Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηλεκτρονικά δεν περνάει. Εγώ τηλεφωνησα στο PayPal και μου πρόσθεσε το IBAN ο υπάλληλος.

Η συνομιλία έγινε στα Αγγλικά και αρχικά μου ζήτησε τον κωδικό που σου δίνει το PayPal όταν πατάς contact us και μετά call us.

Και οι δύο επιλογές είναι τέρμα κάτω, αριστερά της σελίδας.

Ύστερα ζήτησε να του πω το όνομα και το επίθετο μου και στη συνέχεια το email του λογαριασμού μου στο PayPal.

Στη συνέχεια του είπα το IBAN μου και το πρόσθεσε την ίδια στιγμή.

Για όσους σκονταφτουν στις χρεώσεις των διεθνών κλήσεων... το τηλεφώνημα το έκανα από σταθερό τηλέφωνο forthnet και μου στοίχισε 2.40.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:worry: - δεν εχω προβλημα διεθνων κλησεων εχω προγραμμα αναλογο, ετσι ξεπερασες τα CC και τραβαει απο τον λογαριασμο σου κανονικα ? το balance σου ειναι οσα λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - δεν εχω προβλημα διεθνων κλησεων εχω προγραμμα αναλογο, ετσι ξεπερασες τα CC και τραβαει απο τον λογαριασμο σου κανονικα ? το balance σου ειναι οσα λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος ?

 

Δεν μπορεί να δει, τι έχει μέσα ο λογαριασμός σου στην Ελληνική τράπεζα. Απλά μου έδωσε τα στοιχεία του λογαριασμού της paypal, ΙΒΑΝ κλπ για να κάνω έμβασμα απο τον Ελληνικό λογαριασμό μου. Το κόστος εμβάσματος μέσω e-banking είναι 1 ευρώ και τα λεφτά πηγαίνουν στο balance.

Link to comment
Share on other sites

:worry: - δεν εχω προβλημα διεθνων κλησεων εχω προγραμμα αναλογο, ετσι ξεπερασες τα CC και τραβαει απο τον λογαριασμο σου κανονικα ? το balance σου ειναι οσα λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος ?

 

Καμια σχεση με αυτο που καταλαβες.

Οταν προσθετεις λογαριασμό τραπεζας στο paypal απλα αποκτας το δικαιωμα να δεις τα στοιχεια που θα κανεις εμβασμα απο δικο σου λογαριασμό στο paypal

(Εναλακτικα μπορεις να τον χρησιμοποιησεις μονο για να αδειαζεις το balance)

Βλέπεις τα στοιχεια, κανεις εμβασμα και σε 2 μερες πιστωνεται το balance που εχεις στο paypal

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έδωσε τα στοιχεία του λογαριασμού της paypal, ΙΒΑΝ κλπ για να κάνω έμβασμα απο τον Ελληνικό λογαριασμό μου. Το κόστος εμβάσματος μέσω e-banking είναι 1 ευρώ και τα λεφτά πηγαίνουν στο balance.

 

:O - με συγχωρεις φιλε αλλα μπερδευτηκα, καθε φορα που θα θες να βαλεις λεφτα στο balance σου θα στελνεις λεφτα στον λογαριασμο του paypal που σου εδωσαν ? δηλαδη ειναι σαν το γνωστο κολπο που στελνεις λεφτα στον εαυτο σου αλλα με μεγαλυτερη χρεωση ομως με αλλο οικονομικοτερο τροπο ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

Εχεις έναν Ελληνικό λογαριασμό σε μια τράπεζα. Αν δεν έχεις κωδικούς για ebanking , πας στην τράπεζα σου και ζητάς.

Οταν ενεργοποιηθεί το ebanking σου, μπαίνεις σε αυτό απο την σελίδα της τράπεζας σου, απο τον υπολογιστή σου και πας στα εμβάσματα- νέο έμβασμα.

Εκεί σου έχει να συμπληρώσης μια φόρμα. Εκεί βάζεις τα στοιχεία που σου έχει δώσει το paypal για να στείλεις στην τράπεζα που συνεργάζονται, το ποσό που θες και όταν φτάσουν τα χρήματα σου εκεί, θα τα δεις στο balance του paypal σου.

Δηλαδή φορτώνεις το balance σου, με τραπεζικό έμβασμα απο Ελληνική τράπεζα με κόστος 1 ευρώ, χωρίς άλλες κρατήσεις, παρα μόνο την κακή ισοτιμία του paypal, αν θελήσεις να κάνεις αγορά σε διαφορετικό νόμισμα απο το ευρώ.

