Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως το d2 είναι σπουδαία περίπτωση!!

Αλλά μια το σέρβις(Ιαπωνία πάνε, γιατί Κορέα?:worry:), μια η οθόνη αφής που για μένα σημαίνει δυσχρηστία σε αυτή την περίπτωση, μια η υπερβολική του τιμή, δεν το πήρα και προτίμησα το zen, από το οποίο έτσι και αλλιώς είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

tha to eperna kai ego alla logo megethous pira to sony nwa818, alla kalio einai kai to samsung me 3'' othoni kai esomatomeno bluetooth an kai otan tha erthei to zune tha skizei.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

tha to eperna kai ego alla logo megethous pira to sony nwa818, alla kalio einai kai to samsung me 3'' othoni kai esomatomeno bluetooth an kai otan tha erthei to zune tha skizei.

 

Το bt του samsung είναι πολύ καλή μαγκιά (λόγω ασύρματων ακουστικών βασικά) αλλά δυστυχώς η ποιότητα του ήχου του δεν είναι κορυφαία, ούτε και η ένταση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα Ipod ηχητικά έχουν μέτρια έως κακή ηχητική απόδοση ανάλογα με πιο mp3 τα συγκρίνεις κάθε φορά. Γενικά να ξέρετε ότι τους ακριβότερους και ποιοτικότερους DSA/DSP (digital signal analyzers/processors) και DAC (digital to analog convertors) τους έχει η Creative που κατασκευάζει κιόλας μια μεγάλη γκάμα απο δαύτους και μετά η Sony που ανάλογα το μοντέλο βάζει δικούς της η αγοράζει απο τρίτους. Όλοι οι άλλοι είναι hit or miss κατάσταση ... Επίσης μη κρίνεται την ηχητική απόδοση του mp3 σας απο ένα ζεύγος κακών ακουστικών γιατί με τέτοια ακουστικά σχεδόν όλα πάνω κάτω παρόμοια ακούγονται αφού οι περιορισμοί που θέτουν στην απόκριση τα ακουστικά είναι μεγάλοι και στην ουσία υποβαθμίζουν την απόδοση. Επίσης η ένταση με την οποία ακούγεται η μουσική σας επηρεάζεται οχι μόνο απο το mp3 αλλά και τα ακουστικά, στην ίδια ρύθμιση έντασης ένα ζεύγος ακουστικών με 32 ohm εσωτερική αντίσταση ακούγεται δυνατότερα απο ένα άλλο με 40 ohm, óχι βέβαια ότι υψηλή ένταση=ποιότητα. Οι πραγματικές αρετές-αδυναμίες των mp3 players ξεδιπλώνονται με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών όχι απαραίτητα ακριβών. Για παράδειγμα αναφέρω τα τύπου ψείρας Sennheiser MX-500, τα τύπου βίσματος (in ear) Creative EP-630, τα επίσης in ear Sennheiser CX-300,τα κλειστά τύπου supraural AKG K26P ή αν προτιμάτε ανοιχτά τα Sennheiser PX-100. Δοκιμάστε κάποιο απο αυτά που είναι όλα απο 23 euro έως 45euro και θα δείτε τη διαφορά.

Το βρίσκω χαζομάρα να παίρνεις mp3 player απο 100 euro και πάνω και να το χρησιμοποιείς με ακουστικά της πλάκας, δεν έχει νόημα έτσι, καλύτερα να ακούς απο το κλασικό walkman με τη κασέτα τότε ...

