Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, επειδη το φορτιζω παντα κλειστο.

Πηγαινω προβολη>miravision>λειτουργεια εικονας επιλεγω αυτα που εχει και μετα επιλεγω παλι αυτο που εχω φτιαξει εγω. Ειναι σιγουρα bug ομως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το θέμα είναι ότι ενώ κάνεις τις ρυθμίσεις σου μετά την επανεκκίνηση πρέπει να τις ξανακάνεις αφού δεν τις κρατάει η συσκευή. Στην s027 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, ρυθμισα μια φορά και τέλος. Και να παλευόταν όπως το επιλέγει η συσκευή λες ας πάει στο καλό, όταν την ανοίγω όμως πλέον τα χρώματα και τα κοντράστ είναι χάλια μιλάμε. Τα χρώματα σαν ξεβαμμένα, το λευκό φαίνεται γαλάζιο, απαίσια οθόνη λέμε, γι'αυτό και εκνευρίζομαι τόσο..

 

Τα updates τους και τα καλά τους στο τέλος, άει σιχτίρ πια δηλαδή.

Είπα μια φορά να μη δώσω 500ρικο σε συσκευή κι αυτή η ρημάδα με έχει φέρει τόσες φορές στο αμήν που πλέον αγανάκτησα όμως. Κάθε τους αναβάθμιση συνοδεύεται κι από ώρες αναζήτησης στον ιστό για λύσεις, ε όχι κι άλλη αναζήτηση ρε παιδιά. Η lenovo καταντάει ξεφτίλα για μένα πια, όσο αντέξει στα χέρια μου (γιατί φλερτάρει συχνά και με τα ντουβάρια η αλήθεια είναι ) και μετά τελεία σε αυτούς. Κρίμα γιατί έδειξε θετικά σημάδια αρχικά, πλέον όμως κατάντησε αηδία το πράγμα. Δεν έχουμε όλοι τη διάθεση και τον χρόνο ούτε για αναζητήσεις λύσεων αλλά ούτε και για συνεχή factory resets, τι να κάνουμε δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,θα σου πρότεινα να κάνεις ένα wipe cache φίλε. Απο περιέργεια έκανα επανεκκίνηση στη συσκευή μου μόλις διάβασα το πόστ σου και όλες οι ρυθμίσεις ήταν όπως τις είχα διαμορφώσει πριν την επανεκκίνηση.Πάντως η συσκευή δείχνει πολύ καλή για τα χρήματα της,την έχω στην κατοχή μου 3 ημέρες τώρα και είναι τέρας αυτονομίας.Το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να ρυθμίσω το μέηλ μου,μου βγάζει ένα μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή.Οπότε και μένω με το Gmail,μικρό το κακό.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι αυτό αλλά δεν άλλαξε τίποτα, τα ίδια και τα ίδια, εκεί επιμένει αυτό να εξασθενεί τα χρώματα και να δίνει μια άσχημη φωτεινότητα και κοντράστ μετά από κάθε επανεκκίνηση.

Για να το κάνω πιο κατανοητό οι ρυθμίσεις που κάνω στο Miravision παραμένουν στη θέση τους μετά την επανεκκίνηση, όποια επιλογή κι αν έχω κάνει θα τη βρω και πάλι εκεί. Απλά έχουν αλλάξει τα πάντα στην οθόνη μου μετά την επανεκκίνηση. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που βλέπω με το τι έβλεπα πριν κάνω το reboot και αναγκάζομαι να πηγαίνω ξανά στην "εφαρμογή" αυτή και να κάνω πάλι τις ρυθμίσεις από την αρχή για να έχω μια αξιοπρεπή οθόνη με έντονα χρώματα και φως. Δεν γίνεται να συνεχιστεί όμως αυτό, και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να ανεχτώ την οθόνη έτσι που φαίνεται μετά το άνοιγμα της συσκευής, όσο κι αν προσπαθήσω να κάνω ότι δεν με απασχολεί.

