Jump to content

[Android - προτάσεις] Ψυχαγωγία, Lifestyle, Social Networking


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Skype; ....

 

Eχω διαβάσει εδω πιο παλιά ότι το telegram το κάνει αυτό. Εκτός των άλλων είναι φοβερή εφαρμογη.

 

Telegram στα σίγουρα.

Δεν κατάλαβα όμως, ποιο ήταν το πρόβλημα με το hangouts;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το skype λιγο δυσκολο γιατι πρεπει να κατσουμε να κανουμε ολοι λογαριασμο στην microsoft.

 

Το hangouts, γενικα δεν μας αρεσε κ ιδιαιτερα. Καταρχας για πολυ καιρο δεν μπορουσαμε να στειλουμε βιντεο. Τωρα τελευταια νομιζω προσθεσαν αυτην την δυνατοτητα. Επισης δεν μπορεις να πας στην συλλογη με τις φωτογραφιες, να επιλεξεις 5 πχ κ να τις στειλεις στο hangouts. Πρεπει να τις επιλεξεις μεσα απο το περιβαλλον του hangouts, αλλα εκει στα 2 κινητα που δοκιμασα τουλαχιστον, τις δειχνει μπερδεμενες, δεν τις εχει στην σειρα. Γενικα δηλαδη, το hangouts ηταν σαν λυση αναγκης επειδη επρεπε να συδυασουμε 2 κινητα android , 1 android ταμπλετ και 1 iphone. Και ηταν το μονο που βρηκα που μπορουσες να συνδεθεις με τον gmail λογαριασμο.

 

Το telegram το κατεβασα τωρα στο ταμπλετ αλλα μου ζηταει αριθμο τηλεφωνου, οποτε δεν μας κανει. Στο ταμπλετ ο λογαριασμος θα φτιαχτει μονο με το υπαρχων gmail. Στα κινητα, ας θελει και αριθμο τηλεφωνου, αυτα εχουν καρτα sim. Το ταμπλετ δεν εχει.

 

Σας ευχαριστω για τις προτασεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

Το skype λιγο δυσκολο γιατι πρεπει να κατσουμε να κανουμε ολοι λογαριασμο στην microsoft.

 

Το hangouts, γενικα δεν μας αρεσε κ ιδιαιτερα. Καταρχας για πολυ καιρο δεν μπορουσαμε να στειλουμε βιντεο. Τωρα τελευταια νομιζω προσθεσαν αυτην την δυνατοτητα. Επισης δεν μπορεις να πας στην συλλογη με τις φωτογραφιες, να επιλεξεις 5 πχ κ να τις στειλεις στο hangouts. Πρεπει να τις επιλεξεις μεσα απο το περιβαλλον του hangouts, αλλα εκει στα 2 κινητα που δοκιμασα τουλαχιστον, τις δειχνει μπερδεμενες, δεν τις εχει στην σειρα. Γενικα δηλαδη, το hangouts ηταν σαν λυση αναγκης επειδη επρεπε να συδυασουμε 2 κινητα android , 1 android ταμπλετ και 1 iphone. Και ηταν το μονο που βρηκα που μπορουσες να συνδεθεις με τον gmail λογαριασμο.

 

Το telegram το κατεβασα τωρα στο ταμπλετ αλλα μου ζηταει αριθμο τηλεφωνου, οποτε δεν μας κανει. Στο ταμπλετ ο λογαριασμος θα φτιαχτει μονο με το υπαρχων gmail. Στα κινητα, ας θελει και αριθμο τηλεφωνου, αυτα εχουν καρτα sim. Το ταμπλετ δεν εχει.

 

Σας ευχαριστω για τις προτασεις παντως.

 

Στο ταμπλετ όταν ζητάει το telegram αριθμό, αν του δωσεις τον αριθμό απο το άλλο τηλέφωνο δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνατε ένα κοινό email και έχετε όλοι πρόσβαση εκεί δεν σας βολεύει; Ή αντίστοιχα ένας χώρος σε Dropbox, onedrive, Google drive κλπ

Το λέω αυτό γιατί τουλάχιστον δύο χρόνια πριν που το είχα ψάξει το θέμα, στο messenger και στο viber τουλάχιστον που δοκίμασα, η ανάλυση των φωτογραφιών μειωνόταν αυτόματα για να μην είναι μεγάλα τα αρχεία που διακινούνται.

