Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, υπάρχει κάποιος οδηγός για μετάβαση από μουφα global σε original global; stable κατά προτίμηση.

Απ ο,τι έχω δει οι περισσότεροι οδηγοί μιλούν για μετάβαση σε ελληνικές rom. Είναι το ίδιο;

 

Επιπλέον, μπορώ να ξεκλειδώσω χωρίς να αλλάξω rom; Ή άπαξ και ξεκλειδώσω πρέπει να αλλάξω και ρομ;

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το δεύτερο θα σου πω σίγουρα οτι μπορείς να κανεις αίτηση και ξεκλειδώσεις μετα απο τρεις μηνες. Και αν ξεκλειδώσεις μπορείς μετα απο εξι μηνες να περάσεις αλλη ρομ.

Εννοώ οτι ειναι καθαρα δικη σου επιλογή το ποτε θα κάνεις τι

 

Για το πρώτο, ριξε μια ματια στους οδηγούς της ελληνική κοινότητας για το redmi 3,δεν ειναι κατι φοβερο σαν διαδικασία. Αφου περάσεις σύμφωνα με τους οδηγούς το twrp, μετα μπορείς να φλασαρεις οχι την ελληνική, αλλα την official που θα βρεις στο νετ.

 

Α, για βαλεις official, φυσικά και δεν ειναι απαραίτητο να ξεκλειδώσεις...τουλάχιστον ετσι ξερω, ας επιβεβαιώσει κάποιος δεύτερος

Edited by thagro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μια βοηθεια. Πηρε η αδερφη μου το κινητο. Μερικες ερωτησεις: Έχει κατεβασει μια ταινια (δεν ειδα τι αρχειο). Στην default εφαρμογη, παιζει κανονικα, δεν μπορει να βαλει υποτιτλους. Στο bs player, δεν παιζει η ταινια. Στον vlc player, παιζει κανονικα η ταινια αλλά οι υποτιτλοι οχι (τους δειχνει αλλα ακαταλαβιστικους και οχι στα ελληνικα). Τι φταιει? Μηπως επειδη ειναι free apps απο το google play? Και κατι άλλο. Πως μπορουμε να σβησουμε τελειως bloatware (λ.χ Horse Browser) και ποιες εφαρμογες συστηνετε να βγαλω. Επειδη δεν θελει να μπλεξει με root, υπαρχει άλλος τρόπος?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μια βοηθεια. Πηρε η αδερφη μου το κινητο. Μερικες ερωτησεις: Έχει κατεβασει μια ταινια (δεν ειδα τι αρχειο). Στην default εφαρμογη, παιζει κανονικα, δεν μπορει να βαλει υποτιτλους. Στο bs player, δεν παιζει η ταινια. Στον vlc player, παιζει κανονικα η ταινια αλλά οι υποτιτλοι οχι (τους δειχνει αλλα ακαταλαβιστικους και οχι στα ελληνικα). Τι φταιει? Μηπως επειδη ειναι free apps απο το google play? Και κατι άλλο. Πως μπορουμε να σβησουμε τελειως bloatware (λ.χ Horse Browser) και ποιες εφαρμογες συστηνετε να βγαλω. Επειδη δεν θελει να μπλεξει με root, υπαρχει άλλος τρόπος?

Θέμα των εφαρμογών ειναι και μόνο αυτών. Παίξτε με τις ρυθμίσεις τους, και θα βρείτε λύση. Πολύ συχνά βοηθάει και το να μετονομασεις το αρχείο των υποτίτλων ώστε να έχει το ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο της ταινίας, και έτσι ενσωματώνονται οι υπότιτλοι αυτόματα.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω την ελληνικη 7,5,1,0 και μου φαινεται αργο το κινητο. Δεν εχω καποιο προβλημα, ολα τρεχουν κανονικα και η μπαταρια μου βγαζει 2 μερες με bluetooth και 3g μονιμως ανοιχτα και αρκετη χρηση. Ομως αργει πολυ καποιες φορες να ανοιξει εφαρμογες ή να εναλλαχθει σε αυτες (facebook, chrome, instagram, spotify, outlook κυριως αυτες χρησιμποιω πολυ). Ειναι ετσι απο τη μανα του ή εχει το δικο μου κανα θεμα? Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω το mi5 και να αναβαθμιστω.

 

Φιλε, δεν ειναι και κανα τερας ταχυτητας το κινητο, δεν συγκρινεται δηλαδη με S7 ή με κανα G4 ή με κανα Nexus.

Το stutter σου θα το φας με το κουταλι, τρωει και κανα λαγκ που και που αλλα γενικα παει καλα για το price range του.

Link to comment
Share on other sites

Το sms ξεκλειδωματος κανει 3 μερες περιπου τωρα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Περασα απο την global του vickmall σε original stable global.

Όλα κομπλέ, παρότι εκανα μερικά λάθη, τα διόρθωσα κι όλα πήγανε τζετ.

Ελληνικά βέβαια ουτε σε beta στάδιο δεν υπαρχουν, αλλά αυτό που με πείραξε είναι ο,τι δεν υπάρχει η Ελλάδα στα regions. Έχουν βάλει σχεδόν όλες τις χώρες του κόσμου εκτός απο κάμποσες ευρωπαϊκές.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Στην 8.0.2 official global stable υπαρχει η ελλαδα σαν επιλογη

 

Εγώ είμαι στην 7.5.2.0 LAIMIDE

Την τελευταία Ρομ κατέβασα, από το site της xiaomi πριν 2 μέρες.

Εσένα υποθέτω ειναι miui 8... Στην αναζήτηση για update δεν βγάζει κάτι σ εμένα.

 

Βέβαια όταν πατω download latest ROM κάτι παει να κατεβάσει αλλά δεν λέει τι...

