Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

E1001 φίλε μου

 

ειχα το ιδιο προβλημα περιπου...

το εκαναμε επιτυχια

κατεβασε την τελευταια oxygen απο εδω

http://www.oneplusgreece.com/

και κανε οτι σου λεει το πρωτο Link

σ εμενα τουλαχιστον ειχε επιτυχια

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

E1001 φίλε μου

εισαι απο Κρητη?

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις όντως το κινεζικό με περασμένη την Oxygen. Με τις αναβαθμίσεις φαντάζομαι δεν σου έχει επιλογή στο μενού για έλεγχο για αναβαθμίσεις και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τις περνάς από recovery ή να φλασάρεις ολόκληρες τις rom. Όσο για το 4G δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι θέμα hardware. Απλά δεν υποστηρίζει μία μπάντα που χρησιμοποιείται πολύ στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη οπότε μένεις με τις υπόλοιπες μπάντες όπου σε κάποια μέρη μπορεί να πιάνεις 4G. Βέβαια το 4G της wind δεν είναι και από τα πιο ευρέως διαδεδομένα. Εδώ καλά καλά κλήση δεν μπορείς να βγάλεις...
Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις όντως το κινεζικό με περασμένη την Oxygen. Με τις αναβαθμίσεις φαντάζομαι δεν σου έχει επιλογή στο μενού για έλεγχο για αναβαθμίσεις και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τις περνάς από recovery ή να φλασάρεις ολόκληρες τις rom. Όσο για το 4G δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι θέμα hardware. Απλά δεν υποστηρίζει μία μπάντα που χρησιμοποιείται πολύ στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη οπότε μένεις με τις υπόλοιπες μπάντες όπου σε κάποια μέρη μπορεί να πιάνεις 4G. Βέβαια το 4G της wind δεν είναι και από τα πιο ευρέως διαδεδομένα. Εδώ καλά καλά κλήση δεν μπορείς να βγάλεις...

αν περασει την τελευταια oxygen apo to link που του δινω με τον τροπο που λεει το πρωτο λινκ θα παιζει κανονικα

ΟΤΑ αναβαθμισεις κλπ

μονο το 4g δεν εχω τσεκαρει γιατι η cosmote στην περιοχη μου δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

αν περασει την τελευταια oxygen apo to link που του δινω με τον τροπο που λεει το πρωτο λινκ θα παιζει κανονικα

ΟΤΑ αναβαθμισεις κλπ

μονο το 4g δεν εχω τσεκαρει γιατι η cosmote στην περιοχη μου δεν εχει

Ναι θα δουλέψει συμφωνώ. Απλά πρέπει να το γίνει μία φορά μέσω recovery.

Για το 4G θα μπορείς να πιάσεις αλλά σε σημεία που δουλεύει το 4G σε κάποια άλλη μπάντα εκτός της 800άρας (αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι μετά από flash του λειτουργικού με το oxygen από μαμά oneplus net όλα το ΟΤΑ μου έρχονται κανονικά. Θα πρότεινα αν δεν έχεις βάλει πολλές εφαρμογές μέσα από recovery να κάνει full wipe data, ώστε να σβήσεις όλες τις τρίτες εφαρμογές που τυχών έχει βάλει το μαγαζί. Στο δικό μου Ε1001 το 4G της Cosmote παίζει κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι μετά από flash του λειτουργικού με το oxygen από μαμά oneplus net όλα το ΟΤΑ μου έρχονται κανονικά. Θα πρότεινα αν δεν έχεις βάλει πολλές εφαρμογές μέσα από recovery να κάνει full wipe data, ώστε να σβήσεις όλες τις τρίτες εφαρμογές που τυχών έχει βάλει το μαγαζί. Στο δικό μου Ε1001 το 4G της Cosmote παίζει κανονικά

φανταζομαι οτι θα παιζει απλα στην περιοχη μου δεν εχει 4g

θα το τσεκαρω μολις βρω περιοχη που να εχει

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου από κρήτη από σητεία αλλά μένω στην ελευσίνα ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα το δοκιμάσω και θα σας πω το αποτέλεσμα
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου από κρήτη από σητεία αλλά μένω στην ελευσίνα ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα το δοκιμάσω και θα σας πω το αποτέλεσμα

απο Σητεια ειμαι κι εγω

Κατι μου θυμισε το νικ σου γι αυτο σε ρωτησα...

τα λεμε κι απο ΠΜ...

πες μας αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Όταν ανοίγω το wifi από το notification bar κάνει 7sec να ανοίξει. Όταν το ανοίγω από τις ρυθμίσεις ανοίγει αμέσως. Κανείς με αυτό το πρόβλημα?

 

One plus X

 

Παρατηρησα οτι μετα την αναβαθμιση εκτος οτι αργει καποιες φορες το wifi, κολλαει και ο διακοπτης των δεδομενων στο notif.bar και κανει περιπου 10 sec να ξεκολλησει... αντε να δουμε, φτιαχνουν το ενα χαλαει το αλλο πφφφφφ...