Link to comment
Share on other sites

Τα Ipod ηχητικά έχουν μέτρια έως κακή ηχητική απόδοση ανάλογα με πιο mp3 τα συγκρίνεις κάθε φορά. Γενικά να ξέρετε ότι τους ακριβότερους και ποιοτικότερους DSA/DSP (digital signal analyzers/processors) και DAC (digital to analog convertors) τους έχει η Creative που κατασκευάζει κιόλας μια μεγάλη γκάμα απο δαύτους και μετά η Sony που ανάλογα το μοντέλο βάζει δικούς της η αγοράζει απο τρίτους. Όλοι οι άλλοι είναι hit or miss κατάσταση ... Επίσης μη κρίνεται την ηχητική απόδοση του mp3 σας απο ένα ζεύγος κακών ακουστικών γιατί με τέτοια ακουστικά σχεδόν όλα πάνω κάτω παρόμοια ακούγονται αφού οι περιορισμοί που θέτουν στην απόκριση τα ακουστικά είναι μεγάλοι και στην ουσία υποβαθμίζουν την απόδοση. Οι πραγματικές αρετές-αδυναμίες των mp3 players ξεδιπλώνονται με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών όχι απαραίτητα ακριβών. Για παράδειγμα αναφέρω τα τύπου ψείρας Sennheiser MX500, τα τύπου βίσματος (in ear) Creative EP-630, τα επίσης in ear Sennheiser CX300,τα κλειστά τύπου supraural AKG K26P ή αν προτειμάτε ανοιχτά τα Sennheiser PX-100. Δοκιμάστε κάποιο απο αυτά που είναι όλα απο 23 euro έως 45euro και θα δείτε τη διαφορά.

Το βρίσκω χαζομάρα να παίρνεις mp3 player απο 100 euro και πάνω και να το χρησιμοποιείς με ακουστικά της πλάκας, δεν έχει νόημα έτσι, καλύτερα να ακούς απο το κλασικό walkman με τη κασέτα τότε ...

 

 

 

dbekia επετρεψε μου να διαφωνησω....δε θα μπω σε τεχνικους ορους γιατι απλα δεν τους κατεχω...ξερω ομως τι ακουν τα αυτια μου..τετοια εποχη πριν απο 1 χρονο πηρα το Creative Zen V Plus των 8 Gb..για ακουστικα , αγορασα τα ultimate ears Super Fi 5 Pro τα οποια και μου κοστισαν 200 ευρω,,,,δεν ξερω αν εφταιγε το συγκεκριμενο μοντελο της Creative αλλα ο ηχος δεν ηταν αυτο που περιμενα...δοκιμασα με τα ιδια ακουστικα ενα ipod προηγουμενης γενιας και ειδα τεραστια διαφορα στα ιδια τραγουδια με την ιδια κωδικοποιηση,στο ιδιο bitrate...αλλα ολα αυτα ειναι καθαρα θεμα αυτιου....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Feanor83 επειδη κ γω εχω το nwz a816 γνωριζεις αν υπαρχει καποιο firmware για να αυξησουμε την ενταση του ηχου?

 

exei alla den ksero pos tha to peraso akoma, min perimeneis polla 1.01tha exei vgalei

 

to sony exei poli entasi, oxi san kati alla alla den to vazo pano apo ta 20/30, kai den xreiazetai tipota allo.

des ama exei energopoiimeno to limiter sta settings.

 

exeis dokimasei usb anptora gia mpriza, ena apo ena bluetooth akoustiko den doulepse.

 

ta mamisia akoustika einai poli kala kai mallon prepei na eisai poli apaititikos gia na pareis alla, i dokimase alla gia pion dinato ixo.

 

exeis valei zelatina? ego tha pao na tou valo kai mia thiki, tha goustara na eixe kai metaliko back plane alla einai omorfo.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Όντως το d2 είναι σπουδαία περίπτωση!!

Αλλά μια το σέρβις(Ιαπωνία πάνε, γιατί Κορέα?:worry:), μια η οθόνη αφής που για μένα σημαίνει δυσχρηστία σε αυτή την περίπτωση, μια η υπερβολική του τιμή, δεν το πήρα και προτίμησα το zen, από το οποίο έτσι και αλλιώς είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Κορεατικη ειναι η εταιρεια.

 

http://eng.cowon.net/about/about_overview.php

 

Τωρα για το σερβις απ'οτι μου πε ο φιλος μου που ναι να το παει, του ειπαν οτι θα το στειλουν κορεα. Αυτο που δε μπορω να καταλαβω απο την αλλη ειναι γιατι δεν τα στελνουν στην cowon europe οπως γινεται στις αλλες χωρες της Ευρωπης.

Link to comment
Share on other sites

Feanor83 επειδη κ γω εχω το nwz a816 γνωριζεις αν υπαρχει καποιο firmware για να αυξησουμε την ενταση του ηχου?

