Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Creative Zen Nano Plus 1GB mini-review :)

 

Μπορει να μην εχει περιβλημα απο αλουμινιο ή αλλο μεταλλο αλλα στις πτωσεις δεν καταλαβαινει τιποτα (κοντεψα να παθω συγκοπη οταν το 'μαζεψε' ενας βιαστικος στο λεωφορειο και βρεθηκε απο την τσεπη μου ΕΞΩ στο δρομο μαζι με τα ακουστικα...μετα απορουσα πως επεζησε μονο με μια γρατσουνιτσα).

 

 

Διαστασεις / Βαρος / Αυτονομια

 

33.5 x 65.5 x 13 mm / 34gr (με την μπαταρια) / 18 ωρες με μια AAA μπαταρια

(λιγο μεγαλυτερο απο εναν αναπτηρα)

 

(Zen Nano Plus Vs. Starbucks After Coffee Chewing Gums)

 

 

Ευχρηστια

 

Με το πληκτρο 3ων κατευθυνσεων (σε στυλ jog dial) [6] γινονται ολες οι επιλογες στα μενου ενω υπαρχει πληκτρο play/pause διπλα στην οθονη [1] καθως και 2 πληκτρα (+,-) για τη ρυθμιση του ηχου διπλα στο jog dial [4] [5].

 

Στην πραξη ολα ειναι πολυ απλα και παρολο που ειμαι συνηθισμενος στο jog dial απο το P800 δεν νομιζω να δυσκολευτει κανενας στη χρηση του.

Οσοι εχουν χοντρα δαχτυλα ισως δυσκολευτουν (τα δικα μου ειναι σαν καλαμακια :p ) αλλα δεν νομιζω οτι αν αγορασουν καποιο αλλο player στο ιδιο μεγεθος θα εχει μεγαλυτερα κουμπια!

 

 

Λειτουργιες

 

Περα απο το 1GB μνημης για την αποθηκευση αρχειων υποστηριζει τις εξης λειτουργιες:

 

Music player (για αρχεια MP3, WMA, WMA DRM)

FM radio (ηχογραφηση σε IMA ADPCM WAV)

Ηχογραφηση μεσω του built in microphone (σε IMA ADPCM WAV)

Hχογραφηση απο εξωτερικη πηγη μεσω Line in θυρας (σε MP3)

 

Music player

 

Υποστηριζεται η αναπαραγωγη αρχειων MP3, WMA και WMA με DRM σε οποιοδηποτε bitrate ενω τα αρχεια μπορουν να βρισκονται σε folders και subfolders (μεσω επιλογης στο μενου μπορουμε να 'βρουμε' τον φακελο που θελουμε).

Υποστηριζεται το ID3 tag v.1 και v.2 ενω εναλλακτικα (αν δεν εχει οριστει ID3 tag) εμφανιζεται το filename.

Επισης, παρεχεται 5 band equalizer με 5 ετοιμα presets και ενα εκτο που μπορει να ρυθμιστει απο τον χρηστη ενω υπαρχουν και διαφορα play modes (shuffle κ.λπ.) με το 'A-B' να ξεχωριζει αφου επιλεγοντας το μπορεις να οριζεις συγκεκριμενο τμημα του τραγουδιου που θες να αναπαραγεται.

 

FM radio

 

Μπορουμε να ακουσουμε ραδιοφωνο και να αποθηκευσουμε εως και 32 σταθμους ενω αν βρεθουμε ποτε στην Ιαπωνια υπαρχει καταλληλη επιλογη ωστε να ρυθμισουμε το ευρος το συχνοτητων.

 

Περα απο την ακροαση υποστηριζεται και η ηχογραφηση απο το FM radio σε WAV με κωδικοποιηση IMA ADPCM (16 kHz, 4-bit, Stereo). Τα αρχεια μας θα αποθηκευτουν στη διαδρομη root:\Recorded Tracks με τη μορφη FMxxx.wav.

 

Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει την λειτουργια παρα μονο μια φορα (για το review) φαινεται οτι δουλευει μια χαρα...η καθαροτητα της ηχογραφησης ειναι πολυ καλη. Παρολο που θα ηταν καλυτερο να γινεται σε mp3 εικαζω πως αυτο δεν ειναι εφικτο λογο περιορισμου απο το cpu του player.

 

Ηχογραφηση μεσω του built in microphone

 

Η λειτουργια αυτη ειναι πολυ απλη...ενα κλικ και η ηχογραφηση αρχιζει. Το φορμα εγγραφης ειναι WAV με κωδικοποιηση IMA ADPCM (8 kHz, 4-bit, Mono) και τα αποτελεσματα ιδια με αυτα ενος κινητου τηλεφωνου με δυνατοτητα ηχογραφησης.

