Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα να το γλυτωσω και να αλλαζα μονο το recovery αλλα τελικα για να γινει η αναβαθμιση επρεπε να ξαναπερασω την στοκ ρομ. Δυστυχως απο την v27 δεν γινεται η αναβαθμιση στην νεοτερη εκδοση και επρεπε να μπει πρωτα η 25, μετα να αναβαθμιστει σε 27 και μετα σε 29.

Να δουμε αν θα βοηθησει σε τιποτα ολο αυτο

 

Βασικά η stock ROM έχει απίστευτα bugs. Με πρώτο και καλύτερο τη διαχείριση των εφαρμογών στο background! Μπορείς να μου πεις αν διορθώθηκε; Δέχεσαι ας πούμε notifications χωρίς να τρέχει η εφαρμογή από πίσω σαν καρτέλα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειδοποιησεις δεν εχανα ουτε και πρωτα αλλα ισως να εχει να κανει με τις εφαρμογες. Τουλαχιστον σε viber, facebook, sms και κλησεις. Πως εννοεις το να τρεχει η εφαρμογη απο πισω; Χωρις να την εχω ανοιξει καθολου;

Κατα τα αλλα bugs δεν ειχα παρατηρησει (εκτος και αν υποθεσουμε οτι η ποιοτητα της καμερας μπορει να σχετιζεται και με το software)

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποιησεις δεν εχανα ουτε και πρωτα αλλα ισως να εχει να κανει με τις εφαρμογες. Τουλαχιστον σε viber, facebook, sms και κλησεις. Πως εννοεις το να τρεχει η εφαρμογη απο πισω; Χωρις να την εχω ανοιξει καθολου;

 

Είναι διαπιστωμένο bug (και στην 25 και στην 27) πως άμα δεν κρατάς ανοιχτή την καρτέλα στο task manager, η εφαρμογή νεκρώνει και δεν σου δίνει ειδοποιήσεις (πχ στο viber). Σε καμία custom rom δεν το χω πάθει αυτό, ούτε σε άλλη android συσκευή. Μονο με τη stock rom του p1m! O κύριος λόγος που δεν έχω τη stock, είναι βασικό πρόβλημα για μενα αυτό, γιατί χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές που πρέπει να τρέχουν στο background και σταματούν να τρέχουν αν δεν τις έχω αφημένες σαν καρτέλες ανοιχτές!

 

Κατα τα αλλα bugs δεν ειχα παρατηρησει (εκτος και αν υποθεσουμε οτι η ποιοτητα της καμερας μπορει να σχετιζεται και με το software)

 

Η κάμερα είναι άθλια, δεν μπορεί να βοηθήσει το software σε καμία περίπτωση. Στο μόνο που βελτιώνει λίγο τη φάση είναι η ταχύτητα εστίασης και ο χρόνος λήψης, από ποιότητα μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Σπανια θα χρησιμοποιησω τον task manager για να κλεισω εφαρμογη οποτε δεν το ειχα δωσει σημασια. Οπως ειπες εχεις πολλες εφαρμογες αρα ειμαστε και διαφορετικες περιπτωσεις.

Παντως το τσεκαρισα απο περιεργεια αφου εκλεισα το viber και δεν ηρθε ειδοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Σπανια θα χρησιμοποιησω τον task manager για να κλεισω εφαρμογη οποτε δεν το ειχα δωσει σημασια. Οπως ειπες εχεις πολλες εφαρμογες αρα ειμαστε και διαφορετικες περιπτωσεις.

Παντως το τσεκαρισα απο περιεργεια αφου εκλεισα το viber και δεν ηρθε ειδοποιηση

 

Εγώ είμαι control freak και δεν παίζει ν'αφήνω ανοιχτές καρτέλες στον task manager (αν και ξέρω πως το android διαχειρίζεται σωστά τη ram, έχεις ή δεν έχεις αφημένες ανοιχτές καρτέλες), οπότε είναι μεγάλο μείον.

 

Αλλά είναι και πρακτικό το ζήτημα, αν για τον χ,ψ λόγο κλείσει κατά λάθος κάτι εκεί, μπορεί να χάσω μια σημαντική ειδοποίηση, πράγμα ανεπίτρεπτο!