Edited by Lumpenarian

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτοι που έχουν 2 gb ram ποση ελεύθερη εχουν οταν τ ανοίγουν;

δηλαδη με ενδιαφέρει να μάθω πόσο τρώει το λειτουργικό απο μόνο του

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

1GB.......

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1GB.......

 

Αρα για χρηστη που δεν παιζει παιχνιδια και χρησιμοποιει browser,fb,messenger,telegram,twitter,μηνυματα,κλησεις και καμερα θα εχει ανετη χρηση-multitasking;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Οριακά είναι αυτά που αναφέρεις πλην της κάμερας.Αμα ανοιξεις κάμερα πιστεύω θα κλείσουν άλλες εφαρμογές, από όσο έχω δει και σε άλλα κινητά μόλις ανοίξει κάμερα,σβηνουν όλα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για χρηστη που δεν παιζει παιχνιδια και χρησιμοποιει browser,fb,messenger,telegram,twitter,μηνυματα,κλησεις και καμερα θα εχει ανετη χρηση-multitasking;

 

Το άνετη είναι ένα θέμα. Άνετη για πόσο καιρό; γνώμη μου είναι αν μπορείς να πάρεις το 3 32 , γιατί κι το 16 δεν είναι κι πολύς χώρος

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα με την stable μου αφήνει 1.2gb. Είναι δεύτερη μέρα βέβαια μόλις, αλλά έχω όλες τις εφαρμογές που είχα και πριν τις δικές μου, της xiaomi τις αναγκαστικές συν κάμποσες Google που στην multi δεν είχα. Απλά έκανα disable κάποιες της Google.

 

Με τη multi είχα 1gb.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Το 3S βγήκε πλέον με την 800άρα μπάντα; Όντως ή τσάμπα το είδα στο vick?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να γίνω και εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητακίου μιας και έχω ξεμείνει ακόμα με ένα xperia neo v. Στο vickmall από ότι φαίνεται ήρθε η international έκδοση(3GB) οπότε θα έχει και το 4g.

Η χρήση που το θέλω είναι -πέρα από τηλέφωνα/μηνύματα- αρκετό browsing και ανάγνωση pdf. Επίσης που και που gps και κανένα βίντεο. Πιστεύω λοιπόν ότι θα με καλύψει το συγκεκριμένο μιας και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις.

Σαν ποιότητα κατασκευής τι λέει; Γιατί δεν έχει τύχει να το δω απο κοντά μέχρι στιγμής.

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να γίνω και εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητακίου μιας και έχω ξεμείνει ακόμα με ένα xperia neo v. Στο vickmall από ότι φαίνεται ήρθε η international έκδοση(3GB) οπότε θα έχει και το 4g.

Η χρήση που το θέλω είναι -πέρα από τηλέφωνα/μηνύματα- αρκετό browsing και ανάγνωση pdf. Επίσης που και που gps και κανένα βίντεο. Πιστεύω λοιπόν ότι θα με καλύψει το συγκεκριμένο μιας και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις.

Σαν ποιότητα κατασκευής τι λέει; Γιατί δεν έχει τύχει να το δω απο κοντά μέχρι στιγμής.

Μεταλλικό, φαίνεται ανθεκτικό αλλά όχι τανκς, γλιστράει σχετικααααα ευκολα όχι παρά πολύ. Γενικά δεν θα έχεις καμία δυσάρεστη έκπληξη από την ποιότητα κατασκευής, ούτε και θα πάθεις την πλακαρα σου. Μια χαρά είναι.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την 8 μου βγάζει πλέον το μενού ετσι: https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160906/9513ded1d5092dc2c4918a9b8e2d2082.jpg

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω στην παλιά διάταξη; Που ήταν όλα τα εικονίδια όχι σε μια γραμμή αλλά ανά τρία, όπως στη MIUI7 Δλδ;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hello there :)

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160906/5cd9e6555d6d23cf75d9250230673034.jpg

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

Μου ήρθε κι εμένα η 8.0.2.0.

Ενδιαφέρουσα η 8...

 

Κάποια ψιλό ασήμαντα bugs:

- Το carousel για κάποιο λόγο δεν δουλεύει.

- Στα θέματα δεν βρίσκει τα παλιά επίσημα της xiaomi (ήταν απο κάνα δυο διαφορετικά account) για κατέβασμα.

- Στην αρχική από σελίδα σε σελίδα υπάρχει μία μικροκαθυστέρηση που πριν δεν υπήρχε.

 

Σε κάνα δυο update το αποτέλεσμα θα είναι άριστο.

Από ελεύθερη ram παιζει μεταξύ 1.1 και 1.2GB και μία δυο φορές μου εμφάνισε 1.3GB

Άντε τώρα και με μία καλή Marshmallow βάση...

Edited by Lumpenarian

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...

θα ηθελα την βοηθεια σας...

Σημερα παρελαβα για εναν φιλο το xiaomi redmi 3s pro 3gb+32gb απο vickmall...

Εγω δεν ανοιξα το πακετο, απλα τους το εδωσα και μετα απο λιγη ωρα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το κινητο ηρθε κλειδωμενο με καποιο μοτιβο...

Αποτελεσμα να μην μπορουν να το ξεκλειδωσουν και να ανοιξουν την συσκευη...

Αληθεια ειναι, ξαναλεω, οτι εγω δεν το εχω δει ακομη το τηλεφωνο...

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο????

Τι μπορω να κανω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο και να βοηθησω τους ανθρωπους???

Εχω στειλει μηνυματα και μειλ στο vickmall αλλα δεν μου εχουν απαντησει...(ειναι και η διαφορα ωρας που εχουμε...)...

Οποιος μπορει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων...

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...