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπλετ όταν ζητάει το telegram αριθμό, αν του δωσεις τον αριθμό απο το άλλο τηλέφωνο δεν γίνεται?

Δεν ξερω αν γινεται, δεν το δοκιμασα. Δεν με καλυπτει ομως γιατι αν βαλω τον αριθμο του αλλου τηλεφωνου, τοτε θα στο ταμπλετ θα υπαρχει ο λογαριασμος του τηλεφωνου, πραγμα που δεν το θελουμε.

 

Αν κάνατε ένα κοινό email και έχετε όλοι πρόσβαση εκεί δεν σας βολεύει; Ή αντίστοιχα ένας χώρος σε Dropbox, onedrive, Google drive κλπ

Το λέω αυτό γιατί τουλάχιστον δύο χρόνια πριν που το είχα ψάξει το θέμα, στο messenger και στο viber τουλάχιστον που δοκίμασα, η ανάλυση των φωτογραφιών μειωνόταν αυτόματα για να μην είναι μεγάλα τα αρχεία που διακινούνται.

 

Email στο ταμπλετ υπαρχει, το gmail που βαλαμε στην αρχη οταν αγοραστηκε.

Βασικα, στην ουσια ψαχνω μια εφαρμογη μνμτων (στυλ whats app, viber) η οποια μπορει να δουλευει σε ταμπλετ ανεξαρτητα. Οταν λεω ανεξαρτητα, εννοω χωρις να θελει αριθμο τηλεφωνου. Μονο με το gmail που ηδη υπαρχει στο ταμπλετ. Αν βρεθει μια τετοια εφαρμογη, τα υπολοιπα λογικα θα ειναι ευκολα, γιατι εφοσον θα δουλευει σε ταμπλετ, θα δουλεψει κ στα κινητα, ειτε με gmail παλι, ειτε με τους αριθμους τηλεφωνου.

 

Στην ουσια αυτο ψαχνω. Παλιοτερα που το ειχα ψαξει μονο το hangouts ειχα βρει να δουλευει με gmail. Απλα κοιταζω τωρα μηπως βρω καποια αλλη καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοούσα και δεν το διατύπωσα σωστά να στελνετε με email τις φωτογραφίες σε μια κοινή διεύθυνση όπου θα έχουν πρόσβαση όλες οι συσκευές και έτσι θα παίρνουν τις φωτογραφίες. Αυτό έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν αλλοιώνεται και το αρχείο της φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινεται, δεν το δοκιμασα. Δεν με καλυπτει ομως γιατι αν βαλω τον αριθμο του αλλου τηλεφωνου, τοτε θα στο ταμπλετ θα υπαρχει ο λογαριασμος του τηλεφωνου, πραγμα που δεν το θελουμε.

 

 

 

Email στο ταμπλετ υπαρχει, το gmail που βαλαμε στην αρχη οταν αγοραστηκε.

Βασικα, στην ουσια ψαχνω μια εφαρμογη μνμτων (στυλ whats app, viber) η οποια μπορει να δουλευει σε ταμπλετ ανεξαρτητα. Οταν λεω ανεξαρτητα, εννοω χωρις να θελει αριθμο τηλεφωνου. Μονο με το gmail που ηδη υπαρχει στο ταμπλετ. Αν βρεθει μια τετοια εφαρμογη, τα υπολοιπα λογικα θα ειναι ευκολα, γιατι εφοσον θα δουλευει σε ταμπλετ, θα δουλεψει κ στα κινητα, ειτε με gmail παλι, ειτε με τους αριθμους τηλεφωνου.

 

Στην ουσια αυτο ψαχνω. Παλιοτερα που το ειχα ψαξει μονο το hangouts ειχα βρει να δουλευει με gmail. Απλα κοιταζω τωρα μηπως βρω καποια αλλη καλυτερη.