Link to comment
Share on other sites

Ορατη διαφορα εκτος απο το οτι μπορεις να απενεργοποιεις το led για sms, email, κλησεις δεν ειδα. Ισως να υπαρχει καλυτερη διαχειριση στην μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι control freak και δεν παίζει ν'αφήνω ανοιχτές καρτέλες στον task manager (αν και ξέρω πως το android διαχειρίζεται σωστά τη ram, έχεις ή δεν έχεις αφημένες ανοιχτές καρτέλες), οπότε είναι μεγάλο μείον.

 

Αλλά είναι και πρακτικό το ζήτημα, αν για τον χ,ψ λόγο κλείσει κατά λάθος κάτι εκεί, μπορεί να χάσω μια σημαντική ειδοποίηση, πράγμα ανεπίτρεπτο!

Πές τα χρυσόστομε!!!

Είχα προβλήαματα και με το bluetooth όταν μπάινει σε deep sleep το χάνω και πρέπει να το κάνω disable και μετά enable.

Αλλά το πιο σπαστικό είναι με τις background εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Πές τα χρυσόστομε!!!

Είχα προβλήαματα και με το bluetooth όταν μπάινει σε deep sleep το χάνω και πρέπει να το κάνω disable και μετά enable.

Αλλά το πιο σπαστικό είναι με τις background εφαρμογές.

 

Η μόνη λύση μέχρι να (και άμα) το φτιάξουν, είναι να χρησιμοποιείς custom rom. Προυποθέτει βέβαια root+custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση μέχρι να (και άμα) το φτιάξουν, είναι να χρησιμοποιείς custom rom. Προυποθέτει βέβαια root+custom recovery.

Ωπα! Και που την βρίσκεις? Μήπως μπορείς να δώσεις links???

 

Thank you!!

Thank you!!

Thank you!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωπα! Και που την βρίσκεις? Μήπως μπορείς να δώσεις links???

 

Thank you!!

Thank you!!

Thank you!!

Αν μπορείς και για root γιατί έχω βρεί κανα δυό posts αλλα δεν δούλεψε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαθεση παρεξηγησης αλλα το να λεμε πως εχει προβλημα με τις ειδοποιησεις και απο την αλλη να προτεινουμε ρομ που δεν λειτουργει το led ειναι καπως οξυμωρο. Προτιμω να τρεχει συνεχως η εφαρμογη και να βλεπω με το led οτι εχω ειδοποιηση αντι να ανοιγω καθε λιγο το κινητο για να δω αν ηρθαν οι ειδοποιησεις
Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαθεση παρεξηγησης αλλα το να λεμε πως εχει προβλημα με τις ειδοποιησεις και απο την αλλη να προτεινουμε ρομ που δεν λειτουργει το led ειναι καπως οξυμωρο. Προτιμω να τρεχει συνεχως η εφαρμογη και να βλεπω με το led οτι εχω ειδοποιηση αντι να ανοιγω καθε λιγο το κινητο για να δω αν ηρθαν οι ειδοποιησεις

 

Καμία παρεξήγηση. Απλά μάλλον δεν κατάλαβες πόσο σοβαρό είναι αυτό που αναφέρω. Το led ειδοποίησης χρησιμοποιείται για να δείξει ότι υπάρχει ειδοποίηση, όταν το κινητό δεν το χρησιμοποιείς.

 

Το bug στη stock rom έχει να κάνει με την πήγη των ειδοποιήσεων! Δηλαδή δεν δέχεσαι ειδοποιήσεις ούτε στην οθόνη. Διατηρεί τις εφαρμογές ανενεργές. Οπότε στην ουσία πάλι το led στην πράξη χάνει τη χρηστικότητα του, εφόσον δεν δέχεται ειδοποίηση για να τη μετατρέψει σε led σήμανση.

 

Το ζητούμενο είναι να σου έρχονται ειδοποιήσεις στην οθόνη. Ζούμε και χωρίς led.

 

Αν πάλι δεν διακρίνεις τη σοβαρότητα του προβλήματος, δεν σ'αναγκάζει κανείς να πας σε custom rom.

 

Αλλά το ότι το πρόβλημα λύνεται με τη λύση που προτείνω, ισχύει. Είμαι power user και γνωρίζω τι προτείνω. Φιλικά.

