Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα.

Χθες πηρα το nexus 5x και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε καποια βιντεακια στο youtube πριν την αγορα

σε antutu,quadrant κλπ εφτανε πολυ καλα score σε καποιους στα benchmark και το δικο μου δεν φτανει τετοια score.

π.χ Ενα παλικαρι χτυπησε στο quadrant 20000 περιπου και εγω 11000,μιλαμε για τα μισο score δηλαδη.

 

Εκανα κανονικα update τη τελευταια εκδοση android.Δε ξερω αν φταιει αυτο.

Οκ δε στηριζομαστε στα benchmark aλλα τοση διαφορα?

Ξερει κανεις τι παιζει?

 

Να σημειωσω οτι μετα το ota update δεν εκανα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα.

Χθες πηρα το nexus 5x και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε καποια βιντεακια στο youtube πριν την αγορα

σε antutu,quadrant κλπ εφτανε πολυ καλα score σε καποιους στα benchmark και το δικο μου δεν φτανει τετοια score.

π.χ Ενα παλικαρι χτυπησε στο quadrant 20000 περιπου και εγω 11000,μιλαμε για τα μισο score δηλαδη.

 

Εκανα κανονικα update τη τελευταια εκδοση android.Δε ξερω αν φταιει αυτο.

Οκ δε στηριζομαστε στα benchmark aλλα τοση διαφορα?

Ξερει κανεις τι παιζει?

 

Να σημειωσω οτι μετα το ota update δεν εκανα factory reset.

Σου κολλάει ή κάνει σκαλωματα; αν όχι είναι εντάξει. Μην ασχολείσαι.

Εχθες το ξαναπηρα αλλα 32 gb αυτη την φορα.

Μου ηρθε αναβαθμηση αλλ επειδη δεν εχω χρονο μαλλον θα την κανω το μεσημερι.

Εχω κανει ληψη μονο η εγκατσταση μενει.

Αυτο που εχω να ρωτησω ειναι οτι πριν διαβασα δεν την περνει με την πρωτη καπου σταματει η διαδικασια.

Αν συνβει και σε μενα τι να κανω;

Όταν σου ξανά ρθει την ξαναπερνας. Αν αποτύχει θα γυρίσεις σε αυτή που έχεις. Οπότε No problem.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σου κολλάει ή κάνει σκαλωματα; αν όχι είναι εντάξει. Μην ασχολείσαι.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Oχι ιδιαιτερα.Και σε ενα τεστ που εκανα μονος μου με ενα oneplus 2 ενος φιλου ανοιγει με την ιδια ταχυτητα apps και browser.

Το μονο θεμα μου ειναι οτι μια φορα η καμερα μου εβγαλε μαυρη εικονα και ελεγε οτι η εφαρμογη σταματησε κατι τετοιο και με ενα restar

λυθηκε.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα το ξαναδοκιμάσω βεβαίως. Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι άλλο.

 

Επειδή το ανέφεραν και 2 φίλοι πιο πριν. Υπάρχει θέμα με το δίκτυο της Cosmote μετά την αναβάθμιση; Επειδή κάποιος φίλος έγραψε ότι τον δείχνει εκτός. Ειναι κάποιος με cosmote kai nougat να μας πει πως πήγε;

 

Ευχαριστώ παιδια

 

ετσι και αλλιως το κινητο δεν φημιζεται για το καλο σημα του.. εγω και πριν την nougat ειχα το ιδιο αδυναμο σημα που ισως να ειναι και θεμα κοσμοτε αλλα στο ιδιο σημειο με το ιδιο νουμερο κοσμοτε (εχω 2 καρτες σιμ με τον ιδιο αριθμο) ενα παλιο νοκια 6ετιας πιανει καλυτερο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.

 

Ξαναπροσπαθησα το update και με τη δευτερη ολα καλα. Αν κολλησει στο 80℅ δεν κανεις τιποτα. Σου δειχνει το ρομποτακι με το σφαλμα. Εγω εκλεισα το κινητο και το ξανανοιξα και μπηκε κανονικα οπως ηταν στην εκδοση 6. Ξανα εκανα ελεγχο για ενημερωσεις, ξανα εκανα ληψη του αρχειου(~1171 mb). Παρατηρησα οτι τη δευτερη φορα κατεβασε το πακετο πολυ πιο αργα - αυτο μπορει να ηταν και τυχαιο βεβαιως.

