Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παδια , πως βγαζουμε το vibration οταν κανουμε touch την οθονη?

 

οχι οταν γραφουμε σε μηνυμα , το χω βρει αυτο , αλλα γενικα οποτε κανουμε touch

 

Ρυθμίσεις ήχος, άλλοι ήχοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ τώρα είμαι 3 ώρες shot με 40% υπόλοιπο

Από galaxy Nexus Nexus 4 Nexus 5 μακράν καλύτερη μπαταρία ήταν και ένας από τους λόγους που το αγόρασα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδία απορία νο 2. Όταν με το καλό θα έρθει το android N και γίνει το update θα αλλάξει τίποτα απο τις ήδη εγκατεστημενες εφαρμογές μου; Δεν θα πειραχτεί τίποτα φωτογραφίες κλπ σωστά; :O
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ήχος, άλλοι ήχοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ τώρα είμαι 3 ώρες shot με 40% υπόλοιπο

Από galaxy Nexus Nexus 4 Nexus 5 μακράν καλύτερη μπαταρία ήταν και ένας από τους λόγους που το αγόρασα!

 

Επειδη τα αλλα δεν πηγαινανε ουτε μεχρι τις 17.00 το απογευμα, δεν παει να πει οτι ειναι και μετρο συγκρισης.

 

Τωρα, κατι 3 ωρες οθονη με 40% υπολοιπο, τα ακουω βερεσε, σε ρεαλιστικη χρηση εγω πανω απο 4 ωρες συνολο δεν εχω δει ουτε σε wifi διπλα στο ρουτερ.

 

Το κινητο ειναι το χειροτερο απο τα σοβαρα τηλεφωνα εκει εξω στο θεμα μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία απορία νο 2. Όταν με το καλό θα έρθει το android N και γίνει το update θα αλλάξει τίποτα απο τις ήδη εγκατεστημενες εφαρμογές μου; Δεν θα πειραχτεί τίποτα φωτογραφίες κλπ σωστά; :O

 

Αν βάλεις την beta τώρα δεν θα σου πειράξει τίποτα. Λογικά έτσι θα γίνει και με την official οταν έρθει, αν και καλό είναι πάντα να κάνεις ένα factory reset μετά από τέτοια update :P γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα αλλα δεν πηγαινανε ουτε μεχρι τις 17.00 το απογευμα, δεν παει να πει οτι ειναι και μετρο συγκρισης.

 

Τωρα, κατι 3 ωρες οθονη με 40% υπολοιπο, τα ακουω βερεσε, σε ρεαλιστικη χρηση εγω πανω απο 4 ωρες συνολο δεν εχω δει ουτε σε wifi διπλα στο ρουτερ.

 

Το κινητο ειναι το χειροτερο απο τα σοβαρα τηλεφωνα εκει εξω στο θεμα μπαταρια.

 

Νομίζω είσαι λιγο αυστηρός.Με 2.700 mAh δεν περιμένεις και την τεράστια αυτονομία.Σιγουρα δεν η μπαταρία το μεγάλο του ατού,αλλα δεν ειναι και η χειρότερη.Ειναι απλά οκ.Το nexus 5x ειναι ενα midrage σοβαρό και οικονομικό κινητό χωρίς πολλές φαμφάρες.Δεν συγκρίνεται σίγουρα με καμία απο τις φετινες ναυαρχιδες,αλλα δεν είναι αυτός ο σκοπός του.Αν θέλεις αυτονομία τότε το συγκεκριμένο κινητό δεν θα σε καλύψει.Αν θέλεις λίγο απο ολα μαζί και κάμερα και pure android και εμπειρία χρήσης και updates και λίγο πείραγμα αν σου αρέσει ,στα 250 ευρω, τότε έκανες καλη επιλογή.

 

φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα κλήσεων τι λέει; Σκέφτομαι να το πάρω αλλά πέρα από pure android και καλή τιμή μ' ενδιαφέρει και σαν κλασικό τηλέφωνο. Αυτονόητο θα μου πείτε, αλλά επειδή με το τωρινό μου έχω κάποια θεματάκια στην ποιότητα ήχου όταν μιλάω στο τηλέφωνο έχω (επαν)εκτιμήσει τα βασικά.