Edited by Damageplan
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα μια χαρα τι λες απλα προτιμω να εχω 3-4 εφαρμογες να τρεχουν συνεχως ωστε να εχω τις ειδοποιησεις χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινω συνεχως την συσκευη.

Στην τελικη περι ορεξεως...

Αν παντως βγει καμια custom που να λυνει το θεμα του led ενημερωσε μας. Προσωπικα δεν βγαζω ιδιαιτερη ακρη με το ρωσικο φορουμ γιατι η αυτοματη μεταφραση ειναι τραγικη

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα μια χαρα τι λες απλα προτιμω να εχω 3-4 εφαρμογες να τρεχουν συνεχως ωστε να εχω τις ειδοποιησεις χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινω συνεχως την συσκευη.

Στην τελικη περι ορεξεως...

Αν παντως βγει καμια custom που να λυνει το θεμα του led ενημερωσε μας. Προσωπικα δεν βγαζω ιδιαιτερη ακρη με το ρωσικο φορουμ γιατι η αυτοματη μεταφραση ειναι τραγικη

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι πρακτικό να έχεις το νου σου διαρκώς για το αν παραμένει ανοιχτή ή όχι μια εφαρμογή. Επίσης, σε κάθε reboot, θα πρέπει να ανοιγεις ας πουμε viber κλπ, αλλιώς δεν εκκινεί αυτόματα πάντα.

 

Όπως και να 'χει. Είναι πρόβλημα. Σε καμία άλλη rom ή συσκευή δεν συμβαίνει τέτοιο απαράδεκτο πράγμα. Κι αν δεν υπήρχαν custom rom στη συγκεκριμένη συσκευή, θα την πουλούσα. Τόσο σοβαρό είναι για 'μενα αυτό το ζήτημα!

 

Για αυτό που ρωτάς, όχι, προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια custom rom να επιλύει το θέμα με τις led ειδοποιήσεις. Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με το ρωσικό forum. Ότι rom θέλεις, θα τη βρεις στο techolaty. Αν βγει κάτι νέο, θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα μια χαρα τι λες απλα προτιμω να εχω 3-4 εφαρμογες να τρεχουν συνεχως ωστε να εχω τις ειδοποιησεις χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινω συνεχως την συσκευη.

Στην τελικη περι ορεξεως...

Αν παντως βγει καμια custom που να λυνει το θεμα του led ενημερωσε μας. Προσωπικα δεν βγαζω ιδιαιτερη ακρη με το ρωσικο φορουμ γιατι η αυτοματη μεταφραση ειναι τραγικη

Η lenovo είναι τραγικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ σε αυτό, και πιστεψε δεν με ενδιαφέρει το led με ενδιαφέρουν κάποιες εφαρμογές (βλέπε jabber skype) να τρέχουν στο background. Ειναι σπαστικό ξαφνικά να χάνονται τα notifications.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και αυτό το πόστ μου ;) Κι αν έχεις απορίες στείλε μου pm.

Η AOSP σε Dual sim δουλευει κανικά? Την εχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τα κάτω πλήκτρα να αναβοσβήνουν όταν έχεις ειδοποίηση με το gravity box για όποιον ενδιαφέρεται
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, υπάρχει πουθενά η stock full rom η καινούργια να την κατεβάσουμε αντί να ξεκινάμε απο την V25 και να κάνουμε το update στο update?
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κι άλλος ότι μετά τη μετάβαση στην τελευταία έκδοση s029 η οθόνη χάνει πάντα τις ρυθμίσεις της σε φωτεινότητα - οξύτητα - χρώμα κλπ μετά από επανεκκίνηση της συσκευής;

Έχει στο μενού της προβολής οθόνης αυτό το Miravision όπου και επιλέγει κάποιος τις ρυθμίσεις που θέλει για την προβολή της οθόνης, το τηλέφωνο όμως μετά την επανεκκίνηση κάνει πάλι τις δικές του επιλογές με αποτέλεσμα να ανοίγει με εξασθενημένα χρώματα και φωτεινότητα χάλια.. Ρύθμιση πάλι στο Miravision, στην επόμενη επανεκκίνηση πάλι τα ίδια.

Ειλικρινά έχει αρχίσει να με εκνευρίζει αφάνταστα η lenovo με τις μλκιες της..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...