Τα αρχεια θα αποθηκευτουν στη διαδρομη root:\Recorded Tracks με τη μορφη VOCxxx.wav.

 

Hχογραφηση απο εξωτερικη πηγη

 

Και αυτη η λειτουργια δουλευει πολυ καλα!

Η εγγραφη γινεται σε φορμα MP3 44.1 kHz (96, 128 ή 160 kbps).

Τα αρχεια μας θα αποθηκευτουν κι αυτα στη διαδρομη root:\Recorded Tracks.

 

Πολυ χρησιμο το feature sync track ωστε οταν ripαρουμε ολοκληρα cd να τα 'κοβει' μονο του σε κομματια.

 

 

Ενδειξεις

 

H οθονη [3] ειναι LCD, ευκρινεστατη με μεγεθος 96 x 32 pixel και μπλε backlight.

 

Στο music mode (αναπαραγωγη μουσικων αρχειων) με μεγαλη γραμματοσειρα εμφανιζεται ο χρονος που εχει 'παιχτει' [1] ενω διπλα εμφανιζεται το eq preset (αν εχει επιλεγει καποιο) [4] και το play mode (αν εχει επιλεγει καποιο).

Απο κατω εμφανιζεται ο τιτλος του τραγουδιου σε scrolling mode αν ειναι μεγαλος.

Επισης ενα εικονιδιακι δειχνει το status (δηλ. play/pause) ενω αλλο ενα που μοιαζει με νοτα υποδεικνυει οτι εχουμε ενεργοποιησει τη λειτουργια 'Music' δηλαδη ακουμε μουσικα αρχεια.

Παρομοια εμφανιζονται οι ενδειξεις και στις υπολοιπες λειτουργιες του player.

 

 

Συνδεσιμοτητα

 

Η συνδεση στον Η/Υ ειναι πολυ απλη και γινεται μεσω της θυρας USB mini-B [9]. To καλωδιο ειναι μικρο σε μηκος ωστε να μπορει ευκολα να μεταφερεται ενω φυσικα περιλαμβανεται στη συσκευασια. Το Zen Nano Plus υποστηριζει το USB 2.0 αλλα ειναι συμβατο και με το παλαιοτερο USB 1.1 ενω απαιτουνται drivers μονο στα Win 98 SE.

 

Η συνδεση με εξωτερικη πηγη για εγγραφη σε mp3 γινεται μεσω της θυρας 2.5mm [8] ενω το απαιτουμενο καλωδιο περιλαμβανεται στη συσκευασια.

 

Η θυρα για τα ακουστικα [7] βρισκεται στο επανω μερος ενω ακριβως απο πισω της βρισκεται μια μικρη υποδοχη για το neck strap που κι αυτο περιλαμβανεται στο πακετο.

 

 

Cool features

 

1. επιλογη LCD orientation (για αριστεροχειρες/δεξιοχειρες)

πολυ βολικη αφου οταν το κρεμαω απο το λαιμο με βολευει να το πιανω με το δεξι χερι οποτε 'γυρναω' την οθονη αναποδα...

 

2. επιλογη ρυθμισης του contrast της οθονης

 

3. επιλογη ρυθμισης της διαρκειας του backlight

 

4. επιλογη ρυθμισης idle stutdown

ωστε αν ξεχαστει ανοιχτο να κλεισει μονο του και να μην φαει ολη την μπαταρια

 

5. τροφοδοσια απο μονο μια AAA μπαταρια

δηλαδη δεν χρειαζεται να ψαχνουμε pc για να το φορτισουμε ή να αγορασουμε προσθετα αξεσουαρ.

Φυσικα αν το χρησιμοποιουμε πολυ υπαρχουν και οι επαναφορτιζομενες!

 

6. resume στο σημειο που σταματησε το playback

αν κλεισουμε και ανοιξουμε ξανα τη συσκευη το playback θα ξεκινησει ακριβως απο εκει που ειχε σταματησει

 

7. δυνατοτητα firmware upgrade

 

8. στο κουτι περιλαμβανεται και η μπαταρια (οχι σαν κατι αλλα γυφτουλιαρικα που σε βαζουν να ψαχνεις περιπτερο :p )

 

 

Μειονεκτηματα

 

1. δεν εμφανιζει artists στα mp3...σπαστικο αλλα αν δεν ορισεις καθολου ID3 tags και εχεις το filename στο στυλ (Year) Artist - Fileneme (remix/version) οπως εγω τοτε ολα ειναι οκ

 

2. δεν εχω βρει καποιο αλλο!