Επισης στο google camera (οχι η στοκ εφαρμογη του κινητου) για να ενεργοποιησω το φλας πρεπει να κανω εναλλαγη 2-3 φορες μεταξυ μπροστινης και πισω καμερας, ενω το εικονιδιο δειχνει οτι το φλας ειναι ενεργο, δε δουλευει... αυτο το ειχε και πριν τις τελευταιες αναβαθμισεις...

Α, και το android 6 ακομα ερχεται....

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που έλεγα ότι την είχα γλυτώσει από προβλήματα για 4 μηνακια

σήμερα έσκασε....

Χάθηκε ο ήχος παντελώς από τις κλήσεις στα ακουστικά. (είναι μόνιμα επάνω μήνες τωρα),.

YouTube τα ίδια.

Στο ράδιο είναι λες και λείπουν όλες οι μεσαίες συχνότητες οπότε οι φωνές ακούγονται κάπου στο βάθος.

Στο ηχείο παίζουν κανονικά όμως και το ράδιο και οι κλήσεις.

Να μπω στον κόπο να το πετάξω από τον 8ο που είμαι τώρα η υπάρχει γιατρια???

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που έλεγα ότι την είχα γλυτώσει από προβλήματα για 4 μηνακια

σήμερα έσκασε....

Χάθηκε ο ήχος παντελώς από τις κλήσεις στα ακουστικά. (είναι μόνιμα επάνω μήνες τωρα),.

YouTube τα ίδια.

Στο ράδιο είναι λες και λείπουν όλες οι μεσαίες συχνότητες οπότε οι φωνές ακούγονται κάπου στο βάθος.

Στο ηχείο παίζουν κανονικά όμως και το ράδιο και οι κλήσεις.

Να μπω στον κόπο να το πετάξω από τον 8ο που είμαι τώρα η υπάρχει γιατρια???

 

Αν το καταλαβαίνω καλά από την πέριγραφή σου, μάλλον κάποιο θέμα με τα ακουστικά σου ή το 3,5mm jack. Δοκίμασε άλλα ακουστικά. Ακόμη κ πρόβλημα να έχει η υποδοχή, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για εγγύηση, να το φτιάξεις στην Ελλάδα ( = Bye bye εγγυηση) αλλά και απλά να το χρησιμοποιείς με Bluetooth ακουστικά.

Αν πάλι δεν πείθεσαι, πες μου από που θα το πετάξεις, να είμαι από κάτω, να το έχω για ανταλλακτικά (:lol::D:lol:), μιας κ το δικό μου σκοπευω να κρατήσω καιρό.......Φτου φτου, απροβλημάτιστο - σχεδόν - μέχρι τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια stock βερσιόν το wifi κάνει 10 sec να ανοίξει από το notification bar. Υπάρχει γιατρειά? Αν το ανοίξετε όμως από τις ρυθμίσεις ανοίγει αμέσως. Ξέρει κανείς καμιά λύση?

 

One plus X

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η επίσημη έκδοση από την CyanogenMod:

https://download.cyanogenmod.org/get/jenkins/159129/cm-13.0-20160423-NIGHTLY-onyx.zip

Να τα βλέπουν εκεί στην OnePlus!

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με την καινούρια stock βερσιόν το wifi κάνει 10 sec να ανοίξει από το notification bar. Υπάρχει γιατρειά? Αν το ανοίξετε όμως από τις ρυθμίσεις ανοίγει αμέσως. Ξέρει κανείς καμιά λύση?

 

One plus X

 

Δεν μου έχει τύχει, κάποια εφαρμογή ίσως σου δημιουργεί κάποιο conflict.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η επίσημη έκδοση από την CyanogenMod:

https://download.cyanogenmod.org/get/jenkins/159129/cm-13.0-20160423-NIGHTLY-onyx.zip

Να τα βλέπουν εκεί στην OnePlus!

 

Με ψήνει πάρα πολύ! όταν βρω λίγο χρόνο θα την περάσω!

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την Cyanogenmod13 που αναφερεται εδω http://www.oneplusgreece.com/oneplus-x-gets-cyanogenmod-13-nightlies/

 

Οδηγιες για εγκατασταση χωρις root εδω http://www.xgadgetplus.com/unlock-bootloader-install-twrp-oneplus-x/

απλα αντι για TRWP recovery εβαλα αυτη της Cyanogen.

 

Τι ειδα μεχρι τωρα.

-Δεν δουλεψε η αυτοματη OTA αναβαθμιση μετα, κατεβασε αλλα δεν εκανε αυτοματα ενημερωση, την εγκατεστησα χειροκινητα .

Στο μενου για προγραμματιστες εχει επιλογη να αναβαθμιζεται και η recovery, ελπιζω να διορθωθει αυτο.

