Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Μετά από αρκετό ψάξιμο , το παρήγγειλα χθες για τον γαμπρό μου. Έτοιμος ήμουν να πάρω ένα και για μένα.:):).

Σχετικά με την παράδοση ανέφερε ότι κάνει 5-10 μέρες η επεξεργασία της παραγγελίας συν ο χρόνος μεταφοράς. Να υπολογίζω δηλαδή 10-15 για να έρθει;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα! Εχω στείλει εδω και 3 εβδομάδες αίτημα για πρόσκληση για το OnePlus X αλλά δεν έχω απάντηση και μάλλον δεν θα έχω:( Επειδή το ποσό που μπορώ να διαθέσω για την αγορά του, το έχω διαθέσιμο για αυτό τον καιρό μόνο, παίζει κανένας να έχει και να μπορεί να δώσει κάποια πρόσκληση...Όποιος μπορεί και θέλει ας μου στείλει pm... Ευχαριστώ πολύ :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εχώ το τηλέφωνο εδώ και τρεις ημερες, οπότε δεν έχω ακόμα πολλά γράψω. Ωστόσο:

 

- η μπαταρία φαίνεται πολύ καλύτερη από το nexus 5 (η προηγούμενη μου συσκευή).

- το oxygen είναι πολύ κοντά στο vanilla android

- η συσκευή είναι πανέμορφη σε σχέση με τα android smartphones.

- ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός για καθημερίνη χρήση

 

θα επανέλθω τις επόμενες ημέρες με περισσότερα σχόλια. γενίκα φαίνεται ιδανική επιλογή για κάποιον που θέλει ένα τηλεφωνο με χαρακτήρα και εννοείται value for money

 

Καλημέρα!

Χθες το παρέλαβα το πρωί. Μου είχε έρθει email για την αποστολή την Παρασκευή το απόγευμα (20:30).

 

Σαν πρώτες εντυπώσεις θα συμφωνήσω.

+Εντυπωσιακή εμφάνιση

+Δωρεάν διάφανη θήκη (αν και χάνει λίγο από την όμορφη πίσω όψη του)

+Φαίνεται να δουλεύει πολύ άνετα + όχι άχρηστες εφαρμογές

+Η κάμερα μου κάνει καλύτερη απο του Nexus 5

+Ωραία συσκευασία γενικότερα , με ωραίο φορτιστή και minimal manuals

Σαν αρνητική

-Δεν έχει handsfree

-Τα πλήκτρα ελέγχου δεν έχουν φωτισμό

Επίσης με προβληματίζει ότι πρέπει να διαλέξω δεύτερη sim ή microSD. Όχι και τα 2.....

 

Sim δεν έβαλα ακόμα, οπότε περισσότερα σχόλια αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η εφαρμογή του ραδιοφώνου μου φάνηκε υπερβολικά απλή. Δεν υπάρχει καν δυνατότητα αποθήκευσης κάποιων αγαπημένων σταθμών.

 

Για την κάμερα δε μπορώ να συγκρίνω καθώς το προηγούμενο κινητό μου ήταν ενα ταπεινό iPhone 4 οποτε η διαφορα ειναι τεράστια.

 

Να πώ την αμαρτία μου δεν το είχα προσέξει, μιας και δεν αποθηκεύω σταθμούς. Όντως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με προβληματίζει ότι πρέπει να διαλέξω δεύτερη sim ή microSD. Όχι και τα 2.....

 

Sim δεν έβαλα ακόμα, οπότε περισσότερα σχόλια αργότερα :)

 

Βρες κάποια συσκευή που να παίρνει ΚΑΙ 2 sim ΚΑΙ microsd ταυτόχρονα και θα κάνω το 3ο μου piercing..:X

 

Το bootαρα χθες, ήρθε και 1 update, όλα μια χαρά. Έπαιξα λίγο με την κάμερα, σε low light, οπότε τα αποτελέσματα ήταν οοοοκ.. sim δεν έβαλα καθότι δεν είναι δικό μου οπότε με σήμα δε ξέρω τι και πως..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποια συσκευή που να παίρνει ΚΑΙ 2 sim ΚΑΙ microsd ταυτόχρονα και θα κάνω το 3ο μου piercing..:X

 

Το bootαρα χθες, ήρθε και 1 update, όλα μια χαρά. Έπαιξα λίγο με την κάμερα, σε low light, οπότε τα αποτελέσματα ήταν οοοοκ.. sim δεν έβαλα καθότι δεν είναι δικό μου οπότε με σήμα δε ξέρω τι και πως..