 

 

Εντυπωσεις

 

Παρολο που η μονη λειτουργια που χρησιμοποιω ειναι αυτη του music player νομιζω πως αξιζει τα €155 που 'ακουμπησα' για να το αποκτησω!

Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ καλη ενω και αντοχη του (αν και ειναι απο πλαστικο) ειναι φανταστικη (μαλλον επειδη ειναι πολυ ελαφρυ).

Το output του ηχου ειναι καλο ενω και τα ακουστικα που το συνοδευουν ειναι ποιοτικα (και εχουν και ωραιο σχημα).

 

Το Creative Zen Nano Plus ερχεται σε πολλα διαφορετικα χρωματα ωστε ο καθενας να διαλεξει οποιο του ταιριαζει. Αυτα που μου αρεσαν περισσοτερο ειναι το ασπρο (που πηρα), το μαυρο, το πρασινο και το ασημι (αν και λιγο συνηθισμενο).

 

Περισσοτερα (λιγοτερα μαλλον) στο official site

 

 

Για οποιον αποφασισει να το αγορασει, ας τσεκαρει τις τιμες στο pixmania (αν και δεν νομιζω να υπαρχουν θεαματικες πτωσεις απο τον περασμενο Δεκεμβρη). Εγω προτιμησα να το παρω απο το multirama που (δεν ξερω γιατι) το ειχε σε καλη τιμη αν αναλογιστω πως στο pixmania ειχε €135.

 

 

Τελος, για οποιον αποφασισει να αγορασει mp3 player καλο θα ηταν να αναλογιστει τι ακριβως θελει!

 

Υπαρχουν mp3 players με σκληρο δισκο και μεγαλες χωρητικοτητες αλλα και μεγεθος, υπαρχουν αλλα με μικροτερες χωρητικοτητες αλλα και μικροτερο μεγεθος.

 

Εγω που δεν χρειαζομαι να εχω τη μιση database μου σε ενα player αλλα απλα θελω να ακουω λιγη μουσικη στο δρομο (κυριως) και θελω να ειναι και πολυ μικρο πηρα αυτο.

Καποιος αλλος ισως παρει ενα ipod με 20gb! (με αυτο το αχωνευτο λεπτο και μακρυ-παντοφλε στυλ :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο ο φορτιστής θέλει άλλο φισάκι, αλλά αυτό δεν ξέρω αν πιάνεται ως πρόβλημα τώρα πια που δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Κατά τ' άλλα όλα μια χαρά, έχει η αδερφή μου ένα mini αγορασμένο από ΝΥ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο έχει πλέον, 174 Ε το 1Gb, 209 Ε το 2Gb και 229 Ε το 4άρι (τελική με ΦΠΑ).
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το iriver H10 χτές, σε μπλέ σκούρο.:happy:

 

Οι πρώτες εντυπώσεις ειναι άριστες.

 

Φυσικά στο first boot του πέρασα το τελευταίο firmware (2.51).

 

Κάτι που με ενόχλησε ειναι οτι η συσκευή ειναι ΜΤΡ (δουλεύει δλδ με WMP10, και απο τα Windows ανιχνεύεται όχι ως mass storage device αλλα ώς Audio device:mad: ).

 

Φυσικά το ΜΤΡ firmware πήρε πόδι και μπήκε το UMS (usb mass storage) firmware... Οπότε όλα καλά!:D

 

Άντε να κυκλοφορήσει και το rockbox για Η10!;)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος που πουλάνε accessories για iriver? Με ενδιαφέρει το syncing cradle για το Η10.

 

Το έχω βρει online, απλά σκέφτομαι αν υπάρχει πουθενά Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποια θηκη ειναι καταλληλη για ipod 30 video? Αναφερεται μια στο Πλαισιο ως καταλληλη για τα Click wheel. Υπαρχει αραγε μια που να κανει σιγουρα σε Ελληνικο site? Για φορτιστη απο πριζα υποθετω οτι υπαρχει ενας. Σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποια θηκη ειναι καταλληλη για ipod 30 video? Αναφερεται μια στο Πλαισιο ως καταλληλη για τα Click wheel. Υπαρχει αραγε μια που να κανει σιγουρα σε Ελληνικο site? Για φορτιστη απο πριζα υποθετω οτι υπαρχει ενας. Σωστά?