 

Παιδιά εγώ στο παρελθόν είχα το Sony NW-HD3 και ήθελα να αυξήσω την ένταση όπως και εσείς, σε όλα τα μοντέλα της που πουλάει η Sony στην αγορά της Ευρώπης λόγω κανονισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης υποχρεούται να επιβάλει περιορισμό στην μέγιστη ένταση, αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει για τα ίδια μοντέλα που πωλούνται στην αγορά της Αμερικής γι αυτό κάποιο firmware για το αντίστοιχο μοντέλο της Αμερικάνικης αγοράς λογικά θα αφερεί το περιορισμό. Πάντως στο παρελθόν εγώ δε χρειάστηκε να αλλάξω firmware, το παραπάνω περιορισμό τον έβγαλα με συνδυασμό πλήκτρων πατώντας με συγκεκριμένη σειρά κάποια πλήκτρα στη συσκευή. Η όλη μαγκιά είναι να καταφέρετε να μπείτε στο service menu της συσκευής όπου υπάρχει αυτός ο περιορισμός και να τον απενεργοποιήσετε. Τα combo αυτό κάνουν, σας δίνουν πρόσβαση στο service menu γιατί δε μπορείς να μπείς απο το κανονικό menu της συσκευής, όποτε ψάξτε τρόπους για να μπείτε στο service menu. Αυτό το combo πλήκτρων για ξεκλείδωμα της έντασης υπάρχει για όλα τα μοντέλα της Sony απλά πρέπει να ψάξετε λίγο στο internet να το βρείτε για το δικό σας μοντέλο, εγώ έτσι το βρήκα για το δικό μου. π.χ google: Sony NW-HD3 volume limit hack.

 

Εννοείται βέβαια ότι πριν δοκιμάσετε για hack δοκιμάστε πρώτα αυτό Settings --> Common Settings --> AVLS (Volume Limit) --> Then switch this off και αν εξακολουθείται να θέλετε παραπάνω ένταση τότε ψάξτε για το hack ...

 

Για το δικό μου το combo ήταν :

Start the player. Start playing a song.

Turn the HOLD function on by sliding the swich at the top.

Then, Hold the SEARCH/MENU button and enter the button sequence: Right, Right, Left, Left, Right, Left, Right, Left, Up, Down.

Let go of the buttons, and put the HOLD switch back to its original position.

The backlight will cut out and you'll be in the service menu with "POWER" displayed.

Press DOWN a few times to select OTHERS and press Right to get into the menu.

Keep pressing down until you get to SP SET (Sound Pressure Setting).

Press Play/Pause to get into change the option.

Then press SEARCH/MENU to toggle the option on or Off (obviously, Off is for louder sounds). Then either hold STOP or remove the battery to get the player out of the service mode.

For some reason, you'll have to go back into the player's options to manually turn the backlight on again after doing this.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε την αντίστοιχη διαδικασία και για το δικό σας, μπορεί να πιάσει, ποτέ δε ξέρεις ...

Link to comment
Share on other sites

dbekia επετρεψε μου να διαφωνησω....δε θα μπω σε τεχνικους ορους γιατι απλα δεν τους κατεχω...ξερω ομως τι ακουν τα αυτια μου..τετοια εποχη πριν απο 1 χρονο πηρα το Creative Zen V Plus των 8 Gb..για ακουστικα , αγορασα τα ultimate ears Super Fi 5 Pro τα οποια και μου κοστισαν 200 ευρω,,,,δεν ξερω αν εφταιγε το συγκεκριμενο μοντελο της Creative αλλα ο ηχος δεν ηταν αυτο που περιμενα...δοκιμασα με τα ιδια ακουστικα ενα ipod προηγουμενης γενιας και ειδα τεραστια διαφορα στα ιδια τραγουδια με την ιδια κωδικοποιηση,στο ιδιο bitrate...αλλα ολα αυτα ειναι καθαρα θεμα αυτιου....

 

Όντως πήρες ενά πάρα πολύ καλό ζευγάρι ακουστικά, αλλά σημειώνω (ίσως ήδη το ξέρεις βέβαια) ότι κάθε ζευγάρι ακουστικών αλλά και ηχεία

χρειάζεται ένα σεβαστό χρονικό διάστημα κατάλληλης λειτουργίας (burn in period) ώστε οι εύκαμπτες μεμβράνες που πάλονται και δημιουργούν τα ηχητικά κύματα να αποκτήσουν την ιδανική ελαστικότητα ώστε να αποδώσουν όπως είναι σχεδιασμένες και θα πρέπει να αποδίδουν.