 

Τωρα ως προς το σημα, πιστευω οτι ειναι οπως πριν. Εκει στον μετρητη σηματος εχει ενα x,που θεωρησα οτι ειναι αυτο που ειπε ο φιλος εκτος δικτυου αλλα σημαινει απλα οτι εκλεισες τα δεδομενα :-).

 

Οντως η ληψη δεν πρεπει να ειναι κ η καλυτερη. Κι εμενα που και που μηδενιζει η ενταση σηματος χωρις ωστοσο να εχω θεματα με ληψεις και ποιοτητα ομιλιας.

 

Δεκα ημερες το χω το τηλεφωνο και πραγματικα ειναι εξαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα με ota update να κανουμε factory η οχι?Οι μισοι λενε ναι και η αλλοι οχι και στα ξενα φορουμ.

Μηπως ειναι μονο ψυχολογικο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα με ota update να κανουμε factory η οχι?Οι μισοι λενε ναι και η αλλοι οχι και στα ξενα φορουμ.

Μηπως ειναι μονο ψυχολογικο το θεμα?

 

Ίσως είναι ψυχολογικό. Πάντως ένα factory δεν έβλαψε ποτέ κανένα! Οπότε αν έχεις μία δυο ωριτσες να διαθέσεις για να ξανά στησεις το κινητό σου κάνε το!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update(Σεπτεμβρης) παρατηρώ τεράστιες καταναλώσεις του συστήματος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Να περάσω ξανά την rom? Όλα στοκ και μόνο οτα. Είμαι στο beta πρόγραμμα αν παίζει πλέον κάποιο ρόλο

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο update στην 7 βαζω οπως και στην 6 να μου δειχνει παντα ποσοστο μπαταριας και μετα βγαινει απο μονο του. Μπαινω να το αλλαξω απο "μονο στην φορτιση" σε "παντα" την κραταει για λιγες ωρες τη ρυθμιση και μετα ξανα πισω σε "μονο στη φορτιση". Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο;
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update(Σεπτεμβρης) παρατηρώ τεράστιες καταναλώσεις του συστήματος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Να περάσω ξανά την rom? Όλα στοκ και μόνο οτα. Είμαι στο beta πρόγραμμα αν παίζει πλέον κάποιο ρόλο

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Τα ίδια και εδώ. Μην ψαχνεσαι άδικα δοκίμασα 5 κερνελ υπομονή μέχρι οκτωμβρη

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο update στην 7 βαζω οπως και στην 6 να μου δειχνει παντα ποσοστο μπαταριας και μετα βγαινει απο μονο του. Μπαινω να το αλλαξω απο "μονο στην φορτιση" σε "παντα" την κραταει για λιγες ωρες τη ρυθμιση και μετα ξανα πισω σε "μονο στη φορτιση". Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο;

Όταν πατήσω system ui tuner εξαφανίζεται το ποσοστό και πρέπει να το ξανά βάλω

Συμβαίνει αυτό στην nougat και σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update(Σεπτεμβρης) παρατηρώ τεράστιες καταναλώσεις του συστήματος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Να περάσω ξανά την rom? Όλα στοκ και μόνο οτα. Είμαι στο beta πρόγραμμα αν παίζει πλέον κάποιο ρόλο

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Τεράστιο όχι αλλά έχω και γω. Και στα φόρουμ της γκούγκλ έχουν και άλλοι. Λογικά θα λυθεί σε επόμενο update εκτός και αν φταίει κάποια εφαρμογή που δεν πατάει καλά στην Nougat ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ex kernel και μέσω της εφαρμογής είδα κολλημένους τους δύο πυρήνες και πιο συγκεκριμένα τις έδειχνε offline, επανήλθε δε μέτρα από reboot. Ξέρει κανείς γιατί; Επίσης τι setup χρησιμοποιείτε στον ex kernel?
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ex kernel και μέσω της εφαρμογής είδα κολλημένους τους δύο πυρήνες και πιο συγκεκριμένα τις έδειχνε offline, επανήλθε δε μέτρα από reboot. Ξέρει κανείς γιατί; Επίσης τι setup χρησιμοποιείτε στον ex kernel?

