Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Έχω εδώ και 3 χρόνια περίπου το XIAOMI REDMI 3 PRO με official stable rom, την οποία δεν την άλλαξα ως αρχάριος και για να έχω ΟΤΑ updates.

Θέλω όμως να ρουτάρω το κινητό, ώστε να μεταφέρω υλικό και apps στην sd κάρτα που έβαλα.

Κάτι διάβαζα τις προάλλες ότι πρώτα πρέπει να το ξεκλειδώσω κλπ. Επίσης, το ρουτ ταυτίζεται με το φλασάρισμα ελληνικής rom (δηλ. είναι άμεση συνέπεια του??). Μπορεί τέλος, κάποιος να με κατατοπίσει σε ένα αξιόπιστο οδηγό για το συγκεκριμένο μοντέλο (έστω με παράθεση σχετικού link), , ώστε να μπορέσω να το ρουτάρω ή/και να του περάσω ελληνική rom??

 

Συγννώμη που ρωτάω άμεσα, αλλά διάβασα τις πρώτες 20 σελίδες και με έπιασε ημικρανία!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις τωρα ειδα το μηνυμα σου, σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Update: Σε δεύτερη ανάγνωση, νομίζω ότι ο οδηγός στο συνημμένο link δεν θα λειτουργήσει καθώς έχω ακόμη την official stable. Γνωρίζει κανείς κάποιον σχετικό οδηγό? Μην χαθώ στο site της κοινότητας...

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Χθές ξαφνικά έκλεισε το κινητό μου και προς στιγμή νόμισα ότι νέκρωσε, μπρίκαρε κλπ.Το έβαλα στην πρίζα τίποτα, πατησα παρατεταμένα τίποτα, εβγαλα την θήκη τίποτα..

 

Εν τέλει πάτησα τον συνδυασμό Power on + Volume Up και με έβγαλε σε ένα μενού με μισά κινέζικα και μισά αγγλικά (λεχω την official stable αγγλοκινέζικη rom), όπου μεταξύ διάφορων επιλογών (νομίζω 4 επιλογές, μεταξύ αυτών fastboot, recovery κλπ) επέλεξα να πατήσω Recovery και στη συνέχεια μου ζήτησε reboot.

 

To κινητό προς μεγάλη μου ικανοποίηση άνοιξε και λειτουργεί κανονικά. ¨όμως παρατηρώ ότι μου βγάζει συχνά μηνυμα ότι ο αποθηκευτικός χώρος είναι σε χρήση > 90% και μου συστήνει να αφαιρέσω υλικό.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως άθελά μου με το πάτημα του Recovery στο αρχικό μενού, διπλοφόρτωσα την εσωτερική μνήμη?? Δεν χρησιμοιποιώ sd card.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Την bm 47 έχω βάλει σε redmi 3. Από ebay την είχα πάρει γύρω στα 7-8 ευρώ. Δουλεύει απροβληματιστα αλλά δεν νομίζω ότι η πραγματική χωρητικότητα είναι 4000 mah που γράφει.

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Πως ορίζω ως κύρια εφαρμογή browser τον Chrome έναντι του κινέζικου προεγκατεστημένου? Το κινητό αγορασμένο από κινεζομάγαζo με την αγγλοκινέζικη stable rom.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πως ορίζω ως κύρια εφαρμογή browser τον Chrome έναντι του κινέζικου προεγκατεστημένου? Το κινητό αγορασμένο από κινεζομάγαζo με την αγγλοκινέζικη stable rom.

Για δες αν έχεις τη διαδρομή: ρυθμίσεις-->εγκατεστημένες εφαρμογές-->προεπιλεγμένες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Settings>Installed apps>Default apps (το τελευταίο για να το βρω με ζόρισε λίγο).

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...