 

[ Η καλύτερη ηχητική διέγερση για ένα καλό "στρώσιμο" είναι ό ρόζ θόρυβος (pink noise) = ηχητικό κύμα του οποίου η ενεργειακή κατανομή είναι τέτοια ώστε να αποδίδεται ίδια ενέργεια για κάθε οκτάβα συχνοτήτων και αυτό διότι το ανθρώπινο αυτί δεν αντιλαμβάνεται με την ίδια ένταση όλες τις συχνότητες αλλά λειτουργεί λογαριθμικά. Για κάθε μήκος κύματος λ=1/f(συχνότητα) έχουμε στο ρόζ θόρυβο αύξηση της έντασης κατά 3db ή αντίστροφα για κάθε οκτάβα συχνοτήτων μείωση της έντασης κατά 3db.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Pink_noise_spectrum.png ]

 

Αν δεν έκανες σωστό burn in ίσως (αλλά δε νομίζω) να οφείλεται εκεί η δυσάρεστη εμπειρία σου με το Creative και αφού αργότερα (που σημαίνει ότι είχε τότε ολοκληρωθεί το burn in) δοκίμασες το ipod λογικό να σου ακουγόταν πολύ καλύτερα. Αν πάλι τα δοκίμαζες side by side τότε πάω πάσο και τότε καλά έκανες και κράτησες αυτό που σου άρεσε καλύτερα στο αυτί σου ή έβγαλες το συμπέρασμα που λες. Όπως πολύ σωστά άλλωστε λές "ξέρω τι ακούν τα αυτιά μου" και η ακουστική εμπειρία κατά μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό φαινόμενο. Εγώ απλά προσπάθησα με όσο γίνεται πιο απλό επιστημονικό-τεχνικό τρόπο να πώ ότι απο τεχνικής και μόνο άποψης κάποιοι είναι ανώτεροι κάποιων άλλων. Πάντως γενικά τα εργαστηριακά test που πραγματοποιούνται για την ηχητική πιστότητα και απόδοση μετράνε τους εξής παράγοντες:

 

Ευαισθησία (sensitivity db s/n ratio)

Συχνοτική απόκριση (Frequency response)

Επίπεδο θορύβου (db Noise level)

Δυναμικό συχνοτικό εύρος (Dynamic range)

THD

IMD + Noise

Stereo crosstalk

και με κριτήριο τα παραπάνω σχεδόν πάντα πρώτη βγαίνει η Creative και μετά η Sony και η Apple(η Apple εκτός απο το νεότερο iPod classic και τα iPod shuffle χρησιμοποιεί DAC της Wolfson Microelectronics συγκεκριμένα το WM8758).

Κάθε μοντέλο βέβαια δεν είναι ίδιο αλλά μιλάω για τη γενική εικόνα.

 

π.χ πρόβλημα παρουσιάζει το νέο iPod classic και συγκεκριμένα σύμφωνα με έγκειρα site (wikipedia κ.τ.λ):

 

"According to certain tests performed both by hearing and through computer analysis of the sound, the 6th Generation iPod classic lacks sound quality in the mid range, and produces less spatial information (i.e. stereo sound plays 'inside your head' instead of 'outside') due to higher impulse in the treble, when compared with the 5th generation iPod video. Apple has not commented on this problem yet."