Δουλεύουν αλλά δεν το δείχνει μερικές φορές. Βάλε και κάνα Governor profile να δοκιμάσεις.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει double tap to wake? Γιατί με έχει βολέψει στον ex kernel.

Δουλεύουν αλλά δεν το δείχνει μερικές φορές. Βάλε και κάνα Governor profile να δοκιμάσεις.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Ποιο θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στο Ν5 ο ElementalX είχε πολύ καλό default governor. Offline οι πυρήνες είναι όταν δεν χρειάζονται και τους κλείνει μέσω hot-plugging, το οποίο υποστήριζε στο Ν5 και φαντάζομαι και στο Ν5Χ θα υποστηρίζει, αφού δεν το έχω δοκιμάσει για να γνωρίζω σίγουρα. Για εξοικονόμηση ενέργειας το κάνει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update(Σεπτεμβρης) παρατηρώ τεράστιες καταναλώσεις του συστήματος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Να περάσω ξανά την rom? Όλα στοκ και μόνο οτα. Είμαι στο beta πρόγραμμα αν παίζει πλέον κάποιο ρόλο

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταριας με την ενημέρωση του Σεπτεμβρη.

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει double tap to wake? Γιατί με έχει βολέψει στον ex kernel.

 

Ποιο θα πρότεινες;

GlassFish, fairpark για πες μας αποτέλεσμα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζει αλλά αστον αυτόν πάμε για αλλού για την τέλεια μπαταρία

Θα βάλεις αυτόν έχει τα πάντα και το παιδί που τον φτιάχνει... φοβερός

http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/development/racer-kernel-n5x-npc56p-t3340070

 

Στους kernel να κοίτατε να δουλεύει το thermal τους, να κρυωνουν το κινητό δηλαδή. Ο elemental τίποτα οι πυρήνες κολλημένοι..

Ο Franco δεν βάζει τίποτα..ο despair πολύ μπαταρία ένας άλλος δεν τον ανάβαθμισε.. Και μας έμεινε αυτός. Αλλά πριν από κάθε φλασαρισμα περνά αυτόν. https://drive.google.com/file/d/0B8mKJyyQ8s7uSkE4eUFTU3VlbFk/view?usp=drivesdk

Είναι ο stock χωρίς κρυπτογράφηση του σεπτεμβριου βάλε τον στο twrp φάκελο του κινητού όπως είναι ή μετονομασία σε boot.img

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζει αλλά αστον αυτόν πάμε για αλλού για την τέλεια μπαταρία

Θα βάλεις αυτόν έχει τα πάντα και το παιδί που τον φτιάχνει... φοβερός

http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/development/racer-kernel-n5x-npc56p-t3340070

 

Στους kernel να κοίτατε να δουλεύει το thermal τους, να κρυωνουν το κινητό δηλαδή. Ο elemental τίποτα οι πυρήνες κολλημένοι..

Ο Franco δεν βάζει τίποτα..ο despair πολύ μπαταρία ένας άλλος δεν τον ανάβαθμισε.. Και μας έμεινε αυτός. Αλλά πριν από κάθε φλασαρισμα περνά αυτόν. https://drive.google.com/file/d/0B8mKJyyQ8s7uSkE4eUFTU3VlbFk/view?usp=drivesdk

Είναι ο stock χωρίς κρυπτογράφηση του σεπτεμβριου βάλε τον στο twrp φάκελο του κινητού όπως είναι ή μετονομασία σε boot.img

Αν κατάλαβα καλά, μετονομάζω το αρχείο και το φλασάρω σαν image από το twrp?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε καλύπτει η εγγύηση μπορείς να επικοινωνήσεις στα 801 11 200 900 (από σταθερό) & 210 4800 564 (από κινητό) και να μιλήσεις με την LG. To service το έχει η Procordia για την LG. Σε εμένα για το Ν5 είχε κανονίσει η LG να έρθει courrier να παραλάβει τη συσκευή και να μου την επιστρέψει. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας και μόνος σου στην Procordia, αλλά φαντάζομαι θα πρέπει πάλι πρώτα να επικοινωνήσεις με την LG για θέματα εγγύησης.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...