 

Και στο φινάλε γιατί να το ανεχτώ δηλαδή, όπως επίσης και το γιατί να δεχτώ το γεγονός ότι μια εταιρία σαν την lenovo δεν μπορεί μια φορά να κάνει κάτι σωστό για τις συσκευές της. Πριν το τελευταίο update δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα, μετά εμφανίστηκε. Μάλιστα έχει αναφερθεί κι από άλλους στο φόρουμ της lenovo, τουλάχιστον έτσι βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που το αντιμετωπίζει, το ότι δεν είναι της φαντασίας μου δηλαδή.

Είναι η πρώτη φορά που με έχει εκνευρίσει τόσο πολύ μια συσκευή που βρέθηκε στα χέρια μου, ειλικρινά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι αλλαζει τις ρυθμισεις στο Mira vision σε πιο ηρεμους χρωματισμους θα ελεγα. Αυτο που δεν εδωσα σημασια ειναι αν το κανει μετα απο επανεκκινηση ή αν εχει κλεισει η συσκευη και ανοιχτει ξανα γιατι εχω την αισθηση πως εγινε οταν μου τελειωσε εντελως η μπαταρια.

 

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως το ιδιο μου κανει στον υπολογιστη η geforce καποιες φορες οταν καταλαβαινει πως εχω εντονες ρυθμισεις στα χρωματα και νομιζα πως ειναι η ιδεα μου το να συμβαινει και στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι δεν το έκανε νωρίτερα, σε παλιότερες εκδόσεις δηλαδή. Και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η"ρύθμιση" που κάνει, δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα εξασθενημένα χρώματα που εμφανίζονται στην οθόνη, σαν να έχει πρόβλημα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως που δεν το κάνει τα στοιχεία της συσκευής είναι αυτά:

 

έκδοση υλικού Η401

έκδοση βασικού φάσματος : P1ma40_s029_160226_16g_row

έκδοση kernel:3.10.65+

 

άν βοηθάει κάπου.Επίσης έχω ρυθμίσει το miravision σε λειτουργια εικόνας Ζωντάνια και βελτιωση αντίθεσης Δυναμική Αντίθεση.

τέλος (αν παίζει κάποιο ρόλο ) φοράει nova launcher.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω για ενα δικαρτο, και απ ο,τι καταλαβα καλυτερα να΄χει 2gb ram.. βρηκα αυτο το κινητο στο σκρουτζ, κι η αληθεια ειναι πως οι κριτικες εκει ηταν καλες... σε σχεση με εδω που βλεπω μεγαλη απογοητευση! τι εχει συμβει ρε παιδια; μαλλον δεν αξιζει να τ'αγορασω ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα κινητα θα υπαρχουν αρνητικα σχολια και ολα εχουν τα θεματα τους ακομα και αν δωσεις 400 ευρω. Το θεμα ειναι να αξιζει για τα χρηματα του. Απο εκει και περα η καμερα του ειναι απαραδεκτη και τα οποιαδηποτε αλλα προβληματα, που ειναι στην τελικη θεμα software και μπορουν να διορθωθουν, τα θεωρω ασημαντα.

Αλλα στο τελος παντα μετραει τι ειναι πιο σημαντικο για τον καθενα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ρυθμίσει το miravision σε λειτουργια εικόνας Ζωντάνια και βελτιωση αντίθεσης Δυναμική Αντίθεση.

τέλος (αν παίζει κάποιο ρόλο ) φοράει nova launcher.

 

Αυτή τη ρύθμιση έχω επιλέξει κι εγώ αφού στη λειτουργία "χρήστη" μου έκανε μαντάρα όλες τις ρυθμίσεις (φωτεινότητα - κοντράστ - χρώματα κλπ ) μετά από κάθε επανεκκίνηση. Έτσι επέλεξα τον εύκολο δρόμο της "Ζωντάνιας" και έπαιξα λίγο και με τη δυναμική αντίθεση (αν είναι ενεργοποιημένο καταναλώνει μπαταρία νομίζω ). Όποια ρύθμιση και να κάνω όμως, οτιδήποτε κι αν επιλέξω στο τέλος, πάντα η επανεκκίνηση θα μου ρημάξει την οθόνη.

 

Στα στοιχεία της συσκευής που έβαλες έχουμε τα ίδια.