 

Υπάρχει το redmi note 2 με αυτά που λες. Το έχω και το ξέρω. Αλλά ψήνομαι να το αλλάξω με το one x..

:D
Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποια συσκευή που να παίρνει ΚΑΙ 2 sim ΚΑΙ microsd ταυτόχρονα και θα κάνω το 3ο μου piercing..:X

.

 

Χμμμ, αν σου βρω 2-3 (στο ιδιο price range, μη φανταστεις πανακριβες), σε βλεπω να τρυπιεσαι ολος :lol:

Το redmi note 2 ειναι ενα τετοιο παραδειγμα. Υπαρχουν μπολικα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, αν σου βρω 2-3 (στο ιδιο price range, μη φανταστεις πανακριβες), σε βλεπω να τρυπιεσαι ολος :lol:

Το redmi note 2 ειναι ενα τετοιο παραδειγμα. Υπαρχουν μπολικα αλλα...

 

Πάσο.. δεν πήγε ο νους μου προς xiaomeizu..:X, σκέφτηκα μόνο unibody συσκευές..

Edited by Shuffle
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

αν υπαρχει διαθεσιμο ενα invite θα επιθυμουσα ενα.

 

Ευχαριστω

 

εχει παρατηρηθει χαμηλη ποιοτητα στο jack των ακουστικων. Ισχυει κατι τετοιο;

 

Αudio quality is somewhat underwhelming

The OnePlus X made a decent start in our audio quality test. The smartphone didn't have the best frequency response or the perfect distortion readings when connected to an active external amplifier, but we can live with those flaws. And you do get just-above-average loudness with mostly excellent clarity scores, so it's mostly good on this occasion.

 

Plug in a pair of headphones, though, and things quickly go south. Volume drops, a ton of distortion creeps and you get the usual spike in stereo crosstalk. Hardly the most impressive showing here by the OnePlus X and one that would make audiophiles think twice before ordering it.

 

http://www.gsmarena.com/one_plus_x-review-1337p8.php

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος invite ( είναι συνδεδεμένη με το mail μου ) ας στείλει pm μιας και δεν θα το πάρω τελικά. [Δόθηκε στο μέλος aut3ur] Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το σήμα, αν έχετε κοσμοτε δεν φταίει το τηλέφωνο. είναι θέμα των ημερών.

 

οσο για τη γραμη παραγωγής, δεν ξέρω αν έχετε προσωπικές εμπειρίες η ειδικές γνώσεις πανω στο θέμα αλλα πολλές συσκευες παρουσιαζουν θέματα στις πρωτες παρτιδες που οι επόμενες (πολυ συντομα) δεν έχουν. άλλωστε ο προμηθευτής ενός τσιπ ας πουμε δεν δίνει ολη την ποσοτητα με το καλημέρα. προφανως γινετε κάποιο evaluation απο τις πρωτες μοναδες και προφανως μπορούν να διορθωθούν μερικά κομμάτια μεσα σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου ρθε το τηλέφωνο μόλις χτες το απογευμα...

