Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο για επαγγελματικούς σκοπούς. Για πληρωμές μεταξύ φίλων υπάρχει το IRIS ή οι απλές μεταφορές 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, paanos said:

Μόνο για επαγγελματικούς σκοπούς. Για πληρωμές μεταξύ φίλων υπάρχει το IRIS ή οι απλές μεταφορές 

Προσπαθώ να βρω κάποιον τρόπο να δέχομαι χρήματα με το NFC του κινητού οπώς πληρώνω. Μήπως έχεις κάτι υπόψιν σου;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, empeiros said:

Προσπαθώ να βρω κάποιον τρόπο να δέχομαι χρήματα με το NFC του κινητού οπώς πληρώνω. Μήπως έχεις κάτι υπόψιν σου;

https://www.google.com/search?q=pos+για+κινητο&oq=pos+για+κινητο&aqs=chrome..69i57j0i22i30.7671j0j4&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, empeiros said:

Προσπαθώ να βρω κάποιον τρόπο να δέχομαι χρήματα με το NFC του κινητού οπώς πληρώνω. Μήπως έχεις κάτι υπόψιν σου;

Αν είσαι ιδιώτης και όχι επιχείρηση όχι δεν υπάρχει κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς POS για να χρεώνεις κόσμο αν δεν έχεις επιχείρηση 

Edit: πλέον μπορείς με Viva και android κινητό. Τώρα πρέπει να προστέθηκε 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι δίνει το 1% και πίσω από PayPal
Γενικά η payzy φαίνεται να είναι η πιο "γενναιόδωρη" κάρτα όσον αφορά την επιστροφή, χωρίς πολλά ψιλά γράμματα και περιορισμούς.

Ειδικά αν έχεις Curve Black ή Metal σε επιλεγμένα καταστήματα, είναι σαν να παίρνεις 2% cash back (1% για το Payzy και άλλο 1% στο Curve Cash)


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας για την ταυτοποίηση στην viva wallet χρειάζεται ταυτότητα νέου τύπου ή μπορούμε με του παλαιού τύπου που δεν έχουν λατινικούς χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς POS για να χρεώνεις κόσμο αν δεν έχεις επιχείρηση 
Edit: πλέον μπορείς με Viva και android κινητό. Τώρα πρέπει να προστέθηκε 
νομίζω ούτε τώρα μπορείς. στην ειδική εφαρμογή viva terminal έχω μόνο τον επαγγελματικό λογαριασμό. πως μπαίνει ο προσωπικός; αλλά δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται; εάν ένας φίλος θέλει να μου στείλει χρήματα το κάνει είτε με IRIS είτε με απλή μεταφορά!
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ilka71 said:
22 ώρες πριν, paanos said:
Και πάλι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς POS για να χρεώνεις κόσμο αν δεν έχεις επιχείρηση 
Edit: πλέον μπορείς με Viva και android κινητό. Τώρα πρέπει να προστέθηκε 

νομίζω ούτε τώρα μπορείς. στην ειδική εφαρμογή viva terminal έχω μόνο τον επαγγελματικό λογαριασμό. πως μπαίνει ο προσωπικός; αλλά δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται; εάν ένας φίλος θέλει να μου στείλει χρήματα το κάνει είτε με IRIS είτε με απλή μεταφορά!

Θέλω να μπορώ να παίρνω από άλλους χρήματα από την κάρτα τους με NFC

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ilka71 said:
40 minutes ago, empeiros said:
Θέλω να μπορώ να παίρνω από άλλους χρήματα από την κάρτα τους με NFC

αλήθεια γίνεται αυτό;

Φαίνεται πως πλέον υποστηρίζεται στη Viva, ναι

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως πλέον υποστηρίζεται στη Viva, ναι
πως όμως; έχω και επαγγελματικό λογαριασμό(δέχομαι πληρωμές μέσω της εφαρμογής Viva terminal) και έναν προσωπικό. πως θα μου δώσει κάποιος χρήματα μέσω nfc; γνωρίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Στο viva.com έχει μια φόρμα που συμπληρώνεις. Μάλλον σου δίνουν άλλους κωδικούς 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, empeiros said:

Γεια σας για την ταυτοποίηση στην viva wallet χρειάζεται ταυτότητα νέου τύπου ή μπορούμε με του παλαιού τύπου που δεν έχουν λατινικούς χαρακτήρες;

Μονο νεου τυπου

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο νημα,ας μεταφερθει αλλου αν ειναι.στο κινητο μου τηλεφωνο στο google pay σημερα προσθεσα τις καρτες ανταμοιβης ποντων μασουτη, και βασιλοπουλο,.τωρα αυτο πως δουλευει στο πορτοφολι;,πχ παω στο ταμειο, και με το συστημα που σκαναρουν για ποντους ξεκλειδωνω απλα το τηλεφωνο; η, ανοιγω το πορτοφολι και πηγαινω στην αντοιστιχη καρτα και την σκαναρω; στις καρτες για πληρωμη παντως κανεις προεπιλογη ,με ποια καρτα θελεις να πληρωσεις,εδω δεν ξερω πως γινετε