Αυτή που φέρνει το Πλαίσιο -δεν- κάνει για 30άρι video (είναι μεγάλη). Η μοναδική της Apple που κάνει είναι η πανάκριβη δερμάτινη (και τα socks αλλά ας το αφήσουμε αυτό καλύτερα... :)

 

Φορτιστές υπάρχουν πολλοί, βγάζει έναν η Apple αλλά υπάρχουν και αρκετοί άλλων κατασκευαστών, δες προηγούμενες σελίδες ή στο fnac!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος που πουλάνε accessories για iriver? Με ενδιαφέρει το syncing cradle για το Η10.

 

Το έχω βρει online, απλά σκέφτομαι αν υπάρχει πουθενά Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο...

 

ρώρα play247.gr, Πλαισιο, digimania.gr

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποια θηκη ειναι καταλληλη για ipod 30 video? Αναφερεται μια στο Πλαισιο ως καταλληλη για τα Click wheel. Υπαρχει αραγε μια που να κανει σιγουρα σε Ελληνικο site? Για φορτιστη απο πριζα υποθετω οτι υπαρχει ενας. Σωστά?

phra prin 3meres apo ton germano mia gia to 30gb video ipod 17eurw marka/body glove/einai polu kalh kai exei kai na to bazeis sthn zwnh klipaki kai ama theleis to bgazeis.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρώρα play247.gr, Πλαισιο, digimania.gr

 

 

Thanks man, όντως το play247 το έχει!:)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

paidia kserete an ayto kykloforei?

http://www.dapreview.net/comment.php?comment.news.2894

Fainetai fantastiko..poly kalytero apo to ipod nano! kserei kanenas tpt? skeftomai na to agorasw

 

Φαίνεται πολύ καλό! ;)

 

http://www.sandisk.com/Products/Catalog(1166)-SanDisk_Sansa_e200_Series_MP3_Players.aspx

 

Μπορείς να το βρεις και εδώ: link1, link2

 

 

http://img427.imageshack.us/img427/6125/sandiske200a2qr.jpg

 

http://img402.imageshack.us/img402/9158/0i116343sz1009oh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω μια συντομη κριτικη για Ipod 30 G Video. Ιστορικα πρωτα, χρηστης για διετια του ZEN 30G (δυστυχως ξεχαστηκε καπου), και αντιθετος γενικα στα standard (βλ Nokkia κλπ ) Το πηρα επειδη το εβρισκα ευκολα και λογω υπαρξης περιφερειακων και συμβατοτητας με car stereo. Ημουν αρνητικα διατεθειμενος, αλλα τελικα εμεινα ικανοποιημενος. Σε ποιοτητα και μεγεθος δεν συγκρινεται με Zen, και η τιμη τους ειναι περιπου στα ιδια. Παιρνεις 40G στο Zen αλλα με μεγαλυτερο μεγεθος. Αρνητικα που ειδα,

1) Απαραδεκτη η απουσια τροφοδοτικου και η ελλειψή του για αγορά. Ενταξει εγω έχω μικρο φορητο, αλλα ολοι πρεπει να χουν και να το κουβαλανε παντου? Ας φροντισει η κατακραγμενη Rainbow να υπαρχουν περιφερειακα

2) Προβλημα στις φωτογραφιες. Γιατι να μην μπορεις να τις χειριζεσαι με playlist κλπ. Ειναι λιγο χαζος ο χειρισμος μεσω συγχρονισμου folder.

3) κατι που δεν εχει κανενα Player, αλλα στο ZEN ειχα βρει xtra προγραμμα, ειναι η δυνατοτητα αυτοματης δημιουργιας playlist με βαση folder. Οχι οτι δυσκολευτηκα να τις φτιαξω με itunes.

4) Video θα επρεπε εφοσον ειναι σε standard windows format, wmv, mpg να περνιουνται αυτοματα με εσωτερικη μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

1) Απαραδεκτη η απουσια τροφοδοτικου και η ελλειψή του για αγορά. Ενταξει εγω έχω μικρο φορητο, αλλα ολοι πρεπει να χουν και να το κουβαλανε παντου? Ας φροντισει η κατακραγμενη Rainbow να υπαρχουν περιφερειακα

2) Προβλημα στις φωτογραφιες. Γιατι να μην μπορεις να τις χειριζεσαι με playlist κλπ. Ειναι λιγο χαζος ο χειρισμος μεσω συγχρονισμου folder.

4) Video θα επρεπε εφοσον ειναι σε standard windows format, wmv, mpg να περνιουνται αυτοματα με εσωτερικη μετατροπη.