Μια ερώτηση σε οποιον το χρησιμοποιεί ηδη... μολις πατάω να ανοιξουν εφαρμογες κτλ.. ή το home-button (σαν να γινεται refresh), μου ανάβει ένα κοκκινο πλαισιο γυρω απ την οθόνη... ενώ χτες δε μου αναβε. Το πιο λογικο ειναι να χω πειράξει καποια ρυθμιση αλλά δε ξέρω ποιά ακριβώς... εχει καμιά ιδέα κανείς;

------------------------- Το βρήκα τι εφταιγε.. ειχα ενεργοποιήσει την Αυστηρή Λειτουργιά στο Devel. Mode-----------------------------

Edited by ManD_
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το σήμα, αν έχετε κοσμοτε δεν φταίει το τηλέφωνο. είναι θέμα των ημερών.

 

οσο για τη γραμη παραγωγής, δεν ξέρω αν έχετε προσωπικές εμπειρίες η ειδικές γνώσεις πανω στο θέμα αλλα πολλές συσκευες παρουσιαζουν θέματα στις πρωτες παρτιδες που οι επόμενες (πολυ συντομα) δεν έχουν. άλλωστε ο προμηθευτής ενός τσιπ ας πουμε δεν δίνει ολη την ποσοτητα με το καλημέρα. προφανως γινετε κάποιο evaluation απο τις πρωτες μοναδες και προφανως μπορούν να διορθωθούν μερικά κομμάτια μεσα σε 2 μήνες.

 

δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβουν να κάνουν αυτό το evaluation που λες όταν από την γραμμή παραγωγής φεύγουν κατευθείαν στο καταναλωτή με τη ζήτηση που έχουν....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβουν να κάνουν αυτό το evaluation που λες όταν από την γραμμή παραγωγής φεύγουν κατευθείαν στο καταναλωτή με τη ζήτηση που έχουν....

 

αυτοί έχουν κάνει τα τεστ τους πριν τη μαζικη παραγωγη. οτι τους ξεφυγε το βρισκουν οι πρωτοι beta tester-αγοραστές. νομίζω σε 2 μήνες προλαβαινεις να διορθώσεις κάτι που προέρχετε απο εξωτερικο συνεργάτη οπως πχ την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

εχουν αναφερθει προβληματα απο τους πρωτους αγοραστες; και τα οποια μπορουν να διορθωθουν στην επομενη παρτιδα;

 

όσον αφορά το hardware, δεν εχώ βρει το παραμικρό. Κάπου πήρε το μάτι μου πρόβλημα υπερθέρμανης, αλλά δεν ισχύει.

 

παραγγείλετε άφοβα :p

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα και θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος ή να το διαψεύσει - ακόμη καλύτερα - ότι αντιμετωπίζεται κάποιο ζήτημα με τα notifications σε whatsapp, viber, facebook κλπ...

Υπάρχει τέτοιο θέμα; Ότι δλδ δεν έρχονται push notifications με το κινητο να έχει μείνει λίγη ώρα αχρησιμοποίητο...

Παίζει κάτι τέτοιο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

εχουν αναφερθει προβληματα απο τους πρωτους αγοραστες; και τα οποια μπορουν να διορθωθουν στην επομενη παρτιδα;

 

όχι. εκτός απο το πρόβλημα με τα ακουστικα αλλα δεν νομίζω να είναι hard.

Link to comment
Share on other sites

Πάσο.. δεν πήγε ο νους μου προς xiaomeizu..:X, σκέφτηκα μόνο unibody συσκευές..

 

Honor 6 είναι και unibody

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλανε invite για share με 6 μέρες προθεσμία για claim. Όποιος θέλει μου στέλνει emai του και στον πρώτο χρονολογικά θα του τη στείλω με oneplus.net. Δόθηκε

 

Πλησιάζουμε μία εβδομάδα λειτουργίας και το κίνητο μου αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις. Σε μία εβδομάδα έχω φορτίσει πλήρως 2 φορές και άλλη μία χαζοφόρτιση στο γραφείο. Αυτά για την μπαταρία. Sd δεν έχω βάλει ακόμη καθώς ....ψάχνομαι με ταχύτητες, χωρτητικότητα, τιμή κλπ Για χρήση τηλ.-ιντερνετ-mail-επεξεργασία κειμένου (όσο μπορεί να γίνει), δηλ. καθαρά επαγγελματική, το κινητό πετάει. Λίγο με το σήμα τελικά μας τα χάλασε και κυρίως σε ομιλία. LTE πιάνει σχεδόν εύκολα αν δεν είσαι σε πολύ υπόγα κλπ. Ραδιόφωνο σούπερ. Κάμερα για τα δεδομένα μου πολύ καλή, ενώ η εμπρόσθια, απίστευτη για κλήσεις skype κλπ. Αυτά...

