Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μετά από 2,5 χρόνια η μπαταρία ήθελε αλλαγή γι'αυτό της έβαλα μια bulk των 10 ευρώ

Δυστυχώς είναι χάλια ποιότητα και δεν έχει ούτε τη μισή ζωή σε σχέση με την ορίτζιναλ.

 

Ξέρετε από που μπορώ να αγοράσω original LG μπαταρία;

Άλλαξε τη στην procordia με πολύ χαμηλό κόστος. Πάρε τηλέφωνο να σου πουν.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Προχθές εκθίαζα το γεγονός ότι το Nexus 5X της μητέρας μου την έχει βγάλει 2 χρόνια χωρίς τα γνωστά προβλήματα και χθες έπεσε σε bootloop. :lol: Θα το στείλω Procordia, αν και σε περίπτωση που φταίει η πλακέτα δεν θα το επισκευάσω με τόσα λεφτά. Το fix που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες νομίζω γίνεται με ξεκλείδωτο bootloader; Τώρα αν από τύχη είναι κάτι άλλο βλέπουμε, ο έλεγχος θα πάει στα 7 ευρώ minimum.
Link to comment
Share on other sites

Προχθές εκθίαζα το γεγονός ότι το Nexus 5X της μητέρας μου την έχει βγάλει 2 χρόνια χωρίς τα γνωστά προβλήματα και χθες έπεσε σε bootloop. :lol: Θα το στείλω Procordia, αν και σε περίπτωση που φταίει η πλακέτα δεν θα το επισκευάσω με τόσα λεφτά. Το fix που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες νομίζω γίνεται με ξεκλείδωτο bootloader; Τώρα αν από τύχη είναι κάτι άλλο βλέπουμε, ο έλεγχος θα πάει στα 7 ευρώ minimum.
Προσπάθησε να το ξεκλειδώσεις και να κάνεις το fix. Δουλεύει 6 μήνες εδώ χωρίς πρόβλημα

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να το ξεκλειδώσεις και να κάνεις το fix. Δουλεύει 6 μήνες εδώ χωρίς πρόβλημα

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Θα το πάω μια βόλτα μετά τις γιορτές στο σερβις με 7 ευρώ τον έλεγχο και μετά θα το δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια

 

Μιας που πηρα στη γυναικα μου το Honor 10 ειπα να παρω το nexus 5X που χρησιμοποιούσε πριν. Βλεπω οτι γενικα εχει πολυ κακο σημα σε σχεση με το Galaxy s5 που ειχα και ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω για να βελτιωθει. Το εχει rootαρει και εχω περασει twrp οποτε μπορω να φλασαρω οτι χρειαστει. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι θεμα hardware αλλα τουλαχιστον να δοκιμασω οτι μπορω απο software.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια

 

 

 

Μιας που πηρα στη γυναικα μου το Honor 10 ειπα να παρω το nexus 5X που χρησιμοποιούσε πριν. Βλεπω οτι γενικα εχει πολυ κακο σημα σε σχεση με το Galaxy s5 που ειχα και ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω για να βελτιωθει. Το εχει rootαρει και εχω περασει twrp οποτε μπορω να φλασαρω οτι χρειαστει. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι θεμα hardware αλλα τουλαχιστον να δοκιμασω οτι μπορω απο software.

Περνά την στοκ να δεις άμα στρώσει, άμα εκτός είσαι ήδη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Περνά την στοκ να δεις άμα στρώσει, άμα εκτός είσαι ήδη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Ειμαι ηδη με την στοκ. Ελεγα να δοκιμασω να φλασαρω κανα αλλο radio αλλα δεν βλεπω να υπαρχουν καταλληλα για ελλαδα η αλλες χωρες πχ. Απλα βγαινει ενα απ οτι καταλαβα και απλα ενημερωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλάσαρα πιο παλιά έκδοση radio(2.6.40.4.04) και δείχνει να έχει καλύτερο σήμα το κινητό για όποιον έχει το ίδιο θέμα Edited by karvouik
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αγόρασα καινούργιο τηλέφωνο και απέσυρα το nexus μου στο ντουλάπι.Παω σήμερα να το ανοίξω και είναι νεκρό.Το έβαλα σε την πρίζα να φορτίσει, δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα.Πριν κάνα 8μηνο είχε πάθει bootloop και το πήγα αντιπροσωπια, μου άλλαξαν πλακέτα και όλα καλά.Καμια ιδέα τι να κάνω για να ξαναζωντανεψει;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μετα απο κάτι χρόνια νατο το bootloop στο 32άρι μου. Έβαλα στοκ την 7.0.0 και το unblod fix και μπήκα κανονικά. Όλα δουλεύουν εκτός απο το wifi. Απο οτο κατάλαβα είναι πρόβλημα που δεν βρίσκω λύση. Κάποια βοήθεια θα την εκτιμούσα. Υπάρχει κάποια custom που λύνει τα προβλήματα?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα λύση και το τηλέφωνο είναι και πάλι όπως πρίν μην πω και καλύτερο. Μου πήρε αρκετή ώρα να θυμηθώ πως και που με adb κλπ και δοκίμασα περίπου 10 διαφορετικές επιλογές όπως unblod, 4gboot.img κλπ.