 

Κανείς για την ποιότητα κλήσης;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς για την ποιότητα κλήσης;

Μια χαρά.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προβλημα, σημερα με το που ξυπνησα η οθονη δεν ακουει παντα στην αφη. Δηλ παω να πληκτρολογήσω και μερικα γραμματα δεν τα παταει, η παω να σκρολαρω μια σελιδα και το κανει με την 2η η 3η προσπαθεια.. εκανα ρεσταρτ και τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι λιγο αυστηρός.Με 2.700 mAh δεν περιμένεις και την τεράστια αυτονομία.Σιγουρα δεν η μπαταρία το μεγάλο του ατού,αλλα δεν ειναι και η χειρότερη.Ειναι απλά οκ.Το nexus 5x ειναι ενα midrage σοβαρό και οικονομικό κινητό χωρίς πολλές φαμφάρες.Δεν συγκρίνεται σίγουρα με καμία απο τις φετινες ναυαρχιδες,αλλα δεν είναι αυτός ο σκοπός του.Αν θέλεις αυτονομία τότε το συγκεκριμένο κινητό δεν θα σε καλύψει.Αν θέλεις λίγο απο ολα μαζί και κάμερα και pure android και εμπειρία χρήσης και updates και λίγο πείραγμα αν σου αρέσει ,στα 250 ευρω, τότε έκανες καλη επιλογή.

 

φιλικά πάντα.

 

Τα 2700 μία χαρά έπρεπε να είναι κανονικά, το θέμα είναι ότι φοράει τον άθλιο 808. Όπως και το 6p χαντακωνεται με τον 810.

 

Έχετε ξεχάσει μαλλον ότι παλιά παίζαμε μπάλα με 2200 και 2300 κλπ.

 

Η διαφορα θα φανεί με το επόμενο Nexus που θα έχει ίδια μπαταρία και σίγουρα πολυ καλύτερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2700 μία χαρά έπρεπε να είναι κανονικά, το θέμα είναι ότι φοράει τον άθλιο 808. Όπως και το 6p χαντακωνεται με τον 810.

 

Έχετε ξεχάσει μαλλον ότι παλιά παίζαμε μπάλα με 2200 και 2300 κλπ.

 

Η διαφορα θα φανεί με το επόμενο Nexus που θα έχει ίδια μπαταρία και σίγουρα πολυ καλύτερη αυτονομία.

 

Για να δουμε...

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω εν μέρη σε αυτά που λες.Παντως απο εποχή s2,s3,s4 και διάφορα αλλα που είχαν μικρές μπαταρίες και amoled (οικονομία)πάλι κάθε βράδυ φορτισμα ήθελε η συσκευή... Τέλος πάντων ο καθένας έχει την γνώμη του.Παντως εγω δυνατή αυτονομία εχω να δω απο το note 2 και το g2 με jelly που είχα...με οτι αλλο είχα(και εχω δοκιμάσει αρκετά) κάθε μέρα ήθελα πρίζα!

Sorry για το offtopic!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αδιάφορο θα έλεγα. Μια ακόμα κλασική εφαρμογή που «κάνει» πράγματα που μπορείς να κάνεις και μόνος σου από τις ρυθμίσεις ή που δεν χρειάζονται. Γιατί όσο και να κλείνει η κάθε εφαρμογή διάφορες εφαρμογές, αυτές αν απαιτείται θα ανοίγουν ξανά, με αποτέλεσμα να καταναλώνου και περισσότερη ενέργεια. Δεν νομίζω ότι καμία εφαρμογή μπορεί να βελτιώσει τις επιδόσεις μιας συσκευής. Αυτές εξαρτώνται ξεκάθαρα από το hardware, το αρχικό software και επιπλέον από τι πρόσθετο έχει βάλει ο χρήστης. Συσκευή που να ανταποκρίνεται πιο γρήγορα σε σχέση με ένα Nexus σε περιβάλλον Android δύσκολα θα βρεις.

 

Τέλος, το να έχεις μια εφαρμογή να σου λέει πως δεν έχεις ανοίξει τη Χ εφαρμογή για τόσο καιρό, άρα βγάλε την είναι ανούσιο. Δηλαδή εγώ που έχω εφαρμογή για να μετατρέπω κείμενα σε pdf, μέσω της κάμερας, που την χρησιμοποιώ 1-2 φορές το δίμηνο θα πρέπει να την βγάλω;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προβλημα, σημερα με το που ξυπνησα η οθονη δεν ακουει παντα στην αφη. Δηλ παω να πληκτρολογήσω και μερικα γραμματα δεν τα παταει, η παω να σκρολαρω μια σελιδα και το κανει με την 2η η 3η προσπαθεια.. εκανα ρεσταρτ και τιποτα!

Μήπως το πιέζει η θήκη?