Μετα την αναβαθμιση ηθελε ξανα χειροκινητο reboot για να δουλεψουν οι sim (πφφφ)

 

-Δεν εχω πια διακοπτες για τις 2 sim, λειτουργουν και οι δυο καρτες μονιμα (μαλλον καποιο app λυνει το προβλημα)

 

-Οι εφαρμογες μου κατεβηκαν μια χαρα απο cloudbackup.

 

-Στις Gapps μπορεις να επιλεξεις μινιμουμ πακετο και αποφυγεις το bloatware google. Υποψιν οτι, οτι εγκατασταθει ,μετα μονο απενεργοποιειται. Επιλεγετε ARM, Android 6 και ενα απο τα διαθεσιμα πακετα google apps. Το πρωτο βγαζει και επιλογεα τι να εγκαταστησει.

 

-Το αριστερο slider δουλευει μια χαρα. καμερα επισης, ολα φαινονται οκ εκτος το παραπανω με τα update

 

Η cyanogen εχει themes κτλ για καστομαρισμα, θα το λιωσω λιγο και θα σας πω εντυπωσεις.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά να αναφέρω οτι η CM.13 nightlies είναι ήδη root.

 

Ααααα σωστος thanx. Υπαρχει διακοπτης on/off root στην επιλογη για προγραμματιστες. Το εκανα root εβγαλα και την ψιλοσαβουρα και τουμπανο.

 

περασα και ενα θεματακι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blissroms.moelle.ddoverhauled κουκλα και παραμετροποιησιμο.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την Cyanogenmod13 που αναφερεται εδω http://www.oneplusgreece.com/oneplus-x-gets-cyanogenmod-13-nightlies/

 

Οδηγιες για εγκατασταση χωρις root εδω http://www.xgadgetplus.com/unlock-bootloader-install-twrp-oneplus-x/

απλα αντι για TRWP recovery εβαλα αυτη της Cyanogen.

 

Τι ειδα μεχρι τωρα.

-Δεν δουλεψε η αυτοματη OTA αναβαθμιση μετα, κατεβασε αλλα δεν εκανε αυτοματα ενημερωση, την εγκατεστησα χειροκινητα .

Στο μενου για προγραμματιστες εχει επιλογη να αναβαθμιζεται και η recovery, ελπιζω να διορθωθει αυτο.

Μετα την αναβαθμιση ηθελε ξανα χειροκινητο reboot για να δουλεψουν οι sim (πφφφ)

 

-Δεν εχω πια διακοπτες για τις 2 sim, λειτουργουν και οι δυο καρτες μονιμα (μαλλον καποιο app λυνει το προβλημα)

 

-Οι εφαρμογες μου κατεβηκαν μια χαρα απο cloudbackup.

 

-Στις Gapps μπορεις να επιλεξεις μινιμουμ πακετο και αποφυγεις το bloatware google. Υποψιν οτι, οτι εγκατασταθει ,μετα μονο απενεργοποιειται. Επιλεγετε ARM, Android 6 και ενα απο τα διαθεσιμα πακετα google apps. Το πρωτο βγαζει και επιλογεα τι να εγκαταστησει.

 

-Το αριστερο slider δουλευει μια χαρα. καμερα επισης, ολα φαινονται οκ εκτος το παραπανω με τα update

 

Η cyanogen εχει themes κτλ για καστομαρισμα, θα το λιωσω λιγο και θα σας πω εντυπωσεις.

 

Αυτό πώς ακριβώς γίνεται;

 

Σχετικά με τη μπαταρία εχεις καποιο σχόλιο;

 

Επίσης, έχει νόημα να κάνω το update κάθε μέρα;

Edited by htrul18
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενεργοποιησει cloud backup στις ρυθμισεις google.

 

Για μπαταρια θα σου πω συντομα μολις κανω ενα κυκλο αποφορτισης.

 

Update, βρηκα ενα μενου στην μπαταρια με 5 επιλογες λειτουργιας, απο "εξοικονομιση μπαταριας" εως "επιδοσεις" οποτε μπορει ο καθενας να το ρυθμισει συμφωνα με τις απαιτησεις του. Επισης ο αυτοματος φωτισμος οθονης λειτουργει καλυτερα απο τον stock και εχει και nightmode.

 

τωρα το καθε μερα update δε νομιζω να χρειαζεται, για την ωρα το εβαλα να τσεκαρει μια φορα την εβδομαδα.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

με τον οδηγό που έχει γράψει ο serf post #939

το πέρασα με επιτυχία σε ενος φίλου τη συσκευή σήμερα . E1001

αλλά flashare επιτυχώς με το link που δίνει το παλικάρι μέσα στο youtube

είχα κατεβάσει πρώτα την τελευταια oxygen από το http://www.oneplusgreece.com και έτρωγα fail

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελιικα με την cyanogen η αυτονομια της μπαταριας εχει ανεβει αισθητα... με μετρια χρηση και φορτιση προχτες, εχω ακομα 20% μπαταρια.

Good stuff.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...