Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοεις; Δεν μπορεις να τις συγκρινεις κοιταζοντας τα 2 κινητα. Πρεπει να τις δεις και τις δυο φωτογραφιες σε ιδια οθονη αλλιως τυχον διαφορες σε φωτισμο, contrast, saturation, color temperature, αναλυση θα δειχνει διαφορετικο αποτελεσμα. Εκτος εαν εννοουσες οτι τις συγκρινες τυπωμενες και εκρινες τη διαφορα. (αληθεια τυπωνεις νυχτερινες ληψεις απο κινητα; )

 

Ενταξει το s7 το χω πιασει ελαχιστες φορες στα χερια μου οποτε ισως και να το αδικω αλλα κρινοντας απο το δειγμα δεν ειδα καποια χαοτικη διαφορα περαν του οτι το s7 εκανε πιο σωστο exposure. Δηλαδη σε θεματα οπως dynamic range, signal to noise ratio, χρωματα δεν εχουν αξιοσημειωτες διαφορες εκτος εαν καποιος προτιμα την επεξεργασια του s7 που κανει περισσοτερο sharpening.

Επειδή είχα το s7 στα χέρια μου περίπου 1 μήνα, οι φωτογραφίες αν τραβήξεις και με τα 2 κινητά, στο s7 φαίνονταν καλύτερες λόγω της οθοναρας που έχει. Στο pc μου άρεσαν καλύτερα του nexus. Ακόμα και στο note 2 που έχω αν στείλω φωτογραφία από το nexus και βάλω τα κινητά δίπλα δίπλα στο note λόγω amoled πάλι φαίνεται καλύτερη.

 

Εδώ τεστ s7 με 6p https://m.imgur.com/a/YxIpo και στα 2 ενεργοποιημενo το hdr.

Edited by jimzak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλάζεις launcher. Στον stock νομίζω δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το s7 στα χέρια μου περίπου 1 μήνα, οι φωτογραφίες αν τραβήξεις και με τα 2 κινητά, στο s7 φαίνονταν καλύτερες λόγω της οθοναρας που έχει.

 

Ακριβως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το s7 στα χέρια μου περίπου 1 μήνα, οι φωτογραφίες αν τραβήξεις και με τα 2 κινητά, στο s7 φαίνονταν καλύτερες λόγω της οθοναρας που έχει. Στο pc μου άρεσαν καλύτερα του nexus. Ακόμα και στο note 2 που έχω αν στείλω φωτογραφία από το nexus και βάλω τα κινητά δίπλα δίπλα στο note λόγω amoled πάλι φαίνεται καλύτερη.

 

Εδώ τεστ s7 με 6p https://m.imgur.com/a/YxIpo και στα 2 ενεργοποιημενo το hdr.

 

Εσύ θα μας τρελάνεις τελείως, τελικά "καμια σχέση" ή "στην υπερsaturated amoled φαίνονται καλύτερες οι φωτό";

 

Μου αρέσει που λες και "καμία σχέση" ενώ τελικά λες ότι στο πισι είναι καλύτερες του 6p

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι παλι με το προβλημα που σας ειχα πει οτι εχω με την φορτιση,οτι πολλες φορες οταν βαζω τον φορτιστη στην πριζα να φορτισω το κινητο αντι να γραφει ταχυτατη φορτιστη γραφει σκετο φορτιση αλλα παντα τον εβγαζα τον φορτιστη και τον ξαναεβαζα και εγραφε μετα απο 2-3 προσπαθειες ταχυτατη φορτιση,αλλες φορες μου εβγαζε απο την πρωτη φορα που τον εβαζα στην πριζα ταχυτατη φορτιση. Οποτε δεν το ειχα αφησει απο περιεργεια να δω ποση ωρα θα κανει με απλη φορτιση και ειπα να το δοκιμασω σημερα και ειδα οτι εκανε ακριβως την ιδια ωρα οσο εκανε και με την ταχυτατη φορτιστη που μετα απο καποιο διαστημα γινοταν γρηγορη. Η ταχυτατη που γινεται γρηγορη στην συνεχεια σε μενα κανει περιπου 90 λεπτα πανω κατω και σημερα που δοκιμασα με σκετο φορτιση εκανε

 