Θα το ξαναπώ, ενώ το έχει πει και ο απο πάνω, Skype. Ναι θέλει λογαριασμό microsoft αλλά αφού δεν μπορείτε αλλιώς είναι η πιο εύκολη λύση.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοούσα και δεν το διατύπωσα σωστά να στελνετε με email τις φωτογραφίες σε μια κοινή διεύθυνση όπου θα έχουν πρόσβαση όλες οι συσκευές και έτσι θα παίρνουν τις φωτογραφίες. Αυτό έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν αλλοιώνεται και το αρχείο της φωτογραφίας

 

Δεν καιγομαι ιδιαιτερα για τις φωτογραφιες. Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και το χρησιμοποιω κ εγω αυτο που λες. Οταν θελω να στειλω μια φωτο σε καποιον κ δεν θελω για τον χ,ψ λογο να αλλοιωθει το αρχειο, την ανεβαζω στο google drive και του στελνω το λινκ για να την κατεβασει.

 

Θα το ξαναπώ, ενώ το έχει πει και ο απο πάνω, Skype. Ναι θέλει λογαριασμό microsoft αλλά αφού δεν μπορείτε αλλιώς είναι η πιο εύκολη λύση.

 

Live to ride, ride to live

 

Βρηκα το BBM Messenger. Εχει επιλογη να κανεις λογαριασμο και με mail, αν δεν εχεις κινητο τηλεφωνο. Οτι πρεπει για το ταμπλετ.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160821/a4bf8868f3c5ea692e45bbcfd4828a04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος άγνωστος που δεν τον έχω φίλο στο ινσταγκραμ, έκανε ταγκ το όνομα μου σε μια δημοσίευση του. Σε μια φωτογραφία. Ούτε ξέρω πως με βρήκε..... Πως μπορώ να βγάλω το ταγκ μου από κει???

Να σημειώσω πως είναι ιδιωτικός ο λογαριασμός μου δεν έχω τίποτα δημόσιο αν έχει σχέση αυτό.

 

Βλέπω πως υπάρχει επιλογή να μπλοκαρω αυτόν τον χρήστη κ ας μη τον έχω στους φίλους. Αν το κάνω αυτό θα φύγει και το ταγκ μου από κει?

Edit : τελικά με έκανε tag αυτός σε δημοσίευση αλλουνου χρήστη. Όχι στο δικό του. Τι κάνω?

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ε και τι σε πειράζει;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Με έκανε σε ακατάλληλη φωτογραφία!! Γι αυτό με πειράζει! Βλέπω κάτω στα σχόλια πως παραπονιουνται κ άλλοι ότι τους έβαλε χωρίς να τους ξέρει. Του έκανα αναφορά και μπλοκ και μου ήρθε σαν απάντηση αυτό. Τι είναι? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/bec81def2b67ca921cbee6beb6cc4157.jpg Ενταξει τελικά https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/87f209960455f2aeef5ca54156671025.jpg

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Με έκανε σε ακατάλληλη φωτογραφία!! Γι αυτό με πειράζει! Βλέπω κάτω στα σχόλια πως παραπονιουνται κ άλλοι ότι τους έβαλε χωρίς να τους ξέρει. Του έκανα αναφορά και μπλοκ και μου ήρθε σαν απάντηση αυτό. Τι είναι? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/bec81def2b67ca921cbee6beb6cc4157.jpg Ενταξει τελικά https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/87f209960455f2aeef5ca54156671025.jpg

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Ααα οκ δεν ήξερα ότι βάζεις φωτο πιπεράτες, καλά τον έκανες τότε

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ δεν ήξερα ότι βάζεις φωτο πιπεράτες, καλά τον έκανες τότε

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Εγώ δεν βάζω τίποτα!!!!! Μια φωτο έχω όλη κ όλη στο ινσταγκραμ κ αυτή είναι τοπίο.... :D Με έκανε ταγκ αυτός χωρίς να με ξέρει σε μια φωτογραφία ακατάλληλη δικιά του σε δικό του ποστ. Προφανώς για να μαζέψει like γιατί είδα ότι έχει κάνει μαζικά κ αλλά άτομα που δεν τον ξέρουν και γινόταν παράπονα κάτω από τα tags από τους αλλους. Τέλος πάντων.... Δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να κάνει tag το όνομα σου αν δεν τον έχεις η δεν σε έχει στους ακόλουθους γι αυτό και μου φάνηκε περίεργο. Δεν ξέρω πολλά από ινσταγκραμ !

