβγαλω την μπαταρια να επανελθει.

 

Αν παω στην 3.03 θα διορθωθει?και πως παω σε αυτην? υπαρχει καποια αλλη ρομ να περασω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν το αντιμετώπισα ούτε στην 3.01, ούτε στην 3.03.

Διαβάζω όμως στο φόρουμ της UMI ότι το έχουν αντιμετωπίσει άλλοι.

Αν δεν βοηθήσει μια επαναφορά, τότε μόνη λύση είναι το φλασάρισμα της 3.03 (το οποίο συνιστώ ούτως ή άλλως).

Link to comment
Share on other sites

βίντεο με τη διαδικασία. Αυτήν ακολούθησα.

Από κάτω θα βρεις συνδέσμους για όλα τα απαραίτητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τελικα.

Πηγα σε 3.03 με το προγραμματακι της umi , το Rootjoy.

Πολυ καλο , απλο και ευχρηστο ! κατεβασα την 3.0.3 απο το rootjoy και φλασαρα παλι μεσα απο το προγραμμα. Υποστηριζει επισης backup και γενικως μπορεις να διαχειριστεις την συσκευη σου.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια cirith !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. το κινητο το παρελαβα πριν καμια εβδομαδα. οντως ειναι ταχυτατο. μοναδικο προβλημα...δεν εχω καλο σημα . ειμαι στην cosmote με 4g καρτα και το σημα ειναι τραγικο μεσα σε κτιρια. σε σημεια του ειχα 3g τωρα δεν δειχνει τιποτα. εχετε καμια ιδεα? ειναι το τηλ, ειναι η καρτα, ειναι η εταιρία, τι να πω!!!

εχω ηδη στειλει μνμ εξω για αντικατασταση και περιμενω απαντηση.

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις ρυθμισεις Ασυρματο και Δικτυα , πατα στα περισσοτερα και κανε μια αναζητηση στα δικτυα . Επελεξε το δικτυο σου. δες δλδ μηπως φταιει κατι απο εκει η αν εχεις πιο πανω επιλογη σε καποιο αλλο δικτυο 2g , 3g η 4g.

Δεν ειμαι τεχνικος , μια αποψη σου αναφερω.

 

Εγω το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν πιανω 4G ( vodafone) πουθενα. Δεν ξερω αν πρεπει να φτιαξω κατι να διορθωθει.

 

Αν γνωριζει καποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. το κινητο το παρελαβα πριν καμια εβδομαδα. οντως ειναι ταχυτατο. μοναδικο προβλημα...δεν εχω καλο σημα . ειμαι στην cosmote με 4g καρτα και το σημα ειναι τραγικο μεσα σε κτιρια. σε σημεια του ειχα 3g τωρα δεν δειχνει τιποτα. εχετε καμια ιδεα? ειναι το τηλ, ειναι η καρτα, ειναι η εταιρία, τι να πω!!!

εχω ηδη στειλει μνμ εξω για αντικατασταση και περιμενω απαντηση.

ευχαριστω για το χρονο σας

 

Φιλε μου ειχα το umi zero και ειχε κατα την γνωμη μου πολυ αδυναμο σημα σε σχεση με αλλα τηλεφωνα οποτε ισως ειναι καποια κατασκευαστικη βλακεια της umi.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγώ έχω πρόβλημα με το 4g της cosmote,δεν ξέρω αν είναι το πρόβλημα της συσκευής ή της sim.Πάντως η κάρτα usim της wind συντονίζει 4g και στις δύο θέσεις sim χωρίς πρόβλημα.Μήπως φταίει η σιμ της cosmote,είναι τουλάχιστων 10 ετών. Το firmware ειναι το 3.01 και έχω κάνει ένεργοποίηση του 4g σε κατάστημα της cosmote,μου ήρθε και sms επιβεβαίωσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγώ έχω πρόβλημα με το 4g της cosmote,δεν ξέρω αν είναι το πρόβλημα της συσκευής ή της sim.Πάντως η κάρτα usim της wind συντονίζει 4g και στις δύο θέσεις sim χωρίς πρόβλημα.Μήπως φταίει η σιμ της cosmote,είναι τουλάχιστων 10 ετών. Το firmware ειναι το 3.01 και έχω κάνει ένεργοποίηση του 4g σε κατάστημα της cosmote,μου ήρθε και sms επιβεβαίωσης.

 

φιλε μου 10 ετων καρτα λογικα δεν ειναι συμβατη με 4g θελει αλλαγη.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν πιανω 4G ( vodafone) πουθενα. Δεν ξερω αν πρεπει να φτιαξω κατι να διορθωθει.

Εκεί στα "περισσότερα", ρίξε μια ματιά αν το APN που σου έχει (προ)επιλεγμένο είναι το "internet.vodafone.gr", ή κάποιο άλλο (πιθανώς το σκέτο "internet"). Αν έχει άλλο, άλλαξέ το και δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα! Παρηγγειλα τη συσκευη για την συζυγο και την εχω στα χερια μου περιπου 10 ημερες.

Το τηλεφωνο ειναι ταχυτατο κατ'εμε,

Η καμερα οντως θελει δουλεια αν και πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι καλη.

Η οθονη του ειναι επισης καλη

και απο σημα πολυ ικανοποιημενος με wind με καινουργια sim εχω σχεδον παντου 4G .

Αν ειχε και notification led θα μου αρεσε περισσοτερο.

 

Δεν μου αρεσαν τα πλαινα κουμπια εντασης και power επειδη προεξεχουν και σκαλωνουν

καθως και η μπαταρια η οποια νομιζω πως ειναι μικρη για το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα! Παρηγγειλα τη συσκευη για την συζυγο και την εχω στα χερια μου περιπου 10 ημερες.

Το τηλεφωνο ειναι ταχυτατο κατ'εμε,

Η καμερα οντως θελει δουλεια αν και πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι καλη.

Η οθονη του ειναι επισης καλη

και απο σημα πολυ ικανοποιημενος με wind με καινουργια sim εχω σχεδον παντου 4G .

Αν ειχε και notification led θα μου αρεσε περισσοτερο.

 

Δεν μου αρεσαν τα πλαινα κουμπια εντασης και power επειδη προεξεχουν και σκαλωνουν

καθως και η μπαταρια η οποια νομιζω πως ειναι μικρη για το τηλεφωνο

 

πως βλέπεις την κάμερα κυρίως και την μπαταρία σε σχέση με το coolpad F1?

Link to comment
Share on other sites

πως βλέπεις την κάμερα κυρίως και την μπαταρία σε σχέση με το coolpad F1?

Για μενα η καμερα του coolpad οπως και η μπαταρια του ειναι πολυ καλυτερα απο το umi.

Με αρκετη χρηση ιντερνετ φορτιζω καθε 2 μερες το coolpad ενω το umi καθε βραδυ.

Οι φωτογραφιες με το umi εχουν περισσοτερο θορυβο σε συνθηκες με χαμηλο φωτισμο και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...