Αυτό όμως που μου εδωσε την λύση ήταν αυτή εδώ: https://forum.xda-developers.com/nexus-5x/general/revive-nexus-5x-bootloop-blod-t3686022

 

Ανδροιδ 8.0.0 October 2017 με φτιαγμένο boot.img που δουλεύει μόνο τους 4 απο τους 6 πυρήνες της cpu ("τους μικρούς") 4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57. Στην ουσία απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα υπάρχει σε ένα απο τους 2 μεγάλους πυρήνες όταν θερμαίνεται με αποτέλεσμα να γίνεται corrupt cluster με τα γνωστά αποτελέσματα. Για κάποιο λόγο δεν δούλευε με ΚΑΜΙΑ αλλη έκδοση android!!! bootloop όλη νύχτα! Πρέπει να δοκίμασα 7-8! Επίσης δεν φόρτιζε με τον φορτιστή αλλά μόνο με το καλώδιο του υπολογιστή μέχρι να φτιαχτεί!

 

Στην ουσία φλάσαρα απο bootloader (είχα κλειδωμένο και τον ξεκλείδωσα με το toolkit εύκολα) με το nexus toolkit το downgrade αρχείο android 8,0,0 , sideload twrp (αν θές), και flash boot kernel to moded boot.img. Τέλος, μπήκε κανονικά χωρίς καθυστέρηση, όλα δουλεύουν κανονικά (wifi, microphone κλπ που δεν δουλεύουν με άλλες λύσεις) και μόλις τελείωσα εγκατάσταση εφαρμογές και ρυθμίσεις καθώς το backup and restore δεν δουλεύει αμα κάνεις downgrade.

 

Αυτά, εύχομαι να βοηθήσω κάποιον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

υγ. πές μου τώρα οτι οι εταιρείες δεν εφαρμόζουν planned obsolescence μέσω software updates για να αγοράζουμε καινούργια μηχανήματα...

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα λύση και το τηλέφωνο είναι και πάλι όπως πρίν μην πω και καλύτερο. Μου πήρε αρκετή ώρα να θυμηθώ πως και που με adb κλπ και δοκίμασα περίπου 10 διαφορετικές επιλογές όπως unblod, 4gboot.img κλπ.

Αυτό όμως που μου εδωσε την λύση ήταν αυτή εδώ: https://forum.xda-developers.com/nexus-5x/general/revive-nexus-5x-bootloop-blod-t3686022

 

Ανδροιδ 8.0.0 October 2017 με φτιαγμένο boot.img που δουλεύει μόνο τους 4 απο τους 6 πυρήνες της cpu ("τους μικρούς") 4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57. Στην ουσία απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα υπάρχει σε ένα απο τους 2 μεγάλους πυρήνες όταν θερμαίνεται με αποτέλεσμα να γίνεται corrupt cluster με τα γνωστά αποτελέσματα. Για κάποιο λόγο δεν δούλευε με ΚΑΜΙΑ αλλη έκδοση android!!! bootloop όλη νύχτα! Πρέπει να δοκίμασα 7-8! Επίσης δεν φόρτιζε με τον φορτιστή αλλά μόνο με το καλώδιο του υπολογιστή μέχρι να φτιαχτεί!

 

Στην ουσία φλάσαρα απο bootloader (είχα κλειδωμένο και τον ξεκλείδωσα με το toolkit εύκολα) με το nexus toolkit το downgrade αρχείο android 8,0,0 , sideload twrp (αν θές), και flash boot kernel to moded boot.img. Τέλος, μπήκε κανονικά χωρίς καθυστέρηση, όλα δουλεύουν κανονικά (wifi, microphone κλπ που δεν δουλεύουν με άλλες λύσεις) και μόλις τελείωσα εγκατάσταση εφαρμογές και ρυθμίσεις καθώς το backup and restore δεν δουλεύει αμα κάνεις downgrade.

 

Αυτά, εύχομαι να βοηθήσω κάποιον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

υγ. πές μου τώρα οτι οι εταιρείες δεν εφαρμόζουν planned obsolescence μέσω software updates για να αγοράζουμε καινούργια μηχανήματα...