Αν δεν το κατάλαβες και τώρα, δεν σηκώνει περισσότερη επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

:............................. ειναι σαν το γνωστο κολπο .............................

και δεν ειναι κόλπο, ειναι ο σωστός τρόπος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να διευκρινησω οτι τα λεφτα τα στελνεις στην τραπεζα που συνεργαζονται εκει γιατι αρχικα η εντυπωση απο το 1ο κειμενο σου ηταν πως απλα μεσω τηλεφωνου (μιας και απο περυσι δεν μπορουμε μεσω site του paypal) προσθετεις καποιον λογαριασμο της εδω τραπεζας σου.

 

Αν δεν το κατάλαβες και τώρα, δεν σηκώνει περισσότερη επεξήγηση.

 

:cool: - ευχαριστω παρα πολυ για τον πολυτιμο χρονο σου που μου αφιερωσες για δευτερη απαντηση, μακαρι σε καποια αλλη δυσκολη στιγμη κι εγω ή καποιος σαν εμενα να σε βοηθησει ομοιως.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αυτο κάνεις. Προσθέτεις μέσω τηλεφώνου, ένα IBAN σου. Μόνο τότε σου δίνουν το δικό τους IBAN για να στέλνεις εμβάσματα σε αυτούς και επίσης αν θελήσεις να πάρεις πίσω τα χρήματα σου απο το balance, στον Ελληνικό σου λογαριασμό, γυρίζουν στο IBAN που έχεις συνδέσει με το paypal.
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - θα τους παρω τηλεφωνο συντομα και θα σου πω μετα τα νεα, ευχαριστω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και απο εμένα.

Προσπάθησα να αγοράσω σήμερα ένα κινητό από το Vickmall μέσω paypal. Στο paypal δεν εβαλα χρήματα στο balance γιατί διάβασα απο πολλούς εδώ οτι μπορείς να κάνεις κανονικά αγορα χωρίς να έχεις θέμα με τα capital controls.

Το paypal το έχω συνδέσει με μια χρεωστική της Πειραιώς και έχω κάνει πάρα πολλές αγορές χωρίς πρόβλημα. Φυσικά έχω τα λεφτά μέσα στο λογαριασμό μου για την αγορά του κινητού.

Πήγα λοιπόν στο καλάθι στο Vickmall έκανα την αγορά μέσα paypal,με μετέφερε στο paypal για να κάνω login και να προχωρήσει η αγορά πάτησα να προχωρήσει και αντί να μου πει οτι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε με πέταξε πίσω στο καλάθι του vickmall.

Μπήκα μεσω του Internet banking στο λογαριασμό τραπέζης και είδα οτι έχουν δεσμευτεί τα λεφτά. Μπήκα στο paypal και είδα οτι η συναλλαγή εμφανίζεται ως Denied και στο Vickmall φαινεται σαν να μην έχω κάνει καμία παραγγελία. Δεν βλέπουν τίποτα.

Πήρα τηλ στην τράπεζα και μου είπα οτι περιμένουν τον προμηθευτη (paypal) να τραβήξει τα λεφτά αφού εγκρίθηκε απο την τράπεζα. Πήρα το paypal και μου είπαν οτι η συναλλαγή δεν εγκρίθηκε, έγινε denied και δεν πρόκειται να μου τραβήξουν τα λεφτά.

 

Με τα πολλά ο ένας περιμένει τον άλλο και τα λεφτά είναι δεσμευμένα.

Φυσικά αυριο θα πάω απο την Τράπεζα να αμφισβητήσω την δέσμευση μήπως μου βάλουν τα λεφτά πίσω άμεσα αλλιώς μου είπαν οτι θα μου τα βάλουν, αν δεν τα τραβήξει το paypal, μετά απο 15μέρες!!!

Ατυχία?? Θέμα του paypal? Της τράπεζας? Του Vickmall?

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία?? Θέμα του paypal? Της τράπεζας? Του Vickmall?
Το θεμα αυτό ειναι καθαρά του Paypal, δν μπορείς να κάνεις κατι περισσότερο από το να περιμένεις λίγες μερες, οχι 15, εμένα μου είχε παρει νομίζω 3. Το paypal δεσμευσε τα χρήματα σου από την κάρτα αλλά για τους χ ψ λόγους δν προχώρησε η συναλλαγή... το paypal τώρα έχει στείλει μήνυμα αποδεσμευσης στην τράπεζα του ποσού, αλλά αυτό θέλει λίγο χρονο, σε καμία περίπτωση δν πρόκειται να χάσεις τα λεφτά σου, λίγο υπομονή χρειάζεται...
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε γιατί δεν θέλω να περιμένω 15 μέρες για τα χρήματά μου...