Εαν κανω factory reset υπαρχει περιπτωση να διορθωθει αυτο το προβλημα? Η να το αφησω ετσι? Εκτος και αν εχει σημασια,γιατι στην ουσια δεν υπαρχει λογος..Αν ομως κανω factory reset και κανω ενημερωση για την 7.0 και παθω κανα bootloop ποιος το ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι παλι με το προβλημα που σας ειχα πει οτι εχω με την φορτιση,οτι πολλες φορες οταν βαζω τον φορτιστη στην πριζα να φορτισω το κινητο αντι να γραφει ταχυτατη φορτιστη γραφει σκετο φορτιση αλλα παντα τον εβγαζα τον φορτιστη και τον ξαναεβαζα και εγραφε μετα απο 2-3 προσπαθειες ταχυτατη φορτιση,αλλες φορες μου εβγαζε απο την πρωτη φορα που τον εβαζα στην πριζα ταχυτατη φορτιση. Οποτε δεν το ειχα αφησει απο περιεργεια να δω ποση ωρα θα κανει με απλη φορτιση και ειπα να το δοκιμασω σημερα και ειδα οτι εκανε ακριβως την ιδια ωρα οσο εκανε και με την ταχυτατη φορτιστη που μετα απο καποιο διαστημα γινοταν γρηγορη. Η ταχυτατη που γινεται γρηγορη στην συνεχεια σε μενα κανει περιπου 90 λεπτα πανω κατω και σημερα που δοκιμασα με σκετο φορτιση εκανε

 

Εαν κανω factory reset υπαρχει περιπτωση να διορθωθει αυτο το προβλημα? Η να το αφησω ετσι? Εκτος και αν εχει σημασια,γιατι στην ουσια δεν υπαρχει λογος..Αν ομως κανω factory reset και κανω ενημερωση για την 7.0 και παθω κανα bootloop ποιος το ξερει?

Είναι κανονικό. Θα το αφήσεις όπως έχει και δεν θα ασχοληθείς ξανά. Και όταν έρθει η 7 θα τη βάλεις. Γενικά θα το δουλεύεις σαν ένας φυσιολογικός χρήστης με ένα φυσιολογικό τηλέφωνο(οπως όλος ο κόσμος).

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μπαταρίες πάντως όσο γρήγορη φόρτιση και να κάνουν, πάνω από κάποια στάθμη φόρτισης και προς το τέλος φορτίζουν πιο αργά.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

@redmanftw Και μένα το κάνει αυτό συνέχεια. Μην ασχολησε!

 

@psylos για το 5x έχω παρατηρήσει πως το πρώτο 20% το πιάνει σε ελάχιστο χρόνο. Μετά πάει κανονικά. Και μετά το 90% πάει πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει δοκιμάσει το Souround Sound Mod; και πείτε μου αν έχει καλύτερο ήχο και αν πάθει καμία βλάβη στο ακουστικό......

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και λίγο καιρό κατά την εισερχομενη κλήση ξεκινάει ο ήχος διακοπτεται για 1 δευτ και μετά συνεχίζει. Ξέρει μήπως κάνεις τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δουλευει οπως ισχυριζονται ειναι αψογο. Εχεις τις manual, EV, exposure lock κλπ ρυθμισεις απο τα 3rd party app αλλα χωρις να χανεις το HDR+ το οποιο μαλιστα εδω δουλευει και γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλευει οπως ισχυριζονται ειναι αψογο. Εχεις τις manual, EV, exposure lock κλπ ρυθμισεις απο τα 3rd party app αλλα χωρις να χανεις το HDR+ το οποιο μαλιστα εδω δουλευει και γρηγοροτερα.

 

Την έχω βάλει πριν 2 μέρες όταν έγινε το leak και δουλεύει ωραία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει πριν 2 μέρες όταν έγινε το leak και δουλεύει ωραία.

 

Τι χρειαζεται να κανεις? Γιατι βλεπω πολλους που λενε οτι δεν λειτουργει σε αυτους

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειαζεται να κανεις? Γιατι βλεπω πολλους που λενε οτι δεν λειτουργει σε αυτους

 

δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι... install και είσαι κομπλέ για να σου βγάλει τις ενδείξεις να ρυθμίσεις φωτεινότητα πρέπει να κάνεις focus επιλεκτικά πατώντας με το δάχτυλο στο σημείο που θες και σου πετάει δεξιά την ρύθμιση και για να κάνεις lock το κρατάς σταθερά πατημένο

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειαζεται να κανεις? Γιατι βλεπω πολλους που λενε οτι δεν λειτουργει σε αυτους

 

 

 

Απλά κατεβάζεις το apk αρχείο και το εγκαθιστάς σαν κανονική εφαρμογή. (Πρώτα θα πρέπει να έχεις ενεργή την επιλογή για τις άγνωστες πηγές.)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.!!