Link to comment
Share on other sites

Re paidia to sony nwz-a818 den me fortizei apo to usb otan vazo ton antaptora gia tin mpriza kserei kaneis ti paizei?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Feanor ξερεις που μπορω να βρω αυτο το firmware καποιο λινκ?Τη ζελατινα την εχω βγαλει τωρα για θηκη δεν το εχω ψαξει καθολου εχεις κατι καλο να προτεινεις?dbekia ευχαριστω για το κοπο που εκατσες κ εγραψες ολο το κατεβατο ισως κ να πιασει δεν ξερεις.Παντως για το 816 που εκατσα κ εψαξα λιγο δεν βρηκα.Ισως να φταει κ το γεγονος οτι ειμαι κ λιγο ψιλοασχετος κ δεν ξερω τα κατατοπια ευχαριστω κ παλι παντως για το ενδιαφερον
Link to comment
Share on other sites

Feanor ξερεις που μπορω να βρω αυτο το firmware καποιο λινκ?Τη ζελατινα την εχω βγαλει τωρα για θηκη δεν το εχω ψαξει καθολου εχεις κατι καλο να προτεινεις?dbekia ευχαριστω για το κοπο που εκατσες κ εγραψες ολο το κατεβατο ισως κ να πιασει δεν ξερεις.Παντως για το 816 που εκατσα κ εψαξα λιγο δεν βρηκα.Ισως να φταει κ το γεγονος οτι ειμαι κ λιγο ψιλοασχετος κ δεν ξερω τα κατατοπια ευχαριστω κ παλι παντως για το ενδιαφερον

 

http://support.sony-europe.com/dna/dna.aspx?l=en

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλετε δοκιμάστε την αντίστοιχη διαδικασία και για το δικό σας, μπορεί να πιάσει, ποτέ δε ξέρεις ...

 

exeis kana link?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

exeis kana link?

 

Για το δικό σας δεν έψαξα για link αλλά τη διαδικασία την έγραψα για το δικό μου, δοκίμασε πρώτα αυτή δηλαδή

Start the player. Start playing a song.

Turn the HOLD function on by sliding the swich at the top.

Then, Hold the MENU button and enter the button sequence: Right, Right, Left, Left, Right, Left, Right, Left, Up, Down.

Let go of the buttons, and put the HOLD switch back to its original position.

The backlight will cut out and you'll be in the service menu with "POWER" displayed.

Press DOWN a few times to select OTHERS and press Right to get into the menu.

Keep pressing down until you get to SP SET (Sound Pressure Setting).

Press Play/Pause to get into change the option.

Then press SEARCH/MENU to toggle the option on or Off (obviously, Off is for louder sounds). Then either hold STOP or remove the battery to get the player out of the service mode.

For some reason, you'll have to go back into the player's options to manually turn the backlight on again after doing this.

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό σας δεν έψαξα για link αλλά τη διαδικασία την έγραψα για το δικό μου, δοκίμασε πρώτα αυτή δηλαδή

Start the player. Start playing a song.

Turn the HOLD function on by sliding the swich at the top.

Then, Hold the MENU button and enter the button sequence: Right, Right, Left, Left, Right, Left, Right, Left, Up, Down.

Let go of the buttons, and put the HOLD switch back to its original position.

The backlight will cut out and you'll be in the service menu with "POWER" displayed.

Press DOWN a few times to select OTHERS and press Right to get into the menu.

Keep pressing down until you get to SP SET (Sound Pressure Setting).

Press Play/Pause to get into change the option.

Then press SEARCH/MENU to toggle the option on or Off (obviously, Off is for louder sounds). Then either hold STOP or remove the battery to get the player out of the service mode.

For some reason, you'll have to go back into the player's options to manually turn the backlight on again after doing this.

 

den exei menu button mono home/option/hold alla dokimasa kai den poianei

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

den exei menu button mono home/option/hold alla dokimasa kai den poianei

 

Το αντίστοιχο με το δικό μου menu είναι μάλλον το option !!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ...?

 

Το manual το διάβασες καθόλου; Γι αυτό το λόγο υπάρχει. Δε δίνεις και πολλές πληροφορίες για να βοηθήσει κάποιος, αλλά ίσως τη μετατροπή στο σωστό format και την αντιγραφή του video αρχείου που προκύπτει τη κάνει το πρόγραμμα που έχει μέσα το CD που λές, αν όχι ψαξε στο internet να βρείς ένα πρόγραμμα που να κάνει τη μετατροπή απο το format που έχεις (δε λες ποιό είναι) στο σωστό format (επίσης δε λες ποίο είναι) που παίζει το ZEN σου. Τώρα τι ακριβώς εννοείς όταν λές

πως μπορω να βαλω video μεσα?
δε κατάλαβα, εννοείς όλη τη διαδικασία μετατροπής του format και την αντιγραφή του αρχείου στο ZEN; Ή μόνο την αντιγραφή του αρχείου video στο ZEN; Το τελευταίο δε διαφέρει απο το να μεταφέρεις mp3 στο ZEN, αρκεί όπως λές να είναι στο σωστό format.