Να δοκιμάσω κι εγώ με τον nova άραγε, αγορασμένο τον έχω εδώ και χρόνια κι έχω και backup των ρυθμίσεων του στην εξωτερική sd.. Δύσκολο το βλέπω να ευθύνεται ο launcher γι'αυτή την ανακατωσούρα πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι αυτό αλλά δεν άλλαξε τίποτα, τα ίδια και τα ίδια, εκεί επιμένει αυτό να εξασθενεί τα χρώματα και να δίνει μια άσχημη φωτεινότητα και κοντράστ μετά από κάθε επανεκκίνηση.

Για να το κάνω πιο κατανοητό οι ρυθμίσεις που κάνω στο Miravision παραμένουν στη θέση τους μετά την επανεκκίνηση, όποια επιλογή κι αν έχω κάνει θα τη βρω και πάλι εκεί. Απλά έχουν αλλάξει τα πάντα στην οθόνη μου μετά την επανεκκίνηση. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που βλέπω με το τι έβλεπα πριν κάνω το reboot και αναγκάζομαι να πηγαίνω ξανά στην "εφαρμογή" αυτή και να κάνω πάλι τις ρυθμίσεις από την αρχή για να έχω μια αξιοπρεπή οθόνη με έντονα χρώματα και φως. Δεν γίνεται να συνεχιστεί όμως αυτό, και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να ανεχτώ την οθόνη έτσι που φαίνεται μετά το άνοιγμα της συσκευής, όσο κι αν προσπαθήσω να κάνω ότι δεν με απασχολεί.

 

Και στο φινάλε γιατί να το ανεχτώ δηλαδή, όπως επίσης και το γιατί να δεχτώ το γεγονός ότι μια εταιρία σαν την lenovo δεν μπορεί μια φορά να κάνει κάτι σωστό για τις συσκευές της. Πριν το τελευταίο update δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα, μετά εμφανίστηκε. Μάλιστα έχει αναφερθεί κι από άλλους στο φόρουμ της lenovo, τουλάχιστον έτσι βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που το αντιμετωπίζει, το ότι δεν είναι της φαντασίας μου δηλαδή.

Είναι η πρώτη φορά που με έχει εκνευρίσει τόσο πολύ μια συσκευή που βρέθηκε στα χέρια μου, ειλικρινά όμως.

Λοιπόν πέρασα AOSP δλδ την stock και ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η συσκευή ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ! ΜΑ ΟΛΑ ομως όπως θα έπρεπε.!

Αν έχετε προβλήματα με την συσκευή σας σας το συνίστήνω ανεπιφύλακτα, ΑΛΛΑ πρώτα διαβάστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με εχετε τρομάξει.

 

Ημουν κάτοχος moto g2 2014, με unlocked bootloader/ root/custom recovery/custom rom. To κινητακι πηγαινε σφαιρα, το μονο προβλημα μου ηταν η μπαταρια, επειδη παιζω πολλες ωρες παιχνίδια εκλεινε γρήγορα.

 

Δυστυχώς το κινητό τωρα βρίσκεται με σπασμένη οθόνη και digitizer. Δηλαδη πολλά λεφτα για να φτιαχτεί, που δεν τα δινω, προτιμω να παρω κάποιο καινούριο με πιο καλή μπαταρία...

 

Βρήκα το Lenovo P1m στα 149. Ακουσα πολύ καλες κριτικές, τρίτη κιόλας θα το επαιρνα. Και ερχομαι εδώ τυχαία και μου διαλύσατε τα όνειρα :P

 

Είμαι διατεθειμένος να παραβλέψω το πρόβλημα της κακής κάμερας, οι φωτογραφιες για μενα δεν ειναι σημαντικες. Αλλά τα bugs της ρομ δεν μπορώ να τα παραβλέψω. Το θέμα με τις ειδοποιήσεις, τα κινεζικα pop-ups, οι αλλαγές στις ρυθμίσεις οθόνης και διάφορα άλλα πολλά είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής : Αν βρω κάποιον οδηγό για άλλη custom rom, ξερει κανένας σας εαν αυτά τα θεματα φευγουν? Δυστυχώς είμαι ψείρας σε αυτά τα πράγματα, μια μικρολεπτομέρεια να με ενοχλεί, χαλιέμαι άσχημα...