Οτι δεν θα τα χάσω πιστεύω δεν τίθεται θέμα.

Πάντως μέχρι τώρα μετά απο 4-5 τηλέφωνα στην Τράπεζα και απο 2 που έχω κάνει στο paypal δεν έχω βγάλει άκρη... Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο.

Το Paypal δεν έχει δεσμέυσει και καλά χρήματα και η τράπεζα αναφέρει οτι το paypal έχει ζητήσει τα χρήματα, εγκρίθηκαν, αλλά δεν τα έχει πάρει ακόμη.

Θα περιμένω αναγκαστικά μέχρι τη Δευτέρα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα με χρεωστικη πειραιως που εχω στο Paypal συνδεμενη πολλα χρονια κ που δεν ειχα ποτε θεμα πηγα να κανω μια αγορα απο ebay.uk και στο checkout μου βγαζει αυτο....τι γινεται?

 

We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα με χρεωστικη πειραιως που εχω στο Paypal συνδεμενη πολλα χρονια κ που δεν ειχα ποτε θεμα πηγα να κανω μια αγορα απο ebay.uk και στο checkout μου βγαζει αυτο....τι γινεται?

 

We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address.

Αυτές οι απορίες :) να υποθέσω ότι στις τελευταίες αγορές σου ήσουν τυχερός κι περάσανε όλες .... Αλλιώς η απάντηση είναι η κλασική , έχουμε capital controls , δεν περνάνε όλες οι αγορές

 

Στάλθηκε από το 2013023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι απορίες :) να υποθέσω ότι στις τελευταίες αγορές σου ήσουν τυχερός κι περάσανε όλες .... Αλλιώς η απάντηση είναι η κλασική , έχουμε capital controls , δεν περνάνε όλες οι αγορές

 

Στάλθηκε από το 2013023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λες ε?αμα δοκιμασω να βαλω την χρεωστικη απεθευειας στο ebay?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?αμα δοκιμασω να βαλω την χρεωστικη απεθευειας στο ebay?

 

μπορεις να βρεις το ίδιο αντικείμενο από άλλον πωλητή ; αν ναι μπορεί να είσαι τυχερός

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ναι...παλι το ιδιο κανει...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?αμα δοκιμασω να βαλω την χρεωστικη απεθευειας στο ebay?

 

:rolleyes: - της Εθνικης δεν μου περνανε οι 2 που εχω, περναει ομως της Πειραιως

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα το paypal τραβαει απευθειας λεφτα απο την πιστωτικη ή οχι γιατι εχω

μπερδευτει

 

για πιστωτικές δεν ξέρω

 

για χρεωστικές , παίζει ρόλο πάντα πως είναι δηλωμένος ο πωλητής

π.χ. αν ο πωλητής πουλάει ρούχα (κι έτσι είναι δηλωμένος) ε δεν θα περάσει γιατί τέτοιες αγορές δεν επιτρέπονται

επίσης σε άλλες περιπτώσεις περνάνε διαφορετικές κάρτες

π.χ. mastercard εθνικής δεν μου περνούσε σχεδόν πουθενά , ενώ με visa πειραιώς ήταν καλύτερα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Έχει συνδέσει κανείς την Moneysafe Mastercard στο Paypal;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό (σε Πειραιώς και Εθνική, ίσως και στις άλλες τράπεζες)

 

Ενημερωση με email από την Πειραιως.

Θέμα: Εξάντληση μηνιαίου Ορίου για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό έως του ποσού χιλίων (1000) ευρώ

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

 

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (30/04/2016) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του ορίου των €1000.

 

Σημειώνεται ότι, η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση ορίου από εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού διεκπεραιώνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

έχει τα θέματα του το PayPal,είχα για χρόνια μία χρεωστική visa της πειραιως την οποία από μόνο του αφαίρεσε, έφτιαξα μία προπληρωμένη MasterCard πάλι στην πειραιως δεν την δέχεται

 

Sent from my HT7 using Tapatalk

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό (σε Πειραιώς και Εθνική, ίσως και στις άλλες τράπεζες)

 

Ενημερωση με email από την Πειραιως.

Οταν διπλασιαστηκε το ατομικο μηνιαιο οριο απο 500€ στα 1000€, διπλασιαστηκε και το μηνιαιο οριο της καθε τραπεζας;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...