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Hliasat said:

δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο νημα,ας μεταφερθει αλλου αν ειναι.στο κινητο μου τηλεφωνο στο google pay σημερα προσθεσα τις καρτες ανταμοιβης ποντων μασουτη, και βασιλοπουλο,.τωρα αυτο πως δουλευει στο πορτοφολι;,πχ παω στο ταμειο, και με το συστημα που σκαναρουν για ποντους ξεκλειδωνω απλα το τηλεφωνο; η, ανοιγω το πορτοφολι και πηγαινω στην αντοιστιχη καρτα και την σκαναρω; στις καρτες για πληρωμη παντως κανεις προεπιλογη ,με ποια καρτα θελεις να πληρωσεις,εδω δεν ξερω πως γινετε

Πρέπει να πας στην αντίστοιχη κάρτα για να την σκανάρεις, δεν λειτουργεί όπως οι πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, minast said:

Πρέπει να πας στην αντίστοιχη κάρτα για να την σκανάρεις, δεν λειτουργεί όπως οι πληρωμές

καλως ευχαριστω πολυ,ειναι παντως μια καλη λυση αντι να βαζεις εφαρμογες στο κινητο ξεχωριστα,γαι ανα χρησιμοποιησεις τις καρτες,να ειναι μαζεμενες σε ενα μερος

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Hliasat said:

καλως ευχαριστω πολυ,ειναι παντως μια καλη λυση αντι να βαζεις εφαρμογες στο κινητο ξεχωριστα,γαι ανα χρησιμοποιησεις τις καρτες,να ειναι μαζεμενες σε ενα μερος

Καλά προφανώς.
Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις εδώ και πάνω από 6-8 χρόνια γιατί χρησιμοποιούν φουλ κάρτες και είναι συνηθισμένοι για τα πάντα (συνδρομές σε γυμναστήρια/εισιτήρια λεωφορείων/κάρτες πληρωμής) να τα έχουν στα κινητά μέσω Google Pay ή Apple Pay.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά προφανώς.
Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις εδώ και πάνω από 6-8 χρόνια γιατί χρησιμοποιούν φουλ κάρτες και είναι συνηθισμένοι για τα πάντα (συνδρομές σε γυμναστήρια/εισιτήρια λεωφορείων/κάρτες πληρωμής) να τα έχουν στα κινητά μέσω Google Pay ή Apple Pay.

Αν φέρουν τα Express Mode στην Ελλάδα σε ΟΑΣΘ/ΟΑΣΑ, θα κάνω πάρτυ, αλλά μέχρι τότε, έχουμε δρόμο


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2023 at 12:19 ΜΜ, Hliasat said:

δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο νημα,ας μεταφερθει αλλου αν ειναι.στο κινητο μου τηλεφωνο στο google pay σημερα προσθεσα τις καρτες ανταμοιβης ποντων μασουτη, και βασιλοπουλο,.τωρα αυτο πως δουλευει στο πορτοφολι;,πχ παω στο ταμειο, και με το συστημα που σκαναρουν για ποντους ξεκλειδωνω απλα το τηλεφωνο; η, ανοιγω το πορτοφολι και πηγαινω στην αντοιστιχη καρτα και την σκαναρω; στις καρτες για πληρωμη παντως κανεις προεπιλογη ,με ποια καρτα θελεις να πληρωσεις,εδω δεν ξερω πως γινετε

Στην ουσία έχει κρατήσει ένα αντίγραφο του barcode για τις κάρτες loyalty και το σκανάρεις στο ταμείο ώστε να ξέρουν ποιος είσαι!

Αν αλλάζει ο κωδικός, όπως στο myM των McDonald's, τότε αναπόφευκτα δεν θα μπορεί να δουλέψει μέσω του Google Pay.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Αν αλλάζει ο κωδικός, όπως στο myM των McDonald's, τότε αναπόφευκτα δεν θα μπορεί να δουλέψει μέσω του Google Pay.

Τι εννοείς αλλάζει ο κωδικός;οι κωδικοί ίδιοι δεν μένουν στο barcode ;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hliasat said:

Τι εννοείς αλλάζει ο κωδικός;οι κωδικοί ίδιοι δεν μένουν στο barcode ;

Τα McDonald's δίνουν διαφορετικό QR-code μέσω της δικής τους εφαρμογής.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα η revolut μου εμφάνισε την δυνατότητα για άνοιγμα αποταμιευτικου vault με επιτόκιο. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν βάλω κάποια λίγα χρήματα σε αυτό το vault, θα πρέπει να το δηλώσω κάπως στην εφορία αυτό και αν ναι, τι φόρο θα πληρώσω περίπου; Σας ευχαριστώ! (το επιτόκιο είναι 2,87%)

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά πρέπει να δηλώσεις τους τόκους

ο φόρος είναι 15% επί των τόκων

+
Θα πρότεινα να κοιτάξεις τα έντοκα γραμμάτια του δημοσίου των οποίων οι τόκοι δεν φορολογουνται και είναι κάπου 3% στο επιτόκιο

Sent from my Power 3 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...