You got to help yourself first so others can help you also ... Ψάξτο λίγο, μη τα θέλουμε κι' όλα έτοιμα στο πιάτο ... Συν Αθηνά και χείρα κίνει ... Ένα καλό πρόγραμμα πάντως που κάνει σχεδόν όλες τις μετατροπές είναι το Xilisoft DVD Ripper Platinum 4. Ελπίζω να βοήθησα ...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα!!χαλαρωσε...

το μονο πραγμα που μου χρησιμευει απο την ολη σου "εκθεση" ειναι η τελευται προταση!

ευχαριστω για αυτην!

~~

το manual το εχω διαβασει!!

δεν λεει τι format παιρνει!!

-ακομα, εχει και ενα "menu" οταν βαζεις το zen, και σου λεει τι να κανεις!!δεν μπορεις ομως να το επιλεξεις!! γενικα, δεν μπορεις μεσω του zen (προγραμματος, απο το pc) να κανεις κατι...

λες: <<το format που έχεις (δε λες ποιό είναι) στο σωστό format (επίσης δε λες ποίο είναι) που παίζει το ZEN σου>>

 

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω το format του video που θελω να περασω!! οσο για το 2ο, σ λεω πως δεν ξερω!

~~

λες να μην εχει κοιταξει "ντιπ" και να ρωτησα?

μια σταλα εχω ψαξει!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εμ έτσι υπεραπλουστευμένα που τα λές ρε tsoump πως να καταλάβουμε τι πρόβλημα ακριβώς αντιμετωπίζεις και πως να υποψιαστούμε όλα αυτά που προσθέτεις τώρα, τα νύχια μας να μυρίσουμε; (το format που θες να περάσεις παίζει μεγάλο ρόλο, διότι αν δε το υποστηρίζει το ZEN σαν playback τότε λογικό να μη μπορείς να επιλέξεις τη μεταφορά του π.χ 3gp ή divx ή xvid ). Καμιά φορά βοηθάει να γράφεις "έκθεση" για να καταλάβει ο άλλος τι θές να πείς και όχι να προσπαθεί να αποκωδικοποιήσει αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου, ο γραπτός λόγος γι αυτό επινοήθηκε ...

O.K τότε, καλή προσπάθεια και καλή μεταφορά, no harm intended ... :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,αγόρασα ένα MP3 της Sandisk,το Sansa C250...Και μια φίλη το C240...Θα ήθλεα να ρωτήσω το 240 μέχρι τι χωρητικότητα κάρτας μνήμης παιρνει;Γιατί του βάλαμε μια 1GB και δεν έγινε τίποτα,ενώ με μια 128 κανονική αναγνώριση...
Link to comment
Share on other sites

εγω για τους περιορισμους του ipod τα σιχαινομαι.

 

εχει κανεις παρει sony μπ3 NW-A616/816 σειρας για την ποιοτητα των ακουστικων.

και αυτων που μοιαζουν με αναπτηρες για τον χειρισμο τους

 

plaka kanete? egw exw to ipod nano to 3rd generation to mikro kai o hxos pou bgazei einai oti poio poiotiko exw akousei! kai sony kai creative exw xrhsimopoihsei.den einai mono auto h fwteinothta tou einai 50% poio dinath apo ata palaiotera,pou pragmatika einai ektiflwtikh kai pentakatharh,kai to poio shmantiko einai oti o hxos sta 3rd generation sto terma spaei timpana(pou leei o logos).opote den isxyei pleon auto me tous periorismous.telos iparxei h dinatothta na briskeis me thn mia ta covers apo ta albums se ola ta tragoudia sou kathws kai plhrofories gia auta(mesw mias aplhs eggrafhs sta itunes) dwrean se antithesh me ta sony ta opoia exoun pali thn dinatothta me to sonicstage na brhskeis plhrofories alla sta album covers ta briskeis mono ena ena! kai ena akomh pou emena mou aresei einai h emfanish tou.ta paliotera ipod ta sixainomoun to mono pou aksizei einai ta 3rd generation nano ta alla gia ta skoupidia(tapeinh mou gnwmh).gia ton hxo,dokimasa na akousw apo to ipod sta 5.1 panakriba hxeia logitech mou(z5500) kai an sas pw oti ebgaze idio hxo me thn karta hxou mou sto pc....opote ta kalitera einai ipod creative kai sony....o hxos den alleiwnete kai sto terma na ta exeis...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