Και δεν περίμενα κιόλας να κλείσει ο λογαριασμός του αμέσως μόλις έκανα την αναφορά!! Μπράβο στο ινσταγκραμ!!! Η αρχική μου απορία δεν λύθηκε όμως.....μπορω να αφαιρέσω το tag που μου εχει κάνει κάποιος στην δημοσίευση του όπως στο Facebook? Ερώτηση... :D

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Spam είναι... Το κάνουν πολλοί και σε πολλούς!

 

Sent from my Nexus 6P

Θα ρωτήσω βλακεια το ξέρω....

Είναι σαν τους ιούς του Facebook? Που αν πατήσεις το λινκ μετά αρχίζεις άθελά σου να στέλνεις κ εσύ το ίδιο μήνυμα στους φίλους σου?

Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω πως πάνε αυτά στο ινσταγκραμ.... Δεν πιστεύω να είναι κάτι παρόμοιο και να αρχίσω να κάνω ταγκ φίλους μου σε φωτογραφίες άσχετες χωρίς να το ξέρω και χωρίς να το θέλω

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, λινκ είναι, οπότε θεωρητικά μπορεί να είναι οτιδήποτε. Εγώ φαντάζομαι ότι θα είναι κάποια άκυρη διαφήμιση για αμφιβόλου ποιότητας προϊόν/υπηρεσία αλλά δεν το έχω ανοίξει ποτέ. Δεν έχω ακούσει όμως να στέλνει μηνύματα στο IG από ιό

 

Sent from my Nexus 6P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Έχω ένα Xiaomi Mi2S και έχω κάποιες συνομιλίες κρυφές στο Viber. Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά από κάποιες μέρες, ο,τι πολυμεσα μου έχουν στείλει (φωτογραφίες, βίντεο, ηχητικά μηνύματα) διαγραφονται αυτοματα, και όταν τα αναζητώ από τη γκαλερί κάθε συνομιλίας βγαίνει μήνυμα "Αρχείο δεν βρεθηκε". Αυτά που έχω στείλει εγω είναι όλα εκεί. Έψαξα στο site του Viber, αλλά δε βρήκα άκρη.

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω δυο πραγματάκια:

1. Ξέρει κάποιος κάποια ρύθμιση ώστε να μη σβήνονται αυτόματα τα Πολυμεσα από τις συνομιλίες;

2. Πού μπορώ να τα βρω μέσα στο file system του κινητου, ώστε να παίρνω backup αυτών που με ενδιαφέρουν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by ronin13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχουμε εφαρμογή facebook τύπου folio που να μπορεί να αποθηκεύσει φωτογραφιες;

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλεύει σε dualsim συσκευή το viber ταυτόχρονα και για τα 2 νούμερα? Το parallel space που κάνει αυτή την δουλειά δεν λειτουργεί σωστά στη συσκευή μου
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να στείλω ένα άρχειο Word (.doc) σε μια επαφή μου στο chat του FB Messenger; Γίνεται αυτό;

 

Αν πάντως επιλέξω το αρχείο και πατήσω share δεν έχει την επιλογή του Messenger, παρότι έχει Viber και Whatsapp. Ούτε βλέπω τίποτα στο μενού του Messenger ή στο παράθυρο του chat της επαφής που θέλω να στείλω το αρχείο.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

δε βρισκω επιλογη.

μπορεις εναλλακτικα να το ανεβασεις στο sendspace ή dropbox ή αλλου και να στειλεις λινκ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλεύει σε dualsim συσκευή το viber ταυτόχρονα και για τα 2 νούμερα? Το parallel space που κάνει αυτή την δουλειά δεν λειτουργεί σωστά στη συσκευή μου

 

Υπάρχει και το 2accounts.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για nandrois backup χωρις να κλεισω το κινητο και να το δουλεψω οπως το twrp ποιο εχετε ν προτεινεται;;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Ψυχαγωγία, Lifestyle, Social Networking

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...