Στο #4099 έχω γράψει σχετικά. Αυτό κάνεις και μπορείς να έχεις και την τελευταία έκδοση που έχει βγάλει το Δεκέμβρη. Επίσης όχι οι εταιρίες δεν το κάνουν αυτό που λες, είναι καθαρά κατασκευαστικο λάθος και δεν έχει να κάνει με την έκδοση του software.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν θα μπω στον κόπο να κάνω την διαδικασία που λέει καθώς από ότι κατάλαβα τι ίδιο είναι περίπου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος για απλή χρήση για τώρα. Θα πάει στην κόρη μου που έχει βαρεθεί με το Nexus 5 και θα πάρω κάτι αργότερα. ,
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας. είμαι κάτοχος του 5χ και σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός νέου κινητού με γνώμονα αρχικά την κάμερα υπάρχει κάποιο καλύτερο κινητό μέχρι μαξ τα 300ε ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας. είμαι κάτοχος του 5χ και σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός νέου κινητού με γνώμονα αρχικά την κάμερα υπάρχει κάποιο καλύτερο κινητό μέχρι μαξ τα 300ε ?

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω κάποιο κινητό που να βγάζει καλές φωτογραφίες στο budget που θες, ίσως το Redmi Note 7 θα είναι καλή επιλογή (άμα εκτός σου χαλάει το MIUI, του περνάς και AOSP)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. είμαι κάτοχος του 5χ και σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός νέου κινητού με γνώμονα αρχικά την κάμερα υπάρχει κάποιο καλύτερο κινητό μέχρι μαξ τα 300ε ?
Ρίξε μια ματιά στο xz1

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eχει κανεις να προτεινει κανα καλωδιο για τον φορτιστη του? επειδη αρχισε και σπαει το καλωδιο και φαινεται το εσωτερικο του καλωδιου
Link to comment
Share on other sites

Eχει κανεις να προτεινει κανα καλωδιο για τον φορτιστη του? επειδη αρχισε και σπαει το καλωδιο και φαινεται το εσωτερικο του καλωδιου
Το επίσημο υπάρχει στο σκρουτζ και είναι άριστο.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Λοιπόν βρήκα λύση και το τηλέφωνο είναι και πάλι όπως πρίν μην πω και καλύτερο. Μου πήρε αρκετή ώρα να θυμηθώ πως και που με adb κλπ και δοκίμασα περίπου 10 διαφορετικές επιλογές όπως unblod, 4gboot.img κλπ.

Αυτό όμως που μου εδωσε την λύση ήταν αυτή εδώ: https://forum.xda-developers.com/nexus-5x/general/revive-nexus-5x-bootloop-blod-t3686022

 

Ανδροιδ 8.0.0 October 2017 με φτιαγμένο boot.img που δουλεύει μόνο τους 4 απο τους 6 πυρήνες της cpu ("τους μικρούς") 4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57. Στην ουσία απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα υπάρχει σε ένα απο τους 2 μεγάλους πυρήνες όταν θερμαίνεται με αποτέλεσμα να γίνεται corrupt cluster με τα γνωστά αποτελέσματα. Για κάποιο λόγο δεν δούλευε με ΚΑΜΙΑ αλλη έκδοση android!!! bootloop όλη νύχτα! Πρέπει να δοκίμασα 7-8! Επίσης δεν φόρτιζε με τον φορτιστή αλλά μόνο με το καλώδιο του υπολογιστή μέχρι να φτιαχτεί!

 

Στην ουσία φλάσαρα απο bootloader (είχα κλειδωμένο και τον ξεκλείδωσα με το toolkit εύκολα) με το nexus toolkit το downgrade αρχείο android 8,0,0 , sideload twrp (αν θές), και flash boot kernel to moded boot.img. Τέλος, μπήκε κανονικά χωρίς καθυστέρηση, όλα δουλεύουν κανονικά (wifi, microphone κλπ που δεν δουλεύουν με άλλες λύσεις) και μόλις τελείωσα εγκατάσταση εφαρμογές και ρυθμίσεις καθώς το backup and restore δεν δουλεύει αμα κάνεις downgrade.

 

Αυτά, εύχομαι να βοηθήσω κάποιον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

υγ. πές μου τώρα οτι οι εταιρείες δεν εφαρμόζουν planned obsolescence μέσω software updates για να αγοράζουμε καινούργια μηχανήματα...

 

Σήμερα ακολουθωντας τα παραπάνω ξαναζωντανεψα το κινητό. Να είστε καλά και καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από περιέργεια ξέρει κανένας πόσο κάνει η πλακέτα στην procordia?

 

edit:216ευρώ συν την εργασία.... τουλάχιστον μου έφυγε η περιέργεια... χαχαχα

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια ξέρει κανένας πόσο κάνει η πλακέτα στην procordia?

 

edit:216ευρώ συν την εργασία.... τουλάχιστον μου έφυγε η περιέργεια... χαχαχα

 

Με λίγα λόγια, αγοράζεις νέο τηλέφωνο καλύτερο από το 5Χ σε αυτά τα χρήματα :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...