 

δες αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/32GB-BRAND-NEW-Samsung-Evo-Micro-SD-SDHC-Memory-Card-48MB-s-UHS-I-Class-10-32GB-/400887887282?hash=item5d56c7b5b2:g:WeoAAOSwHjNWBCFV#shpCntId

 

πολύ καλή τιμη και καλή κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα ποτέ 2καρτο κινητό αξίζει να το χρησιμοποιήσω έτσι ή καλύτερα να βάλω και άλλη μνήμη micro sd?

Έχω 2ο εταιρικό που το έχω μαζί μου καθημερινά ως τις 6-7 το απόγευμα και ΣΚ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

a)Μπορώ να κλείνω την μία κάρτα τις ώρες που δεν το χρειάζομαι ή θα είναι συνεχώς ανοικτό?

b)Επίσης σας 2καρτο θα καταναλώνει πιο πολλή μπαταρία (το ένα σε vodate & το άλλο σε cosmote) ??

c)Τέλος με την ακτινοβολία τι γίνεται όταν θα έχει και θα στέλνει σήμα σε 2 δίκτυα??

 

 

Όποιος μπορεί μια βοήθεια....Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα ποτέ 2καρτο κινητό αξίζει να το χρησιμοποιήσω έτσι ή καλύτερα να βάλω και άλλη μνήμη micro sd?

Έχω 2ο εταιρικό που το έχω μαζί μου καθημερινά ως τις 6-7 το απόγευμα και ΣΚ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

a)Μπορώ να κλείνω την μία κάρτα τις ώρες που δεν το χρειάζομαι ή θα είναι συνεχώς ανοικτό?

b)Επίσης σας 2καρτο θα καταναλώνει πιο πολλή μπαταρία (το ένα σε vodate & το άλλο σε cosmote) ??

c)Τέλος με την ακτινοβολία τι γίνεται όταν θα έχει και θα στέλνει σήμα σε 2 δίκτυα??

 

 

Όποιος μπορεί μια βοήθεια....Ευχαριστώ!!!

 

α)ναι

β) ελάχιστα

γ)δεν ειναι active. νομίζω η διαφορά ειναι απο 0 μέχρι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, φαίνεται σαν να επιβεβαιώνεται το πρόβλημα με τα notifications...

Το θέμα είναι να δούμε κι εμείς εδώ μέσα αν το επιβεβαιώνουμε...

Άρα τίθεται το εξής ζήτημα:

1. Υπάρχει πρόβλημα με notifications όταν το κινητό βρίσκεται σε αδράνεια;

2. Τα προβλήματα αυτά, αν υπάρχουν εν τέλει, εμφανίζονται μόνο με το κινητό σε αδράνεια και συνδεδεμένο με WiFi ή και με Data;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, φαίνεται σαν να επιβεβαιώνεται το πρόβλημα με τα notifications...

Το θέμα είναι να δούμε κι εμείς εδώ μέσα αν το επιβεβαιώνουμε...

Άρα τίθεται το εξής ζήτημα:

1. Υπάρχει πρόβλημα με notifications όταν το κινητό βρίσκεται σε αδράνεια;

2. Τα προβλήματα αυτά, αν υπάρχουν εν τέλει, εμφανίζονται μόνο με το κινητό σε αδράνεια και συνδεδεμένο με WiFi ή και με Data;

Δεν εχω διαπιστώσει κάτι τετοιο ως τώρα... το χω απο χτες ομως. Αρα κάποιος με περισσότερες μέρες λειτουργίας θα ταν πιο διαφωτιστικός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...