 

Σημερα παρελαβα το 5X απο σκρουτζ και τωρα περναω android 7. Πρωτες εντυπωσεις απλα εκπληκτος, ειδικα αν συνηπολογισθει πως προηγουμενο κινητο ειχα ενα κινεζικο Elephone G4...

 

Εχω καταληξει μετα τα σχολια σας, σε προστασια Nillkin H+ Pro και θηκη Nillkin σιλικονουχα την χρυση, πιστευω θα κανει ωραια αντιθεση με την μαυρη πλατη του τηλεφωνου, εντυπωσεις απο καποιον που χει αυτο τον συνδυασμο.??

 

Νομιζω εκανα μια χαζομαρα ομως, μολις παρελαβα πριν το ανοιξω το εβαλα απευθειας στην πριζα για φορτιση, ειχε μεσα υπολοιπο η μπατταρια και γεμισε πολυ γρηγορα, ο υπαλληλος στον γερμανο, οταν αλλαξα την σιμ, μου ειπε πως η πρωτη φορτιση πρεπει να γινει αφου εξαντληθει πληρως η μπατταρια. Τελικα ποια ειναι η σωστη διαδικασια.? Κινδυνευω να εχω καταστρεψει την μπατταρια.??

 

Και κατι ακομη, το κουτι μεσα ειχε ανταπτορακι οπου απο type-c -> micro usb, o φορτιστης μας ειναι 3Α, ο samsung που χρησιμοποιουσα μεχρι πρωτινως ειναι 0.7Α θα ειναι σωστο για την μπατταρια να φορτιζει με λιγοτερα Amber, δεν με ενοχλει η αργη φορτιση μεχρι το 100%, αυτο που θελω ειναι να πετυχω μεγαλυτερη διαρκεια ζωης της μπατταριας, και θεωρητικα ειναι σωστοτερο να κανει αργη φορτιση.

 

Αυτα, συγνωμη αν σας ζαλισα μα την εχω πατησει και με οθονη και με μπατταρια σε προηγουμενες συσκευες και αυτη την φορα επιβαλλετε να ειμαι προσεκτικος. Καθε αποψη καλοδεχουμενη κι ευχαριστω.!!!

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε χαλαει ετσι απλα η μπαταρία.

 

Καλυτερα να χρησιμοποιεις τον δικο του

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως γινεται σε μερικους να εχει ανταπτορακι και ακουστικα και σε αλλους οχι? Εμενα δεν ειχε τιποτα απο τα δυο...Και πηρα τα 32gb
Link to comment
Share on other sites

Καλα πως γινεται σε μερικους να εχει ανταπτορακι και ακουστικα και σε αλλους οχι? Εμενα δεν ειχε τιποτα απο τα δυο...Και πηρα τα 32gb

 

 

 

Εγώ έτυχα μόνο ακουστικά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα αρθρα και προσωπικη εμπειρια μπορω να πω και πιστευω οτι το πιο σωστο και ξεκουραστο ας πουμε για τις μπαταριες είναι να μην εξανλουνται και να φορτιζοντα απο 20-98%. με τον δικο του φορτιστη και οχι μικροτερο...οχι γιατι το μικροτερο θα του προκαλεσει προβλημα, αλλα οταν το κινητο καθως λειτουργει μπορει να ζηταει περισσοτερο ενεργεια η να ειναι κατασκευασμενο ετσι να κουρασει πολυ τον φορτιστη και να σκασει κιολας(το εχω δει με φορτιστη ταμπλετ απο φορτιστη 1Α ενω κανονικα ηταν 2-3Α νομιζω)...

 

στον mac απο την αλλη το calibration πραγματοποιειται με ξεζουμισμα μπαταριας κτλ αλαλ αυτο ειναι αλλη συζητηση...

Edited by manolisv
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε ανταπτορακι....καλά ότι νάναι.

Ακουστικά έχουν σίγουρα οι συσκευές που είναι για Γαλλια λοο νομοθεσίας....

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει διπλος τετραπυρινος 4+4

 

http://hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=1182

 

και στο skroutz γραφει 4+2

 

http://www.skroutz.gr/s/7811257/LG-Nexus-5X-32GB.html

 

Aυτο με τα ακουστικα και τον ανταπτορα δεν μπορω να το καταλαβω παντως

Link to comment
Share on other sites

Παντός.εμενα μετά την τελευταία αναβάθμιση ασφαλείας το κινητό έχει αποκτήσει διαφορά lug...κολαει και μάλιστα μερικές φορές για πολλά λεπτά...μάλλον θα του κανω ένα hardware reset να στρωσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μαζί με το hard reset θέλω να του βάλω και το TWRP...ποια έκδοση να του βάλω??

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...