μπα... δυσκολο να κατσω να φτιαχβω 1-1 βιντεο σε μορφη που να δεχεται το my zen! :O

θα ψαξω κι αλλο να βρω τι μπορει να γινει..

οσο για το ραδιο, μπορει να γινει τπτ? αλλα λεει το εγχειριδιο...:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

μπα... δυσκολο να κατσω να φτιαχβω 1-1 βιντεο σε μορφη που να δεχεται το my zen! :O

θα ψαξω κι αλλο να βρω τι μπορει να γινει..

οσο για το ραδιο, μπορει να γινει τπτ? αλλα λεει το εγχειριδιο...:confused:

 

tsoump αν έχεις αυτό

http://pan.fotovista.com/dev/9/9/00043799/l_00043799.jpg

τότε κανονικά πρέπει να παίζει και divx και xvid και φυσικά να έχει και ραδιόφωνο. ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.

Αν όντως έχεις αυτό και παρ' όλα αυτά δεν έχει ραδιόφωνο μήπως να το πας πίσω απο εκεί που το πήρες και να τους τα χώσεις; Η επίσημη ανακοίνωση της Creative τους δεσμεύει για τα χαρακτηριστικά της συσκευής, δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έχει συμβεί και να μην έχει το δικό σου επίσημα υποστηριζόμενη λειτουργία. Επίσης σε μένα που έχω το ZEN Vision M 30GB που υποστηρίζει ακριβώς τα ίδια format video, η μεταφορά video είναι πολύ απλή, λογικά και σε σένα το ίδιο είναι.

Δηλαδή :

άνοιξε το Creative Media Explorer, εκεί εκτός των άλλων έχει δυο εικονίδια, το ένα λέει "Add media" απο εκεί προσθέτεις τα video σου, και το άλλο λέει "Convert video" απο εκεί μετατρέπεις τα video που έχεις στο format που πρέπει, εμένα πάντως τα μετατρέπει κατά (πριν για την ακρίβεια) τη μεταφορά τους στο ZEN. Για δοκίμασε τα αυτά.

Επίσης το CD με τα προγράμματα της Creative το έκανες εγκατάσταση; Εκεί μέσα είναι ότι χρειάζεσαι συμπεριλαμβανομένου και του Creative Media Explorer που σου είπα παραπάνω και μέσω του οποίου εγω προσθέτω τα πάντα mp3, photo, video ...

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μονο μην εχεις βγαλει απο τα settings στην διαμορφωση του κεντρικου μενου το ραδιο απο εκει περα

επισης ενα πολυ καλο και γρηγορο προγραμμα για την συμπιεση των video ειναι το http://www.pocketdivxencoder.net/ free γρηγορο και ευκολο οπως ειπα πιο πριν απλα επιλεγουμε την archos av400/pma400 και μην ξεχνατε στα advanced options να αφαιρειτε το audio normilization... ασχοληθειτε λιγο ειναι ευκολο. Επισης να πω οτι το προγραμμα αυτο κανει encode και τους srt υποτιτλους

 

επισης αυτη εδω η θηκη ειναι παρα πολυ καλη την εχω αγορασει

 

http://cgi.ebay.com/CLEAR-SILICONE-SKIN-CASE-FOR-CREATIVE-ZEN-4GB-8GB-16GB_W0QQitemZ160201358540QQihZ006QQcategoryZ86534QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

οπως και αυτη εδω που ειναι σαν την πιο πανω + μερικα εξτρας

 

http://cgi.ebay.com/CLEAR-SILICONE-SKIN-CASE-FOR-CREATIVE-ZEN-4GB-8GB-16GB_W0QQitemZ160202428374QQihZ006QQcategoryZ86534QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...