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια για μενα ειναι οριακα καλη. Δηλ πρεπει να το φορτισεις το βραδυ ετσι για μια μιαμιση ωριτσα για να πεις οτι θα σε βγαλει την επομενη μερα. εγω το φορτιζω περιπου 12 1 το βραδυ,μετα αντε να ασχοληθω λιγο μαζι του μεχρι να παει κατω απο 90%. Την αλλη μερα μου κραταει μεχρι το βραδυ 12 1 παλι,τοτε θα πεσει κατω απο 15%. ενω φαινεται να πεφτει γρηγορα η μπαταρια ειδικα απο το 100% μεχρι το 70%και σε κραταει σε μια ανησυχια τελικα μετα απο καποιο ποσοστο πεφτει αρκετα αργα.. Μονο με wifi χωρις data και εχοντας κακο σημα της κοσμοτε,ψαχνει συνεχεια.. Βεβαια το εχω 5 μερες οποτε μπορει να γινει καλυτερη η μπαταρια μετα απο καποιους κυκλους φορτισης. Οριακα καλη το λεω σε σχεση με τα υπολοιπα της κατηγοριας του. Πανε οι εποχες που κραταγαν 2 μερες τα κινητα. Ενταξει τωρα θα μου πειτε καποια sony και το xiaomi με 4.000ma μπαταρια κρατανε. απλα εξαιρεσεις.

 

Εχω ενα θεμα με την εφαρμογη metal facebook. Ενω στην αρχη ηταν κομπλε ολα μου ερχοντουσαν ειδοποιησεις τωρα μου ερχονται οοοταν και αν το θυμηθουν.. Δεν ξερω αν φταιει κατι που πειραξα. Το εχω βαλει να συγχρονιζει καθε 5 λεπτα παντως αλλα και παλι δεν ερχονται. Συν οτι οταν παω να μπω απο την εφαρμογη αυτη στα μηνυματα μου λεει οτι δεν υπαρχει συνδεση στο ιντερνετ μερικες φορες.

Ξερει κανεις καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που κρατούσαν δύο μέρες τα είχατε μόνο για τηλέφωνα και καμιά φωτογραφία. Επίσης δεν είχαν οθόνη fhd 5+"....

 

Τέλος το κακό σήμα σε ενα τηλέφωνο επηρρεάζει πολύ την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι με DU και elementalx kernel και θα ηθελα να περασω pure nexusus για αλλαγη. Θα περασω τη ρομ στο recovery και θα κανω wipe data/dalvik/cache και φλασαρω;

Λογικα μετα δεν θα εχω elementalx kernel οποτε ξαναφλασαρω τον kernel

Θα ηθελα και μια αποψη για τον franco kernel

Ευχαριστω

Edited by Minas_Kriti
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι με DU και elementalx kernel και θα ηθελα να περασω pure nexusus για αλλαγη. Θα περασω τη ρομ στο recovery και θα κανω wipe data/dalvik/cache και φλασαρω;

Λογικα μετα δεν θα εχω elementalx kernel οποτε ξαναφλασαρω τον kernel

Θα ηθελα και μια αποψη για τον franco kernel

Ευχαριστω

 

Όπως τα λες! Να προσέχεις πάντα τα vendor images να ειναι ίδιου μήνα με τα rom και kernel builds.

 

Φρανκο για μένα είναι ο καλύτερος σε ότι αφορά την μπαταρία του Nexus 5x. Θαύματα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη τα αλλα δεν πηγαινανε ουτε μεχρι τις 17.00 το απογευμα, δεν παει να πει οτι ειναι και μετρο συγκρισης.

 

Τωρα, κατι 3 ωρες οθονη με 40% υπολοιπο, τα ακουω βερεσε, σε ρεαλιστικη χρηση εγω πανω απο 4 ωρες συνολο δεν εχω δει ουτε σε wifi διπλα στο ρουτερ.

 

Το κινητο ειναι το χειροτερο απο τα σοβαρα τηλεφωνα εκει εξω στο θεμα μπαταρια.

 

Βερεσε ακούγεται κ το κλάμα στο internet. Ρεαλιστική χρήση είναι για τον κάθε ένα διαφορετικό πράγμα.

Τις τελευταίες 2 μέρες αλλαξα τοποθεσία και έχω 3 ώρες sot σε ένα ολόκληρο κύκλο φόρτισης. Δεν φταίει το κινητό. Εγώ φταιω αν δεν ξέρω να το προσαρμοσω στις ανάγκες μου.

 

Τα συνήθη αποτελέσματα μου είναι:

4 ώρες sot μόνο δεδομένα.

5 ώρες mix.

5κ30 ωρες κυρίως wifi σε δουλειά και σπίτι.

Όλα σε διάστημα 12-16 ωρών.

 

Το τελευταίο 2ημερο δεν αλλαξα την χρήση μου, αλλά αλλαξα τοποθεσία που επηρεάζει το σήμα. Πιστεύω μέσα σε λίγες μέρες μπορώ να βρω ένα set rom - kernel που να με γυρίσει στα "καλά" για μένα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια μου και εγώ θα το σκοτώσω, γιατι η μπαταρία του δε με ικανοποιεί. Δοκίμασα με την καθαρή 6.0, δοκίμασα με custom kernel, δοκίμασα με AOSP, δοκίμασα με συνδιασμούς(franco δε δοκίμασα είναι η αλήθεια, αλλα δεν νομίζω πως θα έχει τόσο συντριπτική βελτίωση), στο τέλος δοκίμασα και την 7.0. τρέίς ολόκληρες ώρες οθόνης δεν είδα με τίποτα.