 

Σας ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το τεράστιο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και συσκευές που δεν πάσχουν σε τίποτα από όσα γράφονται εδώ. Και εγώ είχα μαγκωθεί με όσα διάβασα εδώ αλλά το πήρα πριν 4 ημέρες, έκανα τις όποιες αναβαθμίσεις μου έβγαλε και δεν έχω μετανιώσει. Και οι φωτογραφίες ακόμα αξιοπρεπέστατες.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια δεν το πρόσεξα. Αλλά τα notifications οι εφαρμογές που δεν μένουν στο background και πολλά ακόμη άλλα δουλευουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια δεν το πρόσεξα. Αλλά τα notifications οι εφαρμογές που δεν μένουν στο background και πολλά ακόμη άλλα δουλευουν όλα.

 

Οκ. Οταν το δεις σε παρακαλω πες μου γιατι κινητο χωρις led για μενα ειναι τεραστιο θεμα καθως δεν θελω να ανοιγοκλεινω καθε λιγο την συσκευη. Αν παντως δεν ειναι καινουρια η εκδοση της aosp τοτε δεν θα λειτουργει και το ιδιο θα ισχυει και για το ραδιοφωνο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οταν το δεις σε παρακαλω πες μου γιατι κινητο χωρις led για μενα ειναι τεραστιο θεμα καθως δεν θελω να ανοιγοκλεινω καθε λιγο την συσκευη. Αν παντως δεν ειναι καινουρια η εκδοση της aosp τοτε δεν θα λειτουργει και το ιδιο θα ισχυει και για το ραδιοφωνο νομιζω

 

Η έκδοση της AOSP ειναι η 5.1. Το ραδιόφωνο λειτουργεί, όλα λειτουργούν εκτός από το led.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς στερεοφωνικό Bluetooth; Τα τραγούδια ακούγονται απαίσια σε αντίθεση με το προηγούμενο κινητό μου (δεν ήταν τέλεια αλλά πολύ καλύτερα).

Από την άλλη ο ήχος μέσω (των ιδιων) ακουστικών είναι εξαιρετικός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βγηκε νεα ρομ cm 12.1 απο οτι ειδα στο Ρωσικο φορουμ ομως αν καταλαβα καλα και παλι δεν λειτουργει το led. Μαλλον αν δεν καταπιαστει κοσμος απο το xda δυσκολα θα βγει καποια bugfree custom rom.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Εγω βαριεμαι να αλλαξω και εχω την μαμα ρομ. Εχει ελαχιστα bugs αλλα δεν εχει θεμα το led. Στην 029 δε , εμφανιστηκε νεο bug, αυτο που λεγαμε με τον Μακη πιο πανω, τα ξεθωριασμενα χρωματα μετα απο boot/reboot αλλα εγω δεν εχω θεμα με το led.
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα ρομ cm 12.1 απο οτι ειδα στο Ρωσικο φορουμ ομως αν καταλαβα καλα και παλι δεν λειτουργει το led. Μαλλον αν δεν καταπιαστει κοσμος απο το xda δυσκολα θα βγει καποια bugfree custom rom.

Δώσε λινκ δεν το βρίσκω

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα ρομ cm 12.1 απο οτι ειδα στο Ρωσικο φορουμ ομως αν καταλαβα καλα και παλι δεν λειτουργει το led. Μαλλον αν δεν καταπιαστει κοσμος απο το xda δυσκολα θα βγει καποια bugfree custom rom.

 

Είσαι σίγουρος ότι βγήκε για το p1m; Γιατί λίγο που έψαχα είδα ότι βγήκε για το p1 και το A6000.

 

Επίσης, δεν νομίζω να διορθωθεί ποτέ το led bug σε custom roms για το p1m. Προφανώς η lenovo χρησιμοποιεί κάποιον closed source driver για το led της και γι'αυτό δεν μπορεί να δουλέψει.

 

Έγω δοκιμάσει όλες τις custom roms που έχουν βγει, σε καμία δεν δουλεύει. Αλλά ποσώς με απασχολεί προσωπικά. Γιατί δουλεύει το υπόλοιπο 90% της συσκευής που κανονικά δεν δουλεύει στην stock rom...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...