1. Να πως κρατάνε ίδιες τις τιμές πάντα, αφαιρούν πράγματα από τη συσκευασία. Πάντως μπορείς να βρείς πάρα πολύ εύκολα φορτιστές, είτε στα μαγαζιά είτε στο ebay.

2. Εκτός και αν έχεις κάποια από τα υποστηριζόμενα προγράμματα (της Adobe πχ που νομίζω ένα το δίνει/έδινε και δωρεάν ή το iPhoto αν έχεις mac)

4. Αν και θα μπορούσε να κάνει αυτόματα τη μετατροπή (όπως κάνει με τα wma) μπορείς μέσα από το iTunes να κάνεις δεξί click και να το μετατρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, για τα tips! Γενικα το itunes ειναι ευχρηστο και απλο. Το μονο σημειο που αναγκαστηκα να κοιταξω το manual ηταν για τις φωτογραφιες.

 

Παντως σε τρια καταστηματα του κεντρου, 2 Γερμανους ενα πλαισιο, δεν βρηκα ουτε φορτιστη ουτε θηκη. Θα δοκιμασω την αλλη βδομαδα στο Fnac της Champs Elysees. Ελπιζω εκει να χει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, για τα tips! Γενικα το itunes ειναι ευχρηστο και απλο. Το μονο σημειο που αναγκαστηκα να κοιταξω το manual ηταν για τις φωτογραφιες.

 

Παντως σε τρια καταστηματα του κεντρου, 2 Γερμανους ενα πλαισιο, δεν βρηκα ουτε φορτιστη ουτε θηκη. Θα δοκιμασω την αλλη βδομαδα στο Fnac της Champs Elysees. Ελπιζω εκει να χει!

 

Φορτιστής

Link to comment
Share on other sites

 

πατωσα στο γελιο :p :p

 

εκει που ποσταρει οτι εψαξε τοσα μαγαζια και δεν βρηκε...μπαπ....πεφτει ο ariadgr με ενα σκετο λινκ 'Φορτιστης' :p :p :p

 

 

@andreoug

μηπως επεσες σε κανενα πωλητη που δεν ηξερε και το ειπε για ξεφορτωμα...εχει τυχει και σε μενα στο Πλαισιο!

Στη Στουρναρα ειναι στο 2ο οροφο τα mp3 players.

 

το πλαισιο εχει και κατι ωραιες θηκουλες για ipod σε διαφορα χαρουμενα χρωματα σε πακετακι...τις ειχα δει την τελευταια φορα που περασα, πολυ ωραιες αλλα δεν εχω ipod να τις βαλω :O

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει και κατι ωραιες θηκουλες για ipod σε διαφορα χαρουμενα χρωματα σε πακετακι...τις ειχα δει την τελευταια φορα που περασα, πολυ ωραιες αλλα δεν εχω ipod να τις βαλω :O

 

Ωραίες είναι, αλλά νομίζω πάνε καλύτερα στα άσπρα nano ;)

 

Στο νετ όμως μπορείς να βρεις και άλλες με σχέδια και ότι άλλο θες :happy:

Link to comment
Share on other sites

Στο νετ όμως μπορείς να βρεις και άλλες με σχέδια και ότι άλλο θες :happy:

 

Έχω πάρει την παρακάτω θήκη για το Nano μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Είναι πολύ cool :up: :yahoo:

http://www.technews.gr/uploads/newbb/18_445895964e379.jpg

 

Έχει για όλα τα iPod... --> Hoodie

Link to comment
Share on other sites

Ta podcasts einai dwrean??

Ναι (σχεδόν όλα τουλάχιστον). Επίσης δωρεάν είναι το να βάλεις ένα δικό σου podcast στο iTunes για να το βλέπει ο υπόλοιπος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι (σχεδόν όλα τουλάχιστον). Επίσης δωρεάν είναι το να βάλεις ένα δικό σου podcast στο iTunes για να το βλέπει ο υπόλοιπος κόσμος.

 

Και πως βάζεις το δικό σου podcast? Είναι εύκολο? Το έχεις δοκιμάσει?

Αν έχεις και κάποιες οδηγίες πες μας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πως βάζεις το δικό σου podcast? Είναι εύκολο? Το έχεις δοκιμάσει?

Αν έχεις και κάποιες οδηγίες πες μας! ;)

Το είχα δοκιμάσει κάποτε για να δω πως δουλεύει. Οι οδηγίες που είχα ακολουθήσει ήταν αυτές εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει κάποτε για να δω πως δουλεύει. Οι οδηγίες που είχα ακολουθήσει ήταν αυτές εδώ.

 

Ωραία!! Thank U!!

Θα το δοκιμάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...