 

Βέβαια εγώ τα έχω όλα τσίτα ανοιχτά (wifi, bt, τοποθεσία, 3 email, fb, messenger και πάει λέγοντας) αλλα τα ίδια έκανα και με το Mi4c το οποίο στην ουσία άλλαξα μήπως η καθαρή ρομ της google έκανε καλύτερη διαχείριση (και επειδή, οι 5.2" είναι το απόλυτο μέγεθος για το χέρι μου).

 

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις μου φάνηκαν οι επιδόσεις του να υστερεί απο το Mi4c, ενώ δεν ξέρω αν αντιμετώπισε κανείς σας το ίδιο πρόβλημα, αλλα η οθόνη έχει ένα σπαστικό bug, που στο γρήγορο Scroll, κάνει ανάποδο scroll στιγμιαία. Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγα εγώ γιατι πατούσα κάπου αλλού την οθόνη χωρίς να το θέλω, αλλα τελικά είναι γνωστό πρόβλημα. Το αντιμετωπίζουν αρκετοί.

 

Κατα τα άλλα πολύ καλη συσκευή για τα λεφτά της, στα 250 που παίζει τώρα, και η κάμερα είναι πραγματικά οτι καλύτερο στην κατηγορία. Πέρα απο την απουσία των 60fps, τόσο σε βίντεο όσο και σε φωτογραφίες είναι εξαιρετική.

 

Δυστυχώς του βάζω πωλητήριο και πάω για άλλα, μάλλον για Mi5.

Link to comment
Share on other sites

Με full χρήση, παιχνίδια και όχι 100% φόρτιση

 

Για μένα είναι άψογη αν σας βάλω φωτό με το Nexus 5 ή το 4 θα καταλάβετε.

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια μου και εγώ θα το σκοτώσω, γιατι η μπαταρία του δε με ικανοποιεί. Δοκίμασα με την καθαρή 6.0, δοκίμασα με custom kernel, δοκίμασα με AOSP, δοκίμασα με συνδιασμούς(franco δε δοκίμασα είναι η αλήθεια, αλλα δεν νομίζω πως θα έχει τόσο συντριπτική βελτίωση), στο τέλος δοκίμασα και την 7.0. τρέίς ολόκληρες ώρες οθόνης δεν είδα με τίποτα.

 

Βέβαια εγώ τα έχω όλα τσίτα ανοιχτά (wifi, bt, τοποθεσία, 3 email, fb, messenger και πάει λέγοντας) αλλα τα ίδια έκανα και με το Mi4c το οποίο στην ουσία άλλαξα μήπως η καθαρή ρομ της google έκανε καλύτερη διαχείριση (και επειδή, οι 5.2" είναι το απόλυτο μέγεθος για το χέρι μου).

 

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις μου φάνηκαν οι επιδόσεις του να υστερεί απο το Mi4c, ενώ δεν ξέρω αν αντιμετώπισε κανείς σας το ίδιο πρόβλημα, αλλα η οθόνη έχει ένα σπαστικό bug, που στο γρήγορο Scroll, κάνει ανάποδο scroll στιγμιαία. Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγα εγώ γιατι πατούσα κάπου αλλού την οθόνη χωρίς να το θέλω, αλλα τελικά είναι γνωστό πρόβλημα. Το αντιμετωπίζουν αρκετοί.

 

Κατα τα άλλα πολύ καλη συσκευή για τα λεφτά της, στα 250 που παίζει τώρα, και η κάμερα είναι πραγματικά οτι καλύτερο στην κατηγορία. Πέρα απο την απουσία των 60fps, τόσο σε βίντεο όσο και σε φωτογραφίες είναι εξαιρετική.

 

Δυστυχώς του βάζω πωλητήριο και πάω για άλλα, μάλλον για Mi5.

 

Γιατι δεν βαζεις και εσυ κανα κερνελ να φτασεις τις 5 ωρες οπως κανουν τα παιδια εδω; /s

 

Αυτη ειναι δυστυχως η μπαταρια του, αλλα τι να κανουμε που δεν υπαρχει σοβαρος αντιπαλος μεχρι τα 300 με εξαιρετικη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έρεε για κάτι πτεσματα που δίνετε τα κινητά σαν ένα φίλο μου σε 2 βδομάδες πούλησε καινούργιο μηχανάκι γιατί? Γιατί χαλούσε το λαστιχακι του ορθοστάτη..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...